NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Kortgene ën blijde Verwachting HOOFDPIJN? 4* Kortgene genoot vaii de modeshow De huizen schoon in den lande Dan Hamea-Gelei voorde handen No. 2826 Zaterdag 23 maart 1957 60e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.50 per jaar Franco per post I 4.00 Advertenties 6 cent per mm Donderdag 13 maart j.l. kwam de raad in openbare vergadering bijeen. Voorzit ter was burgemeester Schuit. Het lid Klaassen was met kennisgeving afwezig. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld, waarna een behoorlijk aantal ingekomen stuk ken voor kennisgeving werden aangeno men. Uit de „mededelingen" bleek dat door b. en w. geen bezwaar wordt gemaakt tegen het door de Minister van O., K. en W. plaatsen op de urgentielijst van een chr. kleuterschool te Colijnsplaat; in volledige overeenstemming met de Commissie Woonruimtewet 1947 (kamers Colijnsplaat en Kortgene) te Kortgene 10 in aanbouw zijnde woningwetwonin gen werden toegewezen en te Colijns plaat 6; aan de Centrale Dienst Bevelan- den opdracht werd gegeven een ont werp te maken voor ongeveer 30 wonin gen, te bouwen in het uitbreidingsplan van het dorp Colijnsplaat; door de bur gemeester en secretaris met enige heren van de Waterleiding Maatschappij Zuid- Beveland zitting werd gehouden in de drie dorpen tot het aanhoren van klach ten. Klachten van enige betekenis wer den niet gehoord; de schade aan de ka demuur, aangebracht door het m.s. „Co- bri" op 28 maart 1956 met de vereniging „Zeevaart" te Groningen werd geregeld. De vereniging zal f 15.000.betalen; aan de Ned. Heide Maatschappij werd verzocht een plan te maken voor de spuikom te Kortgene, welke niet meer dient voor haar oude bestemming; van het gemeentebestuur te Woensdrecht bericht werd ontvangen, dat het wegvak Ivorteven-Bergen op Zoom zal worden verbeterd. De raad betuigde indertijd zijn adhaesie aan een verzoek van de ge meente Woensdrecht; de heer Goulooze, werkzaam geweest als hoofdarbeider ter secretarie na zijn succesvol examen voor onderwijzer, als tijdelijk onderwijzer is Zo heet het Doktersboek met èlle raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Bahyderm Super-Babyset, waarin poe der - zalf - olie - zeep - shampoo, f 5.90. Weten is gerust zijn. WAT HUNHARPT MAAKT ISGOEO geplaatst te Westkapelle. Hij betuigde het gemeentebestuur zijn dank voor de medewerking, die hij van die zijde mocht ontvangen. Z.h.s. werd besloten het getal weke lijkse lesuren vakonderwijs aan de open bare scholen voor gewoon en voor uitge breid lager onderwijs te bepalen op resp. I4/7 en 4, zulks voor het jaar 1957 en afstand te doen van het erfpachtsrecht, rustende op het kadastrale perceel dorp Kortgene, sectie E 291, groot 1140 m2, gelegen in de Willem Adriaanpolder. Op dit terrein hebben de 6 door de ramp verwoeste woningen gestaan. Het „Ambacht" heeft geen bezwaar tegen de afstand. Op voorstel van b. en w. werd beslo ten in te stemmen met het voornemen van Ged. Staten van Zeeland tot het vaststellen van nieuwe jaarwedden voor de wethouders per 1 januari 1957. Voor deze gemeente worden de jaarwedden gebracht op f 780.Zij waren f 640. Aan M. W. de Regt, P. Adriaanse, A. H. Zuijdweg en J. J. van der Weele te Colijnsplaat en J. J. Vogelaar te Kort gene werd een premie ingevolge de pre mieregeling woningverbetering en -split sing toegekend tot een gezamenlijk be drag van f 1150. Aan de commissie tot het houden van voordrachtmiddagen werd een subsidie verleend van f 50. Evenals dit in andere jaren geschiedde (behalve in 1956) zal deze commissie wederom een voordrachtmiddag organi seren voor de leerlingen van de scholen in de gemeente Kortgene. Tot en met 1955 werden deze middagen georgani seerd in samenwerking met de scholen in de gemeente Wissenkerke. Dit is om organisatorische