Pick-up Onderavond woonhuis het woonhuis jungnaiu ^flföfler Christelijke school te Geersdijk met schuur en tuingrond, Een etalage vol Favorita schorten De Goedkope Simon verkouden „Zaken zijn zaken" FABERY DE JONGE gnee&awwiffe WAGENVOORT k er nog niet is, niet door vakantie mensen overstroomd zal worden. De voorzitter was overtuigd, dat er wel eens moeilijkheden zul len zijn en aan de hand van een voorbeeld toonde hij dat dan ook duidelijk aan, nochtans zou hijzelf die zondagdiensten niet tegen wil len houden maar wel proberen het geheel zo goed mogelijk in de hand te houden. Wethouder Zuijdweg memo reerde de medewerking van het V.V.V.-bestuur terwijl wethouder Leendertse wees op de miljoenen inkomsten in Zeeland door het toeristenverkeer. Het lid Bustraan meende, even als zijn S.G.P.-fractie, dat deze vakantiestroom, alsmede de bus diensten op zondag, niet te keren zullen zijn. Wijzende op „gedenk de sabbath, dat gij die heiligt", wees hij er op, dat de zondag in het gedrang zal komen en sprak de hoop uit, dat b. en w. en de V.V.V. zoveel mogelijk alles zul len doen om de zondagsrust te behouden. Wethouder Zuijdweg zeide hier op, dat men door het tegengaan van een busdienst enkel maar de mensen treft die over geen eigen vervoermiddel beschikken. Men sen met eigen vervoer zijn dan niet te weren. Het lid Bustraan wees er op, dat er terdege onderscheid is tus sen noodzakelijk werken en slaaf se arbeid. Door het laten rijden van bussen gaan wij daardoor mensen in dienst stellen om an deren vcjor hun plezier te laten reizen en trekken en hun lusten te laten botvieren, terwijl daar voor toch zes dagen in de week voor zijn. Niettemin, hij voelt de bezwaren heel goed. Wat de aan gevraagde subsidie betreft, gezien de toestand van de gemeente-fi- nanciën, stelde hij voor de V.V.V. Noord-Beveland 25.subsidie te verlenen. Waar geen der le den dat voorstel steunde, werd hierop het voorstel van b. en w. z.h.s. aanvaard. Ook werd z.h.s. besloten de ge meenschappelijke regeling met de Zeeuwse Muziekschool met een jaar te verlengen. Op de vraag van het lid Filius of het gemeen tebestuur wel eens een overzicht krijgt van de werkzaamheden van die school, moest de voorzitter ontkennend antwoorden. Hierna werd de voorzitter aangewezen tot lid van, de contactcommissie van die school. Ter voorziening in de vacatu res, ontstaan wegens periodieke aftreding van de verschillende le den van de commissie tot wering van schoolverzuim, werden z.h.s. benoemd alle eerstgeplaatste per sonen op de aanbeveling, t.w. voor Wissenkerke L. J. Versluijs, J. P. Augustijn en W. Heuseveldt, voor Kamperland I. Tange,C. A. Looij- en, A. P. Karelse, A. Postma en A. Klap en voor Geersdijk M. A. de Looff, H. L. van Aller, J. de Looff, J. J. Verhulst en W. C. Noordhoek. In verband met de geheel ver ouderde instructies van de ge meente-secretaris is een nieuwe instructie ontworpen, die nu z.h.s. werd vastgesteld. Door b. en w. is de mogelijk heid bekeken om een badhuis te bouwen te Wissenkerke en te Kamperland. Volgens een opge maakte begroting zouden deze badhuizen tezamen 40.000. kosten. Wanneer hiervoor een geldlening zou moeten worden gesloten, af te lossen in 30 jaar, dan zouden de kosten voor rente en aflossing jaarlijks 3250. bedragen. Verder worden de kos ten van verwarming geraamd op 1800.en de kosten van be diening op 1500.dat is dus totaal 6550.per jaar. Wanneer