UBl-wedstrijd kippenhok met ren donderdag 00 jan. een jeugdav/ond Jongens en meisjes Sinds - 'I \aiiiniiiiliintliuiiV - 1922 BERNARD BARUCH Vraagt en draagt Prinses Beatrix van de L.J.G. aid. Noord-Beveland Bijna waren wij naar de Zuidpool vertrokken R. H. Schippers Co. Youth for Christ Jeugd Rally P. A. de Kramer, Goes De cacao wordt duurder Buijzc's zelfbcdieningsbedrijf miskleur - sigaren Sigarenmagazijn „Centrum" „Ferravit" Carnaval B. Rietveld-van Eysden Multimiljonair, staatsman en wijze schrijft zijn levensgeschiedenis Nathan de Wijze's amerikaanse carrière (van onze correspondente) NEW YORK (P P) Het is nog niet zo lang geleden, dat men •tamelijk regelmatig op de bank voor het hek, dat de tuin van het Witte Huis in Washington scheidt van de openbare weg, een rijzige man met prachtige witte haren kon zien zitten. Soms las hij de kranten, maar meestal zat hij met iemand te praten. En alle men sen, met wie hij sprak, zagen er op een of andere wijze uit als per soonlijkheden van gewicht. Velen van hen droegen een uniform, maar het aantal burgefs was toch in de meerderheid. Wie steeds de foto's in de bladen bekeek, her kende hen: ministers, bankiers, industriëlen. De grote, witharige heer met het kleine hoorapparaat aan het linkeroor was Bernard Baruch, wiens naam in Amerika bijna nooit wordt genoemd, zonder dat men er- aan toevoegt: „ervaren staatsman en raadgever van vele presidenten". Dezer dagen heeft de thans 88- jarige Baruch het eerste deel van zijn auto-biografie, getiteld „My own story", gepubliceerd. Ba ruch die op grond van zijn joodse afstamming in Amerika als een soort Nathan de Wijze wordt beschouwd is de zoon va» een Pools immigrant, die in 1855 uit het stadje Schwersenz naar de Verenigde Staten kwam. Een der machtigste mannen. De jonge Bernard begon zijn loopbaan als bediende op een ma kelaarskantoor op een salaris van tien gulden per week. 's Avonds studeerde hij economie en finan ciën. Op 30-jarige leeftijd had hij reeds voor elk jaar van zijn le ven 100.000 dollar verdiend en toen wereldoorlog nr. 1 uitbrak, was hij, na een felle strijd met het bankiershuis Morgan, gewor den tot een van Amerika's mach tigste geldmannen, die door pre sident Wilson werd uitverkoren, de oorlogsindustrie te leiden. „Nog bijna elke dag", schreef Baruch in zijn levensgeschiedenis, „krijg ik uit alle delen van de we reld brieven, waarin mij wordt gevraagd, hoe men geld kan ma ken. Het schijnt mij altijd toe, dat velen de beurs als een soort hekseketel beschouwen, waarvan men slechts de geheimen moet kennen. En toch is een beurs heel wat anders dan een soort overdek te renbaan, waarop men maar raak kan gokken. Ik zou haar zelfs de thermometer van onze bescha ving willen noemen. Het is ook niet zo, dat het de gebeurtenissen zijn, die de koersen doen schom melen; het zijn de menselijke re acties op de gebeurtenissen, die daling of stijging op de beurs ver oorzaken. Een speler en een speculant zijn niet hetzelfde. Laten wij niet vergeten, dat speculeren van het latijnse speculare stamt en dat be tekent zich een duidelijk beeld van de toekomst vormen en daar naar tijdig handelen". Op tijd Nu Baruch heeft steeds op tijd gehandeld. Enige maanden voor de grote beurskrach van 1929, waarbij enorme vermogens als sneeuw voor de zon wegsmolten, zette Baruch vrijwel zijn gehele bezit aan aandelen in baar geld om. Baruch is een conservatieve man. Hij behoort tot de republi keinen, maar hij heeft zijn relaties in beide kampen. Wilson, Roose velt, Truman en Eisenhower wa ren zijn vrienden en vroegen hem steeds weer om raad. Toen Chur chill naar Amerika kwam, logeer de hij bij deze man. Het feit, dat Baruch al zo jong multi-miljonair en een