redenen niet meer mo gelijk. Ten behoeve van de woningbouw en straataanleg in het uitbreidingsplan te Colijnsplaat werd besloten van M. Taze- laar, G. W. de Fouw, A. Verheij, Wed. M. C. Verburg en J. J. van der Weele Pz. 10.620 m2 grond aan tekopen, al les voor de prijs van f 2.per m2 Z.h.s. werd hierna besloten een over eenkomst aan tegaan, waarbij de ge meente zich tot een bedrag van f 10.000 verbindt, rechtstreeks de tijdige betaling van rente en aflossing te waarborgen van door de N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten tot een bedrag van ten hoog ste f 7.000.000.te sluiten geldlenin gen; aan deze borgtocht worden zekere voorwaarden verbonden. Per 1 maart 1957 werd tot werkster voor het gemeentehuis benoemd mej. C. J. de Fouw te Kortgene. Een verbod tot wachten voor de Hoofdstraat (gedeel telijk) te Kortgene werd opnieuw vast gesteld. Het lid Welleman merkte hier bij op, dat er somtijds wagens meer dan een uur op dezelfde plaats staan te wach ten en vroeg tevens naar het aanbrengen van witte strepen op verschillende weg gedeelten. De voorzitter zal hieraan aan dacht schenken. De exploitatievergoeding voor de bij zondere kleuterscholen te Kortgene en Colijnsplaat over 1956 werden vastge steld op f 650.per lokaal en f 8.50 per kleuter. Voor het jaar 1957 werden dezelfde bedragen vastgesteld. In de verordening op de precariorech ten werd een wijziging van technische aard aangebracht. De gemeenterekening over 1955 werd voorlopig vastgesteld, voor wat de ge wone dienst betreft in ontvang op f 732.029.23, in uitgaaf op f 750.948.11, met een nadelig slot van f 18.918.88. De kapitaaldienst werd vastgesteld op een ontvang van f 2.768.122.76, een uitgaaf van f 3.178.340.41 en een nadelig slot van f 410.217.65. Het bedrag der uitgaven voor het o- penbaar onderwijs over 1955 werd z.h.s. voorlopig vastgesteld. Het bedrag waar op het schoolbestuur van de bijz. lagere school te Colijnsplaat aanspraak heeft en het bedrag van de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven, werd e- veneens z.h.s. vastgesteld. Aan het bestuur van de bijz. kleuter school te Colijnsplaat werd het gymnas tieklokaal in gebruik gegeven voor en kele onderwijzeressen die examen moe ten doen. Het lid Salomé vond dat door die vergunning te verlenen te veel las ten op het hoofd van de school kwamen te rusten en vroeg daarom een andere regeling te treffen. Na enige bespreking werd het voorstel van wethouder Bom, invoering van een controleboekje, aan vaard. Besloten werd de haven te Colijnsplaat te verbeteren en wel in eigen beheer. De raming van kosten voor dat werk be draagt totaal f 20.500.het baggeren van de haven f 6240.op het werk kan direct een bedrag van f 11.500. worden afgeschreven uit de schadever goeding, betaald door de ver. „Zeevaart" In verband met het drie-eilanden-plan wordt het bedrag van 15.000.vol doende geacht om die haven aan rede lijke eisen te laten voldoen. Het ligt in het voornemen van b. en w. dit werk in meijuni te laten beginnen. Duur van de karwei wordt geschat op twee maanden. Een wijziging in de gewone dienst en een wijziging in de kapitaaldienst voor 1956 werd z.h.s. goedgekeurd. B. en w. werden gemachtigd tot het uitgeven van 18 percelen tuingrond van 200 m2 en 1 perceel tuingrond van 230 m2, gelegen achter de in aanbouw zijnde woningen aan de Westhavenstraat te Co lijnsplaat tegen de prijs van f 0.05 per m2 De percelen zullen tot wederopzegging worden verhuurd, zodanig, dat de ge meente te allen tijde wederom over de grond kan beschikken zonder verplich ting tot schadevergoeding. De mensen, di§ er nu wonen, zullen op voorstel van het lid Van der Weele de voorkeur ge nieten. Bij de rondvraag vroeg het lid Welle man of b. en w. het niet noodzakelijk achtten om op de havens waterkranen te plaatsen ten behoeve