NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Ploirvier heeft DE schoenen Verkwisting uit o©od? RAADSVERGADERING TE KORTGENE 'tJantje van Alles PREDIKBEURTEN Plan van uitbreiding en beboywingsvoor- schriften No. 2874 Zaterdag 1 maart 1958 61e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.50 per jaar Franco per post 5.25 Advertenties 6 cent per mm De hele serie OM Spice toiletartikelen voor dames en heren handlotion, toiletwater, lotion, zeep, scheerzeep, talkpoeder enz. enz. Evenals zo héél veel andere toiletartikelen en parfumerieën haalt u 't best bij Het wordt u alles gaarne getoond LANGE KERKSTRAAT 42 GOES TELEFOON 2468 Bestedingsbeperking geldt niet bij de overheid! Waarom zijn es* belastingvrije inkomens? (van onze soc. econ. medewerker) Uit meer dan één publicatie uit kringen, die geacht worden voor het recht van de kleine man en de economisch zwakkeren op te komen, kan men voorbeelden aan halen, waarin de hoge inkomens van vermogensbezitters worden gehekeld, waarbij meestal de voor mannen van handel en industrie het minste worden gespaard. Im mers is het doel van dergelijke onthullingen erop te wijzen hoe slecht het wel met de inkomens verdeling van het volk gesteld is en dat de belastingschroef verder moet worden aangedraaid om de ze inkomensverschillen weg te ne men. Of dit nu een gevolg is van dit soort financiële reportages valt te betwijfelen, maar een feit is dat men op de weg van het opheffen der welvaartsverschillen in ons land ver gevorderd is. Verdere plannen en suggesties op dit ter rein zijn onder meer neergelegd in een door Neerlands grootste vakbond uitgegeven studie, die de veelzeggende titel draagt „Wen kend perspectief". In dit verband is het hoogst op merkelijk dat een protest tegen onmatige inkomensverschillen dit maal opborrelde uit de Eerste Ka mer bij monde van de oud-minis ter-president prof. mr. P. S. Ger- brandy. Deze waarheidslievende figuur trok heftig van leer tegen de abnormale salarissen, die in de gevormde Europese organen wor den toegekend. Ook wij willen daarop eens onze aandacht rich ten. Het blijkt dat de functionaris sen eerste klas van de nieuwe Eu ropese gemeenschap een basisin komen genieten van f 38.700. per jaar. Voegt men hieraan toe dat deze ambtenaar nog een standplaatsvergoeding krijgt van 5°/o, een duurtetoeslag van 20% ontvangt, dan is het niet moeilijk om uit te rekenen dat het inko men van deze bevoorrechte de f 50.000.per jaar overschrijdt, waarbij wij niet op een duizendje hebben gekeken. Daalt men af tot de vijfde rang in deze ambte lijke hiërarchie, dan nog nadert het maximum-basis-salaris een be drag van f 25.000.waaraan ook weer de nodige toeslagen kunnen worden toegevoegd. Eenmaal per jaar krijgt iedere ambtenaar daarenboven nog de gelegenheid een bezoek aan het land van herkomst te brengen, op kosten van de gemeenschap, met zijn gezin. Voor de top-functiona- rissen bestaan er nog hogere in komens met nog meer toeslagen. Ieder lid van de ambtenaren-ge meenschap betaalt geen school geld voor zijn kinderen en zijn ziekte-risico's zijn gedekt. Om de sprookjes-maat vol te maken kun nen wij er aan toevoegen dat al deze inkomens belastingvrij wor den genoten! Drie jaar overbrugging. Nu kan men een poging aan wenden om dit salaris-beleid te verdedigen met de opmerking dat men op zekere dag uit zijn functie kan worden gestoten. Geen nood, gedurende drie jaren ontvangt men nog een derde van genoten salaris als overbruggingstoelage. Deze pleister op de ontslagwonde wordt ook uitbetaald indien men een andere functie heeft gekregen. Geen slechte wachtgeld- en werk loosheidsverzekering Ook de pensioenrechten zijn naar rato verzorgd. Na enkele dienstjaren kan men reeds zijn le ven lang op een goed pensioen rekenen. .De hier geschetste rege ling is eigenlijk afkomstig van de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal, maar zij zal eveneens van toepassing zijn voor de Euro pese Gemeenschappelijke Markt. We zijn nu eenmaal op gang met deze reportage van goed be taalde functies op internationaal niveau. Laten wij er dus aan toe voegen dat men een dergelijk vooruitstrevend salarisbeleid ook heeft ontworpen voor de Wereld bank en het Internationale Mone taire Fonds. Ook hier fantastische inkomens met als extra attractie vrijdom van belastingen! De juiste man? Het behoeft geen betoog dat voor het bezetten van een functie op internationaal niveau capacitei ten nodig zijn, die boven het mid delmatige uitgaan. Wanneer de benoeming op deze posten niet dikwijls afhingen van de politieke invloed, die men kan uitoefenen, dan zou men als goedwillende Ne derlander misschien de hoge sa lariëring nog voor