NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene In blijde Verwachting Op spannende dagen „Muggentour" en „Patrijzenjacht" opnieuw een succes Uniformendag te Wissenkerke No. 2838 Zaterdag 15 juni 1957 60e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs i 2.50 per jaar Franco per post 5.25 Advertenties 6 cent per mm Vrijdag 7 juni j.l. kwam de raad in openbare zitting bijeen. Voorzitter: bur gemeester Schuit. Afwezig met kennis geving de leden Contant en Van der Weele, resp. wegens drukte en ziekte. Bij de opening sprak de voorzitter tevens een wens tot beterschap van Van der Weele uit. Enige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Het lid Breu- re wenste geacht te worden als te heb ben tegengestemd bij het voor kennisge ving aannemen van een schrijven van de Ned. Ver. tot bevordering van de zon dagsrust en de zondagsheiliging, betref fende de in gevaar komende zondags rust op Noord-Beveland bij de verwe zenlijking van de plannen voor de jacht haven. Deze vereniging kant zich voor namelijk tegen het eventueel openstellen van de winkels op de zondag. Wat de bouw van een nieuwe kleuter school te Colijnsplaat betreft, deze zaak is thans zover gevorderd, dat tot aanbe steding overgegaan kan worden, mits het benodigde kapitaal, f 75.000.aanwe zig zou zijn. Deze aanbesteding zal mis schien geen doorgang kunnen vinden, of het bestuur van die school zal het geld moeten verstrekken of middelen aanwij zen. In overleg met het kerkbestuur zal men te Kats tot de bouw van een ver enigingsgebouw over kunnen gaan. Namens de raad zal aan de A.M.Z. een dankbetuiging worden gezonden voor het vier maal per dag naar Kats laten rijden van een dienstbus. Een busdienst op de zondag ten be hoeve van militaire verlofgangers be hoort alsnog tot de onmogelijkheden, daar deze dienst een extra chauffeur no dig zou maken, die te hoge kosten zou veroorzaken. De parkeerplaatsen voor de bussen te Colijnsplaat zijn enige meters opgescho ven. Verkeertechnisch gezien een flinke verbetering. De pensioensgrondslag van de burge meester werd per 1 januari 1956 opnieuw vastgesteld in verband met de 2 °/o pre mie voor het I.Z.A. Tot vakonderwijzer tekenen aan de Ulo-school te Kortgene werd z.h.s. be noemd de heer J. P. G. Heeren, dit met ingang van 1 november 1956. Tot onderwijzeres in de nuttige hand werken aan de o.l.-school te Kortgene en Colijnsplaat werd benoemd mej. A. de Korte te Kortgene, dit te rekenen van 1 januari 1949. Per 1 januari 1957 werd tot vakonder wijzer in de lichamelijke oefening aan de Ulo-school te Kortgene benoemd de heer W. G. Belzer te Goes. Het voorstel van b. en w. om per 1 januari 1957 toe te treden tot de ge meenschappelijke regeling inzake de ver deling van kosten van de Zeeuwse Mu ziekschool ontlokte enige bespreking. Het college zal er bij het bestuur van de muziekschool op aandringen, dat een dépendance van de school zal worden gevestigd in de gemeente Kortgene, daar het momenteel voor de leerlingen een bezwaar blijft naar Goes te gaan. De kos ten verbonden aan de toetreding tot de gemeenschappelijke regeling zijn nog niet bekend. Het lid Welleman zou wel vóór stem men, maar had toch een bezwaar, wij weten niet wat dat lidmaatschap ons zal kosten, wel weten we, dat het veel zal kosten. Hij was ook benieuwd of er leer lingen zullen toetreden en hoeveel. De voorzitter antwoordde: wanneer die school er is, komen de leerlingen vanzelf. Men mag in deze toch niet parasiteren op andere gemeenten? Het lid Welleman was ervan overtuigd, dat er muziekon derwijs nodig is, maar vond, dat men ten aanzien van de kosten, te