van de aanwe zige schippers. Het is een goede service, op de haven te Kamperland is er zo een kraan wel. De voorzitter antwoordde, dat in de praktijk de noodzaak van der gelijke kranen hem niet gebleken is. Door b. en w. is deze zaak reeds eerder beke ken, maar omdat de dijk aan de haven een zeewerende dijk is, heeft het tot op heden geen oplossing gekregen. Deze zaak zal echter opnieuw bekeken wor den. Welleman vroeg of b. en w. ook niet van mening waren dat aan een raadsbesluit, b.v. het inleveren van rap porten over de gang van zaken bij de brandweerkorpsen gevolg moet worden gegeven. De voorzitter beaamde dit, b. en w. leefden volgens hem in de veron derstelling dat dit ook werkelijk gebeur de. Hij zal er op toezien, dat in het ver volg bedoelde rapporten worden inge zonden. Tenslotte vroeg Welleman naar de wenselijkheid de ochtendbus uit Kats te vervroegen, dit in verband met een in gezetene uit dat dorp, wiens kind een Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos 50 cent B.L.O.-school moet bezoeken. Het lid Korteknie vond voor bedoeld gezin deze vervroeging verantwoord. De voorzitter zeide, dat de dienst op Kats de meest onrendabele dienst is die er bestaat. Door de mogelijke vervroeging loopt men de kans andere bewoners te dupe ren. Hij zal het met de A.M.Z. nader be spreken. Het lid Salomé had al enkele malen gelezen, dat er gemeenten in Zuid-Beve land uit de Centrale Dienst Beveland traden. Naar aanleiding hiervan zeide de voorzitter, dat deze dienst nu 10 jaar bestaat en ons is opgelegd door Ged. Staten. Wanneer zij bedoelde uittredin gen toelaten, wordt de samenwerking voor de overige gemeenten te duur. Zo dra hij iets naders daaromtrent weet, zal hij de raad inlichten. Salomé vroeg of er van beneden af (polders en gemeenten) geen initiatieven genomen dienen te worden in verband met het drie-eilan den-plan en het delta-plan, daar hij ver moedt dat het rijk enkel voor de aan sluitingen zal zorgen. De voorzitter zei hierop, dat b. en w. ook maar weten dat er twee dammen komen, meer niet. De mogelijkheid bestaat dat wij a.s. zaterdag 16 maart meer te weten zullen komen, die dag zijn er een paar vergaderingen in Middelburg waar bedoelde plannen besproken zullen worden. Salomé was wat angstig voor de naaste tijd, 1960-'61 zijn de dammen dicht, kan dan het ver keer er al over? Hoe is het dan met de Donderdagavond 14 maart j.l. zagen wij dan de primeur van de eerste mode show in Noord-Beveland, die gehouden werd in „De Stadswijnkelder" te Kort gene en georganiseerd door 7 voortva rende winkeliers uit Goes. De zaal was tot de laatste plaats bezet met een zeer geïnteresseerd publiek, dat volop genoten heeft van al het gebo- dene. Nadat de bewuste zaken, in casu de eigenaars, aan het publiek waren voor gesteld, gaf de burgemeester een offi cieel tintje aan deze show, door een kort woord tot de aanwezigen te richten, waarna de speaker van deze avond de leiding in handen nam en de diverse mo dellen op aangename en prettige wijze naar voren bracht en. toelichtte. De firma Berco bracht een grote ver scheidenheid van japonnen en mantels, zowel voor bakvissen als voor de gro tere maten. Bijzonder smaakvol vonden wij een deux-pièce in het z.g. pied de poule. Ook de zijden jaquard zomer mantel was een kledingstuk, dat vele da mes graag in hun garderobe vertegen woordigd zouden willen zien. De zeer aparte positie-kleding vonden wij op deze show zeer goed op haar plaats. Naast deze collectie zagen wij verschil lende leuke en vlotte japonnen van ma gazijn Poley, speciaal bedoeld als voor beeld, wat er van stoffen, welke ge bracht worden door deze firma, door handige dames eigenhandig gemaakt kan worden, waarbij men speciale voorlich ting van deze firma krijgt. Wij zagen zeer chique stoffen van De Boussac en Fruit of the Loom. In