NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE schoenen mei Kinderen in bet verkeer Uanden met Uamea-Geiei verzorgd,worden luxe handen Aan onze postabonnee's Ook Albert Schweitzer sprak In blijde Verwachting Koninklijke Nederlandse Middenstands Bond noordbevelandse middenstandsavond gehouden De toekomstige economische ontwikkeling van Noord-Beveland No. 2832 Zaterdag 4 mei 1957 60e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.50 per jaar Franco per post 5.25 Advertenties 6 cent per mm Het porto van ons blad is door de P.T.T. per 1 april j.l. van 2 cent op 4 cent gebracht, reden waarom wij, tot onze spijt, gedwongen zijn de prijs van ons blad te verhogen. Beschikten wij, voor de verhoging, bij onze abonnee's over f 4.voor een jaarabonnement, frano per post, thans moeten wij over f 5.25 beschikken, incasso inbegrepen. De abonnee's die in januari betaalden krijgen daarom binnen en kele dagen een aanvullende kwitantie van f 1.aangeboden. Wij vertrouwen dat onze abonnee's deze gedwongen verhoging zullen billijken. De uitgever. door dr. P. H. Ritter De verontrusting over de gevaren der kern-energie neemt toe. Ook een interna tionale en van grote liefde voor de mens heid vervulde persoonlijkheid als Albert Schweitzer heeft gewaarschuwd en het verzet tegen het gebruik van atoom-wa pens, waarin de atoomgeleerden vooraan gaan, gesteund met zijn gezag. Het verzet richt zich niet alleen tegen een oorlog met de atoomwapens, die een vernietiging der mensheid zou beteke nen, maar ook tegen het actuele gevaar van de proefnemingen met atoom-ex plosies dat ernstiger is dan de leken ver moeden. De verzadiging van de damp kring met radio-actieve elementen, ten gevolge van de proefnemingen, is een verschijnsel dat zich zal openbaren niet alleen in een ontstellende toekomst die God verhoede maar nu al in tast bare actualiteit. De omgeving van de streken, waar proefnemingen plaats von den, klaagt over de gevolgen en vreest en beeft voor herhalingen. Niettemin worden de proefnemingen voortgezet en zelfs door landen, die zich vroeger onthielden, bedreven. Het acute gevaar wordt dus niet slechts gehand haafd, maar uitgebreid en de nadelen van deze ontstellende gewoonte worden blijkbaar verdoezeld, want de aankon digingen van deze verschrikkelijke ex perimenten gaan meestal vergezeld van geruststellende verklaringen in de pers der proefnemende landen. Als wij deze terreur van de technische vernietigingsmiddelen overzien, dan zijn er vooral twee omstandigheden, die ons doen sidderen. Op de eerste plaats het gruwelijke feit, dat het kernwapen, dat kort geleden nog als uiterste, tot het al lerlaatste te vermijden geweldmiddel werd beschouwd, thans meer dan vroe ger in de planmatige oorlogsvoering wordt binnengeschoven. Rusland zal in een derde wereldoorlog beschikken over een vervaarlijke man kracht en daardoor de meerdere kunnen zijn van het westen. Amerika beschikt voorshands nog over een technische o- ver-macht. Beziet men deze situatie zui ver militair, dan ligt de gedachte voor de hand, dat het potentiële evenwicht moet worden gehandhaafd, doordat het gemis van mankracht, dat het westen vertoont, wordt vergoed door een gro ter technische bedrevenheid aan weste lijke zijde. In dit verband is het merkwaardig op te merken, dat Groot-Brittannië zijn troepen in de voormalige vijandelijke ge bieden wil verminderen. Het moet dus tegenover zijn verminderde legersterkte technische wapens, kernwapens in de plaats hebben. Het lijkt soms wel of er een uitdeling van kernwapens van ame- rikaanse zijde aan de landen der weste lijke alliantie plaats grijpt. Wij achten deze ontwikkeling ontstel lend. Wanneer geleidelijk rekening wordt gehouden in het proces der mili taire verdediging met het atoomwapen als regelmatige factor, dan schuift men de toestand, waarin de mensheid ten on dergaat, naderbij. Wat vroeger uiterste noodzaak was, wordt thans systematisch Niemand kan de toekomst voorspellen en de geschiedenis is grillig. Er kunnen zich plotseling incidenten voordoen, die de wereld in een nieuw onheil storten. Maar er is grond voor de verwachting, dat de derde wereldoorlog voorlopig uit blijft en de spanningen, die de mensheid in een toestand van onrust houden zich zullen ontladen in kleinere, partiële oor logen, zonder dat een algemene wereld brand uitbreekt. Wij nemen aan, dat bij beide tegenge stelde machten het inzicht aanwezig is, dat beider levensbelang medebrengt de laatste definitieve ramp, die een einde zal maken aan ons aller leven, te moeten