de grote bazar gouden armband Stoomgoederen De Lelie" UW BRIL 1 voer mangels De mart van zes! Op een kunt U rekenen Rap Service Station V erbandtr ommels A. C. van der Rest - Goes z.g.a.n. kinderwagen Filmavonden voor de kankerbestrijding jongens- en meisj esschoenen verpleeghulpen deze week meegegeven, krijgt u voor Pasen terug uitvoeringen DE JEUGD EN DE VERKEERSVEILIGHEID Sigarenbandjes-actie met grote pedagogische waarde „Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst", aldus een oud en wijs gezegde! Dit idee stond de heer N. M. Kooman uit Bergen op Zoom voor ogen, toen bij hem het plan rijpte de jeugd buiten de ver- keerslessen op school een hobby te geven, waarbij zij als het ware spelender wijs vertrouwd wordt gemaakt met de geldende verkeersborden. En wat leende zich daartoe beter, dan het aanleggen van een verzameling siga renbandjes? Een „sport", die destijds door onze vaders en grootvaders werd beoefend. Deze sport, die reeds weer e- nige jaren in het vergeetboek is geraakt, zal ongetwijfeld op een ware verzamel woede uitlopen, omdat de door de heer Kooman ontworpen sigarenbandjes, in plaats van allerlei grote en belangrijke voorvaderen, thans worden bedrukt met de tegenwoordig zozeer belangrijke ver keersborden. Miljoenen bandjes. Het bleek de organisator, die voor het voeren van de actie overleg pleegde met het Verbond voor Veilig Verkeer, dat er bij de jeugd een enorme belangstelling voor de sigarenbandjes bestaat. Van de partij van 10 miljoen exempla ren, die dezer dagen van de pers kwam, zijn n.l. enkele honderden bandjes ge bruikt voor het nemen van steekproe ven. De jeugd begon verwoed te verza melen en al heel spoedig bleek, dat ze van dit verzamelen bovendien veel leert. Op een bepaalde school kwam het zelfs voor dat een kind tijdens de ver- keersles de vinger opstak om de onder wijzer te corrigeren! Daarbij toonde de leerling Tiet sigarenbandje met het des betreffende verkeersbord. Deze ervaring droeg er toe bij, dat de heer Kooman onmiddellijk met de actie Veilig Verkeer-Sigarenbandjes startte en er werd een begin gemaakt in Vlissingen, Middelburg, Goes, Terneuzen, Breda, Den Bosch en Rotterdam. Hoe te beginnen? Na Brabant en Zeeland en een deel van Zuid-Holland komt Limburg aan de beurt en zo zal vervolgens het gehele land rayonsgewijs worden bewerkt. De sigarenbandjes zullen tegen zeer lage prijs worden verkocht in win kels, die kenbaar zijn aan een plakkaat dat aangeeft, dat de bandjes aldaar ver krijgbaar zijn. Er zijn 153 verschillende bandjes, die in zakjes van 15 stuks verkocht worden. Daarbij kan men een prachtig album aanschaffen, waarin de bandjes geplakt kunnen worden. Een aardig verhaal illustreert het ge heel, waarbij aan de jeugd ook nog de nodige kennis op het gebied van ver keersveiligheid wordt meegegeven. Hiermee beoogt de heer Kooman de jeugd spelenderwijs de lessen van het verkeer in te prenten, een initiatief, dat een grote pedagogische waarde inhoudt. Dit was dan ook voor het Verbond van Veilig Verkeer aanleiding zijn medewer king niet te onthouden en waar mogelijk deze particuliere actie te laten samenval len met zijn landelijke propaganda. VERGADERING C.B.T.B. AFDELING NOORD-BEVELAND TE COLIJNSPLAAT In de zaal van hotel Westerweel te Colijnsplaat vond op 23 maart j.l. een vergadering plaats van de afd. Noord- Beveland der C.B.T.B. Na de behande ling der huishoudelijke zaken, werd door de heer J. Verburg, controleur N.A.K., een lezing gehouden over het onderwerp „Hoe verhogen wij de maximale op brengsten bij de pootgoed- en consump tieteelt?" Spreker