NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE schoenen llttiformMs „Apollo" NAAR nieuwe IIHI IIVI I) i ij ji li n Fa. A. Vermaire Zoon DESSINS II B Ij fl ID iï II IJ if li II Lange Vorststraat 31-33 - Telefoon 2452 - Goes Raadsvergadering Wissenkerke VOOR DAMESCONFECTIE No. 2837 Zaterdag 8 juni 1957 60e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs i 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm Onder voorzitterschap van burgemees ter J. van Halst kwam de raad j.l. vrij dag 31 mei in openbare vergadering bij een. Wethouder Leendertse was met ken nisgeving afwezig, terwijl secretaris Van Hekken door ziekte niet aanwezig kon zijn. Na enige welkomstwoorden en voor lezing van het gebruikelijke gebed wer den de notulen van de vorige vergade ring onveranderd vastgesteld. Verscheidene ingekomen stukken w.o. brandweerrapporten van Wissenkerke en Kamperland alsmede een goedkeuring door Ged. Staten tot het onderhands aan besteden van de verbetering en uitbrei ding van de Nieuwstraat te Kamperland werden voor kennisgeving aangenomen. Door de firma A. van Hee te Kamper land is dit werk nu aangenomen tot een bedrag van f 28.350. Door de zeeuwse vereniging „Zeelan- dia" te Den Haag was een subsidiever zoek ingediend om haar 35-jarig bestaan op 9 juni a.s. feestelijk te kunnen her denken. Op voorstel van b. en w. werd hierop afwijzend beschikt. Ingevolge art. 3 der Hinderwet werd een nieuwe verordening vastgesteld. Vol gens het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid is het gebied, waarin hinderwetplichtige inrichtingen zonder vergunning mogen worden opgericht, in de verordening niet nauwkeurig om schreven. Een nauwkeurige afbakening van het terrein waarbinnen deze inrich tingen zonder vergunning mogen wor den opgericht zou gevonden kunnen worden door de onderscheidene gebie den aan te geven op een bij de verorde ning behorende staat. Voorts is het nood zaak dat in de verordening een bepaling wordt opgenomen dat men vooraf moet kennisgeven van het oprichten van een dergelijke inrichting en dat hiervan ook wordt kennisgegeven aan het districts hoofd van de Arbeidsinspectie. Op het verzoek van het bestuur van de Chr. School te Wissenkerke tot het toekennen van de benodigde gelden voor de aanschaffing van nieuwe taal- en re kenboekjes tot een bedrag van f 317.38 werd gunstig beschikt. Een verordening werd vastgesteld om aan het daarvoor in aanmerking komen de burgerlijk rijkspersoneel een uitkering te verstrekken van 10 °/o van het bedrag dat in het tijdvak van 1 oktober tot en met 31 december 1956 aan kindertoelage is genoten. Enige wijzigingen in de havengeldver ordening werden vastgesteld, o.m. een bepaling, dat schepen, die de haven in verband met kerkbezoek aandoen, wor den vrijgesteld van de betaling van ha vengeld. Enkele verzoeken om ontheffing van hondenbelasting werden ingewilligd. Ten behoeve van de bijzondere scho len werd op voorstel van b. en w. de vergoedingen en de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven als volgt vastgesteld: chr. school te Wissenkerke f 5078.54 en f 5279.19, Ger. school te Kamperland f 5754.60 en f 7042.57, Ned. Herv. school te Kamperland f 4554.en f 5512.34.Ger. school te Geersdijk f 2000.86 en f 2004.66, chr. ulo-school te Wissenkerke f 4198.15 en f 4206.63, ter wijl voor de ulo-school de vergoeding voor het vak-onderwijs werd bepaald op f 1064.65 en voor het vak nuttige hand werken op f 193.85. Op voorstel van b. en w. werd aan de afdeling E.H.B.O. te Kamperland en Wissenkerke op hun verzoek een jaar lijkse subsidie, tot wederopzeggens, ver leend van f 100.elk. Hierna werd de gemeenterekening 1953 aangeboden, in ontvang gewone dienst f 530.685.26, in uitgaaf f 532.305.93 en een nadelig slot van f 1.620.67. Voor de kapitaaldienst bedroegen de uitgaven f 975.197.62, de ontvangsten f 818.747.Q7 en het nadelig slot f 156.450.25. Deze rekening is na gezien door het verificatiebureau van de ver. van Ned. Gemeenten. B. en w. veronderstellen dat