r NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvier heeft DE sehoeneii Zwarte lonen zullen verbleken! DAMPO is alleen RANG RANG op staat MiddenstanÉactie te Wissenkerke I Skums} fi:erlhuid? l verkouden Ücafmcs-Cel©! Charme voer Usv handen Bakkerij Contant, Colijnsplaat maakt hiermede bekend des avonds 6 uur gesloten zullen zijn No. 2857 Zaterdag 26 oktober 1957 61 e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.50 per jaar Franco per post 5.25 Advertenties 6 cent per mm (van onze economische medewerker) In de afgelopen jaren is er heel wat geschreven over zwarte lonen. Voordat dit merkwaardige verschijnsel van de moderne samenleving uit de wereld is, willen wij er nog enige woorden aan wij den. Wij weten hoe de zwarte lonen in de wereld zijn gekomen. In het patroon van de geleide economie pasten ook de eerstgestelde lonen, hetzij middels een goedgekeurde C.A.O., hetzij ingevolge een bindende loonregeling. Langs deze wegen werd aan de werkgevers verteld, wat zij mochten betalen, terwijl werk nemers wisten wat zij mochten verdie nen. Dit over het algemeen niet zo slecht opgestelde patroon werd in de praktijk door de arbeidersschaarste door broken. Het tekort aan arbeiders in verschil lende bedrijfstakken heeft ertoe geleid, dat nu eens de werkgevers meer boden dan krachtens de bestaande regelingen was toegestaan, dan weer de arbeiders meer vroegen dan was toegestaan. Ont stonden er later op enig terrein moeilijk heden, dan werd en wordt nog steeds de werkgever aansprakelijk gesteld voor de overtreding. Scheef recht. Hier is onmiskenbaar een leemte aan wijsbaar in de bestaande sancties. De meest verstokte vakbondsleider of anti werkgever zal het met ons eens zijn, dat hier een legioen van werknemers met evenveel boter op het hoofd rondloopt, als de werkgevers, bij wie ze in dienst gingen tegen zwarte lonen. Dit euvel heeft het rechtsgevoel van menig werk gever ernstig gelcrenkt. Het zwarte loon,heeft ook een admi nistratieve chaos veroorzaakt. Het aan tal kreupele boekhoudingen is enorm ge stegen. De premie voor sociale verzeke ring moest over het volle gegeven loon worden betaald. De uitkeringen daaren tegen zijn op het vastgestelde loon ge baseerd. Onnodig te vermelden, dat de belasting over het volle (zwarte) pond moest worden berekend. Menig ondernemer heeft in de af gelopen jaren voor ernstige inner lijke, zedelijke conflicten gestaan. Hij heeft daarbij meèstal getracht zijn bedrijf voor de ondergang te behoeden en toch zoveel mogelijk binnen de grenzen der wet te blij ven. De maatschappelijke ontwik keling dwong hem die grenzen te o- verschrijden. De overheid wist dit, heeft niet getracht dit te voorko men of is onmachtig gebleken, het economisch klimaat te scheppen, waarbij het drama der zwarte lonen zijn einde beleefde. Daarom heeft de overheid ook schuld aan deze gang van zaken. Van zwart tot grijs. Het heeft niet aan pogingen ontbroken van vakorganisaties, werkgeversbonden of derden om de zwarte toestand wit te wassen met allerlei noodsprongen. Zo heeft men de werknemers willen straffen Men heeft zijn heil gezocht in het doen van aanbevelingen. Ondernemers zou den in hun produktieprogramma alleen rekening moeten houden met het be schikbare arbeidspotentieel en geen op drachten daarbuiten moeten aanvaarden. In theorie lijkt dit uitvoerbaar, maar de praktijk leerde dat men ook binnen het kader van de beschikbare krachten plotseling met het spook der zwarte lo nen in aanraking werd gebracht. Zelfs het verplaatsen van bedrijven of gedeel ten daarvan naar gebieden met een o- verschot aan arbeiders bracht niet de gewenste opluchting. Men pleitte voor een intensieve looncontrole, waardoor de boekhoudkundige verwarring alleen gro ter zou zijn geworden, omdat het be staan van maatschappelijke misstanden nu eenmaal niet kan worden opgeheven door het opsporen van de feiten, maar alleen door het wegnemen van de oor zaken, die het sociale misprodukt deden verschijnen. De boemerang. Waar de leiding in het economisch le ven door werknemers meestal kan wor den toegejuicht, omdat te nemen maat regelen dikwijls voor de werkgevers na delig zijn, heeft de mening wel post ge vat, dat een gebonden economie over eenkomt met een volkshuishouding, die alleen lekkere hapjes toewerpt aan de economisch zwakkeren. Dit is een fou tieve zienswijze. Door de loonbinding is ook de werknemer getroffen. Er zijn