soort won derkind onder de giganten van het Amerikaanse geldwezen was, heeft hem betrekkelijk spoedig voor geld en winsten onverschil lig gemaakt. Zeker, eens hield hij van het grote avontuur, maar in de laatste tientallen jaren stelde hij er in de eerste plaats een eer in, de helper van zijn land te zijn. Zelfdiscipline en organisatiever mogen, die hij als de belangrijkste voorwaarden voor een financiële carrière beschouwt, waren ook de principes voor zijn politieke hou ding als adviseur van de president in twee wereldoorlogen. Levenskunstenaar. De kunst van te leven beoefent Baruch nog steeds. Hij is een groot voorstander van ontspan ning en vertelt in zijn boek: „In de winter van 1945, toen stafchef generaal George C. Marshall een weekeinde bij mij logeerde, spra ken wij erover, hoe belangrijk het voor leidinggevende figuren is, zich af en toe aan het dagelijkse werk te onttrekken om tijd tot na denken over de grote problemen te krijgen. Marshall knikte en zei mij, dat hij reeds bij het begin van de oorlog de officieren van zijn staf bevolen had, twee dagen per week buiten Washington door te brengen. Ik wilde niet, dat men sen met een vermoeide geest be slissingen over het leven van mil joenen soldaten zouden nemen". Verguisd. Baruch heeft over het algemeen een gelukkig leven gehad. Maar ook hij is niet vrij gebleven van moeilijkheden, die uit zijn joden dom voortsproten. Natuurlijk was hij bij voortduring het doelwit van lieden als Hitier en Göbbels en de Amerikaanse anti-semieten. „Maar", schrijft deze patriarch op het ogenblik terugblikkende op 88 jaren, „niets heeft mij zoveel pijn gedaan als het feit, dat mijn twee dochters, opgevoed in het protestante geloof van hun moe der, geweigerd werden door de dansschool, waar hun moeder les had gehad. Het was niet gemak kelijk mijn kinderen na deze zin loze daad van rassenwaan te troosten. Maar in plaats van toe te laten, dat een dergelijk voor val hen zou verbitteren, heb ik m'n dochters de raad gegeven, zich door deze vijandschap tot het verrichten van grotere presta ties te laten inspireren een hou ding, waarmee ook ik alle voor oordelen, waarop ik in mijn leven stuitte, heb overwonnen". En thans, nu voor deze man de levensavond reeds lang is aange broken, ontmoet hij nieuwe figu ren op het wereldtoneel: Gromi- ko, Malik, Sjepilow. Zijn doel: een waterdichte controle op de a- toomenergie. Zijn vertwijfeling: de kringloop van poging en mis lukking. En zo eindigt zijn eerste boek met de woorden: „Wij mo gen ons niet onderwerpen en ook niet blind revolteren. Verstand is de oplossing. Ik geloof aan het verstand. Niet, omdat de men sen in het verleden zoveel wijs heid hebben getoond, maar om dat het verstand nog steeds het beste werktuig van de mensheid is om zichzelve te regeren". (Nadruk verboden). Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter Janssen en dokter 't Hart. Heden werd plotse ling van ons wegge nomen, mijn innig ge liefde vrouw en zorg zame moeder, behuwd- en grootmoeder Jannetje Koster, op de leeftijd van 62 jaar en 4 maanden. De diepbedroefde familie, Jan Hoogerheide. Martha Visser- Hoogerheide. Thomas Visser. Jannie. Jantje. Colijnsplaat, 18 januari 1958. De begrafenis heeft plaats gehad op 23 januari j.l., n.m. 2 uur. Voor de vele bewijzen van medeleven tijdens de ziekte en de deelneming, be toond na het overlijden van onze geliefde man, vader, behuwd- en grootvader Nicolaas Karstanje, betuigen wij onze oprechte dank. Inzonderheid dank aan dokter Bruynzeel, dokter Nordlohne en zuster West- strate voor de liefderijke verpleging aan hem bewezen. Uit aller naam, Wed. J. C. Karstanje- Breas. Wissenkerke, januari 1958. Ooststraat 13. Met deze betuigen wij