NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DEschoenen MASSA WERKLOOSHEID? OP WEG NAAR In blijde Verwachting Waar gouden tonen gemaakt worden Ook Spierpijn No. 2870 Zaterdag 1 februari 1958 61e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.50 per jaar Franco per post f 5.25 Advertenties 6 cent per mm (van onze economische medewerker) Nederland heeft het „toelaatbare" per centage van 3 °/o werkloosheid onder de productieve bevolking bereikt en zij die dit gewenst hebben kunnen thans tevre den rond zien.... Meer dan 110.000 werkloze mannen en vrouwen staan thans met lege handen te wachten totdat de regering een economisch tegenëffect in het leven zal roepen dat met een behoud van de gehele of een.gedeeltelijke beste dingsbeperking de activiteit in het be drijfsleven weer zal doen toenemen. De eerste vraag, die we moeten stel len bij het beschouwen vah de recente ontwikkeling, is of de bestedingsbeper king voor de onrustbarende werkloos heidscijfers aansprakelijk moet worden gesteld. Het antwoord kan niet zonder meer bevestigend luiden omdat het wer kelijke effect van de bezuinigingsmaat regelen nog niet eens volop zijn invloed doet gelden. Zou dit zo zijn, dan waren de zojuist aanvaarde belastingverhogin gen overbodig geweest. Wel mag men veronderstellen dat vooral de psychologi sche uitwerking van de op handen af remming van het economisch leven de thans ingezette ontwikkeling heeft ver sterkt. Het is vooral de koerswijziging in de internationale conjunctuur, die als hoofd oorzaak moet worden genoemd. Op het moment dat wij tot consumptie-beper king besloten, waren de voornaamste in dustriële landen het hoogtepunt van de gunstige conjunctuur reeds gepasseerd. Met name de Verenigde Staten. In dit geweldige land telde men in december 1956 reeds 2,7 miljoen werklozen. Bij ons was er, behoudens de seizoenwerk loosheid, nog geen vuiltje aan de lucht. Nu bij ons een jaar later het werkloos- lieidsvuur goed begint op te laaien, tobt Eisenhower al met 3,7 miljoen werkzoe kenden. Ook in Europa. Duitsland en Engeland zien zich ook voor snel stijgende cijfers van werkloos heid geplaatst en dit bewijst dat er al gemeen in de wereld een teruggang is ingezet, waarvan nu nog niet met zeker heid kan worden voorspeld of zij tot een enorme crisis zal uitgroeien. Voor aanstaande economen in de V.S. voor spellen dat de teruggang zal voortduren tot op de helft van dit jaar en dat daar na een nieuwe oplossing begint. Deze optimisten worden in hun verwachting gesterkt door de plannen van de ameri- kaanse regering om zowel de hulpverle ning als de militaire uitgaven uit te brei den en geweldige sommen te gaan be steden aan wetenschappelijk onderzoek. Het optimisme wordt getemperd dooi de wetenschap dat er in bepaalde sec toren van het bedrijfsleven bepaald spra ke is van overproduktie en wanneer deze voortduurt, kan het een langere lijdens weg worden. De conjunctuur in ons land draaft meestal op korte afstand achter de grote mogendheden aan. Het hoogtepunt van een welvaartsperiode ligt hier gemeen lijk achter dat in de specifiek industriële staten terwijl ook een dieptepunt iets la ter wordt bereikt. Dit zou betekenen dat wij het gehele nu begonnen jaar wel aan de werkloosheidsziekte zullen blijven lij den. Bestuderen we de sombere cijfers nader, dan zien we dat in vergelijking met het werkloosheids jaar 1952 er op dit moment nog 60.000 werkzoekenden min der zijn dan op het dieptepunt van toen. Er kan volgens minister Suurhoff nog niet gesproken worden van