ar beiders met een legaal loon en een groot aantal met een zwart inkomen. Nu loopt de conjunctuur terug on der invloed van de bestedingsbeper king. Er komen minder opdrachten, er wordt minder winst gemaakt. De werkgevers zien de arbeidersreserve vermeerderen of het tekort aan ar beiders verminderen. Zodra de mo gelijkheid zich voordoet, zullen de werkgevers er op uit zijn zich van de arbeidskrachten met een zwart loon te ontdoen. Dit is de eerste red den waarom de zwarte lonen als een boemerang hebben gewerkt of zul len werken. Niet vooruitzien. Vervolgens hebben de werknemers bonden in het verleden onvoldoende ver band gelegd tussen het bestaan van de zwarte lonen-en de monetaire politiek van de overheid. Hoewel men er zich in vakbondskringen op begint te beroemen dat men economisch gezien even des kundig is als in werkgevers- of regerings kringen, heeft men er nimmer aan ge dacht de overheid te waarschuwen voor door haar veroorzaakte inflatoire in vloeden. Alle protesten komen praktisch uit de koker van werkgevers en andere financiële deskundigen. Het ware daarom raadzaam wanneer van vakbondszijde eens een kritische in stelling ontstond t.a.v. de uitgavenpoli- tiek der centrale overheid als die uit an dere kringen wordt getoond. Van zwart tot wit. Straks zullen bij een ruimere arbeids markt de zwarte lonen niet meer betaald worden. De vakbondsleden zullen op hun organisatie geen beroep kunnen doen wanneer ze van het zwarte naar het witte loonfront worden terug ver wezen. Dit schept wrevel en wantrou wen tussen de organisaties en hun leden Vervolgens is geconcludeerd dat men met het optrekken van het loonpeil al verder is gegaan dan de produktie toe staat. Wij moeten een gedeelte van de toegestane loonsverhoging nog „inver dienen" heeft minister Zijlstra gezegd. Men zou hieruit de conclusie kunnen trekken, dat in een aantal bedrijfstakken zelfs de contractlonen voor een deel Tube 95 cc zwart zijn en eigenlijk afgedwongen worden door het tekort aan arbeids krachten. Dit duidt erop dat de vakbonden voor lopig niet met nieuwe looneisen behoe ven te komen, willen ze op langere ter mijn geen massale werkloosheid in de hand werken. Ook dit komt de rust in kringen van de georganiseerde werkne mers niet ten goede. Beperk de besteding! Ieder, die een zwart loon ver dient zal er nu reeds rekening mee moeten houden dat de „zwarte top" daarvan in de toekomst verdwijnt. Hij zal reeds nu zijn uitgaven moe ten aanpassen aan normale omstan digheden. Doet hij dit niet, dan zal hij tot de eersten behoren, die het slachtoffer worden van de in gang gezette bestedingsbeperking. De naaste toekomst zal ons leren of wij als enkelingen voldoende begrip zul len tonen voor de niet te ontkennen waarheid dat niet een kabinet de on aangename gevolgen behoeft te dragen van een bankroetpolitiek, maar de be volking zelf, die via haar vertegenwoor digers in de Staten-Generaal een minis terie steunt of verwerpt. Uit de komen de correctie van zwarte lonen zal blij ken dat deze in waarheid een neerslag waren van een zwarte economische po litiek in alle groepen van ons volk. Moge deze met de zwarte lonen spoedig tot het verleden behoren. Drs. Mierlo. (Nadruk verboden). NABESCHOUWING OVER DE BLOEMENTENTOONSTELLING TE KAMPERLAND Het oordeel van de jury was over het algemeen gunstig; voor enkele groepen, b.v. bloem- en fantasiestukken, zelfs zeer gunstig. Bij de opening der tentoonstel ling werd dit ook medegedeeld, doch te vens aanwijzingen gegeven hoe een en ander nog te verbeteren was. Jammer, dat er toen zo weinig leden aanwezig waren. Het komt het bestuur van „Floralia" voor, dat het goed is om aan die opmer kingen meer bekendheid te geven en ze nodigt de leden uit er voortaan ook vol doende rekening mee te houden. Wat de dahlia's betreft, dient gezorgd te worden, dat de exemplaren voldoende rijp zijn, doch ook weer niet te rijp. Dan vallen de onderste bloemblaadjes uit, terwijl de kleur ook minder glanzend wordt. Zorg verder voor voldoende lan ge stengels, die evenredig zijn met de grootte van de bloem. Hoe groter bloem, hoe langer stengel. Hetzelfde geldt voor de bloemvaas. Bij gladiolen werden ook enkele te rijpe en verwelkende bloemen gevonden, terwijl bij één inzending twee verschil lende soorten werden aangetroffen. Dit laatste doet nooit een eerste prijs ver werven. Onder snijbloemen verstaat de jury los in een vaas geschikte