on ze hartelijke dank voor het medeleven, ondervonden tij dens de ziekte en het over lijden van onze geliefde man en vader J» Tazelaar» Namens de familie, Wed. G. Tazelaar- Lokerse. Colijnsplaat, januari 1958. Te koop: i.g.s.z. Te bevragen: agent van dit blad, Kortgene. de moderne brilmon turen Nylor - Preciosa en vele andere Goed zien en goed eruit zien met een verzorgde bril van A.L.KAMPMM in 't hartje van de Lange Vorststraat 57 GOES Telefoon 2094 Ook voor televisiebrillen De door de slechte weersomstandigheden uitgestelde uitvoering gaat onder gunstige weersomstandigheden door op in „De Korenbeurs" te Kortgene Het bestuur. met batterij-ontvangertjes, zaklampen en batterijen, scheerapparaten, elektrische en gewone, verschillende scheermesjes, tondeuses, messen en scharen, tochtband voor oude en nieuwe gebouwen, klemmetjes voor die lieve viervoetertjes, die het daar ook zoeken, bedkruiken en verschillende drooglijnen, anti-vries en prima brandspiritus, dat hiervoor ook gebruikt kan worden, petroleumkachels met gloeikop en ook met katoen, doch thans bleken deze artikelen ook hier van pas te komen. Aanbevelend, NED. HERV. JEUGDRAAD TE KORTGENE organiseert op zaterdag 1 februari in „De Korenbeurs" te Kortgene aanvang 7.30 uur Met muziek en samenzang, onder leiding van dhr. F. Smit. Declamatie door dhr. Allewijn uit Goes De sortering koekjes Paul Kaiser en biskwie's van Verkade, alsmede de verschillende stuksartikelen uit eigen bakkerij zijn alleen al een bezoek aan onze winkel ten volle waard. U kunt uw gasten dan een heerlijk koekje aanbieden me vrouw, in een behoorlijke sortering en steeds kersvers Beleefd aanbevelend, BUIJZE's ZELFBEDIENINGSBEDRIJF In de Kleine Bazar zijn de sterke soliede alaska sleeën te koop in verschillende maten Wissenkerke Telefoon 279 Kortgene Telefoon 223 een boekje van 16 pagina's groot, vol met fraaie foto's en een aardige levensbeschrijving van onze jarige prinses a 75 cent verkrijgbaar bij Boekhandel Markusse, Wissenkerke nodigt u uit voor een grote in de Herv. Kerk te Wissenkerke op zaterdag 1 februari a.s. Medewerkenden Leo J. Pasman, land. voorz.ljYouth for Christ Paul de Vries uit Zaandam, solozang Groot gecombineerd zangkoor Aanvang 7.30 uur Toegang vrij Wij hebben weer een groot aantal ingeruilde machines Hand, trap, salonkast, elektrisch Handmachines vanaf f 10, Haast u- Met jaren garantie Wilt u zich een nieuwe ANKER-machine aanschaffen, dan kunt U NU NOG profiteren van de HUIDIGE PRIJS De Anker wint met glans De machine van deze tijd Jaren garantie en gratis les Off. dealer voor Zuid- en Noord-Beveland Lange Vorststraat 6 Telefoon 2861 als gevolg van de wereldmarkt prijzen Wij kunnen u nog leveren: bassen Van Houtens cacao lste kwaliteit, luchtdicht verpakt voor een zeer voordelige prqs Wij hebben er maar 5 stuks meer van Dus als het iets voor u is, haast u dan Kamperland Wij hebben een grote sortering Schimmelpenninck van 50 voor 27 cent Due George, van 40 voor 22 cent Willem II van 40 voor 27 cent Martinez van 27 voor 20 cent Alles prima kwaliteit en goed droog. L. Kerkstr. 9, Goes, tel. 3364 Op bestelling leverbaar De ideale bemesting voor uw groente- en bloemen tuin enz. Vraagt nadere inlichtingen omtrent de gemiddelde ana lyse. Beleefd aanbevelend, K. C. DE FOUW, COLIJNSPLAAT Wenst u iets voor carnaval, bestelt dan spoedig bij Kapper L. Kerkstr. 40, Goes, tel. 2904 Aanstaande dinsdag 28 januari, de uitgestelde om 7.45 uur in „De Stadswijnkelder" te Kortgene Vertrek gratis bus Kats 6.45 uur, van Colijnsplaat 7.30 uur, van Kamperland 7.15 uur, van Wissenkerke 7.25 uur en van Geersdijk 7.30 uur Belangstellenden hartelijk welkom

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 2