NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE sehoenen Raadsvergadering Wissenkerke l¥ÖR@LDeTandpasta van standing^ No. 2828 Zaterdag 6 april 1957 60e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.50 per jaar Franco per post I 4.00 Advertenties 6 cent per mm Onder voorzitterschap van burgemees ter Van Halst kwam de raad dezer ge meente enige dagen geleden in open bare vergadering bijeen. Wethouder Leendertse was met kennisgeving afwe zig. Na voorlezing van het gebruikelijke gebed opende de voorzitter met enige woorden deze vergadering, daarbij het lid De Smit hartelijk welkom hetende na diens zware ziekte. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Een 10-tal ingekomen stukken, w.o. e- nige brandweerrapporten over gehouden oefeningen, werden voor kennisgeving aangenomen, waarna z.h.s. de wethou derssalarissen van f 645.tot f 780. werden verhoogd. Het voorschot ten behoeve van de ver schillende bijzondere scholen in deze ge meente werd voor de Ger. school te Kamperland vastgesteld op f 6102.10, voor de Ned. Herv. school te Kamper land op f 4829.—- voor de Ger. school te Geersdijk op f 2122.03, voor de Chr. school te Wissenkerke op f 5385.07 en voor de Chr. Ulo-school te Wissenkerke op f 4427.03, terwijl het voorschot voor het onderwijs in gymnastiek en hand werken voor die school bepaald werd op f 1179.79. Baby-verzorging met Babyderm-preparaten Huidje van alle smetten vrij, hoofdje rein met gezonde haargroei Aan de chr. kleuterschool te Wissen kerke werd het voorschot bepaald op f 1669.75, aan die te Kamperland op f 1784.50 en aan die te Geersdijk op f 828.50. Voor de aanschaffing van enige schoolbanken werd de chr. ulo-school een bedrag toegestaan van f 362.40. Aan de commissie voor het houden van een voordrachtmiddag voor de la gere en ulo-scholen werd op haar ver zoek voor 1957 een subsidie toegekend van f 50. De heer J. van Halst werd als lid van het Burgerlijk Armbestuur herbenoemd. Aan de N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten werd op haar verzoek een rechtstreekse gemeentelijke garantie ver leend van f 10.000.Het lid De Lange merkte hierbij op, dat hij bang is voor borgen en dat bij een verkeerd gaan bij die Bouwkas de financiële gevolgen voor deze gemeente te zwaar zouden zijn. De voorzitter en wethouder Zuijdweg zet ten de zaak nader uiteen, er bij vermel dende, dat alle aangesloten gemeenten de gevraagde garantie verlenen. De be stedingsbeperking is de oorzaak van de geldschaarste. Voor de tijd van tien jaar werd we derom een stuk weiland als sportterrein van de heer C. J. Schippers te Kamper land gehuurd. Het lid Bustraan, gezien de financiële toestand van de gemeente en niet doordrongen van de noodzaak van sportvelden, was het enige lid, dat zich met dit besluit niet kon verenigen. Aan de heer A. Filius* te Wissenkerke werd een stukje grond, liggende achter zijn woning en groot 142 m2, ver kocht voor f 1.25 per m2. De heer P. van de Vreugde werd ont heffing van hondenbelasting verleend voor zijn gestorven hond. Het verzoek van O. J. van Welie om ontheffing van die belasting voor zijn weggelopen hond werd op voorstel van Westerweele aan gehouden. Volgens hem loopt bedoelde hond over Kamperland en is de heer Welie daarvoor verantwoordelijk. Op voorstel van b. en w. werd het credit in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten van 100.000 gulden verlaagd tot 60.000 gulden. Naar aanleiding van enige opmerkin gen van Ged. Staten werden enige ar tikelen van de Alg. Politieverordening herzien, waarbij het lid Scheele opmerk te, dat er zodoende niet veel zeggen schap voor de gemeente overblijft. Vol gens hem zijn Ged. Staten toch ook niet alwetend op dit gebied. Op 't subsidieverzoek van de E.H.B.O. te Wissenkerke werd gunstig beschikt voor het jaar 1957 tot een bedrag van f 200.Het gering aantal leden dezer afdeling is de oorzaak van de financiële moeilijkheden. Aan de heer K. L. van Lieren te Wis senkerke werd z.h.s. een premie voor krotopruiming verleend tot een bedrag van f 1600.Het rijk zal voor deze bouw een zelfde bedrag toekennen. Hierna kwam in behandeling het ver zoek van de afdeling Zeeland van de Ver. van Ned. Gemeenten om een nieu we gemeenschappelijke regeling voor de Zeeuwse Muziekschool vast te stellen. Volgens