NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Min fans L. Tange PSonvicr heeft DE schoenen P. J. Verburg, Kortgene Blijf meester Raadsvergadering Kortgene De see trekt Burgerlijke Stand dis briljanten Wij hebben voor u te koop en te huur nieuwe luchtbedden en kampeertenten Komt u eens praten No. 2841 Zaterdag 6 juli 1957 60e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm Burgemeester Schuit opende j.l. vrijdag de openbare vergadering, waarin afwe zig waren wethouder Bom en de leden Korteknie en Klaassen. De notulen van de vorige vergadering werden vastgesteld en een aantal inge komen stukken voor kennisgeving aange nomen. Aan de op 5 juli te houden school sportdag werd een subsidie van f 100. verleend. Het lid Breure was tegenstan der van deze subsidieverlening. Aan de Bond van Noordbevelandse Paardenfokkers werd voor haar fokdag een gedeelte van het sportterrein in ge bruik gegeven tegen een vergoeding van f 15.—. Met algemene stemmen werd de heer mr. H. J. M. Stieger, burgemeester van Hoedekenskerke benoemd tot lid van de commissie van beheer van de schoolart- sendienst. Het voorstel van b. en w. om garant te zijn voor een eventueel exploitatie-te- kort van de door de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk te Kats te bouwen vereni gingsgebouw tot een maximum van 150 gulden per jaar ontlokte een bespreking. Dat de gemeente zich garant stelt in het exploitatie-tekort van het vereni gingsgebouw te Kats vindt zijn oorzaak in het feit, dat dit gebouw naast het ge bruik voor kerkelijke doeleinden, tevens dienstbaar gemaakt zal worden aan het jeugdwerk en de bejaardensociëteit te Kats. Bij de garantieverlening zal als voorwaarde worden gesteld: le. dat door exploitatie van het verenigingsgebouw de bestaande lokaliteiten in het dorp Kats geen schade zullen ondervinden of wor den benadeeld; 2e. dat van gemeente wege te allen tijde, wanneer dit gewenst is, van het verenigingsgebouw gebruik kan worden gemaakt, uiteraard in over leg met de kerkeraad voornoemd. Het lid Welleman zeide o.m. voordien geen voorstander van subsidieverlening aan dergelijke gebouwen te zijn geweest, nu, met de daaraan verbonden voorwaar den was hij dit wel. De voorzitter noem de enige voorbeelden van vergaderingen of besprekingen (ten algemene nutte) die in zo een gebouw gehouden kunnen wor den. Feestavonden en bruiloften vallen hierbuiten. Het lid Breure zeide geen te genstander van die subsidieverlening te zijn, maar vroeg of een dergelijke sub sidie geen konsekwentie zou scheppen voor andere objecten, b.v. een bejaarden centrum. De voorzitter antwoordde hier op, dat de gemeente in het vervolg ach ter alle, dergelijke, objecten zal moeten staan, ook voor het Groene Kruis e.d. Op de schouders van het gemeentebestuur rust een grote sociale zorg, en daarom moeten we op alle gebied, zowel me disch als sociaal, met de stroom mee. Het lid Breure wees erop, dat dit al les steeds zwaarder en duurder voor de gemeente wordt en vroeg bezorgd: waar het geld op den duur vandaan moet ko men. Nadat het lid Salomé het overleg- over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten WAT MijnHARPT MAAKT IS^OED gen van een exploitatierekening als voorwaarde had gesteld, werd het voor stel z.h.s. aangenomen. De jaarwedden en pensioengrondsla gen van verscheidene ambtenaren wer den opnieuw vastgesteld in verband met de 6 °/o salarisverhoging, de 5,6 °/o com pensatieverhoging