NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Kortgene PIoiivier heeft DE schoenen No. 2852 Zaterdag 21 september 1957 61e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.50 per jaar Franco per post f 5.25 Advertenties 6 cent per mm Met enige welkomstwoorden opende burgemeester Schuit donderdag 12 sep tember j.l. de voltallige raadsvergadering. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Een behoorlijk aantal ingekomen stuk ken werd voor kennisgeving aangenomen Bij de „mededelingen" kwamen de be sprekingen ter sprake over de aankoop van het sportterrein te Kortgene, waar in de voorzitter mededeelde, dat ook besprekingen zijn gevoerd over de aan koop van de sportvelden te Kats en Co- lijnsplaat. Een bedrag van 60 cent per m2 werd aanvaardbaar genoemd, terwijl het lid Van der Weele daarbij opmerkte, dat bij aankoop van die sportvelden de lasten voor de gemeente eens zo hoog komen te liggen dan bij huur. Verder werd nog medegedeeld dat aan de Vrouwenvereniging te Kats en te Kortgene een bedrag was overgemaakt van voor iedere vereniging f 115.voor de ontspanning van bejaarden in socië teiten. Deze bedragen komen uit de Zeeuwse Collecte 1956. In verband met haar voorgenomen huwelijk werd per 1 oktober 1957 aan mej. Priester, op ei gen verzoek, eervol ontslag verleend als typiste ter secretarie en werd per 1 sep tember 1957 als leerling-ambtenaar ter secretarie toegelaten de heer J. Brands- ma. Over de financiering van de bouw van een kleuterschool te Colijnsplaat ont spon zich een gesprek tussen de voor zitter en het lid Van der Weele. Volgens de geldende regeling zou het bestuur van die school voor 20 °/o van de bouwkos ten moeten zorgen, de gemeente voor de resterende 80 °/o. De gemeente kan mo menteel dit geld niet lenen en daarom raadde de voorzitter het bestuur aan, zelf dat geld bijeen te brengen. Van der Weele vond de scholenbouw veel urgen ter dan woningbouw, temeer daar de bestaande school is afgekeurd. B. en w. en de raad zijn overtuigd van de nood zaak van een nieuwe kleuterschool, maar hun ontbreken de middelen daartoe. B. en w. hebben alles in het werk gesteld die school te verkrijgen, maar de beste dingsbeperking en de bouwstop roepen hun een halt toe. Vragenderwijs merkte het lid Breure op, dat hij niet weet of bij het gemeentebestuur een openbare of een christelijke school geen verschil zal maken, waarop de voorzitter de voor zitter van het schoolbestuur uitdaagt te bewijzen, dat er onderscheid gemaakt zou zijn. Van der Weele kan het niet goed vinden dat alle raadsleden over dit onderwerp zwijgen. Het lid Salomé sprak zijn tevreden heid uit over de door b. en w. ontplooi de activiteit in deze zaak en wees er op dat, bij niet-bouwen, de mogelijkheid be staat, dat die school voor jaren van de urgentielijst geschrapt kan worden. De voorzitter deelde terloops nog mede, dat het schoolbestuur de voorbereidingen tot die bouw op de nek van het gemeente bestuur hadden geschoven en dat deze nu de nota van de architect, ongeveer f 2500.kreeg gepresenteerd, waarop het lid Salomé zeide, dat het gemeente bestuur zeker dank in plaats van ver wijten toekomt. Het lid Van der Weele zeide hierop, zeer onder de indruk te zijn gekomen dat de gemeente zoveel voor die school heeft gedaan. Op voorstel van b. en w. werd afwij zend beschikt op het subsidieverzoek van de federatie van verpleeginrichtingen voor langdurige ziekten. Het verlenen van subsidies vraagt in deze tijd te gro te offers van de gemeente. Op voorstel van b. en w. om in te stemmen met het voorstel van Ged. Sta ten de salarissen van de gemeente-secre tarissen en -ontvangers per 1 september 1956 te wijzigen conform een circulaire van de minister, werd gunstig beschikt. Ook werd een circulaire van de mi nister van toepassing verklaard op het personeel in dienst der gemeente, dit betreft de looncompensatie in verband met de huurverhoging per 1 augustus 1957. De kinderbijslagverordening werd gewijzigd en daardoor aangepast