men nu voor het gebruik uitgaat van 0.25 per bad (gemiddeld), dan zouden er jaarlijks 26200 ba den genomen moeten worden. Dat komt neer op 500 baden per week. Dat betekent weer dat 15 °/o van de bevolking van de badhuizen gebruik zou moeten maken. Nu heeft de gemeente geïnformeerd hoe die percentages in andere ge meenten liggen en uit de verkre gen inlichtingen is gebleken dat die percentages in die gemeenten aanmerkelijk lager zijn. In één ge meente was het percentage onge veer 13, maar daar bedroeg het tekort over het vorige jaar onge veer f 2000.Uit de gegevens is komen vast te staan dat het fi nancieel niet verantwoord is om tot de bouw van de badhuizen over te gaan en b. en w. stellen dan ook voor geen badhuizen te bouwen. Het lid Westerweele merkte hierbij op, dat op de begroting voor 1957 20.000.was uit getrokken voor de bouw van een badhuis te Wissenkerke, terwijl Wissenkerke niet zoveel inwoners heeft als Kamperland. Op de be groting voor 1958 komt dat be drag in het geheel niet meer voor. Persoonlijk is hij er voor, dat ie dere woning voorzien moet zijn van een douche of badinrichting. Nu dit nog niet verwezenlijkt zal worden, zou hij er prijs op stel len, zodra de mogelijkheid bestaat, een badhuis te Wissenkerke te bouwen. Overigens, zeide hij, niet te begrijpen wat er nu met dat bedrag zal moeten gebeuren. De voorzitter zeide, dat het af voeren van de kapitaalswerken van de begroting 1958, de oor zaak is, bovendien heeft een bad huis te Kamperland nimmer nog op een begroting gestaan. De bouw van een Groene Kruis ge bouw te Wissenkerke en Kamper land kan wel doorgang vinden, omdat daarvoor rampgiften be schikbaar zijn gesteld. De opzet is geweest om aan de te bouwen Groene Kruis gebouwen tegelij kertijd een badhuis te maken, maar wij kunnen daarvoor nu geen geld krijgen. Bij de exploita tiebegroting is uitgegaan van 15 procent van de bevolking, maar bij onderzoek bleek dit percenta ge heel anders te liggen. Er wa ren gemeenten waarin het gebruik maar 13, ja zelfs maar 9 was. We zullen dus voor hier uit moeten gaan van misschien 10 °/o en dan is het niet te doen. Het gaat niet om winst, b. en w. zou den ook liever zien dat die plan nen doorgang konden vinden, maar met 6550.exploitatie kosten durven zij het niet aan. Wel hopen b. en w., dat beide Groene Kruis gebouwen toch ge zet kunnen worden, ook al is het dan zonder badhuizen. Wethouder Leendertse gaf We- meldinge als voorbeeld. Daar heb ben zij een badhuis, maaj- daar hebben ze ook grote tekorten op. Financiële medewerking aan een nieuwe b.l.o.-school te Goes zijn wij verplicht tegenover de kinde ren. Grote kosten voor deze ge meente zullen gemoeid zijn voor de afgekeurde openbare lagere school en voor het grote tekort aan gymnastiekruimte te Wissen kerke. Zou men nu toch besluiten om een badhuis te bouwen, dan zouden de kosten daarvan de eer ste 30 jaar zodanig op de begro ting drukken, dat dit ten koste van het onderwijs zou gaan. Het lid De Lange sprak er zijn spijt over uit dat de badhuisplan nen niet door zullen gaan. Volgens hem zal het nog wel 25 jaar du ren voor alle woningen van een badgelegenheid voorzien zullen zijn en is de deelname aan de ge meentelijke badinrichtingen in de plattelandsgemeenten nog te ge ring. Het lid Filius zeide, dat b. en w. waren uitgegaan van 25 cent per bad. Is dat een gemiddelde, zo vroeg hij, waarop de voorzitter