NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvter heeft DE schoenen F. Flipse, Wissenkerke Raadsvergadering Wissenkerke il/LA Vlug gebreid en warm gekleed WXMJJ, HOOFDPIJN? No. 2854 Zaterdag 5 oktober 1957 61e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm Wilt u vlug Opschieten, brei dan In een wip een prachtige trui, pullover, jurkje, vest of jumper van Neveda DOUBLETTA. Zie ook onze andere Neveda kwaliteiten als SIRENE, PRIMULA FINE, SOCKY. Kom eens langs. Brei mooier met HANDBREIWOL VERKRIJGBAAR BIJ! Maandagmiddag kwam de raad dezer gemeente voltallig in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. van Halst. Na voorlezing van het gebruikelijke gebed werden de notulen van de vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Enige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Met de N.V. P.Z.E.M. werd een nieuw contract aangegaan voor de straatverlich ting en aan de bewoners van de Noord- eindstraat en de Zuidstraat werden eni ge, voor hun woning liggende, stukjes grond tot wederopzegging, voor één jaar tegelijk, met een opzeggingstermijn van drie maanden, verhuurd. Tot nu toe wa ren deze stukjes grond voor 10 jaar ver huurd, maar in verband met mogelijke wijzigingen in de naaste toekomst werd dit door b. en w. wel wat lang gevonden. Volgens een schrijven van het bestuur van de kring Zeeland der Bescherming Bevolking is het nodig dat verschillende brandputten in de gemeente, alsmede verschillende toegangswegen tot deze brandputten, worden verbeterd. De kosten voor dit werk zijn ge raamd op ruim f 17.000.waarvan f 6000.ten laste van de gemeente ko men. Bovendien moet door de gemeen te de brandweerauto en een vrachtauto ter beschikking van dat werk gesteld worden, dat uitgevoerd zal worden door de Ned. Heide Mij. B. en w. waren van mening dat dit werk veel geld zal kos ten en weinig verbetering zou geven, zij stelden daarom voor het verzoek aan te houden, temeer waar de uitvoering van dit werk nader zou worden toegelicht door een B.B.-functionaris, die tot op heden nog niet was verschenen. Op de vraag van het lid Westerweele of er nu bij brand voldoende water aan wezig is, antwoordde de voorzitter, wij zende op de waterleiding, bevredigend. Wel vestigde hij er de aandacht op, dat putten afhankelijk zijn van het aanwe zige grondwater. Het lid Filius wees er op, dat bij de B.B. de bedoeling voor zal zitten om bij oorlogshandelingen gesprongen leidingen e.d. nog over voldoende bluswater beschikt kan wor den. De voorzitter zou gaarne bedoeld werk onder handen laten nemen, indien de financiën van de gemeente dit toe lieten. Wethouder Leendertse is de me ning toegedaan dat dit werk meer de bedoeling heeft om de toegangswegen tot die putten te verfraaien. De nood zaak van dit werk zag hij ook niet in, de brandputten zijn te allen tijde door de brandweerauto te bereiken. Het lid Bustraan kon zich ook achter het voor stel van b. en w. scharen, mits de brand putten steeds goed worden onderhouden. Hierna werd z.h.s. besloten dit punt aan te houden tot een volgende vergade ring. Het subsidieverzoek van de vereniging zeeuws consultatiebureau voor alcoholis me, waarover in een vorige vergadering de stemmen staakten, werd met 6 tegen Babyderm-zeep 5 stemmen ingewilligd. De stemming be trof het voorstel van het lid Marcusse om die vereniging een subsidie te ver lenen van 1 cent per inwoner. Voorstem mers waren de leden Scheele, Marcusse, Hoveijn, Filius, De Nooijer en De Lange. Bij de bespreking over de vaststelling van het bedrag per leerling voor de o.l. school voor het jaar 1958 zette de voor zitter uiteen dat dit bedrag is geraamd op f 48.30 per leerling, waarmede deze gemeente bijna aan de top