aan de rijksregeling. Z.h.s. werd besloten tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst met de P.Z.E.M. per 1 juli 1957 betreffende de openbare verlichting. Aan de heer D. J. Christiaanse te Co lijnsplaat en A. J. Fieman te Rotterdam (voor een woning te Colijnsplaat) werd een premie ingevolge de premieregeling woningverbetering en -splitsing verleend tot een totaalbedrag van f 550. Op eigen verzoek werd aan de heer Heeren te Middelburg eervol ontslag ver leend als tekenleraar aan de Ulo-school te Kortgene, ingaande 1 september 1957 en werd met ingang van 1 oktober tot tijdelijk leraar tekenen aan die school benoemd de heer A. Minderhout, even eens uit Middelburg. Tot lid van de Adviescommissie woon- ruimtewet 1957, kamer Kats, werd met algemene stemmen benoemd de heer C. Klaassen te Kats, terwijl de aftredende leden van de kamers Kortgene, Colijns plaat en Kats op voorstel van het lid Van der Weele allen bij acclamatie wer den herbenoemd. Aan de heer C. de Regt te Colijnsplaat werd een stuk grond ter grootte van ongeveer 1350 m2 verkocht tegen de prijs van f 2.50 per m2 onder voorwaarde dat door De Regt op die grond een opslag plaats voor aardappelen zal worden ge bouwd. In verband met de gemeentefinanciën en de bestedingsbeperking werd op voor stel van b. en w. afwijzend beschikt op het subsidieverzoek van het Zeeuws Con sultatiebureau voor alcoholisme te Mid delburg. Ook werd besloten geen sub sidie te verlenen in de kosten van te werkstelling van een maatschappelijk werkster in de gemeenten Kortgene, Wolf aartsdijk, 's Heer Arendskerke en de gemeenten in de zak van Zuid-Beveland. Volgens het lid Breure wordt die sub sidie voor de kerken ook bezwaarlijk. Het lid Welleman sprak de hoop uit, dat met deze beslissing de deur voor zo een werkster niet gesloten zal zijn, waarop de voorzitter antwoordde, dat deze sub sidieaanvrage t.z.t. opnieuw beoordeeld zal worden. Een maximale bijdrage van f 150. zal in het begrote tekort aan de Ned. Herv. Jeugdraad te Kortgene worden ver leend voor een aantal culturele avonden in de wintermaanden van 1957. Ged. Staten achten een baatbelasting niet gewenst en geven, in verband met het feit dat de inkomsten van de ge meente moeten worden verhoogd, de voorkeur aan een rioleringsbelasting, re den waarom b. en w. voorstellen het raadsbesluit tot het vaststellen van een verordening op de heffing van een baat belasting ten behoeve van de nieuwe rio lering in het dorp in te trekken. Alzo werd besloten. Hierna kwam aan de orde het vast stellen van een verordening op een rio leringsbelasting in de gemeente Kortgene De toelichting van b. en w. op dit voor stel luidt als volgt: „De voorwaarden waaraan moet worden voldaan om in aanmerking te komen voor een subjec tieve verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds vermelden de invoering van een rioleringsbelasting. Voor deze gemeente kan worden volstaan met een heffing van f 10.per aansluiting. Be lastingplichtig is hij, die als zakelijk ge rechtigde van een woning die woning heeft aangesloten op de riolering of op die riolering kan doen aansluiten. Het college is van mening, dat met deze ver ordening aan verschillende wensen van uw raad wordt tegemoetgekomen. In plaats van een kleine groep worden thans de eigenaars in de gehele gemeente aangeslagen, waardoor het bedrag per woning teruggebracht kan worden tot f 10.Bij de bespreking opperde het lid Van der Weele het denkbeeld, ook een verplichting op de huisvuildienst in het leven te roepen, omdat verschillende mensen, die niet op die dienst zijn aan gesloten, hun huisvuil op andermans ter rein deponeren. Het lid Welleman meen de te moeten aandringen op een „in or de zijn" van de diverse rioleringen en putten. Hij vermoedde dat het wel niet zou kunnen, maar had liever gezien dat de mensen, die met veel aardse goederen gezegend zijn, meer dan de voorgeschre ven tien gulden moesten betalen, nu drukt alles op de kleine man. Het lid Van der Weele