NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE sehoenen Nationale woningbouwlening MOEI slagen HOUGRIEP, B.yVTIri-l Pracht handen vAWV P. J. Verbiirg Let goed op Uw brievenbus CL,jBK4$ Pril is een m produkt No. 2855 Zaterdag 12 oktober 1957 61e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.50 per jaar Franco per post i 5.25 Advertenties 6 cent per mm Ons volk heeft oplossing woningnood in eigen hand (Van onze economische medewerker) Het zal geen toeval zijn geweest, dat in de radio-aankondiging van een nationale woningbouwlening het woord werd gevoerd door de minis ter-president dr. Drees en niet door excellentie Hofstra, die in het bui tenland toeft en derhalve moest wor den vervangen. In brede kringen van ons volk wordt de heer Drees een nationale figuur genoemd, die wordt geacht boven de partijen te staan. Welnu, de regering heeft be grepen, dat een door de Bank voor Nederlandse Gemeenten uit te ge ven lening een nationaal karakter moest dragen. Ieder binnen onze ge meenschap dient de noodzaak en het belang ervan in te zien, onge acht tot welke partij men behoort. De komende 6 °/o nationale woning bouwlening zal tenminste 100 miljoen moeten bedragen, maar ook een veel ho ger bedrag kan worden geaccepteerd. Zij zal worden geplaatst in stukken van 1000.—, 500.— en 100.—. Dit be tekent, dat zij is afgestemd op de finan ciële draagkracht van alle lagen van ons volk. Het is dus niet de bedoeling, dat de grote financiële wereld, zoals pen sioenfondsen, levensverzekeringsmaat schappijen en banken zich alleen op deze lening werpen, al zal hun steun onont beerlijk zijn om tot een groot succes te zware hoofd- en borstverkoud- beid, diep vastzittend slijm.snuift en wrijft U weg met geraken. Deze lening is in de eerste plaats ge richt op de kleine man. Zij is voor ieder aantrekkelijk omdat zij een rente biedt van 6 °/o, die overeenkomt met de thans geldende op de markt voor langlopend krediet. Reeds in de miljoenennota had de overheid de komst van dit soort le ning toegezegd. De eerste vijf jaar zal er niet worden afgelost, zodat men er zeker van kan zijn, gedurende die peri ode een goede belegging te hebben ge vonden. Minister Drees heeft in zijn radiotoe spraak erop aangedrongen om op deze nieuwe lening zoveel mogelijk in te schrijven uit nieuwe besparingen, d.w.z. uit inkomsten. Hij deed een beroep op alle werkers om een deel van hun week- inkomen voor dit doel te besteden. Heeft sparen zin? Er zijn vele gezinnen in ons land, waar wekelijks honderden guldens binnenrol len, omdat niet alleen vader, maar ook een aantal volwassen kinderen voor goe de inkomsten zorgen. Laat men de hoof den bij elkaar steken en een deel van dat inkomen reserveren voor de woningbouw Er zijn andere duizendtallen in ons land, die elke week of maand nieuwe ge bruiksvoorwerpen kopen, omdat het spa ren toch geen zin meer zou hebben. De regering doet ook een beroep op deze mensen om hun politiek te herzien en deze te richten ten bate van de bestrij ding der woningnood door deelname in de woningbouwlening. Het gaat er de regering om deze le ning te doen slagen zonder dat de be sparingen voor andere doeleinden ern stig worden getroffen. Wij moeten allen goed beseffen, dat kapitaal en dus be sparingen een zeer nuttige functie uitoe fenen in de maatschappij. Wij hebben besparingen nodig om huizen te bou wen, maar evenzeer moet er kapitaal blijven toevloeien aan de industrie, die de werkgelegenheid schept. Thans leven wij in een periode, waar in het ene zeer noodzakelijk is (n.l. de woningbouw). Om deze reden dringt de overheid er met klem op aan de deel neming in de woningbouwlening te be talen uit nieuw spaargeld en vervolgens is 't de bedoeling dat iedereen inschrijft. Dit is geen lening voor kapitalisten, maar voor het gehele volk. Iedere arbeider, winkelier, onderwijzer en ambtenaar wil prettig wonen en de woningnood mede helpen te bestrijden. Voor die allen ligt hier de kans. Gemeenten in het nauw. Wij kunnen vaststellen, dat er langs andere weg geen geld beschikbaar kan komen. In de afgelopen jaren was het zo dat de gemeenten zelf zorgden voor wo- ningbouwgeld. Zij leenden meestal door middel van een obligatielening. Om te voorkomen dat het geld te duur zou wor den, stelde de regering een z.g. rente gamma vast. Dit hield in, dat men met de renteverplichting niet boven een be paald percentage mocht gaan. De laat ste tijd