staat in ver gelijking met andere gemeenten. B. en w. stellen daarom voor om aan de mi nister van O.K. en W. te vragen deze school als een bijzonder geval aan te willen merken en de vergoeding per leerling vast te willen stellen op het be drag van 1957, zijnde f 43.20 per leer ling. Het lid De Lange is bang dat door dit verzoek de banden losgegooid zullen worden en we niet zullen weten waar we komen te staan. De secretaris zette de wettelijke gang van zaken nader uit een, waaraan de voorzitter nog toevoeg de, dat bij niet-aanneming van het voor stel van b. en w. de raad hef risico draagt wanneer de minister uiteindelijk met een lager bedrag zou komen. Het voorstel van b. en w. werd hierna z.h.s. aangeno men. Besloten werd om aan de Ger. Stich ting voor kerkelijk sociale arbeid voor Zuid- en Noord-Beveland een subsidie van f 140.91 te verlenen voor het jaar 1956. Volgens de agenda-toelichting be treuren b. en w. het, dat deze stichting alleen mensen van een bepaalde richting helpt. Het lid Marcusse vroeg naar aan leiding hiervan, of dit geen onbekend heid kon zijn, daar door die stichting ook geholpen wordt, waar hulp wordt gevraagd. De voorzitter zeide hierop, niets ten nadele van die stichting te heb ben willen zeggen, integendeel, maar hij betreurde het, dat de andere partijen in deze niet actiever zijn geweest. Op het subsidie-verzoek van de stich ting Militaire Tehuizen van het Huma nistisch Thuisfront werd, evenals vorige jaren, afwijzend beschikt. Alle leden en plaatsvervangende le- Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos 50 cent den van de woonruimtecommissie wer den bij acclamatie herbenoemd. In de plaats van J. H. Zuijdweg; thans wethou der, werd de heer S. Breure benoemd. In de vacature A. Rengersen en W. Damman werden tot lid van de com- missië tot wering van schoolverzuim be noemd de heren M. J. Kole met 10 stem men en M. J. Karman met 9 stemmen. Eén briefje, waarop drie namen, werd van onwaarde verklaard en één stem was uitgebracht op de heer P. Balken ende. Ten gevolge van hogere uitgaven van sommige posten en van meerdere inkom sten werd de begroting voor 1957 ge wijzigd. De begroting van het Burgerlijk Arm bestuur voor het jaar 1958 werd vastge steld op een ontvang en uitgaaf van f 22.304.85 met een gemeentelijke subsi die van f 16.653.85. Aan de orde kwam hierna de behande ling van de gemeentebegroting voor het jaar 1958. B. en w. waren oorspronkelijk van gedachte, dat ze weer een subjec tieve verhoging van de algemene uitke ring aan kon vragen, maar blijkens een mededeling van de prov. griffier is dit niet mogelijk Wel zal men kunnen be schikken over een gelijke verhoging als in 1957, n.l. f 5.29 per inwoner. De fi nanciële toestand van de gemeente noop te b. en w. drastische bezuinigingen door te voeren en meent men die gevonden te hebben in een groot aantal posten met honderden, duizenden en tienduizenden guldens te verlagen. De begroting voor 1958 was oorspron kelijk in ontvang en uitgaaf f 438.121.24, met een post onvoorzien van f 32.442. Na de aangebrachte besnoeiingen wa ren de ontvangsten en uitgaven begroot op f 399.790.57, met een post onvoor zien van f 8.766.67. De kapitaaldienst, oorspronkelijk geraamd op een ontvang van f 956.989.35, een uitgaaf van f 1.228.802.96, en een nadelig slot van f 271.813.69, kwam uiteindelijk uit de bus met een ontvang van f 965.700.49, een uitgaaf van f 1.225.883.90 en een nadelig slot van f 260.183.41. Verschillende posten hebben hierbij één of meer veren moeten laten, we noemen hiervan als voorbeeld de pre mies voor de woningverbetering, deze zijn met de helft teruggebracht tot op f 15.000.Bij de punts-punts-gewijze behandeling van deze