een calami teit ramp). We moeten er echter vol gens deze bewindsman voor waken dat er een psychologisch als een sneeuwbal werkend schrikeffect uit voortvloeit. De sneeuwbal. De ondernemers zien de werkloosheid stijgen. Zij zijn zeer voorzichtig met in kopen in de verwachting dat er prijs daling komt. Het publiek ziet daarbij de slachtoffers lopen en begint ook de aan kopen drastisch te beperken eveneens in de verwachting dat de prijzen zullen da len maar nog meer om een appeltje voor de dorst te vormen. Vergelijkt men de werkloosheidscijfers van november 1957 met die van decem ber 1957, dan heeft men enige reden om dit effect reeds aanwezig te achten. Im mers in die maand stegen de cijfers van werkzoekenden met liefst 43.000. In dat geval zou er alle reden zijn om een ver dere bestedingsbeperking voorlopig maar op te schorten. Echter doet de seizoen werkloosheid, die op 40 °/o van het to taal wordt geschat, deze veronderstelling afbreuk. Ook weten we dat er onder de werk zoekenden meer dan 20.000 bouwvakar beiders zijn. Deze categorie moet zo spoedig mogelijk weer aan het werk. Een deel zal emplooi vinden in de bouw van woningwetwoningen, waarvoor het kapi taal beschikbaar komt. Een ander deel zou aan het werk moeten komen bij de Zo heet het Doktersboek met èlle raad voor Moeder en Baby. GrafcBs bij de Babj/«3epsïi Syjper-Babyseft, waarin poe der - zalf - olie - zeep - shampoo, f 5.90. Weten is gerust zijn. WAT M ÜNH^OT MAAKT 15 GO EP bouw van woningen in de particuliere sector, waarvoor de premieregeling on voldoende wordt geacht. De hoge kapi taalrente verhindert eveneens een ener gieke aanpak in deze hoek. Zoals men weet heeft de regering geweigerd par ticulieren tegemoet te komen middels een suppletie van de hoge rentekosten. Woningbouw gaat voor. Wel heeft de minister van volkshuis vesting nu alle bouwplannen tot hon derdduizend gulden nu plotseling zijn fiat gegeven. Dit brengt wel wat activi teit, maar deze gaat ten koste van de woningbouw en dat is ontoelaatbaar. Het uitvoeren van openbare werken leidt steeds tot minder noodzakelijke produk- tie dan de woningbouw. Eén van de eer ste verlichting brengende maatregelen moet derhalve liggen op het terrein van het op gang brengen der particuliere woningbouw. De regering heeft de bouw van 80.000 woningen toegezegd voor 1958 en dient alles te doen wat mogelijk is om dat te bereiken. Onder de toegelaten werken tot 100.000 zullen .vele bouwwerken zijn buiten de woningsector en daarmee worden dus bouwvakarbeiders aan de woningbouw onttrokken. Dit had men nimmer moeten gedogen. De minister spaart daarmee wel 's rijks kas, maar ten koste van dringend noodzakelijke ka mers en keukens. In wezen heeft hij zijn woningplan al prijs gegeven en dit is een grote teleurstelling, die men had moeten voorkomen. Nood in het noorden. Vervolgens komt men bij het ontle den van de werkloosheidscijfers tot de conclusie dat het noorden van ons land het ernstigst is getroffen. In Drente re gistreerde men een werkloosheid van 12 procent, in Groningen en Friesland 7 procent. Vanzelfsprekend is in deze gebieden de seizoenfluctuatie het grootst. Daar naast liggen in deze provincies veel be drijven van ondernemingen, die men er gebouwd heeft als gevolg van de ar- beidersschaarste in het westen des lands. Bij een teruggang van orders zal men deze dépendance het eerste sluiten. Voorts is hier de verdere mechanisering van de landbouw in gang en tenslotte zijn er in het noorden nogal veel stro kartonfabrieken en kledingbedrijven. Volgens