NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvier heeft DE schoenen Voorradig K. H. Schippers Co Raadsvergadering Wissenkerke Pmchf- handen No. 2848 Zaterdag 24 augustus 1957 60e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.50 per jaar Franco per post f 5.25 Advertenties 6 cent per mm Het raadslid M. de Nooijer was met kennisgeving afwezig, tijdens de vrijdag 16 augustus j.l. gehouden gemeenteraad, welke onder leiding stond van burgemees ter Van Halst. Na enige welkomstwoorden van de voorzitter en voorlezing van het gebrui kelijk gebed, werden de notulen van de vorige vergadering onveranderd goedge keurd. Bij de behandeling van enige ingeko men stukken werd de vraag gesteld, waar om de bootdienst Kortgene-Wolfaarts- dijk, van 8.05 uur, niet meer veranderd is in 7.55 uur. Wethouder Leendertse zeide, dat dit voor de zomerdienst niet meer mogelijk was, de dienstregelingen e.d. waren reeds gedrukt en uitgegeven. Hem was als statenlid toegezegd, dat in de a.s. winterdienstregeling bedoelde boot weer om 7.55 uur zou varen. Het lid Scheele zou graag van deze mondelinge toezegging een schriftelijke bevestiging zien, mondelinge toezeggingen gaat hij niet groot op, zo zeide hij. De voorzitter zal trachten hieraan te voldoen. Het ver wonderde hem, dat hij tot op heden niet te weten is kunnen komen wie de noord- bevelander is, die bedoelde zomerdienst regeling heeft helpen opmaken. Op de vraag van het lid Westerweele of er geen bijzonderheden zijn vermeld op de diverse rapporten van de school- artsendienst, kon de voorzitter mededelen, dat volgens die rapporten 4 schoolge bouwen voor vernieuwing in aanmerking komen, één schoolgebouw vreugdeloos en één schoolgebouw slecht is. Op het verzoek van het Ned. Congres voor openbare gezondheidsregeling om een jaarlijkse subsidie van f 5werd op voorstel van b. en w. afwijzend be schikt. Het bedrag van deze subsidie is wel laag, maar b. en w. achten het be lang van dit congres voor deze gemeente zeer gering. Met 9 stemmen werd mr. H. M. Stie- ger, burgemeester te Hoedekenskerke, be noemd tot lid van de Commissie van Be heer van de schoolartsendienst op Wal cheren, Noord- en Zuid-Beveland (West). 1 blanco stem was er bij deze benoeming uitgebracht. Bij de bespreking van het voorstel van b. en w. tot vaststelling van een nieuwe kampeerverordening stelde het lid Bustraan, in verband met de Heiliging van de zon dag, voor in die verordening alsnog een artikel op te nemen, houdende het ver bod om op zondag een tent op te slaan of af te breken. De voorzitter vond het twijfelachtig of daar wat aan te doen zal zijn, ook al zou dat artikel in die ver ordening zijn opgenomen. Spreker noem de als voorbeeld hoge waterstand en har de wind. Bustraan vroeg daarop, waar om de andere artikelen wel uitvoerbaar zouden zijn en juist dat ene artikel niet, bovendien, wij zijn verantwoordelijk voor de Heiliging van Gods dag. Het lid Marcusse zeide hierop, dat men als raad de rust op zondag dient te be vorderen, wat volgens hem een groot verschil is. Wethouder Zuijdweg vindt deze woor den eigenaardig klinken, vooral in ver band met de plannen voor het a.s. recrea tiegebied. Hij maant tot voorzichtigheid. De voorzitter vreest met dergelijke ver boden een zelfde resultaat te verkrijgen als met de zondagsluiting in een wal- cherse gemeente. Nadat Bustraan de vraag nog had gelanceerd, wat of er moet voor gaan, de rust of de Heiliging van Gods dag, werd de kampeerverordening met 7 tegen 3 stemmen vastgesteld. Tegen stem den de leden Marcusse, Bustraan en Fi- lius. Het lid Scheele vroeg hoe de bekend making van deze verordening geregeld zal worden. De voorzitter antwoordde hierop, dat deze verordening door de Ned. Kampeerraad is