Tandarts Krommenhoek geen spreekuur Iet woonhuis Bouwland Het woonhuis danslessenbal Trekking verloting De eerste poolvlucht Rotterdamsche Bank n.v. K. H. Schippers en Co. C» J. Hoek een wit meisjesvest Sun Beam Talbot maandag 19 augustus 1957 pbliek verkopen: met schuur, aangebouwd wagenhuis, erf, bouw- en weiland met schuurtje en erf BEIDT UW TIJD beits op tijd autobusrit naar de kamperlandse duinen gesloten L» TANGE Buijze's levensmiddelenbedrijf tijdelijk verhuisd! Bezoekt de mooie omgeving van Westenschouwen per 30 minutendienst van Colijnsplaat naar Zierikzee Algemene ledenvergadering VOND 60 JAAR GELEDEN PLAATS Ballonexpeditie verdween in het niet Als de passagiers van de in februari j.l. geopende lijn van de S.A.S. boven de Noordpool vliegend uit het raampje neerstaren op de barre ijsvlakten, zullen zij nog wel eens terugdenken aan de poolreizen van weleer. Deze zomer was het b.v. zestig jaar geleden, dat de zweedse ingenieur S. A. Andrée en enkele medewerkers met een ballon opstegen voor een poolvlucht. Hij was niet de eerste geweest met dit plan. Vóór hem was het de Fransman Dupuis- Delcourt, die rond 1847 de mogelijkheid om voor een onderzoekingstocht naar de Noordpool van een ballon gebruik te maken onder ogen zag en ook daarna nog werden verscheidene plannen ont worpen. Evenwel bleef het bij plannen maken. In die tijd leefde men nog in de waan, dat slechts het gebruik van toestellen, welke lichter dan lucht waren, lonend zou zijn. Andrée „moderniseerde" zijn ballon nu zo, dat deze een verminderde stijgingskracht bezat, terwijl hij tevens zoveel ervaring met het besturen van zo'n luchtvaartuig had opgedaan, dat hij kans zag een aantal graden van de wind af te koersen. Financiële steun voor zijn plan kreeg hij van de zweedse koning Oskar II en de industrieel Alfred Nobel. Na verschil lende proefvluchten, die succesvol ver liepen, besloot hij te starten van het De nen-eiland bij Spitsbergen. De weersom standigheden zaten hem echter niet mee en het zou nog een jaar duren alvorens hij zijn plan kon volvoeren. Een nat begin. In de ochtend van de 11de juli 1897 vond de opstijging plaats en ging de „A delaar" zoals hij zijn ballon gedoopt had de lucht in. Was de start goed ge weest, de toeschouwers in de haven zou sensatie toch niet gespaard blijven, want boven het water nam het luchtvaartuig plotseling een duik naar beneden, de luchtschippers een nat pak bezorgend. Door ijlings balast uit te gooien, steeg men weer op en verdween de ballon schielijk in noordoostelijke richting. Het laatste wat de achterblij venden nog waarnamen, was dat een deel van de touwen door deze eskapade was losge schoten. De 22ste kwam een postduif een pas serende walvisvaarder opgevlogen met een levensteken van de ballonvaarders, waaruit bleek, dat alles wel aan boord was. Later zou blijken, dat die datum het einde van de ballontocht betekende. Op die dag waren Andrée en zijn mak kers genoodzaakt hun ballon te verlaten en de tocht vol ontberingen en zware in spanning door sneeuw en ijs per slee voort te zetten. Ze hadden proviand voor drie maanden bij zich en richtten hun doel naar Franz Josef-land. Volgens latere onderzoekingen moeten zij de 5de oktober nog de kust van het Witte Ei land bereikt hebben, maar zijn ze daar ten onder gegaan. Weinig is men over hun einde te weten gekomen. Andrée's laatste aantekening, gedateerd 17 okto ber, luidde slechts: „Zondag. Naar huis 7.05 uur" Pas ruim dertig jaar later is men over die ongelukkige tocht wat te weten ge komen. Toen vond een noorse robben- jager de overblijfselen van Andrée en z'n metgezellen Fraenkel en Strindberg en werd de mysterieuze verdwijning in het niet goeddeels opgelost. En zo vormde deze tragische vlucht een episode uit de geschiedenis van de strijd der mensheid om de hegemonie van de Noordpool, een strijd die nu na zestig jaar nog voortduurt. (Nadruk verboden). VAKOPLEIDINGSCURSUS VOOR NOORD-BEVELAND TE WISSENKERKE Vanwege de landelijke Stichting Vak opleiding in het Bouwbedrijf werd in de technische school te Middelburg het examen afgenomen. In de afdeling tim meren slaagden R. Moerland te Kort- gene, A. Korteknie te Kats en M. de Kam en A. de Haze te Kamperland. In de afdeling metselen slaagde C. Ver sluis te Geersdijk. BURGERLIJKE STAND Wissenkerke Geboren: 7 juli. Hendrik, z.v. J. C. Klompe en S. C. Israel. 9 juli. Teuna Pieternella, d.v. P. Flikweert en C. P. de Regt. 11 juli. Adriaan Jan, z.v. I. J. Flip- se en J. J. de Kam. Aart Jan, z.v. I. de Kam en S. M. de Looff. 16 juli. Hendrik Adriaan, z.v. C. W. Zwemer en J. M. Versluis. Ondertrouwd: 10 juli. Marinus Jaco bus Karman, 24 jr. te Veere en Maria Johanna de Looff, 24 jr. 19 juli. Pieter Kraak, 29 jr. te Wolf aartsdijk en Pieter nella Maria Anthonisse, 27 jr. Getrouwd: 24 juli. Willem Godlieb, 24 jr. te Middelburg en Johanna Nelly van Halst, 23 jr. 31 juli. Marinus Jacobus Karman, 24 jr. te Veere en Maria Johan na de Looff, 24 jr. Overleden: geen. GEVONDEN VOORWERPEN Colijnsplaat: herenrijwiel; Wissenker ke: portemonnaie met inhoud en pols horloge. Inlichtingen bij de betrokken postcommandant der rijkspolitie. Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter 't Hart. In plaats van kaarten De Heere schonk ons twee zoontjes, waarvan Hij er één tot Zich nam. Dat wij mochten behou den noemen wij Arie A. A. de Nooijer. C. J. de Nooijer - de Kam en kinderen. Wissenkerke, 3 aug. 1957. Onze hartelijke dank voor de vele blijken van belang stelling bij ons huwelijk on dervonden. I. de Waal. J. de Waal - Breeweg. Kortgene, augustus 1957. Julianastraat 15. houdt heden Dierenarts Kortgene van 10 t.e.m. 24 aug. '57 spreekuur van 9 tot 9.30 uur te Kortgene Tijdelijk adres „Laurina", Onrustpolder, Kamperland. Stomverbaasd zijn de men sen, hoe is het mogelijk de mooiste en modernste po plin Treffer damespyjama's in de nieuwste dessins van f 12.95, let wel NU f 6.95 en f 7.95 in de speciaalzaak 't INTERLOCKHUIS Lange Vorststraat 45-47 Goes Verloren t Terug te bezorgen bij L. van der Weele, Colijnsplaatse- weg 40, Colijnsplaat. Te koop in prima staat zijnde, 4 pers. Personenwagen 1954, vaste prijs f 2750.—. Te bevragen J. H. DE LOOFF Provincialeweg 21 Wissenkerke Notaris J. J. W. KLOP te Kortgene zal op n.m. 7 uur in hotel „De Kroon" te Wissenkerke, krachtens art 1223 B.W. de navolgende onroerende goederen, eigendom van de heer A. M. de Vos te Wis senkerke 1. plaatselijk gemerkt Geerdijk- polder 6, groot 3.21.00 ha. 2. in de Geersdijkpolder nabij de dijk met de Camperland- polder, groot 2.52.00 ha. Combinatie der percelen 1 en 2, groot 5.73.00 ha. 3. aan de Ooststraat 8 te Wis senkerke, groot 1.55 are. De percelen 1 en 2 zijn sa men verpacht aan dhr. A. J. de Vos tot 1 maart 1963. Deze percelen zijn te aan vaarden in genot van de pacht vanaf 1 nov. a.s. Perceel 3 is