voor het nazien van die rekening door een commissie uit de raad slechts matige belangstelling zou bestaan en daarom stéllen zij voor deze rekening niet meer door een commissie te laten nazien. Het lid Hoveijn kon zich hiermede niet verenigen, het inzicht in de financi ële gang van de gemeente zou door een dergelijke gang van zaken geheel teloor gaan. Hij vond een commissie tot na zien van de rekening, ook al is die reeds nagezien en 4 jaar oud, geen overbodige luxe. B. en w., van de gedachte uitge gaan de leden een genoegen te doen door geen commissie aan te wijzen, wa ren dadelijk bereid op de woorden van Hoveijn in te gaan en wezen de heren Westerweele en De Lange tot commis sieleden aan, terwijl de goedkeuring van de rekening werd aangehouden tot de volgende vergadering. Het voorstel van b. en w. tot het aan brengen van een wijziging in de politie verordening werd eveneens aangehou den tot een volgende vergadering. De preciese vaststelling en uitleg van be doelde wijziging, speciaal het woord venten, speelde én b. en w. én de le den parten. In de begroting 1956 en 1957 werden enige administratieve wijzigingen aange bracht, waardoor de gemeente een uit kering uit het gemeentefonds zal ver krijgen van f 25.972.31. Z.h.s. werd hierna besloten tot ophef fing van de gemeenschappelijke regeling Centrale Dienst Bevelanden. Deze rege ling komt de gemeente, en vele andere aangesloten gemeenten, veel te duur. Ieder jaar wordt het te betalen bedrag hoger, daarom zal de mogelijkheid on derzocht worden tot een gezamenlijke regeling, b.v. met Kortgene en Wol- faartsdijk. De voornaamste oorzaak van de dure Centrale Dienst is de te grote top van die Dienst. Van de N.V. Bank van Ned. Gemeen ten is een aanbieding ontvangen voor een vaste geldlening ad f 42.200.tegen een rente van 4*/4 °/o en een looptijd van 30 jaar. Hoewel het bedrag beslist on toereikend is, om de kapitaalsbehoefte, welke thans nodig is voor de woning bouw, te dekken, wordt toch voorge steld op deze aanbieding in te gaan, daar er thans geen andere mogelijkheden zijn om kapitaal te krijgen. De geboden mogelijkheden moeten dus zoveel mo gelijk worden aangegrepen en daarom werd z.h.s. besloten die lening aan te gaan. In antwoord op een vraag van het lid Markusse in de vorige vergadering, kon de voorzitter thans mededelen de kwes tie van de grafstenen bekeken te heb ben. Het komt hem het beste voor dat de betreffende families zich hieromtrent met hem in verbinding stellen. Bij de rondgang over dat kerkhof te Kamper land is hem tevens gebleken, dat de be schikbare ruimte binnen afzienbare tijd te klein zal blijken 'te zijn, b. en w. zul len hieraan hun aandacht schenken. Bij de rondvraag informeerde het lid Westerweele of er reeds iets bekend is over een veranderde bootdienst Kort gene-Wolf aartsdijk op de zondag. De voorzitter antwoordde hem, dat op dit verzoek tot op heden taal noch teken was ontvangen. Klachten waren er'bin nengekomen over de verandering in de bootdienst van 's morgens 7.55 uur in 8.05 uur. Voor de vele scholieren bete kent dit een verslechtering in de dienst. Met de boot van 7.55 uur konden zij juist op tijd in school zijn. Nu deze boot 8.05 gaat varen, zijn zij genoodzaakt een uur eerder over te varen. Wethouder Leendertse" zal deze feiten in de Staten- zitting ter sprake brengen. Het lid Sc.heele vroeg, gezien het groot aantal werklozen dat deze gemeente heeft, naar de mogelijkheid daarvoor em plooi te vinden door b.v. het aantrekken van een klein fabriekje of iets dergelijks. Op het eiland Tholen is dit reeds met succes toegepast. Het groot aantal werklozen heeft de voorzitter steeds dwarsgezeten, temeer daar het leggen van de nieuwe riolering te Kamperland deze mensen best had kunnen gebruiken. Verscheidene malen had hij hierover Middelburg reeds op gebeld, maar kreeg dan steeds geen toe stemming. Bestedingsbeperking is het wat hier voor een honderdtal werklozen zorgt. De mogelijkheid bestaat nog, dat dit vraagstuk voor de a.s. winter met voorkeur behandeld zal worden. Wat de plannen voor een fabriekje betreft, zal hij dit eens met het E.T.I. bespreken. Met het dankgebed sloot de voorzitter deze vergadering. Burgerlijke Stand Wissenkerke Geboren: 3 mei. Jacob Marcus, z.v. L. O. Kempe en T. C. Kramer. Hendrik Anthonie, z.v. M. A. van der Maas en A. J. Kramer. 