verhoeden. Maar ondanks de waarschijn lijkheid, dat dat politieke spel zo wordt gevoerd dat de grote ramp wordt voor komen, zien wij toch de mogelijkheid, dat de mensheid of een groot gedeelte van haar aan het militaire gebruik der kern-energie te gronde gaat. Er heeft zich een nieuw element doen kennen in de tragedie der kernwapens. Ook zonder dat een grote oorlog komt, is ons leven in gevaar. De radio-activiteit bedreigt nu reeds het mensdom. Wie geeft ons de verzekering, dat de proefne mingen niet eindeloos en in steeds snel lere frekwentie zullen worden herhaald? En hoe onkundig zijn wij omtrent de ge heimzinnige werking van te kwader ure opgeroepen natuurkrachten! Het gevaar komt niet, maar is er al, tenzij mórgen een overeenkomst wordt gesloten, waarbij de proefnemingen wor den gestaakt en de beide tegengestelde machten daar stipt de hand aan houden. Dit voorstel is niet alleen mogelijk, maar ook redelijk. Hoe ver de belangen en de ideologieën van de beide wereldmachten uiteenlo pen, in één opzicht is er bij beiden één heid van bedoeling: dat de mensheid, waarvan zij beiden deel uitmaken, niet ondergaat. Wij komen op de tweede verontrus tende omstandigheid, die in de huidige toestand besloten ligt. De situatie van de wereld wordt beheerst door een boos aardig spel. Het is niet zó, dat er twee gelederen zich tegenover elkaar bevin den, maar het is aldus, dat men elkan der bestookt met dreigingen en spelde- prikken. Een atoombomontploffing is een zet op het politieke schaakbord. Maar het is nu duidelijk geworden, nu er iets meer omtrent de werking der radio-activiteit is uitgelekt, dat deze zetten op het poli tieke schaakbord mensenlevens kunnen kosten, in stijgende mate. Deze toestand is diep-onzedelijk en bijzonder verschrik kelijk. Het westen bevindt zich voor de nood zaak zich tegen een agressieve totalitaire mogendheid, die aan de wereld haar vrijheid wil ontnemen, te verdedigen. Het is zijn plicht het is ook Neder lands plicht, deel te nemen aan de af weer van de communistische staat. Maar men zij met atoombom-ontploffingen voorzichtig en Nederland bezinne zich, voordat het kernwapens aanvaardt. (Nadruk verboden). Als je op die vijfde meidag Even t'rugdenkt aan „weleer" En je ziet de oorlogsdagen Met al hun ellende weer, Als je even t'rug gaat leven In die zo benarde tijd Van ontbering en ontzetting, Wanhoop en onmens'lijkheid, Als je t'rugdenkt aan de rampspoed Van de grote wereldbrand. En de velen, die daar vielen Voor de vrijheid van ons land, Voel je dubbel de beteek'nis Van dat kleine woordje „VRIJ", Dus doorleef je dubbel dankbaar Deze dag: de vijfde mei. CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden) V erkeersopvoeding moet thuis beginnen Een verkeersongeval is altijd onaan genaam, maar zeker als er kinderen bij betrokken zijn weegt het dubbel zo zwaar. Jaarlijks telt men in ons land ca. 6000 verkeersslachtoffertjes beneden de 15 jaar. Realiseert u zich eens wat dit zeg gen wil: 6000 kinderen, die bij een ver keersongeval betrokken zijn. 6000 on gevallen, waarvan ca. 300 met dode lijke afloop en meer dan 3000, waarbij een kind zwaar wordt gewond. Natuurlijk, een groot deel van deze jeugdige slachtoffers heeft het ongeval aan eigen onvoorzichtigheid te wijten, doch dit ontslaat ons, volwassen weg gebruikers, niet van de plicht alles te doen om dit schrikbarend hoge aantal ongevallen te reduceren. Op papier is dit gemakkelijk gezegd, maar hoe staat het met de praktijk? Bovengenoemde cij fers geven daar een even duidelijk als afschrikwekkend antwoord op. De vraag is, wat er kan worden ge daan om het aantal ongevallen te ver minderen. Dit is een probleem dat niet de laatste jaren is opgekomen, alhoewel een ingrijpen steeds belangrijker wordt. Reeds lang voor de oorlog, omstreeks het midden van de twintiger jaren werd er in ons land een commissie benoemd, welke belast was met het onderzoeken naar de mogelijkheid en de wenselijk heid van het geven van verkeersonder- richt op de scholen en reeds toen was men unaniem van oordeel, dat dit on derricht tot de noodzakelijkheden be hoorde. Het is echter pas de laatste jaren, dat er sprake is van een verkeersonderwijs van enig belang en het ziet er naar uit, dat er in de toekomst steeds meer aan dacht aan dit zo belangrijke onderwerp zal worden geschonken. En thuis? Het verkeeronderwijs op de scholen achten wij van zeer groot belang, doch het onderwerp mag in de huiselijke kring evenmin onbesproken blijven. Vaak tracht men met een pijnlijke nauwkeu righeid de kinderen goede