merkte op, dat het straks zo wel zal zijn, dat bij het rijk de kas leeg is, maar bij de mensen met veel aardse goederen de kas straks ook leeg zal zijn. Het lid Breure zeide het ver schrikkelijk te vinden, dat de gemeenten onder dwang en prang van de overheid maatregelen opgelegd worden, teneinde een ieder tot betaling te dwingen. Hij zou liever verschillende subsidies laten vervallen. Deze nieuwe belasting noemde hij een bagatel voor de gemeente, maar een offer voor vele mensen. De voorzit ter antwoordde hierop, dat in de goede oude tijd al dergelijke dingen zowat voor niets konden geschieden maar dat de zaken thans heel wat anders liggen Wan neer de putten goed en regelmatig wor den schoongehouden, is de gemeente-rio lering nog niet zo slecht. Wat een nieuw rioleringsstelsel voor de gehele gemeen te betreft, de plannen liggen klaar, maai de kosten zouden 1 miljoen gulden moe ten bedragen. De verordening werd hier na z.h.s. vastgesteld, met de stem van Breure tegen. Op voorstel van b. en w. werd z.h.s. besloten accoord te gaan met het ont werp van de wijziging van het plan van uitbreiding voor het dorp Kortgene, zo als dit door het architectenbureau Rot huizen en 't Hooft is gemaakt en nood zakelijk is in verband met de bouw van het pensiontehuis. Naar aanleiding hier van vroeg het lid Van der Weele of het wel goed was dit alles nu reeds te doen denk aan de nota van het architecten bureau temeer waar er misschien over 5 of 10 jaar pas gebouwd mag worden. De voorzitter wees er op, dat voor de bouw f 250.000.reeds beschikbaar is uit het Rampenfonds en dat bedoeld te huis misschien wel vroeger aan bod zal komen dan een nieuwe school. De vijfde wijziging van de gewone dienst en de derde wijziging van de ka- pitaaldienst van de begroting 1957 werd z.h.s. vastgesteld. De begroting is slui tend gemaakt door raming van een ver hoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds met f 4.en de ra ming van de opbrengst van de riolerings belasting. Aan de weegbrugvereniging „Land bouwbelang" te Colijnsplaat werd een stukje grond van ongeveer 60.89 m2 in gebruik gegeven tegen een vergoeding van f 25.per jaar voor het plaatsen van een nieuwe weegbrug. Op voorstel van het lid Salomé werd daaraan de voorwaarde verbonden, dat dit terrein te allen tijde open moet staan voor open baar verkeer. Z.h.s. werd besloten mede te werken aan het voorstel van de Bescherming Be volking kring Zeeland tot het verbete ren, resp. aanleggen van brandputten in de gemeente Kortgene. Een en ander be treft het verbeteren van de brandput bij de molen en aan de Wilhelminastraat te Kortgene, van de brandput achter de kerk te Kats, de brandput achter de school te Kats en de brandput onder de zeedijk te Colijnsplaat. Aan de Ringweg te Colijnsplaat zal een nieuwe brandput worden gemaakt. De uitvoering van de werkzaamheden zal geschieden in D.A. C.W.-verband. De kosten worden ge raamd op: lonen en aan lonen inhaerente kosten, respectievelijk A-kosten en B- kosten f 3862.50 en f 8974.50 en andere kosten f 6056.In de A-kosten wordt 90 a 95 °/o subsidie verleend, in de B- kosten 100 °/o subsidie. De andere kosten (f 6056.moeten door de gemeente worden gedragen voor het gehele bedrag. Het voorstel van b. en w. niet toe te treden tot de arbeid van de Stichting „Verpleeg- en Rusthuizen midden-Zee land" ontlokte een intense bespreking. Volgens de uitgebreide toelichting op de agenda zouden de financiële risico's niet door de kerkelijke groeperingen gedra gen worden, terwijl het algemeen be stuur, volgens het statuten-ontwerp, zou moeten bestaan uit 21 leden, t.w. 9 uit de burgerlijke overheid en 12 uit de le den van de protestantse kerkgenoot schappen. B. en w. achten het onjuist, dat in het bestuur de kerkgenootschap pen door de meeste leden worden ver tegenwoordigd, terwijl zij geen enkele financiële aansprakelijkheid aanvaarden. Het lid Breure vond het spijtig dat de toelichting zo gesteld was. Hij zei o.m. dat de kerken in zo vele