zette in deze lezing de vijf belangrijkste facetten uiteen, die nodig zijn wil men aan maximale opbrengsten bij de pootgoed- en consumptieteelt toe komen. Deze factoren zijn: Het uitgangs materiaal (het pootgoed dus), grond en plantbed, potermaten en plantafstanden en het aantal planten per ha, de voor- kieming van het pootgoed volgens de „nieuwe methode" en de bemesting. Volgens spreker moet men, wil men maximale opbrengsten bereiken, bij de pootgoedteelt uitgaan van hoogwaardig stammen-materiaal, dus S-pootgoed. S-pootgoed kan het beste vergeleken worden met Elite en Origineel bij gra nen. De kwaliteit van de poter immers, bepaalt voor een zéér belangrijk deel de opbrengst van het komende gewas. Daar er zeer grote type-verschillen en nog grotere opbrengstverschillen van de stammen onderling zijn, opbrengstver schillen van zelfs 50 °/o, dient men het uitgangsmateriaal aan te schaffen bij een goed en vertrouwd stamselectie-bedrijf in de omgeving. Dit heeft tot groot voor deel, dat men dan tijdens de groeiperi ode de gelegenheid heeft en kan benut ten, om de stammen te zien groeien en men de verschillende typen kan onder scheiden. Verder vroeg spreker de bijzondere aandacht voor de voor Noord-Beveland nog „nieuwe methode" van voorkieming, n.l. het „opwarmen" en belichten met TL-buislampen „warmtint"kleur P 29, in de luchtgekoelde aardappelbewaarplaat sen. Het heeft geen zin meer om grote investeringen te doen voor de bouw van de glazen poterbewaarplaatsen, omdat men met de „nieuwe methode" van voorkiemen in de luchtgekoelde bewaar plaatsen hetzelfde, ja nog betere resul taten kan bereiken. Voorts kan men deze luchtgekoelde aardappelbewaarplaats met deze methode van voorkieming voor twee belangrijke diensten gebruiken. De aardappelen moet men opwarmen tot ca. 18° C. Hogere temperaturen heb ben geen zin en vergroten onnodig het risico. 15° C is ruim voldoende om de kieming voldoende te activeren. Tempe raturen boven de 20° C geven kans op zwarte harten bij het pootgoed. Zodra de kiemen als kleine puntjes tevoorschijn komen, moet men de TL-verlichting di rect inschakelen. Voor de verlichting van de poters moet men zeker niet minder TL-buislampen hebben dan 1 verticale lichtbron per 5 m2 grondoppervlak. Na een dag of tien moeten de kiem- bakjes over gestort worden om een zo gelijkmatig mogelijke kieming in de hand te werken en de temperatuur terugbren gen tot ca. 9° C; deze temperatuur komt ongeveer overeen met de temperatuur van de grond in de maand april. Als warmtebron geeft spreker de voor keur aan de elektrische ribbenbuiskachel Deze kachels gebruiken geen zuurstof zoals b.v. een petroleumkachel. Verder heeft de elektrische kachel als voordeel: zij is brandvrij. Petroleumkachels zijn ten sterkste te ontraden, daar deze zuurstof verbruiken en dit aan de poters zouden kunnen ont trekken; en zuurstofgebrek heeft kans op „zwarte harten". Daar spreker zelf reeds vier jaar deze methode van voorkieming toepast op zijn bedrijf, verzekerde hij, dat er maxi male opbrengsten mee behaald kunnen worden van 20 tot 25.000 kg per ha; dit is een opbrengstverhoging van 20 tot 25 °/o! Gerooid op de S-datum, dit is voor Noord-Beveland ca. 12 juli. Na deze zeer interessante lezing was er voldoende gelegenheid om van ge dachten te wisselen met de spreker, waar dan ook ruimschoots gebruik van werd gemaakt. Na de sluiting door de voorzitter, de heer M. van der Maas, werd de speciale methode van voorkieming en de volle dige installatie van het bedrijf bezich tigd, wat door alle aanwezigen als zeer interessant werd