opgemaakt, vrijwel overal gelijk is en dus algemeen bekend. Allen, in de gemeente kamperenden, moe ten in het bezit zijn van een kampeer- kaart. De politie is opgedragen hierop nauwlettend toe te zien. Scheele infor meerde ook naar de parkeergelegenheid bij de duinen en wees op z.i. excessen bij het opmaken van processen-verbaal daarvoor. De voorzitter zeide, dat er aan die dijken honderden auto's kunnen staan, maar niet allen op één plaats. Een spe ciale parkeerplaats is er niet, maar wan neer de chauffeurs hun wagens ordente lijk en goed langs de rijbaan wegzetten, behoeven er geen verbalen te worden opgemaakt. Hij vroeg hoe of de gemeente daar nu voor kampeerplaatsen kan zor gen, terwijl er zoveel plannen in verband met de nieuwe oeververbindingen in de lucht hangen. Het verzoek van het bestuur van de Chr. School te Wissenkerke om de be nodigde gelden, f 235.beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van een stof zuiger, werd z.h.s. ingewilligd. Het lid Marcusse was niet tegen deze aanschaf fing maar liet toch een waarschuwende stem daartegen horen. Als bestuurslid van een dergelijke school was hem uit de praktijk bekend, datschoolschooDmaaksters liever zonder dan met een stofzuiger werk ten. Op zijn verzoek werd aan de heer K. G. Heijboer te Stroodorp een vergoeding van reiskosten, f 326.48 per jaar, verleend voor 2 van zijn kinderen die de Prinses Ireneschool voor B.L.O. te Middelburg bezoeken. Na enige bespreking, waarin bleek dat het lid Bustraan niet met het voorgestel de sympathiseerde, werd art. 22 der Alg. politieverordening gewijzigd en wel in dien zin dat het voortaan aan alle ven ters is toegestaan om maar 2 dagen in de week in deze gemeente te venten. De huur van de woning Veerweg 3 te Kamperland, bewoond door P. de Haze, van de woning Voorstraat 29 te Wis senkerke, bewoond door C. Hoogerland en van de woning Voorstraat 28 te Wissenkerke, bewoond door het hoofd der O.L.-school, met ingang van 4 au gustus 1957 met 25 pet. te verhogen. De rekening over 1953 werd voorlopig vastgesteld op een inkomsten van de gewone dienst van f 530.685,25, een uit gaaf van f 532.305,93 en een nadelig slot van f 1.620.67. De inkomsten van de kapitaaldienst bedroegen f 512.464,22, de uitgaven f 668.914,47 en een nadelig slot van f 156.450,25. De leden De Lange en Westerweele hadden de betreffende bescheiden gecontroleerd en in orde be vonden. Hierna werd een interimregeling ziek tekosten ambtenaren 1957 vastgesteld. Deze regeling is ongeveer gelijkluidend aan die van het vorige jaar. Aan het bestuur van de Chr. Kleuter school te Wissenkerke en aan het be stuur der Chr. Kleuterschool te Kamper land werd op hun verzoek resp. f 334.95 en f 224.80 gevoteerd voor de aanschaf fing van ontwikkelingsmateriaal. Vastgesteld werd een verordening voor het toekennen van een looncompensatie in verband met de huurverhoging aan het daarvoor in aanmerking komende gemeentepersoneel en een verordening tot het toekennen aan het daarvoor in aanmerking komende personeel van een verhoging van de Kindertoelage over het 3e en 4e kwartaal 1957. Het verzoek van de vereniging Zeeuws Consultatiebureau voor alcoholisme om een jaarlijkse subsidie van f 75.ont lokte enige bespreking. Hoewel deze vereniging nuttig werk verricht zijn b. en w. van oordeel niet op het verzoek te kunnen ingaan. De ge meente verleent reeds een groot aantal subsidies en het aantal subsidie-aanvra gen neemt nog steeds toe. Gezien het feit dat de financiën der gemeente verre van rooskleurig zijn en het dus noodzakelijk is terdege na te gaan of de subsidiëring verantwoord is, stellen b. en w. voor het verzoek af te wijzen. Het lid Mar cusse wees er op dat dit bureau veel voor de drankzuchtigen