lief kunnen ne men, al moet de meest welwillen de dan nog wel een kreet van ver bazing laten vallen over de af stand, die is geschapen met het doorsnee-inkomen van gelijkwaar dige krachten. Rekening houdend met de Ne derlandse belastingtarieven zou den dezelfde hoge ambtenaren, die in internationaal verband met f 50.000.naar huis gaan, hier te lande meer dan 100.000.sala ris moeten genieten. Er is geen enkele rechtsgrond te vinden waarom deze dienaren van inter nationale gemeenschappen vrijge steld moeten zijn van belastingen. Nederland kan stappen onder nemen als lid van deze gemeen schappen om deze figuren belas tingplichtig te verklaren voor het land waardoor zij zijn uitgezon den of tot welks nationaliteit zij behoren. Deze mensen genieten toch ook de bescherming en an dere rechten van het land van herkomst. Waarom dan vrij te stellen van de plichten, die ieder ander burger van dat land toch ook heeft? Bovendien worden de genoemde internationale gemeen schappen-gefinancierd uit het be lastinggeld dat andere burgers op brengen. Verkwisting uit nood. Ook Nederland gaat miljoenen bijdragen aan de Europese Ge meenschap. Moet men zich bij de daarvoor beschikbaar te stellen fondsen niet tot het uiterste be perken in verband met de finan ciële toestand in het binnenland? De gemeenschappen worden ge boren uit de nood van die landen, niet uit de overvloed. Het is be paald een aanfluiting voor de of fers, die men zich in tal van krin gen moet getroosten om de een wording van Europa te bewerk stelligen, wanneer men de uit voerders van die eenheidsplannen gaat betalen met belastingvrije ab normaal hoge inkomens. Zelfs de regering kon in haar antwoord aan prof. Gerbrandy niet anders verklaren dan dat deze gelijk had met zijn protest. Intussen missen wij een aantal stappen en maat regelen, die aan deze geldsmijterij een eind maken. Er is meer. Van de zijde der la gere ambtenaren is er fel protest aangetekend tegen het salarisbe leid van de regering. De topfunc tionarissen hebben voordat de be stedingsbeperking intrad, een fer me salarisverhoging genoten, die echter aan de lagere functionaris sen onthouden werd, omdat het daarna plotseling niet meer ver antwoord was. De inkomens van ministers en kamerleden zijn ver hoogd tot een peil dat meer past bij de koopkracht van de gulden in 1958. In een reeks van gemeen ten zijn de wethouderssalarissen eveneens aangepast. En nadat dit alles een feit was geworden komt men tot de conclusie dat met een aantal kunstgrepen een arbeiders reserve in het leven moet worden geroepen omdat het loon- en sa larisbeleid tot inflatie zou leiden. Twee maten. In het licht van het voorgaande is dit alles moeilijk aanvaardbaar. Er wordt met twee maten geme ten in die kringen, welke in eigen beurs de gevolgen van de belas- tingpolitiek voelen. Men heeft de noodzaak gezien van het afromen van hoge inkomens in belang van het land en de gemeenschap. Maar men is geschrokken van de praktische gevolgen van deze maatregel voor zichzelf. Ging daarom een minister van financiën naar de Wereldbank en een minister van landbouw naar de Europese organen voor de ge meenschappelijke markt? Men is bezig met al die kunstgrepen op internationaal niveau, waarvan er meer zullen komen, een financiële afstand te scheppen tussen hen die maatregelen uitvaardigen en hen, die er de gevolgen van moe ten dragen. Zou men dit ook in het binnen land stap voor stap tot stand po gen te brengen? Dan zal daarmee de afstand tussen regeerders en geregeerden vergroot worden en speciaal de verbittering van de belastingbetalers toenemen. Zou minister Hofstra nu nog van me ning zijn dat er niet meer bezui nigd kan worden? Wanneer in het zicht van twee verkiezingen onze kiezers tot de slotsom ko men dat men alleen kiest om ge kozenen naar een betere inko mensklasse te brengen, dan zal dit de lust om te kiezen niet be paald doen toenemen. Drs. Hermes. (Nadruk verboden). De voltallige raad dezer ge meente kwam j.l. woensdagmor gen 10 uur, onder leiding van burgemeester Schuit, voor de eer ste maal in 1958 in openbare ver gadering bijeen. De agenda met 26 ingekomen stukken, een 3-tal mededelingen en 37 punten van behandeling is voor ons blad te groot om deze week nog in haar geheel uitvoerig „verslagen" te worden,' daarom volstaan we met nn de voornaam ste beslissingen te brengen en het volledige verslag tot het nummer van volgende y^eek te laten lig gen. Hoe gaarne wij ook actueel willen zijn, het spijt ons deze re geling te moeten treffen, maar de te korte tijd van uitwerken van onze gegevens noopt ons daartoe. Betreffende het ingekomen schrijven van de Middenstands vereniging te Kortgene voor open