verenigingen medezeggenschap hebben en toch niets betalen. Is het bij de gezinsverzorging ook niet zo en dat werkt toch prachtig. Nu zou het ineens anders moeten. Hij kan het wel begrijpen, de kerk zou als groep moeten bijdragen en ook als lid van de burgerlijke gemeente, dat is dub bel. De voorzitter antwoordde hierop, dat kerken en gemeentebesturen twee or ganen zijn, met in dit geval een stem menverhouding van 129. Bij genomen besluiten zou de minderheid onderge schikt zijn aan mensen die daarvoor geen financiële verantwoordelijkheid dragen. Wanneer bedoelde mensen in het gebeu ren mee willen spreken, moeten zij ook meedragen in de kosten. Voor hem is die regeling dan ook onaanvaardbaar, het druist tegen zijn rechtsbegrip in. Het lid Breure vond dat het bestuur van die stichting al een aardige handreiking deed. B. enw. zijn niet altijd zo konse- kwent, meende hij, zie naar het bejaar dentehuis, waarop de voorztter zeide, dat dit de gemeente in haar geheel doet. Het lid Van der Weele zou zich wel met die samenstelling van het bestuur kun nen verenigen wanneer de geldelijke ver antwoording 129 zou zijn. Wethouder Bom wees er op, dat men in eigen zaken toch ook geen vreemde en niet-betalende inmenging zou dul den. Het lid Contant zeide, dat men o- ver de gang van zaken in Walcheren niets dan goeds heeft gehoord en men nu voor deze stichting met bezwaren komt. Hij vond_de redenatie van b. èn w. niet kloppend, waarop de voorzitter antwoordde, dat het niet tegen de be stuursleden persoonlijk gaat, niets dan lof hiervoor, maar juist tegen de financi ële verhouding. Het lid Salomé opperde het voorstel, om een en ander nog eens terdege met het bestuur van die stichting te bespreken. Het lid Breure constateert, dat het gemeentebestuur in deze een ei gen inzicht heeft, de voorzitter vond dit jammer en zeide dat Breure in deze in- konsekwent is, hij legt voor vreemden toch ook niet zijn portemonnee op ta fel? Wat het voorstel van Salomé be treft, de voorzitter geloofde niet, dat het bestuur haar eenmaal gewonnen terrein prijs zal geven. Tenslotte merkte het lid Breure nog op, dat bij een meerderheid van de burgerlijke gemeente de invloed van de kerken nihil zou zijn, waarop de voorzitter antwoordde, dat dan nu, bij de voorgestelde samenstelling, de in vloed van de betalende gemeenten nihil zou zijn. Met 7 stemmen voor en 3 stem men tegen Breure, Contant en Klaas sen werd hierop het voorstel van b. en w. aangenomen. Het lid Salomé had inmiddels de vergadering verlaten. Hierna kwam aan de orde het voor stel van b. en w. om aan de sportvereni gingen een bedrag van 3 x f 5000.be schikbaar te stellen voor het aanschaffen van materialen voor de bouw van drie kleedlokalen, waarvan de tekeningen door de gemeente zullen worden ver strekt en het op- en toezicht zal geschie den door het technisch districtshoofd, de heer Warren. De financiering kan ge schieden met een afkoopsom van het koelhuis te Colijnsplaat en de opbrengst van het zweedse hout. Het lid Welleman sprak er zijn spijt over uit, dat deze zaak zo lang heeft geduurd. Hij was de me ning toegedaan dat het te lang heeft ge duurd, ware het vlugger geschied, dan had het niet zoveel behoeven te kosten. De voorzitter zette de gang van zaken nader uiteen en kwam tot de slotsom, dat, als er geen goede outillage is, er ook minder activiteit door de verenigingen wordt opgebracht en andersom. Het lid Contant vroeg of er toch een garantie is dat de verenigingen deze bouw tot een goed einde kunnen bren gen. De voorzitter meende vast van wel, het is voor de verenigingen een goede stimulans. Het lid Breure vond het jammer, in deze tijd van bestedingsbeperking zo een groot bedrag voor sportvelden beschik baar te stellen. Hij geloofde wel, dat voor de kinderen sportvelden nodig zijn, maar vindt de kosten nu geweldig hoog, enkel aan aankoop van die velden zal een investering nodig zijn van f 40.000. Hij was bang dat de verenigingen op de duur die lasten nooit zullen