NOORD-BE VELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Korigene Het eerstvolgend nummer van dit blad verschijnt op zaterdag ^jClUVlCVLl 1958 Raadsvergadering Wissenkerke Woensdag 1*januari 1958 61 Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Te!, no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm No. 2866 jaargang Wij wensen u een goed en gezegend nieuwjaar en hopen u ook dit jaar weer van dienst te zijn LANGE KERKSIRAA! 42 GOES TELEFOON 2468 Vrijdag 20 december j.l. kwam de ge meenteraad, onder leiding van burge meester Schuit, in openbare vergadering bijeen, waarbij het lid Contant, wegens drukke werkzaamheden, afwezig was. Na een welkomstwoord van de voor zitter werden de notulen van de vorige vergadering onveranderd vastgesteld. De „ingekomen stukken" werden vrij wel alle zonder enige bespreking voor kennisgeving aangenomen, alleen punt m: een schrijven van de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, hou dende nieuwe voorschriften betreffende de huren per 1 augustus 1957 ontlokte een diepgaande bespreking tussen het lid Welleman en de voorzitter, in hoofd zaak hierop neerkomende, dat het lid Welleman zich niet met die nieuwe voor schriften kon verenigen voor wat betreft de huurverhoging van de 8 woningen aan de Wilhelminastraat, hij vond die voorschriften onbillijk zo zeide hij. De voorzitter zeide, dat deze huurverhoging van alle kanten in het college van b. en w. besproken is en dat men daarbij ter dege rekening heeft gehouden met de grootte, comfort en standing. De huur prijs van bedoelde woningen is onge veer 1.hoger dan die van de an dere nieuwe woningen, maar dat neemt niet weg, zeide de voorzitter, dat ver scheidene huurders van die andere wo ningen gaarne willen ruilen met zo'n woning aan de Wilhelminastraat. Na ampele bespreking, waarbij de leden Wolse en Korteknie zich achter het lid Welleman schaarden, werd besloten dat de voorzitter t.z.t. zal trachten woning tuil toe te passen. I Kern a d '1:1e de v-oorzitter mede, dat de heer L. Goulooze per 1 februari a.s. zal worden benoemd tot tijdelijk onder wijzer aan de o.l.s. te Colijnsplaat en dat er gewerkt wordt aan de reorganisa tie van het ambulancevervoer op Zuid en Noord-Beveland. De thans geldende regeling voldoet niet en daarom wordt er nu gestreefd naar een regeling met 4 ambulance-auto's waarvan er één ge stationeerd zal worden op Noord-Beve land. Aan de vereniging voor Veilig Ver keer „De Bevelanden" zal tot wederop zegging voor de jaren 1957 en volgende 0.50 per geslaagde leerling gesubsidi eerd worden. In 1957 namen 1224 can- didaatjes deel aan het examen in de Be velanden, waarvan er 916 of 74,83 slaagden. De cijfers voor de scholen in de gemeente Kortgene lagen als volgt: Prinses Ireneschool te Kortgene, aantal deelnemers 17, geslaagd 16, Prinses Mar- grietschool te Kats, aantal deelnemers 8, geslaagd 6, Prinses Marijkeschool te Co lijnsplaat, aantal deelnemers 24, geslaagd 17 en Chr. Nat. School te Colijnsplaat, aantal deelnemers 48, geslaagd 39. In de Intercommunale I.Z.A.-regeling Zeeland werden enige administratieve wijzigingen aangebracht, ingaande 1 ja nuari 1958. Aan D. C. Schippers en A. W. de Fouw - Schippers te Kortgene, D. van Gilst en J. J. de Wild te Colijnsplaat en mej. L. J. Bruinooge en G. Eikenhout te Kats werd een premie ingevolge de pre mieregeling woningverbetering en -split sing toegekend van in totaal 300. Aan het Centraal Comité van Buurt verenigingen te Colijnsplaat werd voor het op Koninginnedag 1958 te organi seren schoolfeest een subsidie toegekend van 50 cent per leerling aan het ge woon, het bijzonder gewoon lager onder wijs en het kleuteronderwijs. Het ligt in de bedoeling op genoemde dag tevens het sportterrein te Colijnsplaat te her openen. Z.h.s. werden enige wijzigingen aan gebracht in de begroting 1957 van