veel in de mist moest varen. Het lid Breure juicht het toe dat de school de balletlessen uit haar programma geschrapt heeft. Hij noemde zich geen deskundige op mu ziekgebied, maar aan de hand van een deskundige uit een persverslag was ook hij van oordeel dat het veel geld zal kos ten en zou ook graag eerst eens willen weten hoeveel het zal kosten, vooral de dépendance in deze gemeente. Op zijn vraag of die school al reeds resultaten heeft opgeleverd in haar aanlooptijd, antwoordde de burgemeester: te Colijns plaat is men daarover goed te spreken. Wat de school zelf betreft, deze is ge groeid van 500 tot 2500 leerlingen. Door deze muziekschool wordt er in Zeeland iets goeds gewrocht, nu gaat het erom: meewerken of niet meewerken. In het door Breure aangehaalde verslag is men z.i. te ver gegaan, de opzet van deze school is niet een zeeuws symphonie-or- kest, maar het zou wel de kroon op haar werk zijn wanneer te zijner tijd uit de leraren en leerlingen zo een orkest ge sticht kon worden. De heer Breure blijft stuiten op de onbekendheid met de kos ten en stelde voor de toetreding een jaar uit te stellen. De voorzitter zette in den brede het doel en werken van die school uiteen en vroeg daarna aan Breure of dat uitstel tegenover de andere gemeen ten billijk is. Men kan toch beter met honderd man iets betalen dan met tien? Breure noemde in dit verband de erva ringen opgedaan met de Centrale Dienst Bevelanden, waarop de voorzitter zeide, dat, wat Kortgene betreft, die Dienst buitengewoon bevredigend gewerkt heeft, zonder de C.D.B. hadden alle thans uitgevoerde werken veel en veel Zo heet het Doktersboek met èlle raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Babyderm Super-Babyset, waarin poe der - zalf - olie - zeep - shampoo, f 5.90. Weten is gerust zijn. WAT HUN HARPT MAAKT isGQEp meer gekost. Met de stem van het lid Breure tegen, werd hierop het voorstel van b. en w. aangenomen, nadat de voor zitter op een vraag van het lid Salomé geantwoord had, dat bedoelde regeling voor onbepaalde tijd wordt aangegaan, maar dat men met een opzegtermijn van drie maanden er elk jaar uit kan treden. Een bedrag van f 601.95 subsidie werd over het jaar 1956 verleend aan de stich ting voor Maatschappelijk Werk en Ge zinsverzorging in de gemeente Kortgene. Aan de heeren P. A. Remeeus te Kats en Joh. Bouwense en D. Abrahamse werd een totaal premiebedag van f 1500 verleend ingevolge de premieregeling woningverbetering en -splitsing. Voor de tijd van 30 jaar en tegen een rente van 4Vs °/o per jaar werd besloten een geldlening van f 84.300.aan te gaan met de Bank voor Ned. Gemeenten voor de financiering van de woningbouw Een derde en vierde wijziging van de gewone dienst en een tweede wijziging van de kapitaaldienst 1957 werd vast- B. en w. werden gemachtigd tot het doen maken van een riolering met neven aansluitingen, de aanleg van een weg, trottoirs en het maken van erf af scheidin gen enz. van de Ringweg naar de Have- laarstraat te Colijnsplaat. Een drietal aannemers, te weten de firma Remeeus te Kats, firma Bourgraaf te Wilhelmina- dorp en de firma Leijs te Kapelle waren bereids aangezocht een prijsopgaaf voor dit werk te doen, waarvan de kosten wa ren begroot op f 32.000.