bedroeg dit percentage AXU °/o. Inmiddels was echter op de vrije kapi taalsmarkt de rente boven dit niveau ge stegen, zodat, men met de rente niet mee kon. Om uit de moeilijkheden te geraken, besloot menig gemeentebestuur om geld op korte termijn op te nemen bij ban ken en waar men verder terecht kon. Op deze wijze is een groot aantal gemeenten tot over de oren in de kort lopende schuld geraakt. Men moet deze telkens weer verlengen omdat er van aflossen geen sprake kan zijn en men evenmin kans ziet de kortlopende leningen door langlopende te vervangen. Toen tenslotte ook de geldmarkt door deze politiek dreigde verstopt te gera ken, heeft de regering de gemeenten ook deze financiële politiek verboden en nu zit dus elke gemeente in zak en as. 1.750.000.000. Gezamenlijk hebben zij een schuld op korte termijn, die 13A miljard gulden be draagt. Deze zal in langlopende lenin gen moeten worden omgezet. Is daar voor nu deze nationale woningbouwle ning bestemd? Neen en zij is evenmin bestemd voor de woningbouw als zo- Tube 95 cl. Het is de Hamamelis die het 'm doet danig. Deze laatste wordt gefinancierd door het rijk, dat met ingang van 1958 de gemeenten uit belastinggeld tot een bedrag van 540 miljoen voor het ko mende jaar voorschotten gaat verlenen. Maar daarmee zijn de behoeften aan geldmiddelen niet gedekt. Als er huizen worden gebouwd moe ten er ook straten komen. Een elektrische installatie voor straatverlichting is niet minder noodzakelijk. De waterleiding, gasvoorziening, plantsoenaanleg en nog tientallen andere noodzakelijke voorzie ningen verslinden miljoenen, die er niet zijn. Dat hebben wij hierboven reeds uit eengezet. Ondanks de helpende hand, die nu de gemeenten van twee zijden wordt ge reikt, geraken ze daarmee niet uit de geldzorgen, terwijl achter de schermen door de overheidspolitiek de gemeente lijke zelfstandigheid voor zover die nog bestaat, ernstig kan worden aangetast. Geen vrijbrief. Zelfs het muisje van de nationale wo ningbouwlening heeft een staartje. De regering heeft nu een grote lening aan gekondigd tegen 6 °/o, die via de Bank voor Nederlandse Gemeenten zal lopen. Zij heeft daarbij terloops medegedeeld, dat hiermee geen vrijbrief aan de ge meenten wordt gegeven om nu zelf le ningen uit te schrijven tegen een rente van 6 °/o of hoger. Hoewel ook deze leningen bitter nodig zijn om de grote bestaande vlottende schuld te consolideren, zou met een ko mende stortvloed van obligatieleningen de eenheid worden verbroken en een ongezonde onderlinge concurrentie kun nen ontstaan, waardoor het grote doel, de zo spoedig mogelijke opheffing van de woningnood, uit het oog wordt ver loren. En dit mag tot geen prijs geschie den. Niettemin moet worden vastgesteld, dat de gemeenten met hun geweldige vlottende schuld voorlopig blijven zitten en dat zij voor de ontvangst van meer middelen nu afhankelijk worden van de verdeelpolitiek der centrale regering. Over die verdeling van de uit de le ning beschikbare gelden zal nog menig debat moeten worden gevoerd. Laten wij die discussies echter voorlopig naar de toekomst verschuiven en de huid niet verdelen voordat de beer geschoten is. Voorlopig geldt voor ons allen dat wij zoveel mogelijk medewerking moeten verlenen aan de nationale woningbouw- lening. Dit kunnen wij alleen door na te gaan welk deel van ons maand- of week- inkomen voor de inschrijving beschik baar is. De woningnood kan worden opgehe ven. Ons gehele volk zal een daad moe ten stellen. Drs. Mierlo. (Nadruk verboden). GUIEP! <-««-§• Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 50 et. De najaarsmode presenteerde zich te Kortgene Donderdag 30 september hebben wij het genoegen gehad de modeshow te be wonderen, die gebracht werd door zeven goese firma's. Een aangename service van deze zaken, speciaal voor onze be volking op Noord-Beveland. Deze show, voor dames- en herenkle ding met de daarbij passende accessoires, had over belangstelling weer niet te kla gen; „De Stadswijnkelder" was totaal uitverkocht en aan de enthousiaste blij ken van waardering van het talrijke pu bliek werd het ons duidelijk, dat het ge- bodene zeer in de smaak viel. Het zou te ver voeren alle modellen hier te beschrijven. Wij willen echter voor enkele hoogtepunten een uitzonde ring maken, zoals bijvoorbeeld voor de zeer aparte herenkostuums uit de col lectie van Maison van Westen en de prachtige velour demi's in de