begroting werden door diverse leden op- en aanmerkingen gemaakt, die, financieel bekeken, niet veel centen meer in het laatje brachten. Het lid Bustraan wenste geacht te worden tegen alle verzekeringsposten te hebben gestemd. De leden De Nooijer en Marcusse wensten te hebben tegen gestemd tegen de post salarisverhoging burgemeester en secretaris, een post nota bene, die door de Kroon en Ged. Staten wordt vastgesteld en reeds in 1956 in werking is getreden. Het lid De Lange zou gaarne zien dat de papieren rommel van ijsco en patates-frites des zaterdags avonds nog opgeruimd zou worden, dan was het zondags zo geen troep meer in het dorp. De voorzitter zal per bekend making een oproep daarover tot de jeugd richten. Het lid Bustraan, door drongen van de bestedingsbeperking-ge dachte, meende dat dit wel door middel van het raadsverslag kon geschieden. Het lid Hoveijn vond het nadelig saldo van de Keuringsdienst erg groot, maar daar was volgens de voorzitter niets aan te doen, of het zou moeten zijn dat die dienst door één ambtenaar minder uit gevoerd zou kunnen worden, wat weer door de leden De Lange, Zuijdweg en Scheele betwijfeld werd. Z.h.s. werd hierna de begroting vast gesteld alsmede de eerste, tweede en derde wijziging, waarin bovengenoemde cijfers zijn verwerkt. Om de drie jaar moet er door de raad een besluit genomen worden, dat de in standhouding van de openbare school te Wissenkerke wordt gevorderd. Dit be sluit werd z.h.s. genomen. Aan mej. S. P. van Splunter werd per 1 januari a.s. eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openbare lagere school te Wissenkerke, dit in verband met het niet bereiken van het vereiste aantal leerlingen aan die school voor 2 leerkrachten. Het gemiddeld aantal leer lingen over 1957 bedraagt 29. Voor het jaar 1958 zijn er 8 nieuwe leerlingen toe gezegd, zodat met een voldoend aantal leerlingen voor 1958 gerekend mag wor den. Het ontslag moet dan ook meer als een voorzorgsmaatregel gezien worden, daar het volgens de l.o.-wet mogelijk is aan de minister van O., K. en W. een rijksvergoeding voor die tweede leer kracht aan te vragen. Mocht de minister gunstig op dat verzoek van b. en w. be slissen, dan zal b. en w. te zijner tijd aan de raad voorstellen het ontslag-be sluit in te trekken. Op het verzoek van de N.V. Bouwkas om rente en aflossing te garanderen op een door die Bouwkas verstrekte hypo theek voor een te bouwen premiewo ning werd z.h.s. gunstig beschikt. Bij de rondvraag informeerde het lid De Smit wie de onkosten moet betalen voor een verstopt controleputje van de riolering. Volledig zette de voorzitter de ze putjeszaak uiteen en alle leden wa ren daarna er ten stelligste van overtuigd dat de eigenaar van het aangesloten per ceel die onkosten zal moeten betalen, ook al ligt dat putje in gemeentegrond. De reden hiervan is, dat bedoeld putje uit twee putjes bestaat, waarvan het eer ste wel door de huisaansluiting verstopt kan geraken maar het tweede niet. Na enige woorden van dank voor de vlotte en aangename behandeling van de uitgebreide agenda, sloot de voor zitter met het gebruikelijke dankgebed. Ulo-school Kortgene bracht bezoek aan de geadopteerde ,Meliskerk' Dezer dagen brachten de leerlingen van de hoogste klasse van de openbare ulo-school te Kortgene, onder leiding van de heer Van de Bogaardt, onderwijzer aan die school, het door hen geadopteer de stoomschip „Meliskerk" van de N.V. Verenigde Nederlandsche Scheepvaart Maatschappij, een bezoek. De „Meliskerk" had ligplaats in de Rijnhaven te Rotterdam. Het is een in 1945 gebouwd Victory-schip van 7639 B.R.T. De machine-installatie bestaat uit Westinghouse turbines. Het schip lag onder stoom en zou vertrekken naar