NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Rijk en rijksgenoten Plouvier heeft DE schoenen rtmEfi IY0R0L maakt SneeuwwifiesvanUw Periodieke verkiezingen MEDEDELING aan cosmetica ,,VANDERHOOG" gebruik- sters. In de loop van februari komt de schoonheidsspecialiste van cosmetica V/ANDERttOOG weer in onze zaak, alwaar aan be langstellenden gelegenheid geboden zal worden kosteloze des kundige ad\j\ezer\ van deze specialiste te ontvangen. Wanneer u voor deze adviezen interesse heeft, verzoeken wij u dit nu reeds met ons te bespreken, telefoon 3318, of aan de zaak Vacht handen tanden No. 2869 Zaterdag 25 januari 1958 61e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm Op 31 januari hoopt hare koninklijke hoogheid prinses Beatrix haar twin tigste verjaardag te gedenken. Dit vierde lustrum is een heugelijk feit, waar in het genele nederlandse volk zich verblijdt, want natuurlijk zijn aller ogen gericht op onze kroonprinses, die momenteel haar studies in Leiden volgt. Vele ouderen zullen zich ongetwijfeld de dag herinneren, dat in 1938, bul derende kanonschoten en feestelijk klokgelui den volke kond deden van de geboorte van het eerste prinsenkind, dat de namen Beatrix Wilhelmina Arm gard ontving. Nu twintig jaar later, opgegroeid tot een flinke, jonge vrouw, ziet ons volk naar haar op als naar haar toekomstige koningin, in wier han den later de toekomst van ons land en volk zal rusten. Onze beste wensen vergezellen hare koninklijke hoogheid op haar levensweg. (Nadruk verboden). Repatriantenen patria. P.v.d.A.-debacle De wetenschap een waagstuk Zo zijn dan te midden van „hagel jacht en stormgeloei" (zo zou de dichter Elias Annas Borger het zeggen) de eer ste schepen met „repatrianten" uit In donesië in Nederland aangekomen. Het woord re-patrianten is wel wat vreemd in dit verband, omdat velen „patria", dit is het vaderland, nog nimmer heb ben gezien. Hare majesteit de koningin en de mi nister van maatschappelijk werk gaven door woord en daad blijk van haar war me belangstelling en deelneming. Hare majesteit sprak o.m.: „Het is uw eigen land, waar u terecht komt en het zijn uw eigen mensen. Ik hoop zó, dat u voelt, dat u welkom bent". 7 a 8000 personen zullen per maand worden afgevoerd. Half april zal in dien zich althans geen bijzonderheden voordoen de evacuatie vrijwel beëin digd zijn. Meer begrip gevraagd. „In het algemeen wil ik stellen, dat de wijze, waarop het Nederlandse volk reageert op de vraagstukken van de uit Indonesië repatriërende Nederlanders nog al wat zorgen baart. Als men de scherpe en spontane reacties, die de ge beurtenissen in Hongarije opwekten, daarmee vergelijkt, dan blijkt het grote belang, om het inzicht bij de Neder landse bevolking te verdiepen en meer begrip te wekken voor de tragiek, die achter dit gehele vraagstuk schuilt". Al dus de minister van maatschappelijk werk, mej. dr. Klompé, op een perscon ferentie in Den Haag. Ach, de vrijwel misdadige maatrege len van de Indonesische machthebbers vallen niet in het allerminst te veront schuldigen, maar het Nederlandse volk heeft toch klaarblijkelijk wel dit inzicht getoond, dat de oorzaak van alle ellen de gezocht moet worden bij de heer Schermerhom en zijn illustere genoten, die, gespeend van alle politieke inzicht en verblind door een volkomen onge grond idealisme, de volken van Insulin- de aan willekeur en chaos hebben prijs gegeven. Maar het volk van Nederland dient wel te beseffen, dat de meesten van de thans ons land binnenstromende rijks genoten aan dit alles niet schuldig staan, veeleer slachtoffer ervan zijn. Landgeno ten, laten wij, evenals ten aanzien van de Hongaarse vluchtelingen, ook thans onze plicht verstaan en barmhartigheid bewijzen aan hen die dat nodig hebben. Suurhoffs program. Op het verkiezingscongres van de Partij van de Arbeid heeft de heer J. G. Suurhoff nu toch erkend, dat de werk gelegenheid in Nederland thans inder daad zorg begint te baren. Maar de mi nister achtte de tijd nog niet gekomen, om het programma van bestedingsbeper king over de gehele lijn een of meer sla gen terug te draaien. „De gang van za ken in Indonesië is voor de Partij van de Arbeid een diepe teleurstelling ge worden", aldus de spreker. Maar tot een paccavi kon hij niet komen. Van de verantwoordelijkheid voor Nieuw-Guinea wil de heer Suurhoff zo gauw mogelijk af. „Nieuw-Guinea kan niet als een laatste bastion van koloniaal beheer in zuidoost Azië gehandhaafd blijven". Aan Indonesië uitleveren? Nee. dat is onder de huidige omstandigheden zelfs de heer Suurhoff te bar. Maar hij wil wel dat „de gehele vrije wereld haar verantwoordelijkheid voor dit gebied en de toekomst van zijn bevolking op zich neemt". Wie neemt daar het woord „af schuifsysteem" in de mond? Aan dr. J. van Baal is op zijn verzoek per 1 april 1958 eervol ontslag verleend uit het ambt van gouverneur van Ned. Nieuw-Guinea, onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten onder moei lijke omstandigheden in dat ambt ver richt. Wetenschappelijk onderzoek. Prof. dr. J. Kistemaker verricht in het laboratorium voor massaspectografie te Amsterdam wetenschappelijk onderzoek, met het doel energie te winnen uit de in ons land veel voorkomende grond stoffen, namelijk waterstof en lithium. Reeds zijn goede resultaten bereikt en QOES Lange Vorststract 9 mogelijk is hier zelfs sprake van een we reldprimeur voor Nederland, die een omwenteling teweeg kan brengen op het gebied van de kernenergie. Maar de wetenschap kan ook zichzelf voorbij streven. De radio-actieve besmet ting van een gezin, een huis en een tuin in Putten bracht een hele consternatie, niet alleen in het dorp, maar vooral in de pers. De in de neus van een klein meisje achtergebleven afgebroken radio- en nimmer ruw of schraal Tube 95 ct. Het is de Hamamelis die het 'm doet actieve naald was oorzaak van dit alles. En hoewel behandelingen met radio-ac tief materiaal al vele jaren in Nederland worden toegepast, wist men in eerste in stantie warempel niet, wat er nu in het Puttense geval moest gebeuren, om ver dere ongelukken te voorkomen. De wetenschap zij op haar hoede. (Nadruk verboden). in het felle licht van de tijd (door dr. P. H. Ritter) de volksvertegenwoordiging De eerste voorbereidingen zijn al weer aan de gang voor de pe riodieke verkiezingen van de pro vinciale staten en voor de ge meenteraden. Men mag een gro te mate van onverschilligheid ver onderstellen, want de belangstel ling voor de uitoefening van de staatsrechtelijke bevoegdheid die zich in het stemmen doet gelden, is omgekeerd evenredig aan het medeleven, waarmee ons volk de publieke zaak vergezelt. Er is ongetwijfeld aandacht voor de publieke zaak, maar zij doet zich niet gelden in geestdrift voor de publieke partij, die de verkiezingsapparatuur in handen heeft, maar die niet uitdrukking geeft aan een concrete politieke gezind heid. Want de verschillen van inzicht, die er tussen de onderscheiden groepen van ons volk bestaan, worden niet door de politieke partijen bepaald, maar door de stromingen, welke zich binnen die partijen gelijkelijk voordoen. Ten aanzien van de werkelijke me ningsopenbaring is het stemmen weinig efficiënt. Men is bijvoorbeeld de be houdende richting toegedaan en men stemt op een bepaalde politieke partij. Maar door die stem brengt men tevens de progressieve figuren van de lijst in het vertegenwoordigende college. Ter wijl men, door een candidaat van een andere partij te stemmen, dichter bij zijn bedoeling kan zijn. Men kan het geval ook omgekeerd stellen en duchten, dat men, al progres sief stemmende, de behoudende candi daat ir brengt. Niemand zal aan de levensbeginselen willen raken, die zich in de loop der tij den deden gelden in de boezem van ons volk. Maar men moet erkennen, dat de politieke partijen in haar huidige forma tie niet meer de problemen dekken, waarover werkelijk gestreden wordt. Op alle manieren is de werking van onze democratie verlamd. Men schept compromissen, alvorens men de parle mentaire werzaamheid aanvangt, men vormt kabinetten op brede basis, die het iedereen en niemand naar de zin ma ken en men kweekt een gevoel van fa tale berusting, dat fnuikend, is voor elke politieke belangstelling. Hoe gaan we de voorjaarsver- kiezingen tegemoet? Met een wo ningnood, die ten hemel schreit. Met een werkloosheid in de bouwvakken, terwijl er duizenden om woningen staan te springen. Met een enorm tekort op de be groting. Met onvoldoende bespa ringbereidheid en met verzwaring van onze belastingen. Wij worden opgeroepen tot het deel nemen aan verkiezingen op een moment, waarin de werking van onze democra tische instellingen in een toestand van crisis verkeert en waarin de rampen die ons nationale wezen bedreigen te hoog gestegen zijn, dan dat onze belangstel ling voor lokale aangelegenheden kan worden gaande gehouden. Wij zouden echter willen vaststellen, dat juist tegen de felle achtergrond van deze tijd speciaal de gemeenteraadsver kiezingen aandacht verdienen. Hoe lan ger hoe meer gaat de gemeente inboe ten aan zelfstandige macht zij wordt van Den Haag uit geringeloord. Een levende belangstelling voor een zo natuurlijk voor de hand liggend ob ject als de gemeente kan dienen om de stervensure der gemeentelijke autonomie te vertragen. En de gemeente is bij uit stek het gebied waar het zakelijk belang de voorkeur heeft en niet de vage doc trine. (Nadruk verboden). Al heeft u nog zo'n haast, gun ieder, als het hem toekomt, zijn voorrang. Verkeer rechtdoor gaat voor op dezelfde weg. De automobilist moet hier dus de fietser op het rijwielpad laten voorgaan. Maar dat is toch niet op dezelfde weg? Jawel, een fietspad zoals dit, naast een weg, wordt als een deel daarvan beschouwd. Copyright Verbond voor Veilig Verkeer. Ganzepoortstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 1