aangemerkt en aller navolging waardig. GEVONDEN VOORWERPEN Bij de Postcommandant der Rijkspo litie te Kortgene werden de navolgende voorwerpen als gevonden aangegeven: 1 padvindersriem, 1 paar lederen hand schoenen en 1 gouden armband. Bij de pottekijker. „We gaan naar Rome, we gaan naar Rome" heeft de club „Van zessen klaar" verleden week uitgeroepen. En met z'n zessen zijn ze naar die oeroude stad ge togen om daar hun handtekening op een papier te zetten. Niet dat er in Italië iemand ook maar iets voor die handteke ning betaalde, maar ze hadden een af spraakje gemaakt en om dat te bekrach tigen, vonden ze het leuk om daarvoor nu eens met z'n allen naar Rome te ko men. Och, dan ben je er weer eens even uit, niet. Zo met jongens onder elkaar, in een nu heerlijk klimaat, in een stad waar al zoveel gebeurd is en ook nog ge beuren kan....en als het je nu toch niks kost is dat altijd wel aardig. De jongens hebben trouwens weer iets voor elkaar gebokst, wat de gezelligheid bijzonder kan verhogen, 't Is eigenlijk een wonder, dat het geen vrouwen zijn geweest die dit idee bekokstoofd heb ben, want daar zou het nou net iets voor geweest zijn. Een vrouw mag immers wel eens graag naar de markt gaan om te zien of daar niet iets goedkoop op de kop te tikken is. Maar die markt in uw woonplaats of in een andere plaats komt eigenlijk altijd op hetzelfde neer. De zelfde kraampjes, dezelfde kooplui en de prijzen variëren ook al niet veel. De hobby van vele vrouwen kennende om eens gezellig te willen marten, heeft enkele mannen op het idee gebracht om es een veel grotere markt op touw te zetten. Natuurlijk kwam dat idee het eerst op bij de jongens die zelf voor hun „werk" ook nogal veel van huis zijn. Toen ze zo es bij elkaar zaten, hebben ze het idee geopperd om niet een plaat selijke, geen landelijke, maar nu eens een europese markt in het leven te roe pen. Dat zou nou es wat voor de vrou wen zijn, vonden ze. Een europese markt, wat zou daar niet allemaal te koop zijn! Zouden ze even een goede beurt maken als dat slaagde! De vrouwen lekker gemaakt met zo'n veel grotere markt en zij zelf een hele boel conferenties in allerlei hoofdsteden om die zaak voor elkaar te boksen. De buurjongens werden ook gevraagd, maar die wilden tenslotte niet allemaal mee doen, waarschijnlijk omdat hun vrouwen al een voordelig zaakje hadden waar ze hun boel kochten of omdat ze een wa renhuis gezelliger vinden. En nou krijgen we een markt van eu ropese marskramers. Je zult straks die kooplui eens horen schreeuwen. Ze heb ben nog geen notie van eikaars prijzen, maar eigenlijk is het spraakwater ook het voornaamste onderdeel van de ver koop. Gezellig kan het daardoor in elk geval wel worden op die markt. De internationale jongens hebben dat er trouwens al direct in gezien. Vandaar ook dat ze in Rome bijeen kwamen om het besluit met hun handtekening te be krachtigen. Dat was veel gezelliger dan het contract maar ter tekening rond te sturen. Ze zeggen, dat Europa er weer opnieuw jong door wordt. Krijgen we misschien weer dat geduvel met die Ba tavieren, die graven, hertogen en dic tators. Maar voor de vrouwen moet het iets reusachtigs zijn. Wat weten die van prijzen en invoerrechten en zo. Gezellig marten bij de kleine zes, dat wordt in elk geval een feit..als je tijd van le ven hebt. Och ja, zo is er altijd wel weer een potje wat ereis op het vuur gezet kan worden. Dank u beleefd. POLLEPEL. (Nadruk verboden). De complete bromfiets zonder extra kosten voor accessoires. Comfort voor twee. Keuze uit 3 modellen. Zeer gunstige financieringsmogelijkheid. Vraag