de toelichting van b. en w. zijn er twee belangrijke verschilpunten met de vorige en wel: a. niet de centrumge meenten, doch het stichtingsbestuur draagt zorg voor de benodigde gebou wen en lokalen met inrichting, verwar ming, schoonhouden enz. en voor de benodigde instrumenten; b. per district worden contactcommissies gevormd, waarin elke deelnemende gemeente zit ting krijgt, welke commissies krijgen te adviseren over alle zaken betreffende de gebouwen met inrichting enz., waardoor dus alle deelnemende gemeenten nauw bij het wel en wee van de school be trokken zijn. Hoewel b. en w. het belang van de Zeeuwse Muziekschool inzien, zijn zij van oordeel dat er toch verschillende be zwaren zijn. B. en w. vinden het niet goed dat iedereen maar toegelaten wordt zonder dat men toelatingsexamen moet doen. Het kan dus gebeuren dat de ge meente jaar in jaar uit maar moet be talen voor iemand die absoluut geen verstand heeft van muziek, maar toch de lessen op die school blijft volgen. B. en w. zijn dan ook van mening dat ie mand niet op de muziekschool kan blij ven zonder vorderingen te maken. Voorts is het in de praktijk voorgekomen dat een gemeente moest betalen voor ie mand die 60 jaar was en pianoles nam. B. en w. vinden het niet goed dat de gemeente moet betalen voor dergelijke mensen, vooral niet, omdat de kosten nogal hoog zijn ook. Zij zijn van mening dat men tot 40 jaar, desnoods tot 45 grafstenen op de begraafplaats te Kam perland te verplaatsen, daar deze in de zomer onvindbaar en onleesbaar zijn door de daarover groeiende heg. De voorzitter zal deze zaak met de betrok ken familie's bespreken, persoonlijk voelt hij niet veel voor het verplaatsen van stenen. Het lid De Lange vroeg om de kin deren des avonds gebruik te laten ma ken van het gemeentelijk sportterrein, desnoods op bepaalde uren. Thans moe ten zij spelen (voetballen) in de straten, waar zij steeds worden weggejaagd. De voorzitter kon dit verzoek best begrijpen en zou dit gaarne inwilligen wanneer dit spelen door de jeugd onder leiding zou geschieden, een andere oplossing weet hij niet. Zonder geleide wordt de afrastering en de doelen geregeld geru- ineerd. Op de vraag van De Lange hoeveel ge meenten er bij de Centrale Dienst zijn aangesloten, antwoordde de voorzitter dat er binnen enkele dagen een verga dering zou zijn, waarvoor alle aangeslo ten gemeenten zijn aangeschreven. De top van de C.D. is te zwaar en te duur, 1959 zal wel niet meer zo worden inge gaan. Deze C.D. is ons door Ged. Staten opgelegd. Het lid Westerweele vroeg, wat er te gebeuren staat met een woning aan de Oosthavendijk te Kamperland die nu al reeds 8 maanden leeg staat. De voorzit ter antwoordde, dat deze woning ver bouwd zal worden en nu pas de vergun ning daarvoor is ontvangen. Het lid De Smit dankte de voorzitter voor diens vriendelijke woorden bij de opening en voor het hartelijk medeleven van de leden tijdens zijn ziekte onder vonden. Het lid Bustraan wees op goed te leggen tegels te Kamperland. De voor zitter zal dit nader bezien maar weet de schuld aan dit regelmatig terugkerende euvel aan de PTT, de waterleiding en de P.Z.E.M. Met enige woorden van dank voor de prettige behandeling van zaken, sloot de voorzitter met het dankgebed deze ver gadering. De béste serie van 1957 - 22 - 27 - 31 en 36 ct jaar op die school kan gaan, maar zeker niet als men ouder is. In verband met deze bezwaren en de financiële konse- kwenties voor de gemeente, stellen b. en w. voor voorlopig voor één jaar tot de gemeenschappelijke regeling toe te tre den. Plet lid Bustraan kan om principiële en financiële redenen aan dit voorstel zijn stem niet geven. Op de vraag van het lid De Lange of al de zeeuwse gemeen ten aan deze regeling meedoen, ant woordde de voorzitter: practisch wel. lid Scheele vroeg welke bijdrage de ge meente zal moeten betalen, waarop de voorzitter ten antwoord gaf, dat dit ver schillend is en geregeld wordt naar het verstrekte onderwijs. Plet lid Filius vroeg of de gemeentelijke bijdrage elk jaar ge regeld wordt. De voorzitter zeide, dat b. en w. dit zo hebben aangevoeld. Wordt de bijdrage te zwaar, dan kan deze opnieuw worden bezien. Het lid Westerweele stelde voor b. en w. de be voegdheid te geven om voor bepaalde personen maar een bijdrage