-. Firma Re meeus was met f 35.973.de laagste in schrijver. Het lid Welleman zeide geen voorstander te zijn van deze handelwijze, wij hebben nooit veel aardigheid van dergelijke bestedingen. De voorzitter zei hierop, dat dit werkje te klein was voor een openbare aanbesteding. Het vragen van enkele aannemers leverde z.i. min der gevaar voor onderlinge afspraken op dan bij een openbare besteding. Op de vraag van het lid Breure of de beste dingsbeperking niet van invloed zal zijn op de uitvoering van dit werk, ant woordde de voorzitter ontkennend, dit werk is een onderdeel van de woning bouw en was daarin reeds doorberekend. De huur van de nieuwe woningen is thans berekend op ongeveer 8 en 12 gul den. Hierna werden b. en w. gemachtigd over te gaan tot het doen bouwen van 18 woningen te Colijnsplaat en wel 14 van het type A (model zoals in aanbouw) en 4 van het type X (eventueel voor gro te gezinnen), alsmede tot het doen van de nodige stappen ter verkrijging van de rijksbijdragen. Met de aannemers Ane- maet, Kievit en De Kater zijn bereids besprekingen gevoerd. In beginsel wer den zij bereid gevonden aan deze bouw mede te werken voor de door de minis ter vastgestelde richtprijzen. De finan ciering van dit plan levert nogal moei lijkheden op, een vaste lening daarvoor is niet te verkrijgen. Een en ander zal dus moeten geschieden uit het kasgeld. Met 8 tegen 1 stem werd de heer C. P. Zuijdweg te Kats benoemd tot lid van de Woonruimtecommissie te Kats in de plaats van de heer C. A. van der Maas, die naar Kortgene is vertrokken. De heer P. van der Maas te Kats ver wierf 1 stem. Daar de dienst Zierikzee-Colijnsplaat niet regelmatig gevaren wordt, stellen b. en w. voor afwijzend op het subsidiever zoek van de heer H. Berrevoets tot het maken van een steiger te Colijnsplaat te beschikken. Het lid Breure vroeg of het niet mogelijk is, genoemde Berrevoets te laten varen. Deze dienst is toch opgeno men in de dienstregeling en daarom ook stelde Breure voor de Verkeerspolitie in deze zaak te mengen. Na enige bespre king werd het voorstel van b. en w. aan genomen en bovendien besloten de Ver keerspolitie over deze zaak in te lichten. Besloten werd om de door demping van de watergang door het dorp vrij gekomen gronden aan belanghebbenden te verkopen voor f 1.per m2. Bijna al len, die een aangrenzend perceel in ei gendom hebben, zijn tot kopen bereid. Midden op de nieuwe grond zal een pad van twee meter breedte in eigendom van de gemeente blijven, teneinde de riole- ringsputten te kunnen zuiveren. Op voor stel van het lid Salomé wordt de breed te van het pad op 2Va meter gesteld, dit in verband met de mogelijkheid later tot aanschaffing van een kolkenzuiger over te gaan. Na enige bespreking werd een veror dening baatbelasting (rioleringsbelasting) vastgesteld. Deze verordening is voorgeschreven teneinde een gedeelte van de kosten van de demping en de riolering van de water gang door het dorp Kortgene te dekken. De percelen, die aan deze riolering zijn gelegen (95) zullen worden aangeslagen voor een bedrag van f 15.per jaar. Het lid Welleman vindt dit een heel bedrag, die sommigen niet zullen kun nen betalen. Hij vindt deze belasting ook zeer onbillijk en zou gaarne zien dat de gehele gemeente gezamenlijk het totaal bedrag zou betalen. De gehele gemeente is toch gebaat bij de demping van deze stankverwekkende riolering, zo meende hij. De voorzitter zeide, dat deze oplos sing op juridische gronden niet mogelijk is. Zou tot een dergelijke maatregel wor den overgegaan, dan zou de gehele ge meente, Colijnsplaat en Kats incluis, ook f 15.per woning moeten betalen. Het lid Wolse kon zich met het voorstel van Welleman best verenigen, ook hij zou er graag f 1.50 per jaar voor over hebben. De voorzitter zeide, dat ook dat onmoge lijk was. Zou er later weer een gedeelte van het dorp gerioleerd worden, dan zou daar weer een bijdrage van f 1.50 voor geheven dienen te worden. Na nog enige bespreking, waarin het lid Welleman aan de