de gewone dienst en van de kapitaaldienst. Op voorstel van b. en w. werd afwij zend beschikt op het verzoek van de Herv. leesbibliotheek te Colijnsplaat om verhoging van de gemeentelijke subsi die. B. en w. zijn wel overtuigd van het nut van een goede lectuurvoorziening, maar kunnen in deze tijd geen vrijheid vinden die subsidie te verhogen. Mis schien kan dit in de toekomst wel ge- schieden. Bij acclamatie werden per 1 januari 1958 tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim in het dorp Kortgene herbenoemd te heren J. Abrahamse, A. Boot, P. M. Maas, K. M. Schot en P. J. de Jong en per 1 maart 1958 voor het dorp Colijnsplaat de heren P. H. Coo- mans, J. P. de Pree, M. C. Karman en P. J. Kampman. In de vacature Siemons werd per 1 januari 1958 benoemd en per 1 maart 1958 herbenoemd de heer W. B. F. Bulthuis. Z.h.s. werd de heer J. Poppe, onder wijzer in vaste dienst aan de o.l. school te Colijnsplaat, op eigen verzoek, eervol ontslag verleend per 1 februari 1958, in verband met zijn benoeming te Oost- en West-Souburg en werd mej. H. A. de Vos, onderwijzeres in tijdelijke dienst aan voornoemde school, met ingang van dezelfde datum aangesteld als onderwij zeres in vaste dienst, zulks in overleg met de inspecteur van het lager onder wijs. Op voorstel van b. en w. werd z.h.s. besloten over te gaan tot verbetering van de Kruisstraten te Colijnsplaat en de Van Cittersstraat en de Ooststraat te Kortgene. Het hiervoor benodigde cre- diet bedraagt 12.720.Het lid Breure sprak zijn blijdschap over dit besluit uit en hoopte dat deze voorgenomen verbe teringen werkelijke verbeteringen mogen zijn. H^et lid Salomé vond het verbeteren van het onverharde gedeelte van de Voorstraat te Colijnsplaat urgenter dan het verbeteren van de 'Van Cittersstraat. Plet lid Breure wees op het slechte ge deelte van de straatweg bij de muziek tent en vroeg daarin verbetering aan te brengen, terwijl bet lid Van der Weele wees op de slechte toestand van het te gelpad Havelaarstraat - richting Rust huis. De voorzitter zeide, dat de voorge stelde verbeteringen in eigen beheer, met eigen mensen en onder de vertrouwde leiding van de districts-opzichter War ren zullen worden uitgevoerd. Mochten er uit het begrotingsbedrag dan nog gel den beschikbaar blijven, dan zullen de nn naar voren gebrachte mankementen zeker verholpen worden. Besloten werd om de per 16 oktober 1951 aangegane overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten, het crediet in rekening-courant, voor 1958 vast te stellen op 75.000. Hierna werd z.h.s. besloten de rente en aflossing te garanderen van de be dragen, die door de Groene Kruis ver enigingen te Colijnsplaat en Kortgene moeten worden geleend voor de bouw van Groene Kruis gebouwen annex wo ningen voor de wijkverpleegsters. Te vens werd besloten om over te gaan tot het doen bouwen van badhuizen in die Groene Kruis gebouwen, waarvan de kosten zijn geraamd op ongeveer twin tigduizend gulden per gebouw. Te zij ner tijd zal er ook te Kats een badhuis dienen te verrijzen, waarvan de kosten ongeveer 10.000.zullen bedragen. De bouwkosten van de complexen be dragen in Kortgene ongeveer 60.000. en in Colijnsplaat ongeveer 50.000. De bijdragen uit het z.g. rampenfonds zijn respectievelijk ongeveer 35.000. en 20.000.zodat ten laste van be doelde verenigingen resp. nog ongeveer 25.000.en ongeveer 30.000.blijft. Deze bedragen zullen door de gemeente tijdens de bouw dienen te worden gega randeerd, terwijl na afloop daarvan de kosten van de bouw van het in ieder complex geplande badhuis ten lastè van de gemeente komen. Rente en aflossing dienen uit de gewone middelen van de gemeente te worden gevonden, daar be kend is, dat de baten van het badhuis de verdere exploitatiekosten dekken. Bij de minieme bespreking over dit zeer belangrijke onderwerp, merkte de