ons verstrekte inlichtingen zou den deze bedrijfstakken tot de ergst ge troffen behoren. Intussen hebben reeds de vakcentra les aangedrongen op het laten uitvoeren van openbare werken. Het voordeel van dit bestrijdingsmiddel ligt vooral hierin, dat men er een plaatselijk ernstige werk loosheid mee kan bestrijden. In Noord en ZuidHolland is de nood nog niet hoog Het werkloosheidspercentage is daar nog beneden de 2 °/o. Misschien acht ons ka binet de toestand nog niet alarmerend, dat neemt niet weg dat enkele provin cies al dringend hulp behoeven en dat men voor de overige de bestrijdingsmid delen reeds moet klaar zetten. Want ook de bestrijding vraagt een aanlooptijd en naar onze mening duurt elke dag van werkloosheid te lang voor degenen, die het treft. Belastingen moeten omlaag. Het nadeel van openbare werken uit voeren ligt in de vaak geringere nood zaak in het kader van de gehele lands- economie. Daarom achten wij het bij ingrijpen nuttiger dat er in bepaalde sec toren of over de gehele linie van het be drijfsleven een gunstiger fiscaal klimaat wordt geschapen teneinde ondernemers in staat te stellen of ze min of meer te dwingen hun produktie-apparaat hyper modern te maken, zodat onze kostprijzen zullen kunnen dalen. Laten we de periode van minder be drijvigheid benutten om ons industrieel en commercieel apparaat zozeer te mo derniseren en te vernieuwen dat wij daar bij de verwerkelijking van de ge dachte der europese eenheid de vruch ten van zullen plukken door versterking van onze concurrentie-positie. De werk gelegenheid wordt door een zodanige s LECHTHORENDEN U kunt weer alles horen met het nieuwste „Vienna" HOOR APPARAAT In verschillende uitvoeringen. Zónder batterij en zónder snoer te gebruiken Voor geheel Zeeland alléén bij LANGE KERKSTRAA! 42 GOES HLEFOOti 2468 politiek minder afhankelijk van opdrach ten uit de overheidssector. Hoe meer dit laatste het geval is, hoe kwetsbaarder het legioen der werknemers wordt en hoe meer de inflatie dreigt. Door de grote verscheiden in produk- tie in de particuliere sector is de slag vaardigheid van de ondernemers bij e- conomische depressie ook groter dan die van de overheid, zodat de crisis-kansen worden verzacht. Bij een bijna lege staatskas is de overheid een wispelturig werkgever. Dat bewijst de jongste ont wikkeling en moge ons tegen de verkie zingen tot nadenken stemmen. Drs. Mierlo. (Nadruk verboden). Slechts specialisten koperbouwersvak gebruikt kunnen in het orden (van onze verslaggever) EINDHOVEN (P P) „De ar- beidskrachten vormen in onze branche een zeer belangrijk onderdeel, want al leen met specialisten is het mogelijk een prima koperinstrument te vervaardigen, dat op de wereldmarkt kan concurreren tegen andere voortreffelijke fabrikaten. In onze speciale industrie is het dik wijls nodig drie jaren of meer te "beste den aan de opleiding van vaklieden". Dit vertelt ons de heer A. van Lierop, van de firma Schenkelaars, muziekinstru- mentenfabrieken te Eindhoven. En wij kunnen het ons indenken, wanneer wij met hem een rondgang door de uitge strekte fabrieken maken, waar hoofdza kelijk koperen muziekinstrumenten wor den vervaardigd, zoals alle soorten trom petten, trombones, saxofoons, tuba's en en rheumatische pijnen wrijft U weg met wat er al niet meer in orkesten gebruikt wordt. Het is werkelijk interessant te zien hoe in serie bijvoorbeeld trompetten wor den vervaardigd. Hoe uit een koperen buis de beker van de trompet wordt ge forceerd, hoe alle verdere buizen en buisjes minutieus