z.i. onbillijke hef- In staat blijven tot fris geordend denken en beheerst optreden Mijnhard t's Zenuwtabletten fing uiting blijft geven, wordt de veror dening z.h.s. vastgesteld. Bij de rondvraag vroeg het lid Welle man of het al bekend was wanneer de wegen in de gemeente in orde worden gemaakt. Speciaal werd door hem bo- doeld het teren van de Torendijk en het Dwarsdijkje. De voorzitter zeide, dat be doelde dijken door aannemer Leijs ten spoedigste nog moeten worden geteerd. Wat de andere wegen betreft, wanneer zij op de begroting staan worden zij on derhanden genomen, anders niet. Het lid Welleman vroeg hierna, of er maatregelen genomen kunnen worden dat ook op zaterdag en maandag vol doende druk op de waterleiding blijft staan. De voorzitter antwoordde, dat hierover reeds meerdere malen met de Waterleiding Maatschappij is gesproken. Thans wordt in een gedeelte van Zuid- Beveland een nieuwe leiding aangelegd. De directeur heeft gegronde hoop, dat daardoor over ongeveer 14 dagen de moeilijkheden te Kortgene zullen zijn op gelost. Mocht dit onverhoopt niet het ge val zijn, dan zal er wat anders dienen te gebeuren. Het lid Welleman zou, bij geen verbetering, een protest van de raad willen verzenden. Het lid Breure wees op de noodzake lijkheid om de brandputten in de ge meente te reinigen en na te zien. Vol gens de voorzitter zijn deze putten alle door de Heide Mij. opgenomen en zullen deze in orde gebracht worden. In verband met de wielerwedstrijd te Colijnsplaat vroeg het lid Breure of de aanwonenden op de daarvoor afgezette wegen ook entreegeld moeten betalen. De voorzitter gaf ten antwoord, dat er geen dwang uitgeoefend kan worden, al les geschiedt uit vrije wil. Wil men ech ter van die wegen gebruik maken om de wedstrijd te gaan bekijken, dan is het ook billijk dat er betaald wordt. Het lid Klaassen wees op de z.i. slech te toestand van het brandweermateriaal te Colijnsplaat, speciaal de slangen. Vol gens het lid Breure past de ene partij slangen niet op de andere partij slangen. Het lid Klaassen meende dat alle slan gen lekken vertonen. De voorzitter zegde een onderzoek toe, waarna hij deze zitting met enige woor den voor gesloten verklaarde. Dinsdag derde Pinksterdag werd te Colijnsplaat de „Muggentour" en „Pa trijzenjacht" verreden. De grote belang stelling, zowel van de zijde van het pu bliek als van de renners, rechtvaardigen dat hiervan een traditie gemaakt wordt. Nadat door burgemeester Schuit de deelnemers aan de „Muggentour" waren „weggeschoten", vond in hotel „Zeelan- dia" de officiële ontvangst plaats, waar o.a. het woord werd gevoerd door de heer P. G. van der Weele, voorzitter van de middenstandsvereniging, die deze wedstrijd organiseert, de heer Verhulst, voorzitter van „Theo Middelkamp", de mede-organisator, burgemeester Schuit en de heer Schouten, als voorzitter van „De Spartanen" uit Den Haag. Na deze officiële ontvangst en het ein digen van de „Muggentour", vond een vlaggenceremonieel plaats, waaraan de beide muziekkorpsen, „Wilhelmina" en „Soli Deo Gloria" hun medewerking ver leenden. Ook de deelnemers aan de „Patrijzen jacht" werden door burgemeester Schuit van de meet weggeschoten, waarna reeds na één ronde een scheiding van het kaf en koren plaats vond. Op kop kwamen toen door Piet Rentmeester, Pos, Ha- merlinck, Harry Ehlen en Van Wetten. In de tweede ronde voegde Jo de Roo zich daar nog bij. Enkele ronden verder werd, onder aanvoering van Van Egmond, een ach tervolging ingezet, die in de veertiende ronde succes afwierp, toen Van Egmond, Lotz en Knoops aansluiting met de kop lopers verkregen. Ronde na