te verlenen, maar dit vond de voorzitter niet zo ge makkelijk, temeer daar het hier de eigen inwoners betreft. Secretaris Van Hekken zeide, dat er in de naaste toekomst een rijksregeling voor deze school komt en dat de toekomstige leerlingen dan aan een toelatingsexamen zijn onderworpen. Na deze bespreking werd het verzoek, met de stem van het lid Bustraan tegen, ingewilligd, waarna een begrotingswij ziging 1956 werd vastgesteld. Bij de rondvraag vroeg het lid Mar- cusse naar de mogelijkheid om enige PRODUKTIVITEITSBEVORDERING - GEEN MODE, MAAR NOODZAAK Dagelijks komt men tegenwoordig in kranten en vaktijdschriften woorden te gen zoals: efficiency, specialisatie, pa- rallelisatie en produktiviteit. De lezer die de inhoud van deze begrippen niet of onvoldoende kent, is al gauw geneigd deze „ingewikkelde dingen" maar over te slaan. Hij beschouwt ze, vaak gemaks halve, als bedenksels van degenen die hun krantenartikel een „duur" tintje trachten te geven. Of hij meent, dat die modewoorden, net als de Magneetlijn van Dior over een tijdje wel weer door nieuwe creaties zullen worden vervan- gen. Zou men echter de moeite nemen de betekenis van die veelgebezigde uitdruk kingen te leren kennen, dan krijgen deze kranten- en tijdschrift-artikelen wel de gelijk inhoud en zo zou menige midden stander tot de conclusie kunnen komen, dat hij met die wetenschap zijn voordeel kan doen. Laat ons b.v. het begrip „produktivi teit" eens nader beschouwen in verband met de middenstandsonderneming. Wat is produktiviteit? Spreekt men over produktiviteit in de middenstand, dan bedoelt men de ver houding tussen de hoeveelheid goederen en diensten, die aan de consument wor den verschaft en de hoeveelheid kosten, die daarvoor worden gemaakt. De produktiviteit kan in twee richtin gen toenemen: 1. ofwel door verlaging van de kos ten bij gelijkblijvende hoeveelheid en kwaliteit van aan de consument ver schafte goederen en diensten; 2. ofwel door aanbieding van meer of betere goederen en diensten met ge lijkblijvende kosten. Men kan het dus zowel in de hoeveel heid als in de kwaliteit zoeken. Het ef fect is in beide gevallen hetzelfde: een verlaging van de kosten per eenheid van de goederen en diensten. Nu kan deze kostenverlaging tot een prijsverlaging leiden en dan heeft de consument een voordeel. Er zullen meer goederen en diensten worden omgezet, hetgeen van invloed is op de rentabili teit van de bedrijven en verder op de werkgelegenheid en de koopkracht van de bevolking en dus weer op de omzet ten. Als de kostenverlaging niet tot uit drukking komt in een prijsverlaging, is de hogere produktiviteit van directe in vloed op het rendement van de bedrij ven. De welvaart van de middenstander zal daardoor toenemen, althans tijdelijk. De middenstander dient n.l. wel te be denken, dat wanneer hij de voordelen die produktiviteitsverhoging oplevert niet ten goede laat komen aan zijn afne mers, zijn concurrentiekracht zal ver zwakken. Hij loopt dan de kans uitge schakeld te worden van het produktie- en distributieproces. Opvoering van de produktiviteit is noodzaak. Verhoging van de produktiviteit is een algemeen belang en een belang voor ie dere zakenman. Vooral onder de huidige omstandighe den is opvoering van de produktiviteit ook in de middenstandsonderneming bij zonder belangrijk. De concurrentie is de laatste jaren, nu er sprake is van een „kopersmarkt" d.w.z. nu het aanbod van goederen in vele gevallen de vraag overtreft aan zienlijk scherper geworden. Voor de on dernemers, die zich vestigden in de tijd, toen de goederen nog schaars waren en we een „verkopersmarkt" kenden, be tekent dit de eerste kennismaking met de concurrentie. Vooral deze zakenlie den zullen zich de kunst moeten eigen maken hun kostencijfers kritisch te be kijken en hun onkosten zoveel mogelijk te drukken. De nieuw gevestigde bedrijven hebben bovendien het nadeel, dat hun kosten over het algemeen veel hoger liggen dan die van oudere bedrijven. De middenstander ziet zich thans voor het probleem geplaatst, de stijgende kos ten (lonen, sociale lasten, hogere eisen van de klant) op te vangen, terwijl hij zijn prijzen volgens de scherpe concur rentie niet of onvoldoende kan verhogen en dit met het oog op het algemeen be lang ook niet gewenst is. Daartoe