A.O.W. en de toeken ning van een periodieke verhoging. Hierna werden b. en w. gemachtigd de drie nieuw gebouwde garages in de Bern- hardstraat te Kortgene te verhuren tegen een huurprijs van f 15.per maand. Twee autobezitters hadden reeds ver klaard zo een garage te willen huren. De heer L. A. Verburg te Colijnsplaat werd een toeslag verleend ingevolge het premie- en bijdragebesluit woningbouw 1953. Door Verburg voornoemd zal ter ver vanging van de huidige woning Voor straat 15 te Colijnsplaat een nieuwe wo ning worden gebouwd met toepassing van de eerdergemelde premie- en bij drageregeling. Aangezien de bestaande woning als krotwoning wordt aange merkt, kan Verburg op de te verkrijgen steun uit rijks kas een toeslag wegens krotopruiming verleend worden. Deze toeslag bedraagt 30 °/o van de rijksbijdra ge, voor de helft te betalen door het rijk en voor de helft door de gemeente. Wei gert de gemeente het gemeentelijk aan deel te betalen, dan wordt ook van rijks wege geen toeslag verleend. Het ten laste van de gemeente blij vende aandeel kan worden bepaald op f 528.75, hetgeen derhalve overeenkomt met het bedrag dat anders bij woning verbetering ten laste van de gemeente zou kunnen blijven. Enige begrotingswijzigingen voor het dienstjaar 1956 werden vastgesteld. Het betrof hier de slotwijzigingen voor het dienstjaar. Bij de bespreking van deze wijzigingen merkte de voorzitter op, dat hij in 1957 gaarne de kleedlokalen op het sportter rein en de verbetering van de Kruisstraat te Colijnsplaat gerealiseerd zou zien. In de gewone en in de kapitaaldienst 1957 werd een wijziging aangebracht, welke nodig is teneinde voor het maken van een riolering, het aanleggen van een weg enz. in het uitbreidingsplan te Co lijnsplaat de vereiste verklaring van geen bezwaar van Ged. Staten te verkrijgen. De voorzitter deelde hierbij mede, dat de nieuwe woningen gebouwd kunnen wor den. Wat de financiering daarvan be treft, zal dit in een kasgeldlening gevon den moeten worden. Aan de contact-commissie C.J.M.V. op Noord-Beveland werd voor een te hou den sportmiddag het sportterrein te Kort gene in gebruik gegeven tegen de ge bruikelijke vergoeding van f 5. Het voorstel van b. en w. tot het be noemen van een lid in de commissie Woonruimtewet 1947, kamer Kats, werd aangehouden tot een volgende vergade ring, teneinde dit nog eens nader met de voorzitter van die commissie te bespre ken. Bij de rondvraag wees het lid Breure op de onbegaanbaarheid van de teerwe- gen bij zeer grote warmte. Volgens het lid Salomé geeft een zandlaag, aange bracht tijdens zo een hittegolf, enige verbetering. Het opbrengen van fijn split geeft een betere bescherming, doch geen afdoende oplossing. B. en w. zullen deze zaak nader bekijken. Het lid Breure drong aan op het spoe dig afschilderen van de nieuwe woning wetwoningen, mede in verband met de huurderving. Volgens de voorzitter is er geen sprake van huurderving, de exploi tatie van die woningen gaat pas in zo dra die woningen klaar zijn. Wij doen ons best ze spoedig klaar te krijgen, de gegadigden kunnen ze dan gaan bewo nen, en de schilder heeft beloofd er vol gende week aan te zullen beginnen. Het lid Welleman merkte op, dat hij in de vorige vergadering niet had ge wezen op het door aannemer Leijs teren van de Torendijk, maar op het teren van de Bernhardstraat. Het lid Klaassen vroeg of zijn klacht over de brandslangen reeds was onder zocht en het lid Contant wees