ronde werd hun voorsprong .groter, totdat ongeveer te half koers alle renners door hen ge dubbeld werden. Tot de 35ste ronde bleef hierna alles bijeen, elkaar beloerend met af en toe, om de oplettendheid op de proef te stel len, een uitlooppoginkje, in het bijzon der door Pos. Maar deze leverden echter geen resultaat op, voornamelijk doordat Pos geen steun kreeg. Toen echter Jo de Roo in de 40ste ronde hetzelfde ging proberen, sprongen Rentmeester, Lotz en Knoops mee en met vereende krachten wisten deze vier een mooie voorsprong op te bouwen. Wel echter probeerden drie ronden later Van Egmond en Ha- merlinck zich bij de koplopers te voe gen, om voor een eindsprint in aanmer king te komen, maar zij bleven tussen het peleton en de kopgroep zweven. Geladen van spanning wachtte het pu bliek op de laatste ronde. Als eerste ver scheen Lotz in de Voorstraat, enkele honderden meters voor de eindstreep, gevolgd door Rentmeester, De Roo en Knoops. In deze volgorde stoven zij op de eindstreep af. Maar in een lange, machtige eindspurt, schoot de over het stuur gekromde De Roo zijn rivalen voorbij en finishte als eerste in deze Pa trijzenjacht 1957. De uitslagen luiden: 1. Jo de Roo, Schore, 120 km in 3 uur 21 min.; 2. René Lotz, Stein, z.t; 3. Piet Rentmees ter, Ierseke, z.t.; 4. F. Knoops, Koning- bos, z.t.; 5. C. Hamerlinck, Den Haag, op 20 sec.; 6. Van Egmond, Den Haag, z.t.; 7. H. Ehlen, Sittard, op 3.30 min.; 8. G. Pos, Vreeland, z.t.; 9. J. Duinkerke, Nieuwdorp, op één ronde. De uitslag van het ploegenklassement is: 1. Theo Middelkamp, 12 punten; 2. Limburgse combinatie, 13 punten; 3. De Spartaan, 22 punten. Uitslag „Muggentour": 1. B. Geensen, Goes; 2. T. van Poelje, Ierseke; 3. T. Kosten, Kapelle; 4. J. van Waterschoot, Goes; 5. R. Hogerland, Kapelle; 6. P. de Kunder, Borssele; 7. D. Boonman, 's- Heerenhoek; 8. P. Hillebrand, Sint Lau rens; 9. J. de Kok, Goes; 10. F. Verbart, Goes; 11. P. Snoep, Colijnsplaat; 12. G. Geelhoed, Colijnsplaat. Dinsdag derde Pinksterdag vond on der grote belangstelling de overdracht plaats van de nieuwe uniformen aan het muziekgezelschap „Apollo". Begunstigd door mooi weer werd dit feestelijk gebeuren des middags geopend door een muzikale wandeling van „A- pollo" in burger. Hoewel de heer Danckaerts nog maar tweemaal de training had ter hand geno men, kon men in het marcheren reeds een duidelijke verbetering waarnemen. Aan de grens van de dorpskom werden de middelburgse veteranen opgewacht, waarna de mars naar het speelveld be gon. Honderden toeschouwers hebben genoten van het fraaie spel dat deze oud voetballers te zien gaven. Met een 4-2 stand eindigde deze in vlot tempo ge speelde aantrekkelijke wedstrijd. Inmiddels was „Apollo" op de raads zaal in uniform gegaan. Precies 4 uur kwamen zij naar buiten getreden, keurig in haar donkerblauwe uniformen ge kleed en blinkend van het daarop aan gebrachte uitmonsteringsgoud. Een spon taan aanzwellend applaus van het in gro te getale aanwezige publiek bewees o- verduidelijk dat de uniformen aan de verwachting voldeden en was tevens een beloning voor de comité-leden en hun medewerkers. Onder leiding van haar dirigent stelde „Apollo" zich keurig in het gelid op met het front naar het ge meentehuis, omzoomd door de in fleu rige kostuums geklede dames-gymnasten, die onder leiding van haar volledig voor haar taak berekende mevrouw Breure - Hoek in carré stonden opgesteld. Burgemeester Van Halst memoreerde in een duidelijk overzicht de totstandko ming van het uniformfonds en prees zich Ganzepoortstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1957 | | pagina 1