combinatie toon den beide firma's een serie rokken, ener zijds confectie, anderzijds zelf gemaak- ten. Er was geen japon of mantel of de firma Eversdijk-Schrijver had voor een bijpassende hoed gezorgd. Vele dames hebben met volle bewondering gekeken naar de schattige modellen,waaronder originele Flechet en weense import hoedjes. De manequins lanceerden bij al deze prachtige kleding op zeer charmante wij ze de mooie tassen en parapluies, welke op deze show door het Parapluiehuis naar voren werden gebracht. De mo derne reis- en vliegtuigkoffers niet te vergeten. Het complete van deze show was, dat de heren niet werden vergeten, want drie mannelijke manequins van het kle- afwatering? Hoe met de aansluitende wegen? In verband met de toename van het verkeer, mede ook door de uitvoe ring van die werken, vraagt hij ook naar de bootverbindingen. Op al deze vragen kon de voorzitter geen afdoend ant woord geven. Ook hij zat met deze en dergelijke vragen. Wanneer b.v. de vis sershaven te Colijnsplaat zal komen, moet er ook een mogelijkheid tot afvoer van die produkten zijn, alweer dus we gen en verbindingen. De enige oplos sing voor de veerbootstagnatie zag hij in het geregeld varen van de Zandkreek. Het lid Wolse wees wederom op de treurige toestand van een afrastering. De voorzitter zal dit nader bekijken. Het lid Breure wees op over de weg groei ende bomen, die hinderlijk voor het ver keer zijn. Deze bomen zullen nu behoor lijk gesnoeid worden. Het lid Van der Weele vroeg naar de mogelijkheid om een stukje grond te onteigenen ten behoeve van de bouw van een kleuterschool. Dit zal nader be keken worden. Het lid Van der Weele vroeg ook naar het grote verschil in de kosten voor Maatschappelijk Hulpbetoon Hij had gelezen dat die te Wissenkerke maar f 15.000.bedroegen tegen te Kortgene f 50.000.De voorzitter zei dat dit moeilijk van hieruit te beoordelen was. Hierna sloot de voorzitter deze van z.g. hamerstukken welvoorziene raads vergadering. dingmagazijn Van Westen hadden de aangename taak de herenkleding voor hun rekening te nemen en dat zij dit met zeer veel animo deden, was niet te verwonderen, als men de prachtige col lectie herencostuums, combinaties en jackets zag, die zij mochten tonen aan het enthousiaste publiek. Costuums naar de laatste snit vervaardigd uit de nieuw ste dessins van italiaanse en Zwitserse huizen. Non Iron overhemden en chique hoeden, bijpassend bij ieder costuum, to- verden ons de goed geklede heer voor ogen. Alle manequins, zowel vrouwelijk als mannelijk, liepen, neen zweefden door de zaal op schoenen van schoenenmaga zijn „Rial". Prachtige pumps en lage schoentjes, sportieve herenschoenen in diverse variaties en kleuren, franse en italiaanse modellen, kortom een verschei denheid om van te watertanden. Een zeer gewaardeerd intermezzo vormde de vrouwelijke en mannelijke manequin in de nieuwste creatie „rock and roll". De laatste deelnemende firma welke wij noemen is Parfumerie Liberty. Wat er te bereiken valt met een goede „make up", liet deze firma onomwonden aan de bezoekers zien. De manequins zagen er goed verzorgd uit en hadden stuk voor stuk een zeer beschaafde make up. Niet te verwonderen, als men weet, dat hier een gediplomeerde schoonheidsspe cialiste de hand in had. Ons oordeel kan niet anders luiden dan „het was in één woord af" en dat het publiek er ook zo over dacht, be wees de ware ovatie welke de bruids stoet als sluitstuk van deze show ten deel viel. Alvorens het publiek de zaal verliet, werden de prijzen, welke door de di verse firma's beschikbaar waren gesteld, onder het publiek verloot. Bij deze prij zen zagen wij o.a. een japon, een heren- costuum, een coupon stof, een paar he ren- en damesschoenen, een handtas, een portemonnaie en ten slotte 3 sets make up-artikelen. Al met al een show die