Oe indonesische doolhof c „Als mannen kerels zijn" II kunt niet alles weten BRILLEN Aangifte nieuwe leerlingen Ja buurvrouw Snuif en wrijf C.J.M.V. bibliotheek een damclub op te richten 20 dec. aanstaande in het tijdelijk gesloten Vinolia zepen D. Rietveld van Eysden „Zwaan kleef aan" Nat en koud weer Erg verkouden?? door dr. P. H. Ritter Jr. De Nederlanders in Indonesië worden uitgezet, de nederlandse bezittingen in beslag genomen, en aan de Nederlanders, die nog in Indonesië vertoeven, wordt het leven onmogelijk gemaakt. Dit is allemaal gebeurd in de afgelo pen weken. De wijze waarop de indone sische regering alle krachten der verdel ging op Nederland losliet, is zó onbe kookt, zó mensonwaardig, dat men er zich over verwondert, hoe eén staat, die zich tot de beschaafde mogendheden re kent, tot zulke waanzinnige methoden kan overgaan. Er zijn tegenover de onheilspellende berichten over het lot van onze land genoten, andere berichten gepubliceerd, die getuigen van- inbinden, van grote vrees bij de indonesische machthebbers, dat de gevolgen van hun doldriftigheid zich tegen hen zelf zullen keren. Want zet men door, dan betekent dit een vol komen financiële en economische ont wrichting van het eigen land. Waar leidt dit alles toe? Niemand die het weet. Wat wij aanschouwen zijn de stuipen der ontbinding van een rijk, dat op wankele grondslagen is opgetrokken en dat niet in staat is, zichzelf te regeren. Het is een ongrijpbare macht, waar wij tegenover staan. Morgen kunnen wij ons bevinden voor een geheel nieuwe si tuatie. Indonesië snelt zijn ondergang te gemoet. Zullen wij morgen staan voor een communistische dictatuur? De toe stand is zo geworden, dat Indonesië be stemd schijnt als een rijpe appel in de schoot van de sow jets te vallen. En de mogendheden van het westen, die er toe hebben medegewerkt, dit land te onttrekken aan het nederlandse beheer, dat er een paradijs van welvaart van had gemaakt, kunnen thans jammeren over de prijsgegeven positie in zuidoost-Azië. De wraak der historie voltrekt zich in Indonesië snel. De bevolking van het vruchtbaarste land van de wereld is thans bezig de hongerdood te sterven. Dit is het bewind van Soekarno, die zijn kracht zoekt in een aanval op de weer loze Nederlanders in Indonesië. Onze regering heeft o.i. de juiste maat regelen genomen. Haar eerste plicht was te hulp te snellen aan onze landgenoten, die in moeilijkheden verkeren en die willen evacueren. Er is scheepsruimte beschikbaar gesteld. Wij hopen, dat zij er tot de laatste man gebruik van zullen en kunnen maken, want dit is de grote tegenzet, die wij kunnen stellen tegen over de indonesische agressie, dat wij te kennen geven: Gij zet ons er uit, gaat uw gang, maar wij wepsen nu ook niet uw zaken verder op te knappen. De regering heeft zich ook tot onze bondgenoten van de N.A.V.O. gewend, teneinde te komen tot een internationale diskwalificatie van het indonesische ge drag. Want het gaat toch niet aan, dat een mogendheid, tegen alle rechtsorde in, wordt overvallen en schade onder vindt door een onbekookte geweldple ging. Wij schreven boven dit artikel „De indonesische doolhof". Al de gebeurte nissen die zich tot dusver hebben ont wikkeld, dragen het kenmerk van onze kerheid, van innerlijke aarzeling, van een angstgevoel bij de tegenstander, dat zich doet gelden naast zijn gevoel van bra- vour. De ontwikkeling van de huidige indonesische actie is niet te voorspellen. En wij geloven het te moeten toejuichen, dat onze bevolking het hoofd koel houdt en onze regering dat aanmoedigt. (Nadruk verboden). STICHTING „HULP AAN LANDGENOTEN IN INDONESIË" 's-Gravenhage GIRO 308 „ALS MANNEN KERELS ZIJN" N.V.V. propaganda-film Zaterdag 21 december a.s. wordt door het N.V.V. bovenstaande film in „De Stadswijnkelder" te Kortgene vertoond. Een film, die laat zien hoe de gevoelens van wraak, naijver en haat worden uitge wist, wanneer het gaat om de redding van een aantal bretonse vissers, die door een zware vergiftiging zijn aangetast en reddeloos verloren met hun schip voor de noorse kust zwalken. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met Een gebit blijft langer mooi, als u hef naborstelt met verdunde waterstof per oxy de (3 Vlekken van rode wijn moet men be strooien met zout. Dit er even op la ten zitten en vervolgens uitwassen. Trek een paardenhaar door uw eau de colognespuit en de verstopping be hoort tot het verleden. Kool kan men het beste bewaren, in dien men ze met stronk en al uit de grond trekt. De rotte bladeren verwij deren en ze omgekeerd aan een touw ophangen. De kool moet de muur niet raken. Uw zilveren lepeltje, zwart geworden door medicijnen, kunt u schoon krij gen met een doekje, gedoopt in sterk verdund zwavelzuur. Goed naspoelen met water. Roestvlekken op schaatsen kan men ver wijderen door deze vlekken in te wrij ven met petroleum, dit er een dag op laten en ze daarna in te wrijven met zout en fijn zand. Zonodig nog eens herhalen. Muizengaten stopt men dicht met lap pen, welke met terpentijn nat gemaakt zijn. Uw glazen stoppen, iets vochtig gemaakt met olie, zullen niet vastzitten. Indien een sleutel moeilijk in een slot draait, kunt u deze insmeren met pa raffine. Knip met uw schaar wat schuurpapier en hij is weer heel wat scherper. Dik leer kan men gemakkelijker snijden, als het enige tijd geweekt is in water. Strooi wat zout op een verse inktvlek. Indien u dit direct doet, kunt u de o- verblijvende vlek uitwassen met een synthetisch wasmiddel. (Nadruk verboden). Z.L.M.-VERGADERING TE KORTGENE Maandag 25 november j.l. hield de. kring Noord-Beveland der Z.L.M. haar algemene ledenverga dering in hotel „De Stadswijnkel der" te Kortgene, onder voorzit terschap van de heer G. M. F. Bóm. Na de leden en genodigden een hartelijk welkom te hebben toege roepen, sprak de voorzitter zijn openingswoord, waarin hij zei, dat het jaar 1957 in de Noordbe- velandse geschiedenis genoemd zal worden als het jaar van glazi ge en zieke aardappelen en ver- gelingszieke bieten. Deze twee hoofdprodukten van de Noordbe- velandse akkerbouw geven niet of nauwelijks rendement. In vele gevallen zijn de aardappelen zelfs niet gerooid, terwijl bij de bieten veelal de kostprijs niet wordt ge haald, zodat op beide produkten verliezen worden geleden. Voorts herinnerde de voorzitter er aan, dat de aan exportaardap pelen gestelde eisen extra ver zwaard werden, zodat de gehele handel hierin praktisch is stilge legd. Deze eisen zijn thans wel enigszins verlicht, doch men zal moeten afwachten, of de export hierdoor weer op gang zal komen. Hoewel aanzienlijke verschillen van bedrijf tot bedrijf zijn te con stateren, zal het financiële resul taat van de oogst 1957 over het algemeen slecht tot negatief zijn. Spreker wees voorts op de situ atie in de vlassector, die door de dumping van russisch vlas op de engelse markt een crisis door maakt. Tenslotte beëindigde de voor zitter zijn openingswoord met te wijzen op de dichtbij zijnde ver eniging van polders en water schappen en straks ook het drie- eilanden-plan, wat voor bestuur ders allerlei problemen met zich mee zal brengen en aller krachts inspanning zal opeisen hiervoor de juiste houding en wegen te vinden, die naar een goede oplos sing hiervan kunnen leiden. Een aantal ingekomen stukken werden voor kennisgeving aange nomen. De voorzitter deelde hierna nog mede, dat Ged. Staten van Zee land in principe besloten hebben een tweede veerboot in te leggen op het veer Kortgene-Wolf aarts dijk. Verwacht mag worden dat leze boot er op korte tfermijn zal komen. Het wordt een z.g. ge koppelde boot, bestaande uit twee binnenvaartschepen