voorzitter nog op, dat de gemeente door deze bouw voor zware lasten zal komen te staan en ook, dat men de eisen van de tijd niet terug kan zetten. Het lid Van der Weele opperde het denkbeeld om de Noordbevelandse Rode Kruis vereni ging in deze bouwkosten te laten bij springen. Daar de lasten van vorengenoemde bouw niet uit de huidige middelen kun nen worden gedekt, zal hiervoor een verhoging van de subjectieve uitkering voor 1958 worden aangevraagd. Bij de rondvraag vroeg het lid Welle man of er al werk van was gemaakt om de Spuidijk te Kortgene gelijk te ma ken met de bestaande rijweg. De voor zitter zeide, dat deze zaak reeds in be handeling was genomen maar gaf de vragensteller njet veel kans op uitvoe ring daarvan. Het lid Welleman vroeg verder, ten gerieve van diegenen, die graag op het haventerrein een praatje maken, om op de plaats van de oude weegbrug een eenvoudige bank te plaat sen. De voorzitter zal dit nader bekijken en op een daartoe strekkend verzoek ze ker toestemming verlenen. Ook vroeg Welleman nog naar de riolering. Ver scheidene mensen hacjden hierover bij hem hun beklag gedaan. De voorzitter antwoordde hem, dat deze zaak nader wordt onderzocht, de pompkelders met de motoren zijn onder water gelopen, vandaar de stagnatie. Het lid Van der Weele zeide te heb ben gedacht nu een regeling voor de ophaling van het huisvuil op de agenda te zullen vinden. De voorzitter zeide, dat deze zaak de aandacht van b. en' w. heeft, maar kon nu al mededelen, dat zulk een regeling niet gemakkelijk is en de kansen op verplichtend stellen prac- tisch nihil zijn. Van der Weele vroeg verder, of er in 1958 mogelijk geld te verkrijgen zal zijn voor b.v. bouw van een kleuterschool. De voorzitter zeide hierop, dat de be vordering van kleuteronderwijs tot eer van de gemeente is. Mocht er. in 1958 een kans aanwezig zijn, dan zal deze zeer zeker door b. en w. benut worden. Hierna sluit de voorzitter deze laatste vergadering in 1957. Hij zeide hierbij, Maandag 23 december j.l. hield de ge meenteraad haar laatste vergadering in dit jaar. Afwezig met kennisgeving de leden Filius en Scheele. Voorzitter Van Halst opende met een welkomstwoord en het gebruikelijke ge bed deze vergadering, waarna de notu len van de vorige vergadering onveran derd werden vastgesteld. Bij de gebruikelijke ingekomen stuk ken gewaagde het brandweerrapport van Wissenkerke van de te smalle toegangs weg Kerkstraat - brandput, het brand weerrapport van Kamperland memoreer de de moeilijk te vinden brandkranen op de waterleiding. Voor het jaar 1956 werd als vergoeding ten behoeve van het kleuteronderwijs per lokaal /-650.en per kleuter 8.50 vastgesteld, zodat de totale vergoeding voor Wissenkerke 1676.27 bedraagt, voor Kamperland 1800.56 en voor Geersdijk 825.67. Aan het bestuur van de chr. ulo-school te Wissenkerke werd op haar verzoek 344.90 beschikbaar gesteld voor de aanschaffing van verschillende nieuwe leermiddelen. Deze vernieuwing staat in verband met de uitbreiding van het aan tal nieuwe leerlingen. In verband met hogere uitgaven van sommige posten, en ook van meerdere inkomsten, werden in de begrotingen 1956 en 1957 enige wijzigingen aange bracht. Besloten werd om voor 1958 een sub jectieve verhoging der algemene uitke ring aan te vragen. Bij een gunstige be slissing zou het dan mogelijk zijn een aantal werken te doen uitvoeren, die nu, noodgedwongen, van de begroting wa ren afgevoerd. Een administratieve wijziging werd in de salaris- en loonsverordening 1955 aan gebracht, waarna de pensioensgrondsla gen van de burgemeester en de secretaris opnieuw werden vastgesteld. Een wijziging van de kindertoelage verordening werd z.h.s. goedgekeurd, alsmede een wijziging van het Alg. Amb tenarenreglement en de Arbeidsovereen komstenverordening. Een verordening op de heffing en in vordering van