doet. Blijkens raads- verslagen zijn er verschillende gemeenten die de gevraagde subsidie verlenen en daarom stelt hij voor een subsidie te ver lenen a 1 cent per inwoner. Het lid Fi- lius ondersteunde dit voorstel. Uit de hierop volgende stemming bleek dat de heren Westerweele, de Smit, Bustraan, Zuijdweg en Leendertse het voorstel van b. en w'. steunden. Het voorstel Marcus se behaalde ook 5 stemmen, zodat dit onderwerp tot een volgende vergadering moet worden aangehouden. Z.h.s. werd besloten toe te treden tot de arbeid van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Midden-Zeeland. Door deze toetreding verkrijgt de gemeente mede zeggingschap in de arbeid van die stich ting, waarvan het bestuur werd uitge breid met de burgeméesters Van Halst, Vermet en Schipper. Financiële gevolgen brengt deze toetreding voor de gemeente niet mee. Op voorstel van b. en w. wordt een gedeelte van het haventerrien te Kamper land voor één jaar verhuurd aan de fir ma de Wed. A. Schippers en aan de Vennootschap tot exploitatie van Sui kerfabrieken te Dinteloord. In verband met de werkzaamheden van het Drie-ei landenplan en voor de nieuwe haven, zijn b. en w. van oordeel, dat het niet ge wenst is deze terreinen wederom voor een lange termijn te verhuren. Hierna kwam in behandeling een be zwaarschrift tegen de aanslag in de riool belasting 1957 van de bewoners van de Dorpsweg. In de memorie van toelichting op de agenda hadden b. en w. een uitvoerige uiteenzetting van hun standpunt te die zake gegeven dat wij hieronder in haar geheel laten volgen. „De bewoners van de Dorpsweg heb ben bezwaar gemaakt tegen de aanslag in de rioleringsbelasting. Ze voeren aan, dat de afvoer achter hun woningen par ticulier is aangelegd en uitmondt in een sloot. Voor de woningen ligt een riole ring, maar volgens hen maakt niemand daar gebruik van en is die riolering ook niet geschikt om aan te sluiten. B. en w. hebben dit bezwaarschrift uitvoerig in hun laatste vergadering be sproken. Ze zijn tot de conclusie geko men, dat het bezwaarschrift niet tot wij ziging van de aanslagen kan leiden, en wel om de volgende redenen: In art. 1 van de verordening op de heffing van de rioolbelasting staat: „In deze gemeente wordt onder de naam van rioolbelasting een belasting geheven we gens gebouwde eigendommen, die aange sloten zijn of aangesloten kunnen wor den op de gemeentelijke riolering als bij drage in de ten laste der gemeente ko mende kosten voor aanleg en onderhoud der riolering". Deze verordening is vastgesteld in de vergadering van de raad van 19 novem ber 1956. Met algemene stemmen is tot de vaststelling van die verordening be sloten. Inwilliging van het verzoek zou dus betekenen dat in strijd werd gehandeld met de genoemde verordening. De riolering die aan de voorkant van de woningen van de Dorpsweg ligt is in onderhoud bij de gemeente. De woningen kunnen aan de voorkant aangesloten worden op de riolering. In tegenstelling met de woningen, die mid den in het dorp liggen kunnen ze niet rechtstreeks aangesloten worden doch wel door middel van een septictank. Voor de afvoer van vuil water en hemelwater kan rechtstreeks worden aangesloten. Dat de woningen dus niet aangesloten zijn, moeten de eigenaars zelf weten, maar ze kunnen aansluiten. In de ver ordening wordt niet gesproken van recht streekse aansluiting of .van aansluiting door middel van een septictank. Er wordt alleen gesproken over aansluiting op de riolering. Wanneer men deze mensen ontheffing van de belasting zou verlenen dan moet men ook de bewoners van Kamperland en Geersdijk ontheffing verlenen, want die mensen verkeren in dezelfde omstan digheden. Zoals U allen weet kon de gemeente het vorig jaar de begroting niet sluitend krijgen tenzij men in die begroting een bijzondere uitkering uit het gemeentefonds raamde. Deze bijzondere uitkering zal de gemeente verstrekt worden. Een van de voorwaarden om voor deze uitkering in aanmerking te komen was de invoering van een rioleringsbelasting. Deze belasting moest zo worden geheven, dat ook de mensen wier woningen niet zijn aange sloten, maar wel kunnen aansluiten, de belasting moeten betalen. In de begroting 1957 is een bedrag van f 4500.