NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE schoenen A. C. van der Mest RAADSVERGADERING WISSENKERKE No. 2872 Zaterdag 15 februari 1958 61e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm Neen, waarde voetganger, dat is fout! Op deze manier hindert u het rijverkeer onnodig! U mag alleen oversteken, als de a- gent voor het verkeer in deze straat een stopteken heeft gege ven. Als het verkeer stil staat, kunt u ongehinderd uw gang gaan, zonder risico voor uzelf en zonder hinder voor anderen. Copyright Verbond voor Veilig Verkeer. Wilt u een grote keuze in schoonheidsmiddelen, toiletartikelen en parfumerieën? Zoekt u naar juist dat geneesmiddel waarmee geadverteerd wordt: „Verkrijgbaar in apothekers en drogisten" Hebt u verband- en/of verplegingsarti- kelen nodig, 'nhoogtezon, 'n asthmaspuit of wat ook voor uw lichamelijk welzijn? Ga dan naar Lange Kerkstr. 42. Goes, Tel. 2468 (01100) Onder leiding van burgemees ter Van Halst kwam j .1. maandag de raad der gemeente Wissenker ke voltallig bijeen. Na een kort welkomstwoord o- pende de voorzitter deze verga dering door voorlezing van het gebruikelijke gebed, waarna hij de volgende nieuwjaarsrede uit sprak: Mijne heren, In deze eerste vergadering van dit nieuw begonnen jaar zou ik gaarne even een terugblik wer pen op het vervlogen jaar 1957. Oppervlakkig bekeken zou men geneigd zijn te zeggen dat er weinig veranderd en niet veel nieuws is, maar wanneer we al les eens wat nader bekijken, dan valt er toch wel het een en an der op te merken. Wanneer we ons afvragen hoe het met de ge meentelijke zelfstandigheid is ge steld, dan kunnen we wel zeg gen, dat daarvan niet veel is o- vergebleven. De oorzaak hiervan ligt in de omstandigheid, dat de financiële zelfstandigheid van de gemeente ver is te zoeken. Onze hoop, dat met ingang van 1958 de nieuwe financiële verhou dingswet tussen het rijk en de ge meente van kracht zou worden, is ook niet in vervulling gegaan. De ruimere armslag op financieel ter rein, welke wij van de nieuwe-re geling verwacht hebben, laat dus ook nog op zich wachten. Thans is het zo, dat alles van bovenaf wordt opgelegd en dat wij dan de taak hebben er van te maken wat wij kunnen, binnen het raam der beperkte ons ten dienste staande geldmiddelen. Voor de ontwikkeling van eigen initiatief en andere autonome han delingen is dan nagenoeg geen ruimte meer. De bestedingsbeperking, hoe goed misschien ook bedoeld, heeft onze gemeente niet de gewenste hulp geboden. De rioleringsplannen voor de kom Kamperland, welke geheel klaar en reeds aanbesteed waren, moesten worden afgevoerd en konden geen doorgang vinden. Hoewel in verband met het gro te aantal werklozen op alle moge lijke manieren is geprobeerd toch nog tot realisering der plannen te geraken, is dit steeds zonder suc ces gebleven. Ook andere kapitaalswerken, die op uitvoering wachten, konden niet tot stand worden gebracht. Het is ons allen bekend, dat het rentegamma, waarboven de ge meenten geen geld mogen lenen, 4V2 °/o bedraagt. Wanneer we nu zien dat het rijk leningen uit schrijft tegen een rente van 6 dan zal het een ieder duidelijk zijn, dat liet voor de gemeenten onmogelijk is om vaste financie ringsmiddelen te verkrijgen. Bestedingsbeperking is goed, doch ik ben van mening, dat, wanneer men daar enkele jaren eerder mee was begonnen, men meer resultaat zou hebben gezien. Wanneer we nu eens nagaan wat er in de laatste jaren aan ka pitaalswerken is achtergebleven, dan zien we onderstaande lijst: le een christelijke school te Wissen kerke; 2e een openbare lagere school te Wissenkerke; 8e een gymnastieklokaal te Kamperland; 4e een Groene Kruisgebouw te Wissenkerke; 5e een Groene Kruisgebouw te Kamperland; 6e een badhuis met kleedlokaal te Wissenkerke. Als verheugend nieuws rmag ik u mededelen dat het verenigings gebouw te Geersdijk zal worden gebouwd. Het bestek en de teke ningen zullen ons bereiken van uit de provincie Drente. De in het jaar 1956 aangevan gen bouw van 10 woningwetwo ningen te Kamperland werd in het afgelopen jaar voltooid. Alle wo ningen