Het eerste zomerse week end Chocomel var* Nutricia Buijze's Handen met tlamea-Geiei Onmisbare artikelen: PUROL Wordt het dorpsleven te saai? Heerlijk en gezond Per fles 34 cent levensmiddelenbedrijf Huidgenezing HOOFDPIJN? Burgerlijke Stand laatste trekking IC. H. Schippers Co, Kortgene Ontvolking van het platteland (van onze soc. econ. medew.) Een vreemd verschijnsel in een over bevolkt land is de ontvolking, die er e- veneens wordt aangetroffen. Het klinkt als een tegenstelling, die alleen in fanta sie kan bestaan en toch is de ontvolking in Nederland een even groot probleem als de overbevolking. Om de twee vraagstukken goed uit el kaar te houden, moet men eerst een kaart van Nederland voor zich nemen. Daarop ziet men een aantal dikke stippen staan. Dat z'ijn van onze prille jeugdjaren af altijd de steden geweest. Óp onze kaart waren de zeer grote steden in rood afge drukt en de kleinere in zwart. Vergelij ken we nu de kaarten van dertig, veer tig jaar geleden met die van thans, dan valt ons op dat het aantal rode stippen niet alleen is toegenomen, maar ook dat vele grote steden veel omvangrijker zijn geworden. Dat spreekt vanzelf zal men zeggen, want de bevolking is toch toegenomen. Maar dan zou het bevreemding moeten wekken, dat er toch vele zwarte stippen zijn, die niet zijn gezwollen op de land kaart bij het voortschrijden van de tijd. Men kan zelfs zeggen dat na verloop van enige tijd een aantal zwarte stippen zal verdwijnen, dat toch soms eeuwen op de kaart heeft gestaan. Hoe komt het nu dat we van ontvol king moeten horen in een land van over bevolking? Dit is een sociologisch pro bleem met daaraan vastgekoppeld vele economische aspecten. Het mag evenzeer merkwaardig heten, dat dit vraagstuk zich in Nederland voordoet, waar de af standen niet zo groot zijn. Als een magneet. Wij hebben allen wel eens gehoord dat een kleinere plaats te zeer in de schaduw van een grote ligt om zich te kunnen ontplooien. In Nederland geldt deze uit spraak eigenlijk wel voor het gehele platteland. De afstand tussen kleine ge meenten en de centra van handel en ver keer zijn in ons land zo klein dat de gro te steden het kopende en uitgaande pu bliek als een magneet naar zich toetrek ken. In grote landen is dit anders. Daar woont men soms dagen reizen van een stad verwijderd, zodat de plattelandsbe volking veel meer haar eigen cultuur be houdt, althans minder geïnfecteerd wordt met de gewoonten en gemakken van een grote stad. Nederlands oudste inwoner, opa Kip, kwam op zijn 106e jaar onlangs voor het eerst in Amsterdam. Wanneer wij een geslacht verder zijn, zal het aantal men sen, dat tijdens het leven de hoofdstad van het land nimmer gezien heeft, weer veel kleiner zijn dan thans. Men wordt als plattelander niet plotse ling een stadsmens, wanneer men eens in Amsterdam of Rotterdam komt, maar niet te ontkennen is het, dat vooral de jeugd uit «de provincie door het stadsle ven wordt geboeid. En daarom zien we vooral in een tijd van arbeidsschaarste velen uit kleine plaatsen de kans waar nemen zich naar de stad te begeven om daar een toekomst op te bouwen. Niet alleen het loon. Het is niet in de eerste plaats het hogere loon dat daar verdiend wordt. Menige plattelands jongen kan in zijn geboorteplaats sparen, omdat hij er veel goedkoper leeft. Niet zodra komt hij in een stad met een hoger loon of het is met zijn spaarkansen gedaan. Dit komt van zelfsprekend in de eerste plaats om dat de stad duurder is, maar daar naast neemt ook de consumptielust in de stad enorm toe. Het is o.i. vooral de verandering van cultureel klimaat, die de jeugd naar de stad drijft en die de kleine plattelands gemeenten met alleen de ouderen laat zitten. Een opgroeiende jongen en een zich ontwikkelend meisje luisteren in de jonge jaren ook naar de radio in het dorp waar ze opgroeien. Ze maken schoolreis jes naar de stad, waar ze prachtige the aters zien en geweldige warenhuizen. Men ziet op film of televisiescherm de vele beelden van cabaret, toneel, con certen, voordrachten, shows, musea en tentoonstellingen. Dit alles biedt de stad Het wordt dus al heel moeilijk om de opgroeiende jeugd binnen de dorpsge meenschap of die van een provincie plaats te houden. En als er dan goed be taald werk in de grote stad is, zodat men zich naar hartelust vermaken en ontwik kelen kan, waarom dan in „het dorp" ge bleven? Wat wil de jeugd? Ge voelt het probleem dat hier achter schuilt. De jeugd gaat het