De fout van de televisie Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- Advertentieblad d.d. 7 september 1957 no. 2850 door dr. P. H. Ritter (75) Het nationale programma, dat op de verjaardag van prinses Wilhelmina door de televisie werd uitgezonden, heeft terecht alom in den lande ergernis verwekt. Het is te betreuren dat er geen voldoende controle op deze uitzendingen bestaat, waardoor fouten en mistastingen zouden worden voorkomen. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen heeft inlichtingen gevraagd en acht de kwestie thans afgesloten. Men kan het zich voorstellen, dat de regering wil voorkomen, dat deze pijn lijke geschiedenis langer blijft ronddwa len door de publiciteit maar wij verwach ten en vertrouwen, dat zij zich van de inlichtingen die haar verstrekt zijn zal bedienen en spoedig vele leemten, die onze radio-wetgeving nog vertoont, zal aanvullen.. Controle op radio- en televisie-uitzen dingen houdt het gevaar in zich beslo ten van een breideling der vrije menings uiting. Maar er geldt bij de samenstel ling van een nationaal programma een ander begrip dan bij de samenstelling van de programma's der afzonderlijke omroepverenigingen. Kritische opmerkingen tegen het re geringsbeleid of tegen de daden en in zichten van andersdenkenden zijn, bin nen het kader der overtuiging die de omroepvereniging voorstaat, in Neder land op overmatige wijze toegestaan. Misschienbehoort het tot de voordelen van het huidige omroepbestel, dat het vrijheid geeft tot het uiten van sterke en gepeperde meningen, zo gepeperd soms, dat het andersdenkenden ergert. Maar wie tot taak heeft, een nationaal programma op te bouwen, moet beden ken: „Ik spreek tot het hele volk, ik richt mij tot Nederlanders van zeer verschil lende overtuiging, ik wil de nationale gedachte die ons allen verenigt uitdra gen". De grootste fout, die een nationaal programmaleider kan maken, is dat hij zich laat richten door een be paalde gezindheid. Die bepaalde ge zindheid kan zich openbaren in het woord, in het beeld en in het object der uitzending. Het is even gevaar lijk of nog gevaarlijker wanneer de gezindheid zich doet gelden in het object der uitzending dan in het woord. Het getuigt van een verbijsterend ge mis van psychologisch inzicht, van een ontstellend wanbegrip van onze volks ziel, wanneer men op de verjaardag van de eerbiedwaardige vrouw, die ons volk een halve eeuw als koningin heeft gere geerd, die het heeft gesteund, getroost en bemoedigd in zijn dagen van nood en die nu in alle rust haar verjaardag viert, met alle afwending van luidruchtig feest betoon, een televisieprogramma aan de toeschouwers aanbiedt, dat niet het grote en gezegende uitbeeldt dat tijdens haar regeringsperiode is tot stand gekomen, maar dat de herinnering doet herleven aan muiters en landverraders en aan een anti-orangistische stemming, die bij en kelen aanwezig was in een lang geleden tijd. Heel het volk, van uiterst rechts tot uiterst links heeft liefde en be wondering voor onze koninklijke fa milie. Wij vinden onze eenheid in de kroon. Dit machtige volksgevoel gaat men nu bezoedelen, door op de 31ste augustus, de dag die ons een dierbare herinnering is, te iro niseren op een ploertige en kleinzie lige manier. „Dag, koninginnedag", dat wil zeg gen: „wij hechten er geen betekenis meer aan". Het is de bedoeling van de „na tionale programma-commissie" de natio nale feestdagen in ere te houden; de commissie heeft thans haar plicht ver zaakt en haar taak weerstreefd. o Het is onduidelijk, waarom de natio nale programma-commissie voor de tele visie haar werk kan overdragen aan een enkele omroepvereniging. Wij hebben zelf gedurende een aantal jaren deel uitgemaakt van de nationale programma-commissie van dè geluidsradio. Daar was het ge woonte dat -alle omroepverenigingen