omgangsvor men bij te brengen, doch het komt e- veneens veelvuldig voor dat het onder werp verkeer misschien door onkun digheid van de ouders in het huisge zin vrijwel nimmer aan de orde wordt gesteld. Een goed voorbeeld doet goed navolgen, zegt het spreekwoord en als het ergens op van toepassing is, is het zeker waar het de jeugd in het verkeer betreft. Wanneer de ouders zich zelf toeleggen op het correct hanteren van de verkeersregels en de daarmee samenhangende proble men met de kinderen bespreken, dan zal deze vorm van opvoeding zeker resultaat hebben. Bijzonder belangrijk in dit verband is ook het werk van de klaar-overs, een in stelling die in ons land 10 jaar gele den naar amerikaans voorbeeld tot stand kwam. Alleen al in Amsterdam zijn dage lijks ongeveer 170 verkeersbrigades in actie, welke een kleine 150.000 kinderen (en vaak ook volwassenen) bij het over steken van gevaarlijke punten behulp zaam zijn. Sinds deze schoolbrigades met hun taak begonnen zijn, is het aantal onge vallen op deze punten belangrijk afge- V erkeersexamens. Een ander onderdeel van de verkeers- opvoeding, waarvoor steeds meer be langstelling blijkt te bestaan, is het doen deelnemen van de kinderen aan de schoolverkeersexamens. In 1952 werd hieraan door 96.000 kinderen deelgeno men, in 1954 werden 150.000 deelnemers ingeschreven en het vorig jaar bedroeg het aantal jeugdige examendeelnemers niet minder dan 190.000. In het buitenland past men nog ver schillende andere middelen toe om de jeugd in het samenspel van het verkeer vertrouwd te doen geraken. In België en Frankrijk b.v. kent men de verkeers- tuinen, in Duitsland wordt veel succes geboekt met het vertonen van een ver- keerspoppenkast voor zeer jeugdige kin deren en zo zijn er nog meer even ori ginele als doelmatige voorbeelden te noemen van middelen om de jeugd voor de verkeersvraagstukken te interesseren. Een groot voordeel hierbij is, dat wat bij de ouderen vaak onbereikbaar schijnt n.l. een intensieve belangstelling voor de verkeersmiddelen en het ver keer, bij de jeugd over het algemeen ge makkelijker te bereiken is en van deze gelegenheid moet men zoveel mogelijk gebruik maken. Op ons, automobilisten en andere weg gebruikers, blijft nochtans de taak rus ten steeds met extra aandacht het kind in het verkeer te blijven gadeslaan, want een kind blijft op dit punt altijd onberekenbaar en een ongeluk ligt in een klein hoekje. Alle moeite enerzijds is vergeefs, als men anderzijds ontelbare ouderen op en in het verkeer loslaat zonder begrip van de verkeersregels. (Nadruk verboden). VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER" Wie veilig bromt er 't eerste komt! DE REMMEN VAN UW BROMFIETS Om veilig te rijden is het een eerste vereiste, dat u een paar goede remmen op uw bromfiets heeft, één op het voor- en één op het achterwiel. Een bandrem is verboden. Houdt uw remmen voort durend onder1 controle, want van één meter remafstand meer of minder kan veel afhangen. U rijdt zo voorzichtig, dat u ze nog nooit voor een ernstig geval nodig heeft gehad? Bedenk, dat een ANDER het u aandoen kan. Laat dus uw remmen regelmatig na zien en bijstellen. Dit betekent voor veel bromfietsers een uitgave. Laten zij zich die getroosten, de veiligheid gaat voor alles. En als ze treuzelen totdat het te laat is, kon er nog wel eens een fiks be drag bovenop komen! Doet het nu, voor het te laat is! Zo heet het Doktersboek met èlle raad voor Moeder en Baby. Graftls bij de Babyderm Super-Babyset, waarin poe der - zalf - olie - zeep - shampoo, f 5.90. Weten is gerust zijn. Op donderdag 9 mei a.s. wordt om 8 uur n.m. in hotel „De Kroon" te Wissenkerke een gezellige en tevens leerzame Naast het vertonen van bijzonder actuele films, o.m. over de onderdrukking van het hongaarse volk, zal de heer A. Korstanje, rijksmiddenstandsconsulent voor Zeeland, spreken over Alle middenstanders van Noord-Beveland met hun echtgenoten en verdere gezinsleden zijn hartelijk welkom. Belangstellenden, die wonen op Kats, dienen zich, indien zij niet over een eigen vervoermiddel beschikken, vooraf te wen den tot de heer P. M. van der Werf, Havelaarstraat 68 te Co- lijnsplaat, telefoon 268. Degenen, die op Kamperland wonen, kunnen zich in verband met bovenstaande wenden tot de heer R. Slotema, Voorstraat 34 te Wissenkerke, telefoon 347. De leden van de K.N.M.B. ontvangen alle inlichtingen via een persoonlijke uitnodiging. De gezamenlijke besturen van Noord-Beveland. Ganzcpoortstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1957 | | pagina 1