stelling van winkels op zondag, wanneer de plannen voor de jachthaven zijn gerealiseerd, vroeg het lid Klaassen hoe het stond met bedoelde plannen, waarop de voorzitter antwoordde, dat daar nog steeds aan gewerkt wordt en dat die jachthaven er vermoede lijk wel zal komen. Tot commandant van de brand weer te Colijnsplaat werd J. Th. van der Weele benoemd, de heer Warren werd belast met het toe zicht op de brandweercorpsen. Bij bespreking van een der a- gendapunten bleek de verontrus ting van b. en w., en de raad, over de teruggang van de bevol king dezer gemeente. In tien jaar tijds Bedroeg dit verloop 10 n.l. van 3908 inwoners per 1 janu ari 1948 tot 3546 inwoners per 1 januari 1958. Uitvoerig werd hier over van gedachte gewisseld, maar tot een oplossing kwam men niet, wel gaven b. en w. te kennen dat zij gaarne suggesties hierover te gemoet zagen. Besloten werd om in de kosten van restauratie aan de molen van Bak te Colijnsplaat 20 of ma ximaal f 3163.bij te dragen, het rijk zal 40 ?/o en de provincie ook 20 °/o in die kosten bijdragen, omdat deze molen, volgens de voorzitter, de oudste molen in Zeeland is en haar behoud door de vereniging „De Hollandsche Molen" daardoor gewenst is. Aan de Coöp. Landbouwvereni- ging „Noord-Beveland" werd 500 m2 grond op het haventerrein te Kortgene verkocht ten behoeve van de bouw van een aardappel- sorteerhal annex koelhuis. Tijdens deze bespreking brak het lid Van der Weele een lans voor herzie ning van een raadsbesluit betref fende het verkopen van een ge deelte haventerrein te Colijnsplaat aan de aardappelhandelaar C. de Regt aldaar. Deze verkoop kon destijds niet doorgaan omdat men vreesde dat het overblijvende ha venterrein dan te klein en te smal zou worden. B. en w. zullen deze zaak ern stig in overweging nemen en daarna de konsekwentie aanvaar den. Met de stem van het lid Breure tegen werd besloten ongeveer 15928 m2 sportterrein te Colijns plaat aan te kopen voor de prijs van 60 cent per m2. Eveneens met de stem van het lid Breure tegen werd besloten de jaarlijkse subsidie van f 25.per Of u nu geneesmiddelen nodig hebt of verplegingsartikelen, elastieken spataderkousen 'n buikband, 'n breukband, 'n herniakorset, 'npa,ar steunzolen of 'n hoorapparaat of 'nhoogtezon of toiletartikelen, schoonheidsmiddelen of parfumerieën voor dit alles gaat u 'tbest naar Onze boor apparaten zijn fantastisch LANGE KERKSTRAAT 42 GOES TELEFOON 2468 1 januari 1958 aan de V.V.V. Noord-Beveland te verlenen en niet meer, zoals voorheen, aan de V.V.V. Zuid- en Noord-Beveland te Goes. Bij de rondvraag vestigde het lid Breure de aandacht van b. en w. op het feit, dat deze week, bij stormweer, een der bomen uit de Voorstraat te Colijnsplaat over de weg was gevallen en een tweede boom moest worden opgeruimd. Vrijwel alle leden spraken er hun bezorgdheid over uit en voorzitter Bom (burgemeester Schuit had al enige tijd tevoren de vergadering verlaten) trok daaruit de conclu sie, dat al de bomen in die straat gerooid dienen te worden. Een nader onderzoek zal echter eerst nog plaats dienen te hebben. Een rooidatum kon nog niet worden vastgesteld, maar zou men tot het a.s. najaar daarmede wachten, dan moet men ook welbewust het ri sico daarvan aanvaarden. heeft voor de schoonmaak: zemen vanaf f 0.95, de nieuwe dessins onkreukbaar tafelzeil f 4.50 per m, plastic kastranden f 0.80 per m Tevens uw adres voor alle inlijstingen Korte Noordstraat 15, Middelburg, Telefoon 3733 Ger. Gem. Kamperland Donderdagavond 7 uur ds. M. Heerschap van Borssele Het hoofd van het ge meentebestuur van KORT GENE maakt bekend, dat gedeputeerde staten der pro vincie hebben goedgekeurd het plan tot herziening van het plan van uitbreiding, met bebouwingsvoorschrif ten. Het plan tot herziening van het plan van uitbrei ding, in uitvoerige kaarten uitgewerkt, met bebouwings voorschriften, liggen ter se cretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage. Belanghebbende^, die be zwaren tegen het plan of de bebouwingsvoorschriften bij de gemeenteraad hebben in gediend, kunnen binnen een maand na heden bij Hare Majesteit de Koningin be roep instellen. Kortgene, 1 maart 1958. Het hoofd van het ge meentebestuur voornoemd, A. A. Schuit. Het zit er bij de meeste'n zo vast in: fietsen met z'n tweeën naast eikaar is toegestaan! Dat had u gedacht, maar het is lang niet altijd waar. Het mag alleen, zolang het verkeer daardoor niet in gevaar wordt gebracht of belemmerd wordt! Zoals het op de afbeelding staat, is het zeer zeker niet geoor loofd, evenals bijvoorbeeld op smalle fietspaden. Copyright Verbond voor Veilig Verkeer Ganzepoortstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 1