SCHIPHOL Verschillende lakken v_ Eenvoud is bet kenmerk van het ware K. H. Schippers Co. 1. C. van dor Rest horloge een hoofdleidster R. H. Schippers Co. Een Philips televisie met ingebouwde antenne K. H. SCHIPPERS CO. - KORTGENE GROOTSTE LUCHTHAVEN VAN EUROPA PREDIKBEURTEN een televisie apparaat F. Jansen Buijze's De Chr. Kleuterschool te Geersdijk MAM ALBERT Buijze's Bakkerij Vergeelde portretten Qaifiarina S^ltcLeqoncla van J2t nanna y-LLaecjone CBigcl van Zuid-Afrika ter Niet velen zullen het „Dagverhaal" van ds. Kicherer gelezen hebben. Deze predikant heeft in de lSde eeuw ten westen en noordwesten van de Oranje rivier in Zuid-Afrika zendingswerk ver richt onder de meest moeilijke omstan digheden en met zegenrijke gevolgen. Geroepene Gods. De jonge dominee Van Lier hoort, hoe de reeds gevormde gemeenten in Afrika, telkens wanneer er een retourvloot uit Holland aankomt, met reikhalzend ver langen uitzien naar een nieuwe predi kant, die hun het Woord van God kan prediken, die hun kinderen kan dopen en hun huwelijken bevestigen. Maar de ou dere collega vertelt tevens, hoe elke keer de teleurstelling weer groot is, wanneer hun hoop wordt beschaamd. Helperus Ritzema leest in een verslag van de ziekentrooster Wijlant: „dat de natie der naturellen is een seer arm elen- dich volck na siel ende na lichaam; be- roft van alle kennisse Godts; leven als het vee, dat oock nergens geen werek van hebben, noch van planten, noch van saeyen, ofte dat men haer iets toepraet". En nu acht Van Lier zijn eigen zwak ke gestel en slechte wankele gezondheid niet, maar stelt hij zich onverwijld ter beschikking om uitgezonden te worden naar Cabo Bonne Espérance, Kaap de Goede Hoop. Catharina Aldegonda. Helperus Ritzema heeft een 17-jarig zusje Catharina Aldegonda. Zij zijn te zamen met de andere kinderen uit hui ze Van Lier opgegroeid in Assen. Vader heeft het gebracht tot gedeputeerde en ontvanger-generaal. Moeder Roelina Hofstede, zuster van de bekende prof. Petrus Hofstede, is een vrome vrouw, die aan haar kinderen een degelijke op voeding geeft en ze leert, hun vertrou wen in alle omstandigheden van het le ven op God te stellen. Met name op Hel perus en Aldegonda heeft deze opvoe ding een krachtig stempel gedrukt. Helperus is een dromer. Nog heel jong wil hij al predikant worden, net als zijn grootvader en oom. Hij wordt student in Groningen. Maar als hij thuis komt, is het jongste zusje Aldegonda eenvoudig niet van hem weg te slaan. Zij bewon dert haar broer diep, zij steunt hem, wanneer er moeilijke tijden voor Helpe rus aanbreken en zij ziet met verlangen uit naar het moment, dat Helperus' voor bereiding voor de zendingstaak, die hem wacht, als beëindigd kan worden be schouwd. Aan Helperus' zijde. Voorjaar 1786 scheept ds. Van Lier zich in, op reis naar Zuid-Afrika. Maar hij is niet alleen. Catharina Aldegonda heeft dezelfde idealen als haar broer en besluit hem te volgen op zijn verre tocht Een tweede zusje gaat eveneens mee; zij zal de huishouding waarnemen. Het afscheid in Amsterdam is ontroe rend geweest. Thans wacht een nieuwe toekomst. Maandenlang duurt de reis, maar eindelijk vaart het schip de Tafel baai binnen. De vreugde in Afrika is groot. Iedereen wil de nieuw aangeko- menen eerst een tijdje als gast onder zijn dak hebben en het aantal welkomstge schenken is overstelpend. Liefdes last en lust. Juist temidden van de moeilijkheden en tegenslagen, onder welke ds. Van Lier moet werken, ondervindt hij, van welk een eminente betekenis de aanwe zigheid van zijn bij aankomst pas 18- jarige zusje is. Waar Helperus' krachten tekort schieten springt zij in. Harde harten weet zij te openen, door haar vriendelijkheid en haar levend ge loof. Armen ondersteunt zij met milde hand. Voor de zieken heeft ze altijd