NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De vorstin der lage landen ■SBil Plouvier heeft DE schoenen F* U ROL Raadsvergadering Kortgene Huidgenezing No. 2831 Zaterdag 27 april 1957 60e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.50 per jaar Franco per post 4.00 Advertenties 6 cent per mm Bijna onhoorbaar zoemend staat een grote, prachtig zwart glimmende auto voor het paleis Soestdijk, waar de koninklijke familie verblijf houdt. Hare Majesteit daalt de trappen af, neemt plaats, portieren klappen en weg H.M. bezoekt een school in Flevoland zoeft de wagen met neerlands vorstin in de richting van een plaats waar haar taak roept. Dat kan elke plaats in Nederland zijn, ja zelfs daarbuiten, want de taak van Hare Majesteit is veel omvattend. Als regerend vorstin stelt zij er prijs op acte de présence te geven, overal waar iets belangrijks plaats vindt. Hiermede toont zij overduidelijk hoe zeer haar wel en wee van land en volk ter harte gaat. Nederland mag zich gelukkig prijzen een vorstin te hebben, die zich onverbrekelijk verbonden weet met haar volk, ja zich er één mee voelt en dit ook laat blijken bij elke gelegenheid die zich voor doet. Haar representatieve taak is hierdoor veelomvattend en vergt zeer veel tijd. Daarnaast heeft Hare Majesteit haar uitgebreide werkzaamheden als regerend vorstin, namelijk alles wat de staatszaken betreft. Veel confe renties, bestuderen van stukken en alles wat daar verder mee te maken heeft. Een zware taak met grote verantwoordelijkheid, die een groot deel van haar dag eist. Daar blijft het echter niet bij, want regelmatig ontvangt H.M. per sonen in audiëntie. Het betreft hier landgenoten en vreemdelingen uit alle rangen en standen die met H.M. een of andere kwestie wensen te bespre ken en hiertoe een verzoek hebben ingediend. Zo bezoeken haar duizen den per jaar. Op deze manier, zo belast met werk, is H.M. genoodzaakt haar dag volgens plan in te delen. Maar er is nog meer. Onze koningin is ook moe der van een gezin en deze positie vat zij hoog en serieus op. „Mijn gezin is mijn hobby" heeft zij eens gezegd en dit spreekt boekdelen. Het is wonderlijk hoe H.M. naast haar zo buitengewoon drukke en haar bijna geheel in beslagnemende werkzaamheden en taken, toch nog altijd kans ziet om voldoende tijd, te vinden voor het gezinsleven. In haar gezin is zij de moeder en vrouw, waarom allen zich scharen, die de gezelligheid en de sfeer brengt, zoals dat in elk goed gezin het geval is. Dit is haar mo gelijk, doordat zij haar gezin beschouwt als haar liefhebberij, waaraan zij elk vrij uurtje besteedt en waarin zij verkwikking en ontspanning vindt, omdat dit gezinsleven zo anders is, zo los staat, van haar dagelijkse werk zaamheden. Nederland mag zich gelukkig prijzen met een vorstin, die kans ziet naast hoogste gezagsdraagster in den lande, tevens een goede moeder en echtge note te zijn, een vrouw wier gehele leven en werken gewijd is aan haar land, volk en gezin, waarbij zij zichzelf volkomen wegcijfert. Het is niet verwon derlijk, dat ons gehele volk dit naar waarde weet te schatten en meeleeft met de belangrijke gebeurtenissen in het vorstelijk gezin. Een feestdag daar is een feestdag voor het gehele volk, waarmee het oranjehuis zo nauw is ver bonden. En zeker de verjaardag van H.M. de koningin, van ouds her de koninginnedag, is de grootste feestdag in den lande. Dan manifesteert zich de hechte band tussen volk en vorstenhuis, zoals deze in Nederland bestaat. Zo ook op deze 30ste april, wanneer wij gezamenlijk weer de verjaar dag van H.M. vieren. Dan denken we aan deze eerste vrouw van Neder land en wensen haar nog zeer vele jaren in geluk en voorspoed temidden van haar volk. (Nadruk verboden). H.M. op bezoek in het rampgebied Noord-Beveland. Woensdagmiddag kwam de raad vol tallig in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester A. A. Schuit. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Een aantal ingekomen stukken, w.o. brandweerrapporten van de korpsen Co- lijnsplaat, Kats en Kortgene, werden voor kennisgeving aangenomen. Medegedeeld werd, dat door b. en w. per 15 april j.l. aan C. M. Overbeeke te Kats vergunning is verleend tot het ex ploiteren van een huurauto. Aan de ge meente werd door de directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid een rijksbijdrage van f 20.884.ver leend in de kosten van herbouw van 2 woningen. Deze woningen worden te Kortgene gebouwd ter vervulling van de 2 bestedingsplichten, welke de gemeen te destijds heeft overgenomen. Als vertegenwoordiger van het college van b. en w. voor een bijeenkomst in zake een bespreking betreffende de uit voering en financiering aanpassingswer- ken drie-eilanden-plan werd door b. en w. de burgemeester aangewezen, met als plaatsvervanger wethouder Bom. Tot het tijdstip waarop in de vacature van hoofd van de openbare lagere school te Colijnsplaat is voorzien, werd op voor stel van b. en w. tot lid van de com missie tot wering van schoolverzuim met algemene stemmen benoemd de heer P. J. Kampman. In bespreking kwam nu het voorstel van b. en w. tot het per 1 maart 1957 uit treden uit de gemeenschappelijke rege ling „Centrale Dienst Bevelanden". De Districtscommissie Centrale Dienst Huidzuiverheid Huidgezondheid Puislies verdrogen door Purol-poeder Bevelanden, bestaande uit de burge meester van Wissenkerke en de burge meester van Kortgene heeft aan de Cen trale Commissie van de C.D.B. bericht, dat de huidige regeling door de beide colleges van burgemeester en wethou ders geen gelukkige regeling wordt ge acht. Als groot bezwaar van de regeling heeft de commissie genoemd het hinken van de regeling op twee gedachten. Een regeling voor Zuid- en Noord-Beveland heeft geen zin als de districten los staan van het hoofdkantoor of anders gezegd, als de districtsopzichters zich niets van de directeur behoeven aan te trekken. Als er een directeur van een Centrale Dienst is aangesteld, behoort hem het toezicht over de districtsopzichters te worden opgedragen. Heeft hij dit toe zicht niet, dan is hij overbodig. Uit de besprekingen gevoerd door de colleges van b. en w. van alle districten is gebleken, dat voor handhaving van de „top" niets wordt gevoeld. Na een uiteenzetting door de voorzit ter over het ontstaan en de ontwikke ling van deze dienst, zeide het lid Sa- lomé zich voor te kunnen stellen dat deze dienst geen bevrediging schenkt en vroeg hoe het met die Centrale Diensten in andere gemeenten is gesteld. Uit hoof de van zijn functie vond hij het jam mer dat er geen hechte gemeenschappe lijke regeling was. De voorzitter ziet nu maar één moge lijkheid, de gemeenten moeten van de bestaande regeling af en een nieuwe ge meenschappelijke regeling treffen, die werkelijk gemeenschappelijk is. Hij is benieuwd hoe de houding van Ged. Sta ten in deze zal zijn. Het lid Breure meende dat de ge meenten Wissenkerke en Kortgene best samen zulk een regeling konden treffen en de daaraan verbonden kosten konden betalen uit het bedrag dat ze nu aan de bestaande regeling kwijt zijn, waarop de voorzitter dit in twijfel trok. Beide gemeenten betalen thans tezamen ongeveer f 12.500.per jaar. Zal men met dit bedrag toekomen voor een eigen dienst waar minstens een ingenieur aan het hoofd zal moeten staan, die de be schikking moet hebben over eigen ver voer, een bureau enz. Z.h.s. werd hierop het voorstel aan genomen. Tot het bespreken van enige wijzigin gen in de begrotingen gewone dienst 1956 en kapitaaldienst 1956 werd onge veer een uur een besloten zitting gehou den. Na heropening werden bedoelde wijzigingen z.h.s. vastgesteld. Aan J. Markusse te Kats en W. van Sluijs te Kortgene werd een premie in gevolge de premieregeling woningver betering en -splitsing toegekend tot