sens nadere bijzonderheden bij: VAN DAMME WISSENKERKE volgens arbeidsinspectie die in ieder bedrijf aanwezig moeten zijn haalt u 't best bij Lange Kerkstraat 42 Telefoon 01100-2468 Te koop: Veerweg 104, Kamperland. Houdt nu reeds van het uniformfonds „Apollo" in gedachten 20 en 23 april a.s. 19 april kijkmiddag Wederom ontvangen: HET FONGERSRIJWIEL met 3-versnellingsnaaf en remnaaf Ook voorzien van dyno-hub-lamp-verlichting die nooit slipt Dus ook geschikt voor vette klei- en sneeuwwegen Ook GAZELLE RIJWIELEN in verschillende uitvoeringen K. H. SCHIPPERS Co. Kortgene VERENIGING TOT STICHTING EN INSTANDHOUDING VAN EEN VERENIGINGSGEBOUW TE KAMPERLAND De jaarvergadering is bepaald op donderdag 11 april des avonds om 7.30 uur in „Renata" Agenda: 1. 2. 3. 4. 5. 7. Opening. Notulen. Financieel verslag. Verslag controle-commissie. Bestuursvoorstel tot aflossing van alle particuliere leningen en omzetting van het voorschot bij de boerenleenbank in een crediet-hypotheek. Bestuursverkiezing. Aftredend zijn A. B. de Groote en I. Ligthart Schenk (beiden herkiesbaar). Rondvraag. Sluiting. Het bestuur. Op 9 april a.s., des avonds half acht, zal er in het vereni gingsgebouw der N.H. gemeente te Wissenkerke en op 10 april a.s., des avonds te half acht, in het verenigingsgebouw „Renata" te Kamperland, een bekroonde film over het werk van de kankerbestrijding in Nederland gedraaid worden. De film is getiteld: „Er is een tijd van komen" De plaatselijke arts zal iets vertellen over de kanker en haar bestrijding, terwijl een medewerker van het Koningin Wil helminafonds het een en ander zal mededelen over doel en streven van dit fonds. De filmavonden zijn bedoeld ter inleiding van de ledenwerf actie, welke t.b.v. het Koningin Wilhelminafonds gehouden zal worden. Toegang voor personen vanaf 16 jaar. Toegang vrij. De contactpersoon te Wissenkerke, P. BALKENENDE. Zojuist ontvangen de nieuwste modellen P. J. VERBURG Schoenhandel Kortgene Gevonden: Terug te ontvangen bij: G. BLANKENSTIJN, Wilhel- minastraat 43, Kortgene. In de verpleeginrichting „Der Boede" te Koudekerke, kunnen meisjes van 17 jaar en ouder ge plaatst worden als Er bestaat gelegenheid opge leid te worden voor het diploma ziekenverzorgster van de federa tie van verpleeginrichtingen voor langdurige zieken. Vereisten: lagere school oplei ding, diploma huishoudschool strekt tot aanbeveling. Prettige werkkring. Goede sa larisregeling. Aanbiedingen: Stichting Ver pleeg- en Rusthuizen „Walche ren", Dam 73 te Middelburg. ^ïwmie/icwi P. J. Verburg Schoenhandel Kortgene Verven in 60 kleuren Bedden stomen en bijvullen Wij hopen a.s. week het eiland te bezoeken 11 is in goede handen bij vakopticiëns A.L.KAMPMAW in 'thartje van de Lange Vorststraat 57 Goes Tel. 2094 Zeer grote keus moderne monturen ZEISS PUNKTAL EN VISTASAN BRILLEGLAZEN De moderne zaak met de ruime sevice Deelnemer Goese Middenstands vrouwen Show Lange Noordstraat 46 MIDDELBURG Tel. 3286 Te koop: JOH. BREURE Nz„ Colijns plaat, telefoon 252. U denkt toch om de op vrijdag 5 en zaterdag 6 april in hotel „De Korenbeurs", te geven door het jeugdkoor „Zaïiglust" Aanvang beide avonden 7 uur Bezoekt één dezer avonden, het is de moeite waard Entree f 1.25 (belasting inbegrepen) Donateurs hebben recht op 2 kaarten, begunstigers heb ben recht op 1 kaart. PREDIKBEURTEN Ger. Kerk Geersdijk 10 uur leesdienst en 's a- vonds 6 uur ds. Radder van Kamperland. Oud Ger. Kerk Kamperland Dinsdagavond 2 apr. 7 uur de heer Slager van Stavenisse

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1957 | | pagina 2