NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Wonen Wer ZENUWRUST I No. 2868 Zaterdag 18 januari 1958 61e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 303, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.50 per jaar Franco per post f 5.25 Advertenties 6 cent per mm I Midden in de tweede wereldoorlog, op 19 januari 1943, werd hare ko ninklijke hoogheid prinses Margriet Francisca geboren. In een tijd zo som ber als zich maar laat denken, wezen (toen nog) prinses Juliana en prins Bernhard in de naamgeving van hun derde dochter heen naar de ontlui kende lente en het nieuwe leven. Meer dan twee bange jaren zou het nog duren voor de lang verbeide be vrijding van Nederland een feit was en volk en koningshuis de margrieten van vaderlandse bodem weer met blijdschap konden zien bloeien. Maar intussen groeide het jonge prinsesje op en thans, nu H.K.H.prinsés Margriet, tezamen met haar koninklijke ouders en koninklijke grootmoeder, haar derde lustrum reeds mag vieren, heeft het goede zin, de bange dagen van voorheen met een hart, dat dankbaar is voor de vrijheid, waar wij nog in mogen leven, te gedenken. Moge Margriet een gezegende toekomst tegemoet gaan! (Nadruk verboden). en Heeft Nederland nog nationaal zelfgevoel In de burgerzaal van het Hilversumse raadhuis is een nationale manifestatie ge houden, die zoals de minister van maat schappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, het uitdrukte, „een appèl wil zijn aan het gehele Nederlandse volk om de woningnood te verlichten". De bijeenkomst was belegd door de landelijke contactcommissie inzake het woonruimtevraagstuk. Het appèl heeft zin, aldus de bewindsvrouwe, „omdat de nood zo onnoemelijk groot is en er in ons land nog velen zijn, die zonder al te grote bezwaren woonruimte zou den kunnen afstaan. Hoewel de enige doelmatige oplossing van de woning nood is het bouwen van meer wonin gen, zijn toch tijdelijke voorzieningen nodig, omdat physieke en financiële fac toren aan de bouw een limiet stellen". Onze rijksgenoten. Bovendien komen nu nog vele dui zenden Nederlandse staatsburgers uit Indonesië naar ons land in deze dagen. Ten aanzien van dezen merkte de mi nister echter op: „De regering stelt zich voor, de huisvesting van deze landgeno ten zodanig te regelen, dat aan de be staande prioriteit van de reeds ingeschre ven woningzoekenden niet wordt voor bijgegaan". De minister van maatschappelijk werk heeft de medewerking van de gemeente besturen ingeroepen voor de hulpverle ning aan gerepatrieerden uit Indonesië, die niet of onvoldoende in hun levens onderhoud kunnen voorzien of voor wier huisvesting een oplossing moet worden gevonden door onderbrenging op vrij willige basis bij particulieren en door het benutten van kleinere beroepspen sions. Voor het op deze wijze onder brengen van gerepatrieerden geeft de regering een geldelijke vergoeding. Krachtens de regeling huisvesting ge repatrieerden zullen 5 °/o van de woning wetwoningen, die gereed komen, ter be schikking van de gerepatrieerden ko men. „Dit percentage kan niet verhoogd worden", aldus mej. Klompé, „daar dit ten koste zou gaan van onnoemelijk veel mensen die reeds jaren op een eigen woning wachten". Tot 1968 of later. Behalve minister Klompé voerden ver tegenwoordigers van enkele kerken en tenslotte mr. H. W. Bloemers, in zijn functie van voorzitter van de voorlopige raad voor de volkshuisvesting, het woord De heer Bloemers merkte op, dat het met de bouw van 80.000 woningen per jaar tot 1968 zal duren alvorens da wo ningnood zal zijn overwonnen. „Het is Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWÏABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. niet uitgesloten, dat deze nood nog lan ger zal duren, omdat niet bekend is, of het zeer hoge gemiddelde van 80.000 woningen per jaar ook in de komende jaren kan worden gehandhaafd". 111.000 en 80.000. Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid heeft meegedeeld: „Ge durende de maand december steeg de omvang van de geregistreerde arbeids reserve tot 104.000 mannen en 7500 vrouwen". Vrij vertaald wil dit dus zeg gen, dat er omstreeks de jaarwisseling 111.000 werklozen waren in ons land. Het ministerie heeft zich echter in dezelfde mededeling gehaast, de bittere pil zo veel mogelijk te verzoeten, door er op te wijzen, dat december altijd een zeer grote seizoenwerkloosheid te zien geeft. „Het voor het seizoen gecorrigeer de werkloosheidscijfer van mannen en vrouwen tezamen geeft voor december een niveau van rond 80.000". Met deze „correctie" bereikt het mi nisterie, dat we beneden de 3% werk lozen blijven, het percentage, dat dooi de minister in een eerdere verklaring „normaal" genoemd is. Vragen en maatregelen. Intussen hebben volksvertegenwoor diging en vakbonden zich door deze „geruststellende" woorden toch niet he lemaal laten geruststellen. In de Kamer zijn reeds vragen gesteld over de toene mende werkloosheid en de besturen van de samenwerkende vakcentralen (NVV, KAB en CNV) hebben er in een telegram bij de raad van ministers op aangedron gen, „op korte termijn over te gaan tot het uitvoeren van meer openbare wer ken in de gebieden, waar de stijging van de werkloosheid het grootst is". De kwestie vormt thans een punt van overleg en nader beraad tussen zes ver schillende departementen. Vooral in de Huidgegiezirig Huidzuiverheid - Huidgezondheid I ■nor B - Houdt da winter uit handen en voeten. drie noordelijke provincies is de toestand verontrustend. Toch is de regering van mening, dat de situatie niet dusdanig is, dat de maatregelen tot beperking van de bestedingen geheel of gedeeltelijk moe ten worden opgeheven. Slechts in de zwaarst getroffen gebieden zullen maat regelen tot aanvullende werkgelegenheid worden genomen. Moge de gesel van de werkloosheid ons land niet blijvend slaan! Indonesische maatregelen. Het leven wordt onze rijksgenoten in Indonesië steeds moeilijker gemaakt. Nog steeds worden nieuwe dwangmaat regelen gevonden en gretig toegepast. Vele Nederlandse bedrijven hebben een brief ontvangen van de plaatselijke mili taire commandant van Djakarta, waarin de betrokken bedrijven verzocht wordt, „onmiddellijk" een aantal woningen o- ver te dragen aan het dagelijks comman do van zijn staf. Alle sleutels van deze woonhuizen moesten worden ingeleverd. In veel gevallen had de verlangde over dracht betrekking op meer dan de helft van de betrokken woonhuizen en dan nog de beste. De „regering" van de republik Indo nesia heeft nu ook doen weten, dat met ingang van 28 december 1957 geen en kele betaling meer zal plaats vinden ter zake van de pensioenen en daarmede in aard overeenkomende periodieke uitke ringen, alsmede van wachtgelden, die verschuldigd zijn aan gewezen burger lijke en militaire overheidsdienaren van Indonesië, die van Nederlandse nationa liteit zijn. Nederlandse reactie. Woordbreuk, contractbreuk, verdruk king, dwangmaatregelen, roof, moord. Dat alles en nog veel meer zijn de mis daden, waar Soekarno met zijn Indo nesiërs zich schuldig aan maken. En dan zijn er in Nederland nog altijd mensen, die menen en dat ook ronduit zeggen, dat wij al ons best moeten doen, met dergelijke misdadigers te gaan praten! En de Nederlandse regering volstaat met haar „bezorgdheid" uit te spreken en een enkel protestje. En de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger in Dja karta gaat de heren met een vriendelijk gezicht nieuwjaar wensen. En Nederland laat zich treiteren, laat zich schoppen, laat zich slaan, laat zich spuwen in het gelaat, laat zich beschimpen, besmaden en belasteren. En de Nederlandse minister-president zegt, dat de UNO het maar moet doen. Maar de UNO doet niets en wat zouden we van haar ook mogen verwachter^? Maar onze nationale waardigheid zijn we al kwijt. Ons nationaal zelfgevoel gaat steeds meer verloren. En Soekarno lacht in zijn vuistje. Hij heeft nog gelijk ook! (Nadruk verboden). BURGERLIJKE STAND Wissenkerke Geboren: 10 dec. Lourus Lourusse, z. v. L. Koole en W. M. Lous.15 dec. Neel- tje Christina, d.v. L. P. Leendertse en A. J. Meulenberg. 