voorzien van een rijdek en een capaciteit van 15 auto's, zodat dus nu een permanente halfuurdienst kan gevaren worden, echter alleen o- verdag. De aftredende secretaris-pen ningmeester werd op voorstel van de heer M. W. van Arenthals bij acclamatie herkozen en op voor stel van het bestuur in de plaats van de heer Jac. Hage tot lid van de financiële commissie gekozen de heer J. Luijk te Colijnsplaat, welke niet ter vergadering aan wezig daarvan in kennis zal worden gesteld. Met algemeen goedvinden werd het bestuursvoorstel aangenomen om in hét schadegeval De Groot bij te springen met 50 cent per ha per lid. Door de Onderlinge Veeverzekeringmij. „Noord-Beve land" was een verzoek ingediend. Er is nog een tekort te dekken van 3i40.en dan nog be draagt de schadeloosstelling slechts 80 °/o. De verzekering is niet bij machte dit op te bren gen zonder zeer grote offers van de verzekerden te vragen, rede nen waarom het bestuur zich tot de Z.L.M. en de C.B.T.B. heeft gewend. Na een korte pauze verkreeg de heer Schlingemann het woord, die een causerie hield over „De positie van de landbouw tussen mechanisatie, industrialisatie en Euromarkt". Spreker wees er op, dat de landbouw door de eeuwen heen niet zoveel veranderd is, maar de laatste halve eeuw een geweldige evolutie heeft doorge maakt. Werd vroeger de land bouw vaak lyrisch bezongen, te genwoordig geldt meer: „Wat de boer haalt uit de velden, is voor loon en belastinggelden". Door de vloed van uitvindingen heeft het wereldbeeld een heel ander aanzien gekregen, waaraan ook de landbouw niet is ontkomen. Industrialisatie en mechanisatie zijn gemeengoed geworden. Ech ter de ontwikkeling moet niet al leen van technische zijde bekeken worden, ook de menselijke zijde vraagt sterk de aandacht. Na uitvoerig geschilderd te heb ben hoe de twee wereldgroot machten, Rusland en Amerika, de wereld beheersen, waarbij alle o- verige landen slechts als figuran ten zijn te zien, wees spreker op het samengaan van 14 west-Eu- ropese landen in de O.E.E.C., die tegenover die heerschappij een tegenwicht willen vormen. Als eerste stap naar deze Euro- markt geldt de Europese Kolen- en Staalgemeenschap, waarvan de oprichting reeds een feit is en waarvoor de deelnemende landen eigenlijk een stukje zelfstandig heid hebben prijsgegeven. Als het tweede punt de gezamenlijke Eu ropese Defensie Gemeenschap, welke door alle landen getekend was, behalve Frankrijk, dat dit getorpedeerd heeft. Hierna heeft de belgische minister Spaak in re cordtijd een verdrag opgesteld voor de Euromarkt, wat reeds in alle parlementen is goedgekeurd. Op de algemene vergadering van de Z.L.M. op 16 december a.s. te Goes, zal de heer Linthorst-Ho- man hierover spreken. Deze Eu romarkt houdt in, dat in deze lan den alle verkeer van goederen, personen, diensten en kapitaal vrij is. Als overgangstijd hiervoor is 12 jaar genomen plus nog 3 extra jaren. Om deze zes landen zullen gelijke tolmuren gesteld worden. Sprekende over de Euromarkt zei spreker, dat de uitvoering hiervan veel moeilijkheden met zich zal mee brengen, o.a. het gro te verschil in kostprijs, maar ze behoeft vooral voor de akker bouw niet onvoordelig te zijn. Met betrekking tot de neder landse landbouw merkte spreker op, dat de problemen in de toe komst steeds groter zullen wor den, ook in verband met de be volkingsaanwas en daardoor groot verlies van vruchtbare cultuur gronden (uitbreiding steden en industrieterreinen). Daarnaast zijn er probleinen van herverkaveling en structuurverbetering door sa nering der bedrijven. Naast dit structuurbeleid acht spreker een degelijker prijsbeleid noodzakelijk, wat tot hiertoe altijd te krap is geweest. In het verleden zijn ook wel moeilijke tijden geweest (oorlo gen, rampen enz.J, goede tijden wisselen altijd met slechte af, on danks alle beweringen van eco nomen en zaak is het, zo groot mogelijke eenheid te betrachten en gezamenlijk de organisaties te steunen. Want zo ook de wereld moge blijven bestaan, alzo ook de boerenstand. Op deze causerie van de heer Schlingemann volgde een uitge breide en geanimeerde gedachten- wisseling, waarin ook vele actuele en brandende kwesties naar voren werden gebracht, die door spre ker uitvoerig beantwoord werden. Met een dankwoord van de voorzitter aan de spreker en ver dere aanwezigen, werd deze ver gadering gesloten. Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter Janssen en dokter 't Hart. PREDIKBEURTEN Ger. Gem. Colijnsplaat Donderdag 19 december 7 uur ds. A. F. Honkoop van Goes Met grote blijdschap ge ven wij u kennis van de geboorte van ons zoontje en broertje Cornelis Pieter Anthony (Cor). A. A. Verburg. M. Verburg-Verweij. Anny. Kortgene, 11 dec. 1957. Kaaistraat 19. Voor de vele blijken van belangstelling, ontvangen bij het overlijden van onze ge liefde moeder, behuwd- en grootmoeder Susanna van der Weele- Hoogerheide, betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam, L. van der Weele. Colijnsplaat, december 1957. TELEVISIE Sparen uw ogen Rustiger beeld Minder vermoeiend in 't hartje van de Lange Vorststraat 57 GOES Telefoon 2094 Moderne brilmonturen Zeiss-Punktal en Vistasan glazen De moderne zaak met de ruime service Let op het juiste adres no. 57 Lederen werkhandschoe nen f 3.25, f 5.-, f 6.50, f 7.50, f 8.50, gev. plastic handschoenen f 6.50, f 7.50, f 9. Tankoveralls f 35. DUMPPALEIS Korte Delft 4, Middelburg, Telefoon 3210. Damliefhebbers Het voorlopig bestuur zal weer trachten Wie hiervan lid wil worden bezoekt dan onze vergade ring op te Kamperland Leeftijd 15 jaar. Kerst-geschenken dozen van f 2.50 Kapper Lange Kerkstraat 40 Goes, Tel. 2904 Wollen mil. wanten f 2.50, gev. marine wanten f 4.50, noorse wanten f 3.25, bivak mutsen f 2.50, ijsmutsen f 1.50, oorwarmers f 0.65. DUMPPALEIS Korte Delft 4, Middelburg. Chr. Kleuterschool te Kamperland kan geschieden op a.s. dins dagmiddag 17 december van 1.30 - 2.30 uur in „Renata". De leerlingen moeten de leeftijd van 4 jaar bereikt hebben. Trouwboekje mee brengen s.v.p. Het bestuur. Nog niet afgehaalde prijzen der winkelweek le prijs 41104 6e prijs 588 14e prijs 57067 21e prijs 12799 23e prijs 20255 26e prijs 44877 27e prijs 59046 serie 1955 Middenstandsvereniging Colijnsplaat sinds bij BUIJZE de zaak vernieuwd is, ga ik er met plezier winkelen. Alle arti kelen zijn hygiënisch en goed zichtbaar uitgestald, zodat ik haast nooit meer iets vergeet en dan alles zo duidelijk geprijsd, dat is ook zo gemakkelijk. O ja en weetje wat ook zo fijn is, nu met dit koude weer. Het is er altijd be haaglijk warm. Ja, u moet beslist ook eens meegaan, ik weet zeker dat het je goed zal bevallen Bestelt nu uw Kerstboom aan bode Ketelaar N.V.V PROPAGANDA FILM J De vertoning hiervan zal plaats vinden op zater dag 21 december a.s. in „De Stadswijnkelder" te Kortgene, aanvang 7 uur. Kaarten af 1.(vervoerskosten inbegrepen) ver krijgbaar, HEDEN 14 dec. van 2 tot 4 uur op onderstaande adressen: Colijnsplaat Kats Geersdijk Wissenkerke Kamperland D. Serier G. Goudswaard Jac. Bosselaar M. Bouterse A. P. Koole Kortgene, op de dag der vertoning aan de zaal. Vertrek der bussen van Colijnsplaat, Kats en Kamperland om half zeven, deze laatste gaat dan via Wissenkerke en Geersdijk. Dezelfde regeling geldt voor het vervoer van de kinderen 's middags. Vertrektijd 2 uur. Voor de kinderen wordt vertoond de sprookjesfilm Leeftijd 6 t.m. 14 jaar. Ze betalen f 0.25 waarvoor hun een tractatie aan geboden zal worden. In Buijze's Drogisterij vindt u vele voorbehoed- en geneesmiddelen om uw gezondheid te behouden

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1957 | | pagina 2