een afgevaardigde zonden naar de gemeenschappelijke vergadering. Dit had de grote waarde, dat het programma van verschillende kan ten kon worden bekeken en alle ge varen en moeilijkheden vooraf kon den worden opgelost. Een nationaal programma in handen geven van één instantie, die het over levert aan een paar snaakse jongens, die op hun manier grappig willen zijn, zon der iets van hun verantwoordelijkheid te beseffen, dit is de volstrekt verkeerde manier. o Intussen kunnen wij de gang van za ken, die geleid heeft tot het afschuwe lijk incident, juist omdat wij hebben deelgenomen aan dergelijk werk als aan de falende commissie was opgedragen, psychologisch verklaren. Het samenstellen van een nationaal programma behoort tot de moeilijkste dingen die er zijn. Elk jaar moet er op nieuw een programma worden gebouwd op hetzelfde thema. Men zoekt naar af wisseling en men zit dikwijls met de handen in het haar. Het is de wens van ieder goed-geaard Nederlander dat de nationale feestdagen in ere worden ge houden en dat de radio er aandacht aan wijdt. Maar waarom moet de radio pro gramma's verzinnen, die een hele dag vullen? Het ware beter voor de nationale feestdagen enige uren o- pen te houden. Een pittige rede van een begaafd spreker, een nationaal lied, en het hart is gesterkt. En daarna zette men het gewone pro gramma voort. Zou men aldus niet het onheil kunnen bezweren, dat de recente televisie-uitzending veroor zaakte? (Nadruk verboden). GEVONDEN VOORWERPEN De postcommandant der rijkspolitie te Kamperland maakt bekend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen in lichtingen zijn te bekomen aan de daar achter vermelde adressen: een tussenka- bel van een tractor en aanhangwagen, Veerweg 135; een knipmes, postbode Koole, Westhavendijk; een motorhand schoen, De Moor, Stekeldijk 8; een brui ne slipover, Karreman, Stekeldijk 4 en een overhemd, Bustraan, Veerweg. PREDIKBEURTEN Ger. Gem. Kortgene Woensdag 11 sept. 7 uur ds. J. B. Bel van Krabbendijke. BURGERLIJKE STAND Kortgene Geboren: 5 aug. Jan, z.v. Jan Verburg en C. P. Deenik. Geertruida Pieternella, d.v. Cornelis A. Bouwense en Maria Cor- bijn. 11 aug. Anthonie Hendrik, z.v. I- zaak de Waal en Johanna T. Poortvliet. 17 aug. Augustijn Anthony Pieter, z.v. Marinus de Regt en Adriana M. Hoek van Dijke. Ondertrouwd: 2 aug. Jan M. Korsuize, 25 jr. en Geertruida J. Koster, 24 jr. 22 aug. Gerard de Waard, 30 jr. en Janna J. Priester, 20 jr. 30 aug. Nicolaas Filius, 32 jr. en Magdalena Kramer, 24 jr. Getrouwd: 7 aug. Marinus A. Wisse, 24 jr. en Sara de Fouw, 20 jr. Jacobfts J. Korteknie, 24 jr. en Jozina van Iwaar- den, 22 jr. 14 aug. Jan M. Korsuize, 25 jr. en Geertruida J. Koster, 24 jr. 21 aug. Heinrich Leo Boog, 24 jr. te Bloemen- daal en Hendrika E. Abrahamse, 22 jr. 28 aug. Gerard Schipaanboord, 27 jr. te 's-Gravenhage en Adriana L. de Fouw, 24 jr. Overleden: 16 aug. Magdalena K. Vink, 67 jr., ongehuwd. 18 aug. Jan Dij ke, 87 jr., echtgen. van Cornela Meulen- berg. 19 aug. Pieternella B. Potappel, 86 jr., wed. van Willem Potappel. 25 aug. Jacoba J. Maat, 85 jr., echtgen. van Ma rinus de .Regt. 30 aug. Pieter Wónder- gem, 91 jr., echtgen. van Christina de Bree. Wissenkerke Geboren: 3 aug. Arij, z.v. A. A. de Nooijer en C. J. de Kam. 13 aug. Sijke, d.v. O. Hoekstra en A. E. van der Wee- Ie. 21 aug. Sara Wilhelmina, d.v. P. I. Bouterse en L. T. Goudswaard. 25 aug. Elizabeth Maaike, d.v. A. van Damme en C. Jeronimus. 30 aug. Wilhelmina Christina, d.v. W. L. Leendertse en L. W. Verburg. Ondertrouwd: 21 aug. Cornelis Ma rinus Dekker, 24 jr. te Vlissingen en Jan na Pieternella Kastelein, 21 jr. Getrouwd: 14 aug. Pieter Kraak, 29 jr. te Wolfaartsdijk en Pieternella Maria Anthonisse, 27 jr. Overledengeen.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1957 | | pagina 3