21 dec. Adriana, d.v. J. Karreman en C. Dingemanse. Ondertrouwd: geen. bij spataderen en vermoeide benen Ook kn ie^ en enkelstukken benevens buikbanden, breukbanden, herniakorsetten, steunzolen enz. in de voor U nodige maten LANGE KERKSIRMI 42 GOES IELEF00H 2469 Genees- en verbandmiddelen, verplegingsartikelen, kraampakketten, hoogtezonnen, huisapotheken Toiletartikelen en parfumerieën De nieuwste HOORAPPARATEN zonder snoer en zonder batterij Alleen~verkoop voor geheel Zeeland Getrouwd: 11 dec. Francois Klaassen, 28 jr. te Kortgene en Geerie Maria Leen dertse, 21 jr. Leendert Pieter Schrier, 68 jr. en Sara Versluijs, 65 jaar. Overleden: te Goes op 22 dec. Nico- laas Karstanje, 74 jr., echtgen. van J. K. Breas. Kortgene Geboren: 3 dec. Paulina Adriana, d. v. Jan F. Minnik en Leintje J. Kloet. 6 dec. Jozias Cornelis, z.v. Pieter M. van der Werf en Maria de Waard. 8 dec. Laurinus Cornelis, z.v. Cornelis van der Maas en Pieternella A. van Gilst. Te Goes. 11 dec.-Cornelis Pieter Anthonij, z.v. Anthonij A. Verburg en Maria Ver wei: 15 dec. Adriana Krina, d.v. Cornelis de Fouw en Janny M. Korsuize. Ondertrouwd: geen. Getrouwd: geen. Overleden: 1 dec. Cornelia W. Welle- man, 74 jr., wed. van Izaak Kramer. 2 dec. Susanna Hoogerheide, 81 jr., wed. van Leendert van der Weele. 21 dec. Jacoba de Smit, 84 jr., wed. van Jaco bus M. Karman. Loop der bevolking Kortgene De bevolking bedroeg per 1 januari 1957: 1811 mannen en 1758 vrouwen, to taal 3569 personen. Geboren in 1957: 30 m. en 24 vr., totaal 54, toev. geboor ten: 2 m. en 2 vr., totaal 4, ingekomen: 33 m. en 46 vr., totaal 79. Overleden in 1957: 17 m. en 19 vr., totaal 36, ver trokken: 67 m. en 57 vr., totaal 124. Toestand per 1 januari 1958: 1992 m. en 1754 vr., totaal 3546 personen. Aantal huwelijken 24, echtscheidingen géén. BsLatëS f-SAMPA.f handen ruw of schraal HAMEA-GELEilr»be95ct| VERPLICHTE TREKPAARDEN- HENGSTENKEURINGEN 1958 Vanwege de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" wor den ieder jaar in de maand januari de verplichte hengstenkeuringen gehouden. Deze keuringen zijn zeer belangrijk, om dat zij vrijwel de totale trekpaard-heng- stenstapel omvatten. Tijdens deze keuringen wordt het mannelijk fokmateriaal voor het deksei- zoen 1958 gekeurd op exterieur en af stamming en eventueel goedgekeurd voor dekking en geprimeerd. Vanaf 4- jarige leeftijd kunnen de hengsten bo vendien worden opgenomen in het Keur- stamboek, terwijl voor wat de oudere hengsten betreft, bij de beoordeling te vens rekening wordt gehouden met de reeds behaalde fokresultaten. Het aantal aangiften bedraagt in to taal ca. 250 hengsten, waarvan ruim 80 jonge (3-jarigen) die voor 'teerst ter keuring verschijnen en welke categorie steeds in het middelpunt van de belang stelling staat. Voor de provincie Zeeland zullen de keuringen plaats vinden op woensdag 22 januari 1958 te Goes, donderdag 23 ja nuari 1958 te Axel en vrijdag 24 januari 1958 te Oostburg. We stellen u voor een niet verplicht fietspad, ook wel genoemd toeris tisch of facultatief rijwielpad. Het ligt hier gelijk met i de weg en is er van gescheiden door een witte streep. We ver zoeken u dringend daar achter elkaar te rijden. Van de tegenovergestelde kant kan ook een fietser komen. Hij moet uitwijken naar rechts, komt dan links op de rijbaan terecht en wie staat dan in voor de gevolgen? En als uzelf soms die tegemoetkomer mocht zijn, rijd dan langzaam die on overzichtelijke bocht door, want u kunt nooit weten, wat er aan komt. Met z'n tweeën rijden is toegestaan, maar alleen als de situatie het toestaat! Copyright Verbond voor Veilig Verkeer

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 1