herhaling vraagt en die op eminente wijze werd geleid door de speaker, de heer Gunde- lach, terwijl de muzikale omlijsting in de vaardige handen was van mejuffrouw Tamminga. Expert. VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER" De auto is hier verkeerd geparkeerd, want het is verboden een voertuig stil te laten staan op minder dan 10 meter af stand van een hoek. Dit houdt dus in, dat het ook niet geoorloofd is tegenover een hoek. Het is in het belang van uw porte monnaie en de veiligheid van het ver keer geraden u niet aan deze verplich ting te onttrekken. Ook mag een auto niet stilstaan binnen een afstand van 12 meter van een bord dat een autobushalte aangeeft. Het ver bod geldt eveneens weer tegenover dat bord. Burgerlqke Stand Wissenkerke Geboren: 8 febr. Marretje, d.v. J. A. Luijk en M. C. Reijnhoudt. 15 febr. A- driana, d.v. M. P. Goudswaard en E. P. Heijstek. 21 febr. Bastiaan, z.v. B. de Bruijn en J. D. van Duijn. Ondertrouwd: 1 febr. Theodoor Adri- aan Boudeling, 22 jr. te Sint Philipsland en Maria Maatje Breure, 22 jr. 14 febr. Jacobus Welleman, 22 jr. te Kortgene en Cornelia Willemina de Kam, 19 jr. Getrouwd: 6 febr. Oege Hoekstra, 29 jr. en Anna Elisabeth van der Weele, 26 jr. 20 febr. Theodoor Adriaan Boudeling, 22 jr. te Sint Philipsland en Maria Maat je Breure, 22 jr. Overleden: 5 febr. Jacoba Willemina Bierens, 86 jr., wed. van I. Wisse. 10 febr. te Goes. Cornelis A. Versluijs, 72 jr., wedn. van P. Marcusse, eerder wedn. van N. J. Ketelaar. Uitslag solistenconcours Op het zaterdag 16 maart j.l. van wege de Zeeuwse Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschappen gehouden so listenconcours, werden door de Noord- Bevelandse deelnemers de volgende pres taties behaald: 3e afdeling: M. de Korte, E.M.M. Kortgene, klarinet, 60 p., 2e prijs, A. Cle ment, Wilhelmna Colijnsplaat, cor, 67 p., Ie prijs, Th. Hoogerland, Apollo Wis senkerke, trompet, 59 p., 2e prijs, G. J. Boot, E.M.M. Kortgene, bariton, 66 p., Ie prijs, Jac. Begthel, Apollo Wissenker ke, trompet, 57 p., 2e prijs, C. van Boven, E.M.M. Kortgene, cor, 59 p., 2e prijs, A. Hoogerland, Apollo Wissenkerke, piston, 51 p., 3e prijs, A. Lamse, Wilhelmina Co lijnsplaat, bariton, 61 p., 2e prijs, P. van der Maas, Apollo Wissenkerke, klarinet, 53 p., 3e prijs, Jac. Augustijn, Apollo Wissenkerke, bariton, 58 p., 2e prijs. 2e afdeling: W. Begthel, Ons Genoe gen Kamperland, bariton, 64 p., Ie prijs, Ivl. Versluijs, Ons Genoegen Kamperland, bariton, 58 p., 2e prijs, H. C. Filius, E.M.M. Kortgene, bugel, 56 p., 2e prijs, Abr. Koster, Wilhelmina Colijnsplaat, piston, 53 p., 3e prijs, J. Korshuize, Wil helmina Colijnsplaat, tenor-sax, 64 p., Ie prijs. Ie afdeling: C. Moerman, E.M.M. Kortgene, piston, 66 p., Ie prijs, Iz. Stok man, Apollo Wissenkerke, tuba, 60 p., 2e prijs. Afdeling uitmuntendheid: J. Huiszoon, Ons Genoegen Kamperland, bugel, 67 p., Ie prijs, Ant. Mullié, Ons Genoegen Kamperland, bariton, 72 p., Ie prijs met lof. Ere-afdeling: J. Welleman, E.M.M. Kortgene, bariton, 74 p., Ie prijs met lof. Hoogste ere-afdeling: M. Leenpoel, Ons Genoegen Kamperland, es-bas, 74 p., Ie prijs met lof, W. Dingemanse, E.M.M. Kortgene, klarinet, 75 p., Ie prijs met lof. SIMAVI-collecte In de week van 2530 maart wordt op ons eiland weer de jaarlijkse SIMAVI- collecte gehouden. De opbrengst van deze inzameling zal in de eerste plaats worden aangewend voor de bestrijding der kindersterfte op Nieuw-Guinea. Er is buiten de grotestads-centra, door een foutieve verzorging van het kind en on kunde op het gebied van de hygiëne, een hoog sterfte-cijfer. Mede door uw hulp kan daarin een gunstige wending worden aangebracht. Geen welvaart daar zonder een goede gezondheid. En daar in kunt u uw aandeel bijdragen!

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1957 | | pagina 1