nieuwe italiaanse dessins. Berco liet enkele zeer geslaagde tricot-japonnen zien, fabri kaat Tweka, opvallend mooie bontjasjes en vlotte swaggers, o.a. in mohair uitge voerd en deze maakten met de chique Sik kan er tegen. ondanks de teqen' ooonrnrsR PICUW\ 'xiEDimx lllïü" Wij hebben motorhandschoenen Rundlederen jekkers f 95.» Schoenhandel Kortgene Deelnemer winkelweek Deze week krijgt U een GRATIS proefzakje van het afwaswonder PRIL in Uw brievenbus Pril - die U de afwas tot een peuleschilletje maakt! Benut dus dat proefzakje èn bewaar het ledige zakje. Telkens als U een pak Pril koopt, stopt U er de bovenklep in, want voor het met 3 bovenkleppen ge vulde zakje geeft Uw winkelier U De sympathieke Persil-spaaractie gaat door, ook in 1958! Op het Prilpak komen 3 spaaremmertjes voor. Knip ze uit! Uw verenigingskas I vaart er wel bij. ATTENTIE U kunt zelfs vaker GRATIS een pak Pril krijgen. Uw winkelier heeft proefzakjes in voorraad en deze aanbieding geldt tot 31 december. Dusbovenkleppen sparen pamir-japonnen de collectie van Berco compleet. Stoffenmagazijn Poley had uit haar assortiment stoffen een greep gedaan en hiervan enkele modellen laten vervaar digen, die op overtuigende wijze lieten zien wat bereikbaar is met stoffen die men zo koopt en zelf kan verwerken. Het wit satijnen avondtoilet was wel het hoogtepunt uit de Poley-serie. Rest ons nog te vermelden, dat de bij passende dameshoeden, waaronder de bekende Flechet, verzorgd werden door Eversdijk-Schrijver. De dames- en heren tassen en enkele zeer chique nylon-para plu's waren van „Het Paraplu-huis'. Ita liaanse damesschoentjes, uitgevoerd in een geraffineerd fijne snit en de Pullman herenschoenen waren uit schoenmagazijn „Rial" afkomstig. De traditiegetrouw ver zorgde de schoonheidsspecialiste, mevr. Knöps, van Liberty, de make-up van de mannequins. Besluiten wij met de hoop uit te spreken dat deze zeven goese za ken Noord-Beveland ook het komend voorjaar weer met een bezoek zullen ver- eren. BURGERLIJKE STAND Wissenkerke Geboren: 1 sept. Johanna, d.v. C. A. Looijen en S. J. Knippenburg. 8 sept. Leendert Pieter, z.v. P. H. van der Wee- Ie en P. Scherp. 9 sept. Pieter, z.v. A. J. de Neef en A. J. Sandee. 11 sept. Janus, z.v. L. C. Westerweele en C. L. de Moor. 12 sept. Leendert Pieter, z.v. C. D. Scherp en A. J. de Bruine. 19 sept. Abraham, z.v. L. C. Zwemer en L. W. Koole. 26 sept. Sara Blazina, d.v. P. M. Kouwer en D. S. van der Heijde. 27 sept. Grietje Cornelia, d.v. E. Peetoom en P. L. Priester. Ondertrouwd: geen. Getrouwd: geen. Overleden: 7 sept. Neeltje Oele, 80 jr. 8 sept. Hendrik Eduard van der Moe- re, SO jr., echtgen. van Jannetje Rein- houdt. 19 sept. Magdalena Imanse, 80 jr., echtgen. van M. van den Broek. 28 sept. Adriaan Pieter Snoodijk, 71 jr., echtgen. van J. A. Imanse. Te Goes: 13 sept. Susanna Jannetje de Smit, 59 jr., echtgen. van C. J. Versluis. 22 sept. Arij Cornelis Meulenberg, 80 jr., echtgen. van J. A. de Looff. 23 sept. Cornelis Jacob de Kam, 65 jr., echtgen. van N. de Mol. Te Hildesheim (Duitsland): 13 sept. Leunis Jan Koole, 21 jr., z.v. Th. K. Koole en P. Feijtel. Kortgene Geboren: 10 sept. Leendert Marius, z. v. Jan Versluis en Cornelia L. Vink. 11 sept. Hendrik Jacobus, z.v. Johannes Cor- bijn en Cornelia de Jager. 14 sept. An- thonij Cornelis, z.v. Sander van der Wee- Ie en Geertruida de Krijger. 25 sept. Jansje Hendrika, d.v. Izaak Bolle en Le na de Waal. Ondertrouwd: 12 sept. Pieter M. Ver burg, 25 jr. en Janna B. Schrier, 23 jr. 13 sept. Pieter Hoogerheide, 23 jr. en Geertruida Verwei, 20 jr. 27 sept. Paulus Geldof, 21 jr. te Wissenkerke en Maria J. Tazelaar, 21 jr. Getrouwd: 4 sept. Gerard de Waal, 30 jr. en Janna J. Priester, 20 jr. 25 sept. Ni- colaas Filius, 32 jr. en Magdalena W. Kramer, 24 jr. te Wissenkerke. 27 sept. Pieter M. Verburg, 25 jr. en Janna B. Schrier, 24 jr. Overleden: geen. U kunt niet alles weten Gras en groen tussen tegels kan men be strijden met calciumchloraat, vermengd met water (verhouding 1 deel op 30 liter water). Hebt u het „weer" in uw ruiten, dat zijn min of meer zwarte plekken, dan is het enige middel: nieuwe ruiten. Dit weer is n.l. niet te verwijderen. Pitrietmeubelen mogen niet met zeep gereinigd worden; men moet deze reini gen met sterk pekelwater en eventuele vlekken bleken met waterstofperoxide. Ganzepoortstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1957 | | pagina 1