een woord van troost. En de slavenkin deren, aan wie ze godsdienstonderwijs geeft, liggen haar na aan het hart. De deur van de pastorie staat altijd voor ie dereen open. De zondag is een feestdag voor Catharina Aldegonda en niet alleen voor haar. Eerst zijn er de kerkdiensten en 's avonds is er steevast bijeenkomst in de pastorie. Een graag geziene gast is ook ds. Ki cherer. Hij komt in Cabo soms uitrusten van zijn zendingswerk in Rietfontein bij de Oranjerivier. Hij weet boeiend te ver tellen over zijn ervaringen te midden van Rocana's, Namaquas en Briquaas, die wreder en vuiler zijn dan enige andere inheemse stam. Catharina en de zende ling verstaan elkaar beter dan best en de verloving is het zichtbaar resultaat van deze grote sympathie. Ziekte en dood. Enkele jaren later komt de grote te genslag. Helperus van Lier wordt, ter wijl hij staat te preken, plotseling door een bloedspuwing overvallen. Zijn zwak ke gestel was niet opgewassen tegen de overmatige vermoeienissen, die zijn deel waren. Rust houden is uiteraard het devies. Maar ds. Van Lier kan niet wachten tot de voorgeschreven periode geëindigd is. Hoeveel moeite en benauwdheid het hem ook kost, hij beklimt 's zondags weer de preekstoel. „Het Woord bedie nen was hem medicijn", schrijft iemand uit de Kaap naar Holland, „tot hij op een keer volhardende in het leren en ver manen, op de stoel in elkaar zakte". Van dit moment af is ds. Van Lier aan zijn bed gebonden. Maar ook daar blijft hij spreken en getuigen van zijn Heiland. De ziekenkamer wordt tot een kleine kerkzaak Maar lang kan het niet duren. Op de 21ste maart, wanneer Hol lands lente begint, staat Catharina Alde gonda aan het sterfbed van haar zo ge liefde broer. Zij zelf zet het werk nog acht jaar voort, maar ook haar besluipt cle ge vreesde ziekte. Zij schrijft gedichten, zij houdt trouw tot twee jaar voor haar dood een kostelijk dagboek bij, maar in de herfst van het jaar 1801 neemt God zijn kind Catharina Aldegonda van Lier, nog maar 33 jaar oud, tot Zich in Zijn eeuwige heerlijkheid. Haar verloofde, ds. Kicherer, blijft eenzaam achter om het werk voort te zetten. (Nadruk verboden). in veel kleuren, ook voor wagens en trac tors geschikt, bij Kortgene Ook door kundige handen gefabriceerd, die zeer goed voldoet, zonder overbodige luxe. Het droeg de goed keuring weg van iemand, die reeds langer bezitter is van een apparaat, met grote buitenantenne en dus veel duurder, dat hij drie maal zei,,En zo'n helder beeld en toch rustig". Nog één keer hoorde ik hem zeggen: „Als ik dat toch geweten had". Dat was voor ons een ongevraagd attest. Wij willen u met plezier ook duurder bedienen, doch minder en toch goed kan ook. Aanbevelend, Vliegtuigen landen en starten om de drie minuten (Van onze verslaggever) AMSTERDAM (P P) Monotoon klinkt de damesstem uit de verkeersto ren: „Attentie, attentie, het K.L.M.-toe stel uit Santiago, Chili is zojuist geland. Herhaling, het K.L.M.-toestel uit San tiago, Chili is zojuist geland". De toeschouwer op het terras heeft dan juist een enorme DC 7 C zien da len. Het vliegtuig komt nu naar het plat form koersen, waar een man met rode bordjes aangeeft, waar het precies moet staan. Nog voor het logge toestel tot stil stand is gekomen, rijden uit alle hoeken en gaten auto's en wagentjes toe: een benzinewagen van Esso, een postwagen- tje, een bagage wagentje en het pantry- karretje. De trappen worden aangescho ven en na een klopje op de deur stijgen de passagiers uit. Zij worden door een vriendelijke stewardess naar het douane kantoor geleid. Het is een drukte van belang op Ne derlands grootste luchthaven, die trou wens tevens de grootste van Europa is. Het lijkt van de verkeerstoren af gezien een bedrijvige mierenhoop, vol.activi teit. Deze interessante