antwoordde, dat er ook gemeen ten zijn van 30 en 35 cent. Het lid De Lange zeide, dat bij een prijs van 40 cent per bad en een gemiddelde deelname van 10 °/o de opbrengst 6000.zou zijn, waarop de voorzitter ant woordde, dat door belanghebben den er wijd en zijd over is gespro ken maar dat men in deze tijd niet zo een grote toeloop mag verwachten. Het lid Westerweele stelde de gemeente Noordgouwe ten voor beeld, een gemeente van 650 in woners, waar zich het badhuis wel bedruipt en het werk gedaan wordt door een gemeente-werk man. De voorzitter vroeg daarop, wie die werkman dan betaalt, het werk in de gemeente moet toch ook doorgang vinden. De kosten drukken dan toch op dat badhuis? Westerweele zeide hierop, er niet goed uit te kunnen komen, waarom staat dit punt nu op de agenda en waarom komt het niet op de begroting 1958 voor? Hij vroeg dan ook wat er nu met die 20.000.gaat gebeuren. Is het de bedoeling van b. en w. dit be drag nu voor wat anders te ge bruiken? De voorzitter zeide, dat Wes terweele de zaak niet begreep. Het bedrag van 20.000.heeft wel op de begroting 1957 gestaan (maar was er niet) en is vanwege de bestedingsbeperking daarvan afgevoerd. Waarom dan dit punt nu op de agenda geplaatst? zo wilde Westerweele weten. De voorzitter zeide dat dit gedaan was om opening van zaken in de ze openbare vergadering te geven. Wanneer nu door het publiek ver wonderde vragen worden gesteld omtrent het niet-bouwen van bad huizen, dan weten de raadsleden het hoe en waarom. B. en w. heb ben bedoeld bedrag niet van de begroting afgevoerd, dit is in Mid delburg gedaan. Het lid De Nooijer zeide dank baar te zijn dat b. en w. tot dit besluit gekomen zijn. Het lid Bustraan zeide niet te gen badhuizen te zijn, maar er wel altijd van overtuigd te zijn geweest dat deze er nu niet zou den komen. Gezien het zielenaan tal zou zo een badhuis te Kam perland het eerst nodig zijn, maar ook gezien de gemeentelijke fi nanciële toestand is het beter niet tot de bouw over te gaan. Tariefs verhoging, zoals zo-even ter spra ke is gekomen, biedt geen uit komst, daar er uiteindelijk min der gebaad zou worden. Het lid Filius vroeg of er, nu er geen badhuizen komen, ook geen Groene Kruis gebouwen ko men. Het lid De Lange, tevens voorzitter van het Groene Kruis, antwoordde daarop ontkennend, de bouw van die Groene Kruis gebouwen gaat door, zo zeide hij, waarop het lid Filius zeide, dat de gehele zaak nu duidelijk was uiteengezet. De voorzitter sprak er nogmaals zijn spijt over uit dat men tot dit besluit is moeten komen. Moch ten de leden menen dat b. en w. ondanks alles toch moeten door werken, dan zal het nogmaals ge probeerd worden. Het lid Hoveijn vroeg hoe het baden moet gaan bij grote toena me van het vreemdelingenverkeer of trekken zij allen daarvoor dan de zee in? De voorzitter gaf hier op ten antwoord, dat er dan bin nen en buiten zee genoeg zal zijn. Is het geprojecteerde recreatiege bied er eenmaal, dan komt er ook wel badgelegenheid. Tot slot zeide het lid Wester weele, dat deze zaak reeds eerder in de raad was besproken, maar dat de financiële moeilijkheden steeds groter werden, zodat uit eindelijk besloten werd desnoods alleen te Wissenkerke een badhuis te bouwen en nu komt de beslis sing, ook daar geen badhuis. Hij was daardoor de gedachte toege daan dat de badhuizen moeten wijken voor de Groene Kruis ge bouwen. De voorzitter en het lid De Lange