Chi na via Singapore en Honkong, waarna het eindpunt van de reis Taka Bar aan de Gele Zee zou worden aangedaan. Men hoopt over ongeveer vier maanden we derom in Holland terug te zijn. De ontvangst geschiedde namens de directie door de heer P. A. Geldteller, waarbij ook de heren J. van Duiken en A. Happee, respectievelijk voorzitter en secretaris van de Nevas, aanwezig wa ren. Ook de burgemeester van Kortgene, de heer A. A. Schuit, was hierbij aanwe zig, alsmede de heren H. van Pommeren, gezagvoerder, W. van de Hewel, eerste stuurman en A. Mulder, hoofd-werktuig- kundige. Op de meest prettige wijze werd on der leiding van gezagvoerder, eerste stuurman en hoofdwerktuigkundige een rondgang over het schip gemaakt, waar bij de jongelui zeker een inzicht kregen in het werk van onze koopvaardijvloot, die een zo grote plaats in ons nationaal bestel inneemt en zeker ook tijdens de oorlog ook op internationaal gebied ingenomen heeft. Brug, commandovoering, radar, echo lood en vele andere moderne hulpmid delen werden hun getoond, zowel bo vendeks als ook in het inwendige van het schip, waar de grote turbines waren opgesteld. Een en ander gaf een indruk, wat op een koopvaardijschip te koop is. In een pauze tussen deze rondgang werd door het personeel een uitstekend verzorgde maaltijd verstrekt, wat allen zich goed lieten smaken. Gezagvoerder Van Pommeren met zijn officieren was niets teveel en het is dan ook aan hen te danken dat dit bezoek een zo prettige indruk bij de leerlingen achterliet. Zij hebben een prettige en leerzame dag gehad. Het bezoek duurde van elf uur 's morgens tot half vijf 's middags. Zij willen dan ook langs deze weg nog een woord van dank brengen aan kapi tein Van Pommeren, stuurman Van de Hewel en hoofdwerktuigkundige Mul der en hen met hun schip en bemanning een goede vaart en behouden thuiskomst toewensen. Attentie bij de uienteelt Ook de uienoogst 1958 wordt weer door vele gevaren bedreigd. Hoewel het niet mogelijk is alle gevaren die het landbouwbedrijf belagen uit te schake len, is het toch mogelijk de risico-factor zo klein mogelijk te doen zijn. In het bij zonder geldt dit de aantasting van de uienplantjes door het uienstengelaaltje. Deze kleine, wormachtige diertjes tasten niet alleen de uien zelf aan die daardoor gemakkelijk barsten en rotten, zij tasten ook de bladeren aan waardoor deze op zwellen en afsterven. Reeds nu kan echter worden nagegaan in hoeverre de eventueel met uien te be telen percelen besmet zijn met uiensten- gelaaltjes. Dank zij proef veldonderzoek weet men thans welke hoeveelheden aal tjes schadelijk zijn. Door van te voren de grond op het voorkomen van uien- stengelaaltjes te laten onderzoeken, wor den tijd, geld en teleurstellingen be spaard, omdat desgevraagd advies kan worden gegeven of het, gezien de uit slag van het onderzoek, verantwoord is, uien te verbouwen. Het grondonderzoek op het voorko men van uienstengelaaltjes wordt door het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek en de Plantenziekten- kundige Dienst in Wageningen uitge voerd. De grondmonsters voor het onder zoek op het uienstengelaaltje worden ge nomen door de monsternemers van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Ge wasonderzoek. Gezien het jaargetijde, de drukte op het laboratorium en een tijdige uitslag van de graad van besmetting van het voor de uienteelt bestemde perceel, is het dienstig het grondonderzoek ten spoedigste te laten uitvoeren. Bij het on derzoek wordt een advies voor de uien- verbouw gevoegd, aldus wordt ons door het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek medegedeeld. Ganzepoortstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1957 | | pagina 1