zijn inmiddels reeds be woond. Ook door particulieren werden enkele woningen gebouwd. De volgende verbeteringen van straten en wegen kwamen gereed: le de Nieuwstraat te Kamper land; 2e de Ooststraat te Wissen kerke; 3e de Dorpsdijk te Wis senkerke; 4e de Wilhelminastraat te Wissenkerke. Er zijn in het afgelopen jaar 61 premies voor woningverbetering toegekend. De totaal uitbetaalde premie bedroeg ongeveer dertig duizend gulden, waarvan onge veer tienduizend gulden voor re kening der gemeente kwam. Bouwvergunningen werden ver leend tot een totaalbedrag aan bouwkosten van 320.278. Aangezien de heer C. Versluis met pensioen is gegaan, is aan deze met ingang van 1 maart 1957 eervol ontslag verleend als ge meentewerkman. Per gelijke da tum werd in diens plaats benoemd de heer M. G. de Smit te Kam perland. Het inwonertal op 1 januari 1957 was 1733 mannen en 1653 vrouwen. Er werden geboren 36 mannen en 29 vrouwen, èr ves tigden zich 49 mannen en 32 vrou wen, er overleden in 1957 15 man nen en 13 vrouwen, er vertrok ken in 1957 50 mannen en 59 vrouwen, zodat de toestand op 1 januari 1958 was: 1753 mannen en 1642 vrouwen. Het inwonertal op 1 januari 1958 bedroeg derhal ve in totaal 3395. Op 1 januari 1957 was dit 3386, zodat de be volking het afgelopen jaar is ver meerderd met 9 personen. Er zijn geen personen geëmi greerd. Uit het buitenland vestig de zich 1 persoon. Er werden 25 huwelijken voltrokken. Echtschei dingen werden niet ingeschreven. Aan behoeftige personen werd door het burgerlijk armbestuur een bedrag van 19.280.07 uit gekeerd. Het aantal krankzinni gen dat voor rekening der ge- van Ged. Staten van Zeeland be treffende het verlenen van een gift van de provincie Drente voor het te bouwen verenigingslokaal te Geersdijk. Bedoeld gebouw zal er nu komen volgens een ontwerp van de provincie Drente. B. en w. stellen voor de exploitatiekos ten voor dat nieuwe gebouw, als mede de niet-gedekte kosten voor de inventaris, voor rekening van de gemeente te nemen. Het verzoek van de V.V.V. Noord-Beveland" om een jaar lijkse subsidie kwam hierna in be spreking. In de toelichting op de agenda stond het volgende om trent dit punt vermeld: Tot nu toe werd er steeds een subsidie verleend aan de streek V.V.V. Nu is er enkele jaren geleden een V.V.V. Noord-Beveland opgericht, welke reclame maakt om zoveel mogelijk vakantiegangers naar Noord-Beveland te trekken. Deze vereniging beschikt echter over te weinig middelen om een goede reclame te kunnen voeren. Van de provinciale V.V.V. heeft de ge meente nog weinig profijt gehad. Van een V.V.V., die tracht zoveel mogelijk vakantiegangers naar Noord-Beveland te trekken, zal de middenstand veel profijt kun nen hebben. B. en w. zijn dan ook van oordeel dat zij deze V.V.V. dienen te steunen. Tot nu toe werd aan de prov. V.V.V. een jaarlijkse subsidie verleend van 25.Aangezien zij een subsi die van 25.te gering achten voor een V.V.V., wil deze haar werkzaamheden goed kunnen ver richten, stellen zij voor aan de V.V.V. Noord-Beveland een sub sidie te verlenen van 50.per jaar en de subsidie aan de prov. V.V.V. in te trekken, een en an der ingaande per 1 januari 1958. B. en w. achten het in verband met de financiële positie der ge meente niet verantwoord aan bei de verenigingen een subsidie te verlenen. Het lid De Nooijer vroeg of dergelijke acties geen gevaar voor de zondagen op zullen leveren, waarop de voorzitter zeide, dat we in de toekomst de zondagen zeer zeker niet meer zo rustig zullen kunnen houden als in het verleden, ook al worden er wel of geen acties gevoerd. Puttende uit ervaringen van andere ge meenten, zullen b. en w. trachten de steeds toenemende stroom van vakantiegangers zoveel mogelijk in de hand te houden. In de af gelopen jaren kon men op aller lei plaatsen aan de duinen kam- peertenten treffen, wat de con trole ten zeerste bemoeilijkte. Dit jaar wordt daarin verandering ge bracht, alle tenten zullen nu, zo veel mogelijk, op een groot ter rein bij elkaar worden gezet. Het lid Marcusse zou gaarne zien dat een geregelde busdienst naar de