een gezamenlijk bedrag van f 550. Hierna kwam in behandeling het voor stel van b. en w. tot het verlenen van een subsidie ad f 100.in de kosten van aankoop van een televisietoestel ten behoeve van „Rustoord" in verband met het enige tijd geleden gevierde 40-jarig bestaan dier instelling. Het lid Welleman zeide te zullen voor stemmen, maar dit niet van harte te zul len doen. Hij vond het een beetje klein van het comité te Colijnsplaat om nu, voor een tekort, bij de gemeente aan te kloppen. In plaats van een televisietoe stel van f 1495.aan te kopen, had men ook kunnen volstaan met een toestel van f 1100.De voorzitter zeide, dat deze subsidie-aanvrage niet van pasgeleden dateert en ook, dat een goedkoper VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER" Richt uw licht een ander niet in het gezicht! Geen verblindend licht! Dat geldt zo wel voor de automobilist als voor u, wielrijder! Er wordt van u geëist, dat de lantaarn van uw fiets schuin naar omlaag gericht is, want alleen zo verzekert u de veilig heid van de bestuurders, die u tegemoet komen. Verblinding betekent een sinister spel letje met het verkeersongeval. Wie wil het voor zijn verantwoording nemen? Vóórdat u moreel of door de rechter ter verantwoording geroepen zou wor den: „Richt uw licht, 't is naastenplicht". En hoe staat het met uw achterlamp je? Het is bekend, dat het dikwijls uit gaat, zonder dat de bestuurder het weet. Daarom: „Doe wel en zie zo nu en dan eens om!" is kleiner toestel niet mogelijk was voor een dergelijk gebouw. Veertig jaar heeft deze instelling haar nuttig werk voor de bejaarden uit deze gemeente ge daan en daarom is hij ook voorstander van een zo goed mogelijk voor de dag komen met een jubileumgeschenk. De gemeente kan de gevraagde subsidie des noods uit een bestaand potje betalen. Het lid Van der Weele was het met Wel leman eens, het comité had niet geroeid met de riemen die zij had. Wethouder Bom zeide' hierop, dat het comité, in tijdnood, het toestel reeds gekocht had vóór de opbrengst van de lijst bekend was. Wethouder Maas was het ook met Welleman eens en informeerde naar het Dabyderm-zeep potje van de voorzitter, waarop deze antwoordde, dat deze subsidiëring de raad toekwam, het is een erkenning van het zegenrijke werk door „Rustoord" verricht. Het lid Van der Weele wees er nogmaals met nadruk op, dat het comité te gul met haar centen was geweest, door f 1900.uit te geven en er maar f 1300 te hebben. Hij illustreerde dit door te zeggen: men kan toch wel dansen al is het niet met de bruid. Het lid Breure was het met Van der Weele eens, het comité had z.i. te hoog gegrepen en daarom vond hij het nu klein van dat comité om daarvoor bij de gemeente aan te kloppen. Bovendien is het voor hem een open vraag of dat televisietoestel de juiste keuze van het comité is geweest. Volgens Van der Weele kijkt de helft van de bejaarden niet naar de uitzendingen en voor de andere helft zijn die uitzendingen hin derlijk, waarop wethouder Bom zegt, we gaan rustig door met of zonder die 100 gulden. Het lid Korteknie vroeg of het co mité al naar een andere oplossing ter dekking van het tekort heeft gezocht, waarop de voorzitter ten antwoord gaf, dat wij niets van een tekort afweten en dat het daar ook niet over gaat. Het ze genrijke werk van „Rustoord" moet her dacht worden. Het lid Van der Weele zeide hierop: neem eens aan, dat het toestel betaald is, dan is er geen tekort Wethouder Bom antwoordde, dan is het geen dekken van een tekort, het wordt dan een gift, waar op de voorzitter zeide, dat het toestel reeds aan de leverancier betaald is. Wethouder Bom zette nader uiteen hoe een en ander in zijn werk is gegaan. Het comité wilde iets voor het 40-jarig ju bileum doen, maar wat? De keuze viel op een televisietoestel, niet het goed- Ganzepoortstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1957 | | pagina 1