— als opbrengst van de riolering belasting geraamd. Met behulp van dit bedrag hebben we de begroting sluitend moeten ramen. Gaan we nu de bewoners van de Dorpsweg ontheffing verlenen, dan moeten we ook automatisch de be woners van Kamperland en Geersdijk ontheffing verlenen, met het gevolg, dat de belasting aanmerkelijk minder zal op brengen dan geraamd is. Men kan nu misschien aanvoeren dat het onbillijk is om genoemde eigenaren geen ontheffing te verlenen, maar b. en w. vragen zich af of aan andere belastingen ook geen onbillijkheden kleven. Dat iemand die in de Spieringpolder of in een andere buitenpolder woont straatbelasting moet betalen, is misschien ook niet billijk, maar toch moet dat om de inkomsten van de gemeente op peil te brengen en niemand heeft daartegen bezwaren naar voren gebracht. Zo moet er nu ook rioleringsbelasting betaald worden door hen die onder de bepalingen van de verordening vallen en de eigenaren van de percelen aan de Dorpsweg vallen onder die bepalingen der verordening. B. en w. stellen dan ook voor om afwijzend op het bezwaarschrift te be schikken". Het lid De Smit zeide, dat het voor hem een openbaring was geweest, dat die bewoners bij die aanslag betrokken werden. Volgens hem is aansluiting met een w.c. voor die mensen onmogelijk, zij behoeven dus ook die belasting niet te betalen. De voorzitter zeide hiérop, dat de toelichting duidelijk zegt, zij kunnen aansluiten. Door b. en w. is destijds aan gevraagd enkel de aangeslotenen te laten betalen, maar dit verzoek is in Middel burg afgewezen. Ieder die kan aansluiten, moet betalen. Het lid De Smit hield vol dat bedoelde personen niet kunnen aan sluiten. Het lid Bustraan wees er op dat de inwoners van Kamperland ook voor die belasting zijn aangeslagen, hoewel er nog geen riolering te Kamperland is. De leden De Lange en De Smit bleven deze heffing onbillijk noemen. Op de vraag van het lid Westerweele, waarom deze men sen niet kunnen aansluiten op die riole ring, antwoordde De Smit, dat zij dan hun gangen op moeten breken of onder hun woningen door moeten graven. Op de vraag van Westerweele of de riolering achter die woningen niet in onderhoud bij de gemeente kan komen, antwoordde de voorzitter dat b. en w. die mensen zo veel mogelijk ter wille willen zijn, maar aan die belasting kunnen zij niets veran deren. Het lid De Lange begrijpt niet waar om de gemeente haar riolering destijds niet achter die woningen heeft gelegd, nu zal een aansluiting veel te duur voor die mensen komen, waarop Zuijdweg zei de, dat is nu het kardinale punt. De Smit houdt vol dat aansluiting onmogelijk is, De Lange zegt, omdat het te duur is. Maar kunnen kan het, alles ligt er. Wij weten ook wel dat het te duur is. De Smit noemde het onzin om alles uit te zoeken om maar te betalen. Hij zal daar later nog wel eens over spreken. De voor zitter zeide, dat verordeningen niet voor allen gelijk kunnen zijn, maar moeten de ze uit een gemeenschappelijk oogpunt be zien worden. Wij allen begrijpen het wel, maar De Smit is in deze niet te over tuigen. Wethouder Zuijdweg wees op de verplichte aansluiting aan de water leiding, die thans te vergelijken i$ met deze verplichte aanslag. De thans daar door binnenkomende gelden zijn later misschien te gebruiken