op onderdelen van mi- limeters nauwkeurig worden vervaardigd en hoe het ingenieuze ventielensysteem wordt opgebouwd en wat daar allemaal bij komt kijken. Hoe blijft die buis glad? Het buigen van de buizen geschiedt op vormen pneumatisch. De buis wordt op maat gebogen en wordt plat in de kromming. Geen nood: er wordt onder hoge druk olie in gespoten en ziet, de buis zwelt weer op. Later behoeft een koperbewerker niets anders te doen, dan de kleine bultjes en bobbeltjes weg te kloppen, waarna de buis weer keurig glad is en precies zoals hij zijn moet. Dit systeem wordt gevolgd bij alle andere trompetten, bazuinen, trombones enz. Bij saxofoons en andere grote instru menten gaat men anders te werk. Hier worden de bekers uit plaatdelen geperst, die later aaneen gelast worden. De na den worden zo vakkundig bewerkt, dat men ze vrijwel niet meer terug kan vin den. Het boren van de gaten in het li chaam van de saxofoon is een uiterst se cuur werkje, want een kleine afwijking van enkele millimeters kan hier een toonvervorming tot gevolg hebben. Ook bij het opzetten van het ingewik kelde kleppensysteem, dat zacht en licht moet lopen, dient men de uiterste nauw keurigheid te betrachten. Hiervoor heeft men een geniaal kantelapparaat gemaakt waarin de saxofoon ligt en waardoor men in staat is precies op de juiste plaatsen de steuntjes voor het klepmechaniek te plaatsen. Gegalvaniseerd. Langzaam zien wij al die instrumen ten groeien en ook wanneer ze bijna klaar zijn, kan men zich nog niet inden ken, dat hieruit die schitterend glanzen de blaasinstrumenten geboren worden, want zelfs als alles er op en er aan zit, zien de trompetten en saxen er nog ruw en onbehouwen uit. Het wonder geschiedt echter op de galvanische afdeling van het bedrijf. De instrumenten worden aan haken in een bad gehangen, waarin na zeer korte tijd alle vuil en vet worden verwijderd. Ze zijn dan wat men kan noemen brand schoon. Na nog een tweede bad gaan ze tenslotte in een nikkelbad of indien ge wenst in een zilverbad. Hier wordt langs elektrische weg de metaallaag opgebracht. Reeds na enkele tientallen seconden kan men het instru ment eruit lichten en zien dat de neer slag reeds zijn werk heeft gedaan, glan zend nikkel vertoont zich aan ons oog, maar het laagje is nog zo teer en dun, dat de instrumenten er nog enige tijd in moeten blijven. Dan is het pleit be slecht en komen ze als fonkelende juwe len tevoorschijn. De galvanische afdeling is wel een zeer belangrijke afdeling, omdat hier aan de instrumenten als het ware hun ver schijningsvorm gegeven wordt en daar om zwaait een van de heren Schenke laars er persoonlijk de scepter. Ja, ver zorgt zelf de galvanisatie grotendeels. De andere heren hebben ieder hun ei gen afdeling waar ze de supervisie heb ben, want in een bedrijf als dit is nauw keurigheid en voortdurende controle een eerste vereiste, naast prima vakmanschap Tenslotte worden alle instrumenten in geblazen en hiermede gecontroleerd op toon, eventuele fouten en wat dies meer zij. Op deze manier zijn de fabrikanten er zeker van dat de instrumenten, die worden afgeleverd, feilloze produkten zijn. (Nadruk verboden). Verkeer rechtdoor gaat voor. Zegt u er alsjeblieft bij „Op dezelfde weg". De slagzin zonder die woorden heeft al menig misverstand op zijn geweten. De auto A gaat hier wel rechtuit, maar toch heeft B voorrang. Het zijn twee verschillende wegen, dus rechts gaat voor. Copyright Verbond voor Veilig Verkeer Ganzepoortstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 1