15 méi. Cornelis Hendrik, z.v. A. Poortvliet en J. J. Hoogerland. 26 mei. Marinus Pieter, z.v. W. C. Leenpoel en L. M. de Waard. 30 mei. Neeltje Jo hanna Wilhelmina, d.v. A. van der Wee- Ie en M. L. de Vrieze. Te Goes op 14 mei. Cora Jacoba Sara, d.v. B. R. de Looff en G. M. van de Linde. Ondertrouwd: geen. Getrouwd: 15 mei. Izaak Johannes Schoonakker, 36 jr. te 's-Gravenhage en Joppa Klazina Schrier, 36 jr. Overleden: 12 mei. Maria Pieternella de Kam, 83 jr., echtgen. van H. Bierens. 13 mei. Francina Meerman, 73 jr., on gehuwd. 3e Pinksterdag zal door burgemees ter Van Plalst officieel de uniformen aan „Apollo" worden overgedragen. Vrijwel alle inwoners van Wissenkerke hebben door hun spontane medewerking dit heugelijke feit mogelijk gemaakt. Ten einde aan deze overdracht een enigszins feestelijk karakter te geven, is onder staand programma opgemaakt, dat bij gunstig weer geheel zal worden afge werkt. 1.30 uur mars door „Apollo". 2.303.30 uur Voetbalwedstrijd tussen 2 middelburgse elftallen, waaronder bekende oud-voetballers. 4 uur officiële overdracht van de unifor men voor het gemeentehuis, waar bij de gymnastiekvereniging met 100 in keurige kostuums geklede da mes-gymnasten aanwezig zal zijn. 4.305.30 uur mars door „Apollo". 5.306.15 uur pauze. 6.15 uur7 uur mars door de gezamen lijke muziekgezelschappen „Nico- leen", „Apollo", „Ons Genoegen" en de Kon. E.M.M. met haar drumband 7 uur grote voetbalwedstrijd tussen een elftal uit Middelburg én een elftal uit Souburg (MiddelburgR.C.S.). 8.45 uur concert door „Ons Genoegen" op de muziektent. 9.30 uur concert door de Kon. Harm. E.M.M. op de muziektent. 10.15 uur concert door „Apollo" op de muziektent. Te ongeveer 10.30 uur trekking van de 10 eerste prijzen van de verlo ting; hoofdprijs een mooi loopvar kentje. Tot slot grote fakkeloptocht door „Apollo". VOORLICHTING VAN KIJK UIT DE PIJL IS GEEN TOVERSTAF Veel bestuurders verkeren (en dan zeer positief ten onrechte) in de mening, dat het uitsteken van de pijl alleen voldoen de is. We zeggen met de meeste klem, dat de richtingaanwijzer een hulpmiddel is. Plet ontheft u niet van de plicht, zich persoonlijk te overtuigen of uw manoeu vre verantwoord is, waarbij u rekening houden moet met het feit, dat uw spie gel een dode hoek heeft De pijlen moeten een langwerpige vorm hebben, de lengte moet tenminste driemaal de breedte zijn. Ze moeten zo wel naar voren als naar achteren een oranje-geel tot oranje-rood licht uitstra len. Verder is het nodig, dat de richting wijzers duidelijk buiten de carosserie uit steken. Als deze rood van kleur is, dovet dit aan de duidelijkheid geen goed. Ook de z.g. clignoteurs zijn toegestaan Kleur ook oranje-geel tot oranje-rood. We onderscheiden die, welke uitstekend (met de klemtoon op „uit") opzij zijn aangebracht en die, welke zijn geplaatst aan de voorkant van de auto en in de achterzijde. In het eerste geval kan men er met twee volstaan, in het tweede moet men er vier hebben. Clignoteurs worden vaak toegepast, vooral om het feit, dat ze minder kwets baar zijn dan de pijlen. In minstens even sterke mate als bij de pijlen geldt ook hier: „Overtuig u zelf van het achterop komend verkeer, de clignoteur geeft geen vrijbrief". Herhaalde malen komt het voor, dat de pijl klemt. Een enkele keer ziet men ze zelfs naar twee kanten tegelijk uit staan. Wees voorzichtig en houdt voort durend controle. En de pijl én de clignoteur zijn veilig heidsfactoren, maar de voornaamste bent u zelf. Geef wat kleinigheid uit voor repa ratie voor het u groot geld gaat kosten! Lange Vorststraat 42-44-54, Tel. 01100-2717 Ganzepooetstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1957 | | pagina 1