precariorechten werd hierna vastgesteld. Deze verordening is nodig voor het hebben van een septic- tank of benzinetank of iets dergelijks in gemeentegrond alsmede voor patates-fri- dat er dit jaar 9 raadsvergaderingen zijn geweest en dat men, bij het opmaken van de balans daarvan, zeker reden tot dankbaarheid mag hebben. Hij sprak de hoop uit, dat men in 1958 op de in geslagen weg voort zal kunnen gaan en wenste de leden, ook namens b. en w., een zeer goed kerstfeest en een zalig nieuwjaar toe. Het oudste raadslid Kor teknie dankte namens allen spreker voor diens goede woorden en wenste hem ins gelijks goede dagen toe. tes-kramen enz. De behandeling van dit agendapunt bracht door zijn bespreking over patates-frites nog enige „hartigheid" aan deze overigens saaie en eentonige vergadering. De leden Hoveijn en Markusse hadden gefungeerd als commissie tot het nazien van de gemeenterekening 1954. Bij mon de van het lid Hoveijn was de rekening in orde bevonden en werd z.h.s. voorlo pig vastgesteld op 430.131.17 inkom sten gewone dienst, een uitgaaf van 42S.474.58 en een batig saldo van 1.656.59. De inkomsten van de kapi taaldienst waren 995.478.36, de uitga ven 1.160.967.67 en het nadelig slot 165.489.31. Aan de heer R. Slotema werd het stuk je grond bij A. Filius aan de Weststraat verkocht voor 1.50 per m2. Dit stukje grond is ongeschikt voor woningbouw, de heer Slotema gaat het nu gebruiken als opslagplaats. Besloten werd om voor 1958 een cre diet van 60.000.aan te gaan bij de bank voor Ned. Gemeenten. Bij de rondvraag vroeg het lid De Smit naar het bestaan van de gemeente lijke B.B. De voorzitter vertelde daarop dat deze B.B. de laatste tijd een slui merend bestaan heeft geleid. Hiervoor heeft de voorzitter nu tijdelijk een op lossing gevonden, waardoor de oefenin gen weer wat op gang zijn gekomen. Op de vraag van het lid Bustraan naar het aantal werklozen, antwoordde de voorzitter dat dit nu 70 man bedraagt. Ook vroeg Bustraan nog naar een moge lijke uitvoering van het rioleringsplan te Kamperland. De voorzitter moest hierop ontkennend antwoorden, de hoge mate riaalkosten zijn en blijven de schuld van dit alles. Het lid Westerweele vroeg of er nog veel premie-aanvragen waren voor wo ningverbetering en -splitsing. Volgens de voorzitter waren die er nog verscheidene, maar de pot is leeg. Een zeker aantal heeft nog een premie toegewezen gekre gen voor w.c.-verbetering, de rest is blij ven liggen. Westerweele vond de laatste huurverhoging onbillijk. Volgens hem moeten de huurders van de vier minste woningwetwoningen de hoogste huur be talen, 30 cent per week meer dan de an dere huurders. De voorzitter zeide hier op, dat hij daar niets in te zeggen had, ook hij vond die regeling onbillijk, maar de richtlijnen worden van bovenaf vast gesteld. Westerweele sprak de mening uit, dat b. en w. het recht hadden hier in veranderingen aan te brengen, waar op de voorzitter Westerweele de raad gaf eens te komen praten, de mogelijk heid tot het nivelleren van bedoelde hu ren kan dan onderzocht worden. Hierna dankte de voorzitter de leden voor de nu in het afgelopen jaar ge voerde besprekingen en wenste allen een gezegend kerstfeest en een tot volgend jaar toe. Namens de raad dankte het lid De Smit voor deze woorden en wenste de voorzitter wederkerig alle goeds toe. Gevomdem voorwerpen De postcommandant der Rijkspolitie te Kamperland, maakt bekend, dat om trent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen: blauwe sjaal: Filius, Molenweg 26; alpinomuts: Smits, Molenweg 21; kinderwant: Ver sluis, Noordstraat 21; kinderportemon nee: Nieuwstraat 8; wieldop: A. Kole, Molenweg 12; kap van regenjas: J. Ko le, Molenweg 32; paar zwarte leren da meshandschoenen: Kole, postbode, West- havendijk. ^=B==B B i^=i- Ganzepoortstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 1