kunnen op brengen en meende, dat een heel een voudige opzet door hen wel te betalen zou zijn. Hij vond het bespottelijk om subsidieaanvragen af te moeten wijzen omdat daarvoor geen geld is en voor dit doel is er nu wel geld. Hij zal dan ook tegenstemmen. De voorzitter zeide, dat b. en w. over tuigd zijn van deze nuttige last voor de gemeente, ook in verband met het drie- eilanden-plan en het wegtrekken van de bevolking. Wij moeten de dorpen op peil zien te houden en hebben een taak op het gebied van sport en spel en scho len, waarvoor de gemeente zich zeker of fers moet getroosten. Het lid Breure geloofde, dat dit grote bedrag beter voor andere doelen ge bruikt zou kunnen worden, hij vond het op dit moment een gooien met geld, waarop wethouder Bom zeide, dat Breu re het altijd een gooien met geld vindt als het niet voor zijn ideeën bestemd is. Het lid Van der Weele brak hierop een lans voor de z.i. goede gemeente werklieden en wees er op dat gebouwde eigendommen op gehuurde grond moei lijkheden op kunnen leveren. De voorzit ter zeide hierop, dat het bouwen van die kleedlokalen pas zijn beslag kan krijgen als die sportvelden gekocht zijn, anders gebeurt er niets. Met de stem van de le den Breure en Klaassen tegen werd het voorstel daarop aangenomen. Aan de stichting scholen dienst Noord- Beveland zal gedurende 20 weken een schoollokaal te Kats in gebruik worden gegeven voor de cursus 1957/1958. Besloten werd om een riolering te leg gen achter de woningen aan de oostzijde van de Hoofdstraat. In de geraamde kos ten, f 3000.zal de Stadspolder de helft bijdragen. B. en w. stellen voor om aan de weeg brug „Landbouwbelang" te Colijnsplaat een perseel grond over te dragen, waar door het mogelijk wordt daarop met een trekker en twee wagens te draaien. Deze ruimte zou vijf meter uit de bestaande woningen moeten blijven, waarop het lid Van der Weele zeide, bekijk deze zaak eerst maar eens rustig, daar kan door die wagens dan nog niet gedraaid worden, tenzij men door de straten rijdt. Hierop werd besloten b. en w. te machtigen be doelde grond in gebruik af te staan on der beding, dat dit de woningen daar geen schade zal berokkenen. Bij de rondvraag vroeg het lid Welle man naar het weghalen van materiaal oude weegbrug op het haventerrein, het puinruimen aan de Torendijk, de slechte afwatering van verscheidene straten en wegen, de gedempte dorpsvaat en het huurbeleid voor de gemeentewoningen en het lid Korteknie wees op het nazien en schilderen van de gemeentewoningen te Kats, het niet in orde zijn van de brandspuit aldaar en het dag en nacht branden van de straatverlichting van 2 tot 5 augustus j.l. De voorzitter ant woordde de vragenstellers naar genoe gen en zegde verscheidene verbeteringen toe. Het lid Van der Weele kwam terug op zijn voorstel tot een algehele verplich te aansluiting op de huisvuildienst. De voorzitter zal deze zaak bekijken en zo mogelijk op korte termijn een voorstel daartoe indienen. Van onze adverteerders Levensmiddelenbedrijf Buijzc te Kamperland als eerste zelfbedieningswinkel van Noord-Beveland Nog slechts luttele tijd geleden vierde levensmiddelenbedrijf Buijze te Kamper land haar 100-jarig bestaan. Wanneer de ze oude, doch in wezen jonge zaak, straks, op donderdag 3 oktober, haar deuren we derom voor het publiek opent, zal een nieuwe mijlpaal bereikt zijn. En dan niet alleen voor haarzelf, maar voor geheel Noord-Beveland. De eerste zelfbedienings winkel op ons eiland zal dan een feit ge worden zijn. Regeren is vooruitzien en ook het za kenleven vraagt zulke „zieners". Nu en wanneer straks het drie-eilanden-plan verwezenlijkt zal zijn en Kamperland wel licht een toeristisch centrum zal zijn ge worden zal de firma Buijze haar klanten uit de naaste omgeving en van ver af een tot in de puntjes verzorgde sortering kunnen tonen, in een winkel, waar het prettig is zichzelf van het no dige te voorzien. Ganzepoortstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1957 | | pagina 1