duinen, op de zondagen, zoveel mogelijk werd tegengegaan De voorzitter antwoordde: zo een busdienst is er tegenwoordig op elke plaats en zal ook hier zeer zeker komen. Het lid Marcusse sprak als zijn mening uit, dat er door de mid denstand zeer weinig te verdie nen valt aan dagjesmensen, waar- od wethouder Leendertse zeide: dat de folderreclame van de V.V.V. gericht wordt op de va kantiegangers, die meerdere da gen willen komen. Deze folders worden door andere V.V.V.'s aan gevraagd en ook door vakantie gangers zelf. Spreker sprak als zijn mening uit, dat Noord-Beve land, zolang de vaste verbinding meente werd verpleegd bedroeg 7. Hiervoor werd een bedrag be taald van 18.231. De begroting voor het dienst jaar 1958 werd op 30 september 1957 vastgesteld, voor wat de ge wone dienst betreft in ontvang en uitgaaf op 399.790.57, met een post onvoorziene uitgaven van 8.766.67 en voor wat de kapi- taaldienst betreft in ontvang op 965.700.49 en in uitgaaf op 1.225.883.90 en alzo met een nadelig slot van 260.183.41. De financiële positie van de ge meente is nog verre van rooskleu rig, daarom is, evenals in 1956, weer een subjectieve verhoging der algemene uitkering aange vraagd. Hoewel het te hopen is dat er in 1959 een nieuwe financiële ver houdingswet komt, moet men de verwachtingen ten deze niet te hoog gespannen houden. Het aantal in- en uitgaande schepen van de haven te Kam perland bedroeg 634, met een ge zamenlijke tonnenmaat van 93747 ton. De bruto-opbrengst van de haven was 8.512.12. Heren raadsleden, namens het college van burgemeester en wet houders wensen wij u allen met uw gezinnen een gezegend 1958 toe. Tevens wil ik dank zeggen voor de goede verstandhouding waaronder en voor de prettige manier waarop alle zaken zijn be handeld en tevens voor al het werk dat u voor de gemeente hebt verricht. Ik spreek de wens uit dat wij in 1958 weer mogen wer ken in dezelfde goede sfeer als het afgelopen jaar. Secretaris en secretarie-perso neel ook u allen zeer hartelijk dank voor uw werk en goede sa menwerking. Tevens betrek ik hierbij allen die op een of an dere wijze de gemeente hebben gediend. Geve God ons de kracht en wijsheid om ons werk met blij moedigheid te doen tot eer van Zijn Naam en tot zegen van de gemeente. Het oudste lid in jaren, de heer C. J. de Smit, zeide hierop na mens de gehele raad te spreken. Hij noemde de rede van de voor zitter niet optimistisch, eerder pes simistisch, maar sprak de hoop uit dat er in 1958 moedig voor waarts kon worden gegaan, waar na hij de voorzitter dankte voor diens goede woorden, hem en zijn gezin en het gehele personeel het beste voor 1958 toewensend. De notulen van de vorige ver gadering werden onveranderd vastgesteld, waarna een 10-tal in gekomen stukken voor kennisge ving werden aangenomen. Onder deze stukken was een schrijven Bij spataderen en vermoeide benen van de beste kwaliteit en precies de maat die U nodig hebt! Ook buikbanden, breukbanden, steun zolen, herniakorsetten en andere medi sche bandages! Onze boor apparaten zijn fantastisch GOES TELEFOON 2469 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Dinsdag 18 februari a.s. hoopt h.k.h. prinses Marijke haar elf de verjaardag te vieren. Op die dag is het precies elf jaar ge leden dat Nederland werd verblijd met de geboorte van het vierde prinsekind, Maria Christina genaamd. Zij kreeg de roep naam Marijke en onder die naam heeft dit jongste prinsesje de harten van al haar landgenoten gestolen. Terwijl haar drie oudere zusters al echte dames zijn is zij nog kind met al de charmes van dien. Naast het feit, dat haar verjaardag natuurlijk een feest is in de intieme kring van het koninklijk gezin, is het bovendien een feestdag voor ons allen, omdat de verjaardag van de benja min in het Oranjehuis een extra felicitatie waard is. Dat zij nog lang gelukkig en in goede gezondheid in ons midden mag verblijven is de wens van het gehele Nederlandse volk. (Nadruk verboden) 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Ganzepoortstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 1