platteland, de dorpsgemeenschap verlaten. Zij wenst haar leven niet alleen meer te vullen met hard werken in de week, 's avonds over werk of studie onder leiding van een dorpsgeleerde of het uitwerken van een schriftelijke cursus, afgewisseld door een samenkomst van een zangvereniging of vergadering van een dorpsclub. De jeugd wil een bioscoop vlak bij de hand en een concert in een behoorlijke zaal. De jongens zoeken een bibliotheek met de nieuwste werken en de meisjes willen winkelstraten vol etalages zien. Niet eens per jaar „de uitvoering" in een lokaliteit waar heden een voorstelling van „het" toneel is en morgen de jaar markt van raskonijnen. Men wenst gedu rende het week-end op prettige wijze de tijd te doden en niét alleen de dorps straat op en neer te wandelen in een cen trum waar 's zondags alle gordijnen voor de etalages zijn dichtgetrokken. Het is beslist niet waar dat deze jeugd de kerk niet meer wil zien of afglijdt „naar het wereldse", zoals dit verschijnsel wel wordt genoemd. Het enige dat deze jeugd wil, is op zinvolle wijze de vrije tijd beste den, ook in de richting van amuse ment en populaire wetenschap, zo dat men de monotone gang van de tredmolen der dagelijkse arbeid nu en dan kan prijsgeven voor iets an ders. Duizenden zochten verkoeling aan hetNoordbevelandse strand Afgelopen week-end bracht voor een groot deel van Europa een zomerse tem peratuur. Hiervan heeft ook Nederland zijn deel gekregen en mede daarvan pro fiteerde ook ons eiland. Van heinde en verre, per auto, motor, scooter, brommer en fiets waren de dagjesmensen naar het Noordbevelandse strand getrokken. Van uit Zuid-Beveland en Walcheren, maar ook vanuit België en Duitsland, waren ze gekomen. Ze kwamen om te genieten van zon, zee en strand, maar bovenal kwamen ze voor de intense rust. Geen overbevolking, geen jankende grammo foons en geen mondain gedoe. Natuurlijk heerste er een drukte aan de kamperlandse duinen, hoe kon het anders met dit schitterende weer. Doch deze drukte had op het groot aantal vier kante kilometers grote strand geen in vloed. Men had geen „buren" waarover Te kortzichtig bestuur. En hier ligt het vraagstuk. Er zijn ge meenten in ons land waar noch door plaatselijke comité's noch door het ge meentebestuur ook maar iets wordt ge daan aan het stimuleren van het cultu rele leven. Meestal is er in die kleine plaatsen nauwelijks één behoorlijke zaal voor concerten, film, lezingen of toneel. Belangrijke gezelschappen en goede kun stenaars. die ook gaarne de provincie willen bezoeken en dikwijls doordrongen zijn van het besef, dat ook het platte land „mee" moet in de culturele vor ming, gaan voorbij of kunnen niet ko men. Amateurgezelschappen kunnen zich niet ontwikkelen door gebrek aan steun, al is zij maar moreel, van de zijde van het gemeentebestuur. Provinciale or kesten en toneelgezelschappen lijden bloedarmoede door gebrek aan subsidie of, erger nog, door tegenwerking. Door deze kortzichtigheid en het overdreven conservatisme kan het culturele leven van Nederland zich niet ontplooien zoals wenselijk is en zoals ook noodzakelijk is, wil men de hoge waarden van degelijkheid en soliditeit, die van het platteland en uit „de provincie" komen, bewaren voor het nageslacht. Door begrip te tonen voor de eisen, die de jeugd van onze dagen aan de gemeenschap stelt, zal men wellicht de ontvolking kunnen tegengaan, waarmee vele kleine gemeenten thans worstelen en die alleen nog geremd wordt door het woningprobleem, dat velen be let te verhuizen. Huidzuiverheid - Huidgezondheid Voeten en oksels fris door PUROL-POEDER Men moet niet de jeugd naar de stad laten gaan en daannee de kracht aan het provinciale en dorpsleven ontnemen, waardoor men nieuwe achtergebleven streken schept. Men brenge de cultuur, de gezonde ontspanning en het moderne leven in de goede zin van het woord naar alle streken van ons land opdat de bevolking zich evenwichtig kan ontwik kelen. Gelukkig zijn er economische fac toren, die meewerken, waarvan als voor naamste kan worden genoemd de indu striespreiding, die grote bedrijven naar de provincie brengt en daarmee vele fris se, energieke mensen met gezonde ideeën en plannen. Maar vooral de gemeentebe sturen zijn verantwoordelijk voor de toe komst van hun gemeenschap, die soms dreigt uit te sterven door een verstikken de geest van koppig vasthouden aan wat er vroeger niet was en wat thans nood zakelijk is. drs. Hermes. (Nadruk verboden). Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos 50 cent men struikelde. Een strandwandeling was nog een genot en men behoefde heus niet voorzichtig te zijn en over zon- nebaders(sters) heen te stappen. De kamperlandse duinen vormden de hoofdschotel van dit Noordzeestrand. Maar daarnaast had het strand van Wis- senkerke, de Zandhoek, de Oesterput en Kats, bij het z.g. Nieuwe Huis, een vlot tende bevolking. Eveneens het schorre- strand van Kortgene mocht zich in een levendige belangstelling verheugen, als ook het miniatuur-strandje bij de Geers- dijkse Haven. Ondanks de zeer grote warmte en het feit, dat het werk stil lag en er nog niet boven water gewerkt wordt, trok ook het werk van het drie-eilanden-plan te Kats nog een behoorlijke belangstelling. Wan neer eenmaal daar op volle kracht ge werkt zal worden, zal dit zeer zeker een grote bezienswaardigheid worden. Door dit eerste zomerse week-end heeft men kunnen constateren in welk een enorme belangstelling het Noordbe velandse strand zich mag verheugen. Dat dit, bij het vorderen van het drie eilanden-plan nog intenser zal toenemen, zal voor niemand een verrassing zijn. Wij hopen alleen maar, dat Noord-Beveland dan klaar zal zijn zijn bezoekers op te vangen en vast te houden. Kortgene Geboren: 2 mei. Dirk Willem, z.v. Pie- ter M. Slimmen en Adriana P. Karre- man. 9 mei. Pieter Adriaan, z.v. Abra ham J. Priester en Klazina C. Remijnse. 14 mei. Jacob Joost, z.v. Bartel M. van Goudswaard en Tannetje P. Schrier. 19 mei. Margaretha Arjaantje Catharina, d. v. Marinus Klaassen en Martina Verhulst 26 mei. Pieter Adriaan, z.v. Jan Versluis en Jozina P. Dingemanse. 29 mei. Pieter Gillis, z.v. Leendert G. Geelhoed en Ja- coba C. Zandee. Hendrika Janna, d.v. Marinus de Smit en Johanna L. Buijze. Ondertrouwd: 1 mei. Gerard Huige, 21 jr. en Johanna P. Joppe, 26 jr. te 's- Heer Arendskerke. Getrouwd: 1 mei. Gerardus Verhulst, 24 jr. en Maria P. Scherp, 23 jr. 22 mei. Gerard Huige 21 jr. en Johanna P. Jop pe, 26 jr. te 's Heer Arendskerke. Overleden: 15 mei. Pieter G. Zandee, 56 jr., echtgenoot van Elisabeth Ver burg. 23 mei. Cornelia Plantefeber, 92 jr., wed. van Johannes Maarsman. verzorgd,worden luxe handen VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER" Eén meter remafstand minder kan één leven MEER betekenen! De remmen. Van 1 meter meer of minder kan een leven afhangen. De wet stelt eisen, welke voor de voetrem, naar gelang van de snelheden, op het volgende neerkomen: Bij 20 km per uur, remafstand ten hoogste 4 meter Bij 30 km per uur, remafstand ten hoogste 9 meter Bij 40 km per uur, remafstand ten hoogste 16 meter Bij 50 km per uur, remafstand ten hoogste 25 meter U kunt het lijstje gemakkelijk zelf ver volgen! De remafstand mag ten hoogste in meters de uitkomst zijn van het aantal tientallen kilometers per uur, dat u rijdt, vermenigvuldigd met zichzelf. Laat uw remmen geregeld nazien. Als ze hydraulisch zijn, zorg er dan voor, dat het oliereservoir, van waaruit het remsysteem bediend wordt, regelmatig nagezien wordt en overtuig u, dat het niet lekt. Talloos zijn de gevallen waarbij de druk plotseling wegviel door een niet- ontdekt lek. En vraag vooral uzelf NIET af: „Vol doet mijn voetrem aan het lijstje?", maar „Zijn ze zo goed als mogelijk is?" Denk aan de onberekenbare kinderen, die onverwacht de weg oversteken, denk aan de ouden van dagen, die niet aan het moderne verkeer kunnen aanpassen! Hcdeiaavoud van de verloting van het uniformfonds „Apollo", met medewerking van „Apollo" Aanvang 7.30 uur op de muziektent Nog 55 prijzen worden er verloot Komt allen, uw prijs kan er hij zijn en het belooft alweer een gezellige avond te worden Stalen en rubber bedwarmers, drinkkruiken van emaille, allu- minium en plastiek, thermoflessen, flesopeners, drink- en maat bekers, kroezen, perculators en filters, Deltakil en Spritex ter be strijding van insecten, spuiten, rubber handschoenen en -vingers, waslijnen in gegalvaniseerd en zeer sterk plastiek, vliegenklap- pers, strandemmers, schopjes, zonnebrillen, gieters, emmers, put sen, kettingen, rijwiel- en andere lakken, grondverf, terpentijn, groene carbolineum, bokkepoten, kwasten, verfkrabbers, deur veren, horregaas, raamhorren, asbak, wandbord, tegel en ook koffiemolen in het blauw, meubel-, gordijn- en jaloeziekoord, aker- en springtouw, metseldraad, gereedschap voor metselaars

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1957 | | pagina 4