voor een betere riolering, meende hij. Het lid De Smit heeft er nu het zijne over gezegd, later zal het wel uitkomen. Onbillijkheden moe ten genoemd worden, zei hij nog, maar moeten ook opgelost worden. Met de stem van het lid De Smit tegen werd hierop het bezwaarschrift afgewezen. Bij de rondvraag informeerde het lid Filius naar het verhuren van de nieuwe woningen te Kamperland. Volgens de voorzitter zullen de eerste 6 woningen in september a.s. klaar zijn, de resterende 4 enige weken later. Zij zijn allen reeds verhuurd. Het zelfde lid vroeg ook naar de uitvoering van het rioleringsplan voor Kamperland. De voorzitter antwoordde hierop, dat hij, mede in verband met het groot aantal werklozen in de gemeente, destijds op uitvoering van dat werk had aangedrongen. De hoge materiaalkosten hebben de vertraging veroorzaakt, maar hem is van bevoegde zijde toegezegd, dat dit werk met voorkeur behandeld zal worden. Thans zit hij met een andere moeilijkheid, waar moeten de centen daar voor vandaan komen. Het lid Westerweele kwam terug op een in een vorige vergadering gestelde vraag de Veerweg te Kamperland een voorrangsweg maken, dit in verband met de november a.s. in werking tredende nieuwe maximum snelheid van 50 km in de bebouwde kommen. De voorzitter meende, dat het nu voor die Veerweg wel iets is opgelost, maar dat de snelheid daarvoor toch nog te hoog blijft. Een voorrangsweg van die Veerweg maken staat nog te bezien of dat wel mag, be ter lijkt hem op de zijstraten borden te plaatsen of een stopstreep aan te laten brengen. B. en w. zullen het nader be kijken. Westerweele vroeg ook naar de nu reeds 9 a 10 maanden leeg staande wo ning aan de Oosthavendijk. Hij gelooft niet dat daaraan gewerkt is of wordt. De voorzitter zeide hierop, dat er teke ningen e.d. voor die woningverbetering zijn. Voor die woning was er geen pre mievergunning te krijgen daar zij aan een dijk staat. Hij zal deze zaak nogmaals onderzoeken. Westerweele drong nog aan op een onderzoek inzake een latere veerboot op de dienst Veere-Kamperland. Hij leefde in de veronderstelling dat die er zou ko men, maar het personeel van die dienst weet pertinent te vertellen dat die latere dienst, wegens de hoge kosten, er nooit zal komen. De voorzitter weet van de ze zaak niets, maar zal een onderzoek instellen. Het lid Marcusse vroeg of het al be kend is waar de verbinding Walcheren- Noord-Beveland precies zal komen. De voorzitter zeide, dat dit wel bekend zal zijn, maar officieel staat het nog niet vast, ook in deze geldtniets is zekerder dan het onzekere. Weth. Leendertse meen de, dat, zolang de minister zich niet uitspreekt of uitspreken kan over de lig ging van het oesterbassin, er niets defi nitiefs gezegd kan worden. Tenslotte vroeg het lid Bustraan of er al iets bekend is omtrent de gebouwen voor Kamperland uit het rampenfonds. De voorzitter kon er in dit stadium nog weinig van zeggen. Met het dankgebed sloot hij hierna de vergadering. Het is de Hamamelis die 't 'm doet GEVONDEN VOORWERPEN Bij de Postcommandant der Rijkspolitie te Colijnsplaat zijn inlichtingen te ver krijgen betreffende een hooivork en een kinderportemonnaie. Tondeuses, scharen, zakkam- men, flinke zakmessen in ver schillend model, brood- en tafelmessen, scheemessen en scheden, kurketrekkers, gas- aanstekers, dunschillers, fles- openers, groentemesjes, kom kommerschaven, puree- en aardappelstampers, eiersnij ders, fritessnijders, pollepels, garden, groenteschaven, trech ters. weegschalen en baby badjes, suikerautomaten, no tenkrakers, schuimkloppers, theecomfoortjes, stelglaasjes, treefjes en katoen, lepeltjes van Kortgene enz. enz. Kortgene Ganzepoortstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1957 | | pagina 1