is hij alleen maar in staat, wanneer hij met alle kracht de produktiviteit in zijn on derneming bevordert. Het grootbedrijf schenkt jarenlang grote aandacht aan de produktiviteitsbe- vordering en boekt op dit terrein belang rijke successen. De middenstand zal er in al zijn geledingen voor moeten waken, hierbij niet achter te blijven. Hoe te handelen? Als men inziet, dat verhoging van de produktiviteit nodig is, rijst de vraag, „hoe kan ik dat in mijn eigen bedrijf be reiken?" Vele middenstanders zullen geneigd zijn te denken, dat de produktiviteit in hun bedrijf niet kan worden opgevoerd, omdat zij niet in dezelfde mate als de industrie kunnen mechaniseren. Er bestaan echter voor een midden stander verschillende andere mogelijk heden voor het bereiken van een hogere produktiviteit: doelmatiger werken, ver betering van werkmethoden, betere ge reedschappen en machines, betere orga nisatie en betere administratie. Het gaat er niet om meer uren te maken, maar de uren, die men werkt, beter en doeltref fender te besteden. VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER" Op dit plaatje ziet u er één te veel. We bedoelen die fiets. U mag op de brom fiets nog zo bedreven en handig zijn, deze wijze van vervoeren is gevaarlijk! U hebt aan het stuur beide handen no dig om u veilig door het verkeer te kun nen loodsen. Onze ernstig gemeende raad is: neem geen voorbeeld aan de meneer op de tekening. Het is misschien wel eens vervelend als u b.v. een fiets met een lekke band wilt wegbrengen, maar de verkeersveiligheid weegt hier ruimschoots tegenop. Men behoeft het niet zozeer in grote dingen te zoeken. Hoeveel kleine verbe teringen zouden in het bedrijf kunnen worden verwezenlijkt, als men de moeite nam de gang van zaken in het bedrijf te analyseren en te bekritiseren. Om enige voorbeelden te noemen: Is de in richting van de winkel of werkplaats doelmatig? Hoeveel uren heeft het ver kopend personeel niets te doen? Ver schaft de boekhouding voldoende in zicht in het bedrijf? Hoe groot is de om- zetsnelheid? Kan het assortiment niet worden verbeterd en zijn de voorraden soms niet te groot? Voor elke onderneming ligt hier een taak. En wat de middenstander individu eel niet kan, zou kunnen gebeuren in sa menwerking met anderen. De sterke ont wikkeling van de inkoopcombinaties en de groei van het vrijwillig filiaalbedrijf bewijzen, dat in samenwerking iets kan worden bereikt. Voor verschillende bran ches zijn thans produktiviteitsonderzoe- kingen gaande (bakkers, slagers). In de vakbladen is hieraan de nodige bekend heid gegeven. Voor de middenstander in het bijzon der geldt, dat hij zich slechts kan hand haven als hij zijn economische functie zo doelmatig mogelijk verricht. Het gaat er om aan de consument meer of be tere goederen en diensten ter beschik king te stellen tegen de laagst mogelijke kosten. Als de middenstand zijn econo mische functie niet goed vervult, zullen andere groepen klaar staan om zijn plaats in te nemen. Middenstander, „let op U saeck". Middenstanders, die nader op de hoog te wensen te worden gesteld van de me thoden die er bestaan om tot produktivi teitsverhoging te komen, kunnen zich wenden tot de middenstandsconsulent voor Zeeland, de heer A. Korstanje, He renstraat 27a, Middelburg, die ook graag op middenstandsbijeenkomsten over dit onderwerp het woord zal voeren. BURGERLIJKE STAND Kortgene Geboren: 1 maart. Neeltje, d.v. Pieter Hoogstrate en Pieternella C. Sonke. 3 maart. Gesina Sophia Charlotte, d.v. Aart Schippers en Anna P. Oranje. 11 maart. Laurina Elizabeth, d.v. Adriaan de Bruine en Neeltje van de Velde. 24 maart Adriana Neeltje, d.v. Frans Verwei en Maria A. Wisse. 26 maart. Johanna A- driana Cornelia, d.v. Dingman J. Ane- maet en Leintje de Buck. 31 maart. Pie ter Mattheus, z.v. Mattheus M. van Lie- re en Maria van den Berge. Ondertrouwd: 29 maart. Thomas de Fouw, 22 jr. en Neeltje Lambrechtse, 21 jr. Cornelis Voshol, 24 jr. en Elizabeth M. de Boo, 22 jr. Getrouwd: 20 maart. Arthur H. Zuijd weg, 25 jr. en Sara P. de Fouw, 23 jr. Overleden: 18 maart. Adriana P. de Looff, 81 jr., wed. van A. Bouwense. 27 maart. Jacob Abraham Visser, 59 jr., echtgen. van Elisabeth Groenleer. Ganzepooptstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1957 | | pagina 1