bewoond door de eigenaar en is 1 nov. a.s. te aanvaarden. Nadere inlichtingen zijn ver krijgbaar ten kantore van de notaris. maar met Ceta-Bever Buitenbei ts Bederfwerend, kleurecht Thans voorradig in middel- en donkergroen, in kleine en grote bussen K. H. Schippers en Co» Kortgene Bij gunstig weer vanaf 12 - 31 augustus iedere werkdag Vertrek: Kats 9.15, Colijnsplaat 9.30, Kortgene 9.45, Geersdijk 9.55, Wissenkerke 10.00, Kamperland garage 10.05 uur. Terug van de duinen 18.00 uur A.M.Z. In verband met onze vakantie is onze winkel heden zaterdagmiddag vanaf 4 uur en maandag 12 en dinsdag 13 augustus de gehele dag Voor storingen e.d. telefoon 01107 - 352 01108-223 „De Kleine Bazar", Wissenkerke Hedenavond gezellig in „De Korenbeurs" o.l.v. Janvier Deze week staat in het teken van de opening van onze noodwinkel. We hebben een week vakantie gehad en gaan a.s. maandag weer met nieuwe moed aan de slag. En we vallen nu maar direct met de deur in huis. Een ieder die deze week onze noodwinkel bezoekt, en voor f 5.- koopt, mag 250 gram heerlijke verse koekjes meenemen voor één kwartje. Komt u dus ook even om de hoek. U weet wel: de bekende „hoek van Buus". Daar ziet u zo de ingang van de noodwinkel. We hopen dat deze noodtoestand niet te lang duurt. De timmerman doet al zijn best zo spoedig mogelijk klaar te zijn, doch een week of vier zul len we ons wel even moeten behelpen. We hopen u dan omstreeks half september in de grotere en naar de eisen des tijds ingerichte winkel welkom te kunnen heten. Zie voor de verdere reclame's de Grosco-folder. Méér Duikertjes en een prach tige wedstrijd voor de kinderen met mooie prijzen. Beleefd aanbevelend, Buijze's levensmiddelenbedrijf Kamperland, tel. 304 met aansluiting bus in Noord-Beveland en in Schouwen-Duiveland Vertrek Colijnsplaat 9.10 14.20 7.10 Vertrek Zierikzee 8.30 13.20 6.30 Speciale dagretours. Gezelschappen reductie Extra vaarten op aanvraag Bolwerk 4 Ondernemer, Jac. Berrevoets Zn. Telefoon 238 Zierikzee Wegens vakantie is het kantoor te KORTGENE van 12 t.e.m. 24 augustus 1957 in de avonduren niet geopend Vereniging voor ziekenhuisverpleging in Z.- en N.-Beveland Afd. Wissenkerke op dinsdag 13 augustus a.s. in hotel „De Kroon" des n.m. te 8 uur. Het bestuur. Fototoestellen - Rolfïlms Ontwikkelen en afdrukken Fotohoekjes Foto-albums BOEKHANDEL MARKUSSE VA/issenkerke v,v. Wissenkerke No. Prijs No. Prijs 245 23 118 1 97 18 743 12 490 20 222 19 880 22 921 11 111 16 102 7 933 25 39 13 260 10 38 15 520 6 209 14 124 3 809 24 420 9 357 5 654 8 791 17 332 4 375 2 873 21 Prijzen kunnen worden af gehaald bij P. C. Jeronimus, Vlietepolder. 't Was in juni en snikheet (tegenwoordig in juli en augustus ook wel een beetje). Mops werd gestoord in de middag slaap en hapte naar de bromvlieg. Dat behoeft u niet te doen. Wij ontvingen weer vliegenklappers, flessen Deltakil, insectenolie in kwart, halve en hele liter flessen. Spuiten hiervoor. Ook insectenballen, luchtverfrissers, creoline, reinigingsmiddel voor w.c„ borstels hiervoor, wasbenzine, gasoline, vlekkenwater, olie voor rijwiel en naaimachine, prima brandspiritus (ook geschikt als antivries). Mobiloil voor motor en bromfiets. Valma lak- en chroompolish. Ook rijwielwas, solutie, binnen- en buitenbanden. Snij boonmolens, groenteschaven, inmaakglazen, deksels, rin gen enz. Kortgene

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1957 | | pagina 2