luchthaven heeft ook een voorgeschiedenis, die wij uit de mond van een van de employé's verna men. Eigendom van Amsterdam. De luchthaven Schiphol behoort niet zoals er veelal gedacht wordt aan een maatschappij, maar wordt geëxploi teerd door de gemeente Amsterdam. De K.L.M. heeft er weliswaar haar thuisha ven, maar daarnaast zijn er nog elf bui tenlandse luchtvaartmaatschappijen, die een lijndienst hebben op of over Schip hol. Het behoeft dus geen verbazing te wekken, dat de K.L.M. voor wat betreft de vliegtuigen slechts voor 55 °/o de be schikking heeft over de basis. Het vliégveld zelf is reeds in 1917 met een oppervlakte van 60 ha aangelegd in de noordoost hoek van de Haarlemmer meerpolder om te dienen als militair vliegveld en werd zo genoemd naar het in de nabijheid liggende fort Schiphol, welke naam in 1447 reeds door een baai in het toenmalige Haarlemmermeer werd gedragen. In 1920 deed de burgerluchtvaart zijn intrede en Schiphol bestond toen nog maar uit een zestal kleine houten mili taire loodsjes, waarvan er één aan de K.L.M., die toen haar regelmatige lijn Amsterdam-Londen begonnen was, werd toegewezen. De start- en landingsbanen werden verlicht met stallantaarns, maar met de ontwikkeling van de burgerlucht vaart en de techniek heeft ook Schiphol zich ontwikkeld tot een luchthaven van wereldbetekenis. Een grote vlucht. De tweede wereldoorlog heeft ook haar stempel gedrukt zowel op Schiphol zelf als op de K.L.M. Van de luchthaven 'was na de oorlog praktisch niets meer o- ver dan een aantal puinhopen en bom- kraters, maar een groepje idealistische werkers heeft onder leiding van wijlen directeur Plesman het gehele project van thuishaven en de intercontinentale lij nen op grootscheepse Wijze aangepakt, zodat Schiphol met zijn uitgestrektheid van 600 ha niet alleen het grootste euro- pese vliegveld is, maar bovendien een van de meest moderne luchthavens ter wereld. Men kan bijna niet over Schiphol spre ken zonder onze nationale luchtvaart maatschappij daarin te betrekken. Be scheiden begonnen met een enkele lijn dienst, vliegen de luchtvogels van onze K.L.M. nu in alle richtingen en naar 5 werelddelen. Convairs, Constellations, Douglastoestellen dragen de naam van de „Flying Dutchman" (Vliegende Hol lander) over de gehele aarde uit. Het aantal toestellen dat de K.L.M. bezit, maakt dat zij op dezelfde hoogte kan staan als de grote buitenlandse maat schappijen, terwijl genoeg bekend is, dat onze piloten voor geen kleintje vervaard zijn en reeds grote luchtvaartwedstrijden hebben gewonnen. 's Werelds oudste luchtvaartmaat schappij heeft in de jaren van haar be staan, en dat zijn er reeds 38, heel wat gepresteerd, ongeveer 6.000.000 passa giers vervoerd, omstreeks 250.000.000 kg vrachtgoed, waaronder post. In totaal werd een afstand afgelegd van plus mi nus 450.000.000 kilometer of ruim 11.000 maal rond de aarde en nog steeds tracht men de zaken uit te breiden. Elke 4Va minuut van de dag of de nacht landt of stijgt er een K.L.M.-vogel ergens ter wereld op. Geconserveerd en vers eten. Op Schiphol landt en stijgt er om de drie minuten een vliegtuig en brengt pas sagiers aan of voert ze mede. Het is daar een komen en gaan van duizenden men sen en toch, al zou men het verwachten, vormt de voedselvoorziening geen pro bleem, ook niet op de langere vluchten. Elke maatschappij zorgt voor het voed sel van zijn passagiers. Voor het grootste deel worden er gewoon klaargemaakte spijzen meegevoerd, die in de koelkast van het vliegtuig worden bewaard, ter wijl het voedsel, waarvan bekend is dat het niet lang goed blijft, in blikken wordt meegenomen. Daarvan worden desondanks toch sma kelijke maaltijden bereid, zodat de lucht- passagier zich ook ver boven de begane grond thuis kan voelen in deze toch wel zeer aparte vliegerssfeer. Een sfeer, die men ook op Schiphol zelf reeds kan waarnemen, niet alleen als passagier, maar ook als toeschouwer van dit druk ke en zeer interessante vliegveld. (Nadruk verboden). POSTVERBINDINGEN OP NOORD-BEVELAND In antwoord op een in eeo vergade ring van de Kamer van Koophandel ge stelde vraag is het volgende bericht van de P.T.T.