er op, dat de aanwonenden van de Bernhardstraat hinder ondervinden van de mensen die gebruik maken van een pad aan die straat. De voorzitter beantwoordde de vra genstellers en zeide onderzoek en verbe tering toe. Examens Ulo-school Kortgene Geslaagd voor het diploma schoolty pen, afgenomen door het Instituut Van Otterlo onder auspiciën van de L.P.H.: Cobi Augustijn en Rie de Pree te Co lijnsplaat; Hans Breure en Henk Filiua te Kats; Nelli de Jonge te Wissenkerke; Patty Boogert, Nelli van Gilst, Jaukje de Looff, Jan Ponse, Marjan Vogelaar, Wil ly Wolse en Rien Schuit te Kortgene. De cursus stond onder leiding van de heer Goossen, die de voldoening smaakt alle leerlingen met zeer gunstige cijfers te zien slagen. Zowel het mensdom, dat daar leeft Ver in het binnenland Als de bewoners van de kust En gasten aan het strand, Wij houden allen van de zee, Wij gaan er gaarne heen: De zee! De zee! 't Zij eb of vloed, DE ZEE TREKT iedereen. Wij staren naar haar wond're pracht Bij held're zonneschijn Of in een stille sterrennacht En voelen ons er klein Wij luist'ren naar het eeuwig lied, Fel, woest, of teer en zacht, En al verstaan wij het ook niet, DE ZEE TREKT - door haar pracht En uit de duffe, hete stad, Vol zorgen en vol wee, Zoekt arm en rijk en oud en jong Vergetelheid aan zee. Gastvrij breidt zij haar armen uit: Komt, mensen, allemaal! Ik wil uw goede gastvrouw zijn DE ZEE TREKT door haar taal. Daar lopen mensen vlug bijéén, Daar klinkt een rauwe gil; Politie dringt door drommen heen, 't Is onheilspellend stil. Daar ligt in 't koele, zilte zand Een mens; de lippen stom. En dan vertrekt de droeve stoet; DE ZEE TREKT Dénk er om! Clinge Doorenbos. (Nadruk verboden). Wissenkerke Geboren: 1 juni. Marjan, d.v. J. C. van de Vreugde en M. G. Verburg. 14 juni. Pieternella, d.v. P. J. Filius en B. A. Kou- wer. 19 juni. Jacobus Machiel Willem, z.v. V/. P. Dieleman en C. M. van Hee. 25 juni. Tannetje Adriana Lena, d.v. A. de Haze en L. G. van der Moere. 26 ju ni. Comelis Bertus, z.v. W. J. Noord- hoek en P. A. van de Kreeke. 29 juni. Izaak, z.v. J. Janse en D. C. Louwerse. Ondertrouwd: 29 juni. Willem God- lieb, 24 jr. te Middelburg en Johanna Nelly van Halst, 23 jr. Getrouwd: geen. Overleden: 15 juni. Jozina Kievit, 74 jr., echtgen. van H. Bakker. Kortgene Geboren: 3 juni. Mirjan Neeltje, d.v. Pieter Boone en Neeltje L. Poortvliet. Cornelia, d.v. Marinus Boot en Maria A. van Oossanen. 5 juni. Pieternella Krina, d.v. Jan J. de Looff en Elizabeth van Hakken. 7 juni. Anthonie Leendert, z.v. Daniël van der Weele en Laurina F. Wisse. 10 juni. Gerard Gillis, z.v. Johan nes H. de Fouw en Pieternella Breas. 17 juni. Gillis Comelis, z.v. Joliannis A. Geelhoed en Adriana C. Verwei. 23 juni. Janna Adriana, d.v. Adriaan Lansen en Helena C. Snoek. 26 juni. Cornelis Adri aan, z.v. Jacobus C. Verhulst en Cornelia K. Filius. 27 juni. Maria Lourina, d.v. Jacobus M. Verdonk en Neeltje E. Rie- mens. 28 juni. Cornelis, z.v. Johannes Verwei en Sara de Fouw. 30 juni. Tho mas Johannes, z.v. Willem Adriaan Din- gemanse en Neeltje J. de Looff. Ondertrouwd: 14 juni. Willem A. de Pree, 29 jr. en Jacoba A. Mullié, 23 jr. Getrouwd: Willem A. de Pree, 29 jr. en Jacoba A. Mullié, 23 jr. Overleden: 5 juni. Maria Vogelaar, 76 jr. 9 juni. Hermanus de Jonge, 87 jr., wedn. van H. de Bruijne. GEVONDEN VOORWERPEN Betreffende een gevonden gouden hor loge zijn inlichtingen te bekomen bij de postcommandant der rijkspolitie te Co lijnsplaat. Ouden van dagen van Kamperland bezochten eiland Tholen en westelijk Noord-Brabant 27 juni. Een prachtige zomerse dag, waarop de oudjes van Kamperland een gratis autorit werd aangeboden door het comité, dat jaarlijks zulk een dag organi seert, kan als volkomen geslaagd ge noemd worden. 