zetten uiteen, dat er steeds is samengewerkt door het gemeen tebestuur en het bestuur van het Groene Kruis. De financiering van de Groene Kruis gebouwen staat geheel los van de gemeente, het geld daarvoor is beschikbaar ge steld uit rampgiften. Wethouder Zuijdweg zeide hierop nog, dat het Groene Kruis wel geld kan krijgen, maar de gemeente niet. Het lid De Lange dankte na mens het Groene Kruis voor deze verhelderende bespreking. Wij weten nu waaraan wij ons, te hou den hebben. Op de vraag van het lid De Smit, of bij de bouw van die Groene Kruis gebouwen ook re kening wordt gehouden met de toekomst, antwoordde de voorzit ter bevestigend, waarop het lid De Lange nog zeidë, dat dokter Van den Borg gezegd heeft dat de bouw van de badhuizen de eerste tien jaar niet zal kunnen geschieden. Het bedrag per leerling voor de chr. ulo-school werd weer, even als het vorige jaar, vastgesteld op 58.—. Ten behoeve van de bijzondere lagere scholen in deze gemeente werden de voorschotten op de ex ploitatiekosten z.h.s. als volgt vast gesteld: voor de Ger. school te Kamperland 5760.de Ned. Herv. school aldaar 4377.60, de Ger. school te Geersdijk 1728.-, de Ghr. school te Wissenkerke 5011.20 en de chr. ulo-school 5471.33, terwijl ten behoeve van laatstgenoemde school het voor schot voor de vakken gymnastiek en handwerken werd bepaald op 1407.88. Ten behoeve van de kleuterscholen werden die voor schotten vastgesteld op 1770.20 voor de chr. kleuterschool te Wis senkerke, 1797.20 voor die te Kamperland en 910.30 voor die school te Geersdijk. Z.h.s. werd besloten een vaste geldlening van 10.000.aan te gaan uit de opbrengst van de eer ste nationale woningbouwlening '1957 tegen een rente van 6 °/o. Bo vendien kon 5Ó00.geleend worden uit de voorkeur van de rentespaarbrieven, ook tegen 6 °/o. Hiertoe werd eveneens besloten. Hierna kwam aan de orde het vaststellen van enige wijzigingen in de begroting 1957 en 1958. Op de vraag van de voorzitter of men zich kon verenigen met het on- voorgelezen vaststellen, antwoord de het lid Hoveijn, dat hij gaarne voorlezing daarvan zou horen, wij hebben dan een betere voorlich ting en zijn dan tot oordelen in staat. De voorzitter en de secreta ris kweten zich toen zodanig van hun taak, dat een raadslid, die een of ander zou willen op- of aanmerken betreffende deze be grotingswijziging, een geheugen- wonder zou moeten zijn of cum laude geslaagd op het zwaarste stenografie-examen. Z.h.s. werden hierop de begro tingswijzigingen vastgesteld. Bij de rondvraag vroeg het lid Westerweele naar de mogelijkheid om bij sneeuwval en/of gladdig heid de wegen en straten in Stroo- dorp en Geersdijk met zand te be strooien. De voorzitter zeide, dat de laatste sneeuwstorm zo plotse ling was gekomen, dat hijzelf te Kortgene werd ingesneeuwd en wethouder Leendertse op een an dere plaats. Met de provincie is nu een nieuwe regeling aangegaan zo zeide hij, waarvan hij een flin ke verbetering verwachtte. Op de vraag van het lid De Smit om in Tuindorp grind op de paden te laten storten, gaf de voorzitter ten antwoord, dat hij niet beter weet of dat is pas ge beurd. Hij zal er aandacht aan be steden. Het lid Filius vestigde de aan dacht op de slechte toestand van het Molendreefje te Kamperland. De voorzitter zeide dat die weg niet van de gemeente is, maar zal het niettemin bekijken. Op zijn vraag kreeg hetzelfde lid ten ant woord, dat voor