-kamer voor Zeeland ontvan gen: „dat de postverbindingen op het eiland Noord-Beveland zoals overi gens in het gehele land met de onder linge verbindingen het geval is deel uitmaken van het z.g. dag- en nachtnet. Het invoegen van afzonderlijke ver bindingen, zoals door u bedoeld, stuit op bedrijfseconomische bezwaren; de hoe veelheid te vervoeren correspondentie is daartoe n.l. te gering". Een Sola-lepeltje, vijf jaar geleden uit de zoute mod der opgehaald, bewijst nu nog elke dag en dat zo goed als nieuw zijn goe de diensten bij het nuttigen van m'n eitje. Een mooie sortering van dit mooie en goede artikel zullen wij u gaarne tonen. Kortgene Ger. Gem. Kamperland Hedenavond 7 uur, stu dent Hofman van Moer- kapelle. Ger. Gem. te Colijnsplaat Zondag 2 febr., 10, 2 en 6 uur dhr. A. Hofman van Aalst. Donderdag 6 febr., 7 uur, ds. A. F. Honkoop van Goes. Geboren Johannis Marinus (Hans). Zoon van: M. J. Kole. J. N. Kole- Grootendorst. Wissenkerke, 26 jan. 1958. Voorstraat 28. Adrie de Dreu en Marie Strijd geven, mede namens weder zijdse ouders, kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op donderdag 20 februari a.s. te 3.30 uur n.m. te Kortgene. Goes, Zuidvlietstraat 7, Kortgene, Kaaistraat 14, 29 januari 1958. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden tijdens de ziekte en de be wijzen van deelneming, na het overlijden van onze ge liefde zuster, behuwdzuster en tante, mej. Cornelia Koster van der Velde, betuigen wij onze hartelijke dank. In het bijzonder aan dr. Maas en zr. Adriaanse. Fam. P. de Smit van der Velde. Fam. M. Koster. Fam. G. Verburg- de Smit. Colijnsplaat, januari 1958. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het zo plotseling overlij den van mijn geliefde vrouw, en onze zorgzame moeder Jannetje Koster, betuigen wij onze hartelijke dank. Namens de familie, Jan Hoogerheide. Martha Visser- Hoogerheide. Th. Visser. Colijnsplaat, januari 1958. Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter Bruynzeel. Koop nu nog, voor de belastingverhoging Wij geven u gaarne alle gewenste inlichtingen RADIO G. J. DE KOSTER Voorstraat 39, Colijnsplaat Telefoon 01199-339 Wij hebben een grote sor tering MISKLEUR-SIGA REN o.a. Schimmelpenninck van 50 voor 27 cent, Due George van 40 voor 22 cent, Willem II van 40 voor 27 cent, Martinez van 27 voor 20 cent. Alles prima kwa liteit en goed droog. SIGARENMAGAZIJN „CENTRUM" L. Kerkstr. 9, Goes, tel. 3364 Elastieken spataderkousen Buikbanden Breukbanden Herniakorsetten Steunzolen enz. Alles aan de juiste maat van Lange Kerkstraat 42, Goes Een In is onmisbaar, bij uw werk of als u uit gaat CHROOM DOUBLÉ of GOUD vindt u ze bij v.h. C. Joosse St. Adriaanstraat 11, Goes Telefoon 2426 Wij ontwikkelen gaarne uw rollilm en maken goede afdrukken daarvan. Eventueel ook vergrotingen BOEKHANDEL MARKLSSE, WISSENKERKE kktec» t kxh Maak een keuze uit de grote verscheidenheid van kaassoorten uit Kamperland (gem. Wissenkerke) vraagt per 1 april Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen z.sp.m. te richten aan mej. P. C. Kastelein, Middenweg 9, Geersdijk. Dirksmitsstr. 26b (bovenhuis) Rotterdam, tel. 01800-130235 40 jaat gevestigd Patent-Geneesmiddelen Gummiwaren Vr. gratis inl.toez. onder blanco couvert. Gratis spreekuur dag. van 10—8 re* Een heerlijk en smakelijk produkt met een enorme voedingswaarde Kamperland

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 2