bloemen. Zijn ze in een prikker, grond of grind ge plaatst, dan worden ze beschouwd als bloemstuk. Losse schikking van niet even lang ge- Last van zennwen Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. sneden bloemen ep in niet te groot aan tal geven altijd het mooiste en meest na tuurlijke effect. Hetzelfde geldt voor ro zen. En hier ook weer: voldoende maar niet te rijp. Drijfschalen mogen niet zo vol zijn, dat de schaal niet meer te zien is, terwijl het effect van de er voor ge bruikte bloemen verhoogd wordt door gebruik van enkele bijpassende blade ren. Bij bloemenmanden deed zich het be zwaar voor, dat men te veel bloemen gebruikt en ook te veel verschillende soorten. Dan ontstaat wel een grote kleu renmengeling, maar zelden een kleuren- harmonie. Voor het maken van bloem en fantasiestukken had de jury alle lof. Daar zaten juweeltjes onder. Door vorm, kleur, aantal en rangschikking van de gebruikte plantendelen werd vaak een keurig geheel verkregen. Alle lof. De jury adviseert voor volgend jaar zijn krachten ook eens te proberen met een veldboeket, waarbij men dan vooral een teveel aan soorten en kleuren moet vermijden. Bij kamerplanten (blad en bloem) wordt voornamelijk gelet op de kweek- wijze en minder op de soort. Goede, naar verhouding evenredig ge kweekte planten (dikwijls te verkrijgen door goede belichting, goede water- en voedselvoorziening en soms door tijdig innijpen) brengen als het ware van zich zelf een kaartje mee voor een prijs. En kele geheel uit zaad opgekweekte blad en bloemplanten gaven daar een prach tig voorbeeld van. Tijdens een bespreking met de jury over de diverse inzendingen kwam het bestuur unaniem tot de mening, dat het gewenst is, dat ook de jongere generatie actief deel neemt aan de tentoonstelling. Men meende dat hier een taak ligt voor de jongeren-organisaties, die, hetzij in dividueel of als groep, zou kunnen in zenden. Het bestuur hoopt, dat deze wens vol gend jaar in vervulling zal gaan. De middenstandsvereniging te Wissen kerke heeft in haar j.l. maandagavond gehouden algemene ledenvergadering spontaan besloten dit jaar wederom een winkelactie te voeren en wel op onge veer dezelfde manier als voorgaande ja ren. Deze winkelactie zal gehouden wor den vanaf donderdag 21 november tot en met donderdag 5 december en zal met een bezoek van Sint-Nicolaas en zijn zwarte knecht feestelijk besloten worden Gedurende de actie zullen door de deelnemende winkeliers wederom de zo bekende en gewilde bonnetjes worden verstrekt, waarop zeer fraaie prijzen ge wonnen kunnen worden. Als hoofdprijs zal een elektrische wasmachine beschik baar worden gesteld, alsmede tal van andere nuttige gebruiksvoorwerpen.' Het geüniformeerde „Apollo" verleent de beide zaterdagen haar gewaardeerde muzikale medewerking. Aan alle kinderen tot 15 jaar zullen bonnetjes verstrekt worden door Sint- Nicolaas. VooY deze bonnetjes zijn weer leuke prijsjes beschikbaar. Voorgaande jaren werden die bonnetjes uitgestrooid, met als gevolg, dat ouderen soms meer dere bonnetjes in handen kregen en de kleintjes moesten huilen, omdat zij geen bonnetje te pakken konden krijgen. Om dit zoveel mogelijk te voorkomen zal er nu een kinderoptocht worden gehouden. Sint-Nicolaas met helpers kunnen dan ieder kind bereiken. Om deze optocht een feestelijk karakter te geven worden de jongens en meisjes verzocht met ei gen gemaakte trommels een drumband te vormen. Voor de beste muzikale pres tatie, de mooiste trom en het mooiste uniformpje zal ook een prijs beschik- baar worden gesteld. Enige leden waren tijdens de verga dering de mening toegedaan, dat het met de rust op ons dorp nu wel voor enige weken gedaan zou zijn, maar vrij wel alle leden hadden dit er graag voor over. Wij roepen dan ook alle toekom stige trommelaars en trommelaarsters gaarne toe: aan de slag! En laat binnen kort 'Sint-Nicolaas zien en horen wat jullie kunnen. Babyderm-zeep Een mooie sortering gebak vindt u iedere week in onze gebakkast en vitrine Om even iets op te noemen Banketstaven, gangmakers, gevulde koeken, oublie's, appel-carree's, appelflappen Deze week geheel nieuw: Nougat-rondo's, grote bokkepoten Voor iedere smaak wel iets voorradig. Komt u even kijken? 1 De Middenstandsvereniging „WISSENKERKE" dat hun winkels vanaf 1 oktober tot en met 31 maart 1958 Ganzepoortstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1957 | | pagina 1