particuliere rat tenbestrijding de gemeente blok jes beschikbaar stelt. Het lid De Lange vroeg ten slotte naar het uitbreidingsplan bij de duinen. De voorzitter ant woordde, dat dit plan bij de Pla nologische Dienst is ge\yeest en er vermoedelijk volgende maand een begin van uitvoering aan zal worden gegeven. Hoe, dat ligt nog helemaal in het verschiet. Na enkele dankwoorden besloot de voorzitter met gebed deze on verwacht langdurige vergadering. GEVONDEN VOORWERPEN Bij de rijkspolitie te Colijnsplaat zijn inlichtingen te verkrijgen be treffende een damesportemonnee en een vulpen. Sigaretten duurder, geen nood! Wij hebben een grote voorraad nog aan oude prij zen. Onze miskleur sigaren hebben wij steeds in voor raad Probeer ze eens! Sigarenmag. „Centrum" Lange Kerkstr. 9, Goes Komt U naar MIDDELBURG 1 U bent welkom in Café Restaurant De gezellige zaak in de Lange Delft Prima consumptie Uitstekende keuken op vrijdag 21 februari, 7 uur Leden der vereniging en al len die belang stellen in het christelijk onderwijs, harte lijk welkom. Geen toegang voor leerlin gen van scholen. Het bestuur. Te koop: gelegen aan de West-Ha venstraat 5 te Colijnsplaat. Te bevragen bij H. Scheele, Noordwijkerweg 28, Kat wijk aan de Rijn, tel. 4194. met leuke nieuwe modellen en dessins in aan speciale lage prijzen, zie de etalage Favorita schorten in mooie dessins f 3.49 Favorita schorten in leuke modelletjes f 3.95 Favorita schorten in grote maten, voor f 4.69 Favorita japonschorten met rits, zeer mooi, f 11.95 Ook brengen wij andere voordelige merkschorten Japonschorten met rits, tot maat 54, f 7.95 Witte huishoudschorten f 2.95 Leuke serveerschorten met kant f 2.69 Verpleegsterschorten, 2 kanten draagbaar, tot maat 54, f 4.49 Cocktail schortjes, reeds vanaf f 1.95 Dus voor een mooie schort en niet duur, naar de speciaalzaak voor schorten van Klokstraat 21 - Telefoon 2447 - Goes HOTEL „DE PATRIJS" TE COLIJNSPLAAT vertoont hedenavond 7.30 uur Joe Brown in 's Werelds grootste komiek als han delaar in tractoren en vrolijkheid. Uit de hand te koop Irenestraat 40 te Colijnsplaat. Thans bewoond door de Wed. J. Dijke. Vermoedelijk zeer binnen kort vrij te aanvaarden. Te bevragen bij M. v.d. Weele, Havelaarstraat 70, Colijnsplaat Komt u in Goes? Neem dan eens een kijkje in onze etalage's Moderne eetkamers, huis kamers, slaapkamers, kar petten in de nieuwste des sins, gordijnen, zeil, enz. enz. bij het vanouds beken de adres HARMSEN W oninginrichting Lange Kerkstraat 14, naast jamin, Telefoon 2213 Voor bruiloften, jubileums en jaardagen hebben wij een ruime keuze in mooie luxe kistjes sigaren o.a. Balmo ral, de pittige sigaar en ve le andere en in alle prijzen Sigarenmag. „Centrum" L. Kerkstr. 9, Goes, tel. 3364 «V 7 PENDULE? MET MEMBRAANSLAG Juwelier Lange Kerkstraat 30, Goes 1 WH! la tand een MUZIEKLIEFHEBBERS kent u het genot van een Een plaatje draaien, wat en wanneer u zelf wilt? Wij hebben al een prima platenspeler van f 69. Vele le klas merken, o.a. Garrard - Philips - Triotrack - Perpetuin - Joboton En dan onze allernieuwste elektrische grammofoons zonder radio iets speciaals voor de speler van klassieke werken prijzen f 275.— tot f 515. En dan onze voorraad platen ENORM Komt u maar eens kijken naar onze speciaal ingerichte afdeling platen en grammofoons LANGE DELFT 8 - MIDDELBURG - TEL. 3131

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 2