's Morgens te 6.50 uur was het aantre den geblazen. Niemand, zomin van het vrouwelijk als van het mannelijk geslacht had het verslapen. 23 auto's stonden toen reeds voor „Renata" geparkeerd om de 100 personen genodigden daarbij inbegrepen een rijtoer aan te bieden door het eiland Tholen en het westelijk deel van Noord-Brabant. Hoewel er een kleine stagnatie was op het veer te Kortgene, om reden dat de overtocht, zowel 's morgens als 's avonds in twee gedeelten moest geschieden, wa ren wij toch op de vastgestelde tijd in het stadje Tholen, waar een gezellige koffietafel gereed stond en de oudjes het onmisbare kopje troost konden genieten. Een rondrit door het eiland Tholen met zijn prachtige wegen en schone lan derijen hoewel de watersnood van 1953 nog goed zichtbaar was was voor de meeste deelnemers een nieuwtje. Na afscheid van dit eiland genomen te hebben ging het door west-Brabant naar Dinteloord, waar reeds de voorbe reidingen waren getroffen voor de mid dagmaaltijd, maar vooraf was er nog een gezellig onderling samenzijn. Deze maaltijd was dan ook in alle on derdelen tip-top in orde en de nieuwe aardappelen op Kamperland nog maar sporadisch in „gebruik" waren uit stekend. Na déze maaltijd werd door de voor zitter een verdere uiteenzetting gegeven van de reis, gepaard met menige humo ristische slagzin. Daarna ging het op Et- ten aan als eindpunt, waar het thee-uur tje werd doorgebracht en men behalve een grammofoonplaat van „Wij gaan nog niet naar huis" het drukke verkeer al daar in ogenschouw kon nemen. De terugtocht bracht ons rechtstreeks naar Ierseke, waar de koffietafel gedekt stond en wij, na afloop daarvan, door de Wilhelminapolder huiswaarts keerden. Op de haven stond reeds, behalve een talrijk publiek, de muziek „Ons Genoe gen" met enkele leden van de fluitclub opgesteld, om met pittige marsmuziek de oudjes naar de plaats van samenkomst te begeleiden, waar een van hen in de gelegenheid werd gesteld een dankwoord te spreken, en als uitgangspunt daarvoor koos: „Gezelligheid kent geen tijd". Hij bedankte inzonderheid het comité voor het organiseren van deze dag, waar veel voorafgaand werk aan verbonden is, het talrijk aanwezige publiek, dat financieel daarvoor heeft bijgedragen, de eigenaars van de auto's voor hun volle medewer king, de jonge dames voor hun hulp, de beide predikanten, de muziekvereniging en maakte tevens gebruik om namens de ouden van dagen hen te feliciteren met hun prachtige uniformen en het behaalde succes op 't concours te Kapelle, de bur gemeester, die persoonlijk met zijn auto deze gezellige dag heeft meegemaakt, wat door de oudjes op hoge prijs werd gesteld en eindigde met het slotwoord: dat vooral deze dag duidelijk heeft laten zien, dat er van standverschil geen spra ke is en de saamhorigheid niets te wen sen overlaat. Na een driewerf hoera op het comité en een rondedans gingen de oudjes dank baar en hoogst voldaan huiswaarts. Schoenhandel Een aardige serie in leuke ruitjes en andere dessins en niet duur Wissenkerke Kortgene fTMHtffmiW Ganzepoortstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1957 | | pagina 1