NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Kindje Uitmuntend 7 Dans rond de bodemloze staatsput „DE GRAAUWE HENGST (3* Onbegrijpelijk en onverantwoordelijk No. 2822 Zaterdag 23 februari 1957 60e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.50 per jaar Franco per post I 4.00 Advertenties 6 cent per mm (van onze econ. medew.) De welvaartspudding, waarvan wij nu enkele jaren met meer of minder eetlust genoten, zal met een bittere saus wor den overgoten, opdat wij zeker niet meer gulzig kunnen eten. Dit vertelt ons de nota van de bestedingsbeperking, die de Tweede Kamer zal worden aangeboden. Men mocht verwachten dat zij niet mals zou zijn en de straffe maatregelen, die men wil treffen komen beslist niet als een verrassing. Bij het inwerking treden van de voor gestelde belastingverhogingen en af schaffingen van subsidies zullen wij wel dra bemerken dat wij voor ons inkomen veel minder kunnen kopen dan voor heen. Verwacht wordt dat wij onze kos ten van levensonderhoud met 6,8 zul len zien stijgen. Inclusief de nawerking van de beoogde welstandcorrecties zul len wij een veer moeten laten, die van 8 tot 10 °/o gaat en praktisch bekeken zul len wij dus al onze pronkveren wel kun nen uittrekken. De offers, die de consumenten moeten brengen, zijn het zwaarst. Voor de eerste levensbehoeften als melk en suiker wordt een verhoging voorgesteld van respectie velijk 10 cent per liter en 3V2 cent per kg. Dit treft de grote gezinnen in het hart en is te betreuren, alhoewel de reali teit ons er toe dwingt te erkennen dat de melkprijs veel te laag is. Het roken en snoepen zal beperkt moeten worden. De grondstofprijzen dwingen tot een verhoging van de tabaksprijs, waardoor ook de opbrengst van de tabaksaccijns flink zal stijgen. Op welke wijze men verwacht, dat het publiek zal reageren op de prijsverho ging van tabak is onbekend. Wanneer men er op rekent, dat er evenveel siga retten als sigaren zullen worden gekocht als voorheen, zal wel de schatkist profi teren, maar komt er van bestedingsbe perking niet veel terecht. De verhoogde omzetbelasting zal ervoor zorgen dat men zich even langer bedenkt voordat men chocolade of bonbons gaat kopen. (Utifd.gaal huidje BABYDE RM Poeder - Zalf - Olie-Zeep Alle artikelen, die nu onder het weel- detarief vallen, zullen voortaan met 18 procent in plaats van met 15 °/o worden belast, terwijl ook radiotoestellen, tele visieapparaten en bier voortaan aan een tienprocentstarief zullen worden onder worpen. De autobanden verkoop wordt vertraagd met een tarief, dat stijgt van 5 tot 15 °/o. Over de veiligheid bekom mert de regering zich opeens niet meer! Uit het voorgaande kan worden afgeleid, dat een aanzienlijk deel van de bestedingsbeperking is ge zocht in verhoging van de omzetbe lasting. Principieel is dit juist ge zien, omdat door dit systeem een aantal artikelen kon worden uitge zocht, die als luxe kunnen worden bestempeld. De regering gaat zich dus hier bemoeien met de keuze vrijheid van de consument. Wil men zich met een zekere luxe om ringen, dan moet men bereid zijn de offers daarvoor te brengen. De keerzijde. Met de gekozen artikelen zal men zich kunnen verenigen met uitzonde ring van de autobanden, omdat het auto rijden reeds aanzienlijk zwaarder is be last via de verhoogde invoerrechten op benzine. Naar wij hopen zal de Tweede Kamer met deze verhoging niet zonder meer accoord gaan. De keerzijde van het systeem van een omzetbelasting is echter dat men be paalde industrieën, die meer in de luxe sfeer liggen, de last laat dragen van het tekort in de gehele volkshuishouding. Immers, hun afzet wordt het sterkste ge troffen, waarbij de vraag moet worden gesteld of nu juist deze industrieën wel compensatie kunnen vinden in een ver grote buitenlandse afzet. Het gaat immers om verhoogde productie bij geringere binnenland se consumptie. Tegenover het be drijfsleven ware het rechtvaardiger geweest indien men over de gehele linie het omzetbelastingtarief met een bepaald percentage had ver hoogd. Dan had niemand zich het zwarte schaap gevoeld en was ieder in een gelijke positie geweest. Thans loopt men het risico dat vakmen sen in bepaalde industrieën brode loos worden en het gelag moeten betalen voor het gehele volk. Dit is een euvel waaraan elk systeem van geleide economie mank gaat. Boerenbedrog! Kan men met enige moeite vrede vin den met de verhoogde lasten voor de consumenten, dit is zeker niet het ge val met de vermindering van staatsuit gaven, die de regering projecteert. Men schaft de subsidies af op melk en sui ker en men wil de voorgenomen tariefs verhoging bij de P.T.T. deels laten ver vallen. Bovendien zullen de gemeenten het met f 100 miljoen minder moeten stellen. En daarmee is de bezuinigings kous af. Dit is een bezuiniging door af wenteling van lasten op de bevol king. Wij noemen dit in de volks mond wel boerenbedrog. Nu men van de privé-huishouding uiterste soberheid verwacht, mag men de zelfde eis stellen aan de overheid. Wanneer de regering niet van zins is de uitgaven van consumptieve aard bij de verschillende departe menten te verminderen, dan moet onze volksvertegenwoordiging maar eens het mes zetten in het ambtelijk apparaat. Wij moeten ons straks een liter melk ontzeggen bij wijze van spreken om alle regeringsbureau's en representatienota's in leven te houden. Alle directoraten, rijksinspecties en andere diensten met een functie waarvan de waarde twijfel achtig is, moeten worden opgeheven. Het dwingend bevel daartoe moet komen van het kabinet. Een secretaris-generaal of welke ambtenaar ook kan daartoe niet besluiten. Hij ziet zich terstond in zijn positie bedreigd en zal alles doen om de onder hem ressorterenden te bescher men. Wanneer men het over de inkrimping van het regeringsapparaat in het kabi net niet eens kan worden, dan verdient dit ministerie een brevet van onbe kwaamheid en dient het heen te gaan, omdat het een dwingende eis van deze tijd niet kan of wil realiseren. Steeds hoger lasten. Het is onbegrijpelijk en onverantwoor delijk dat elke komende regering het De béste serie van 1957 20 - 22 - 27 - 31 en 36 ct weer aandurft om ons volk op steeds hogere lasten te jagen. In dit verband is het verklaarbaar dat de regering het ad vies van de S.E.R. niet gevolgd heeft. Immers werd ook daarin aangedrongen op beperking van de staatsuitgaven. Bij dit alles heeft de regering nog getracht het bedrijfsleven een meevallertje toe te werpen, al steunt dit op realistische gronden. Wel moet het bedrijfsleven voortaan 4447 °/o vennootschapsbelas ting betalen, waardooï men f 100 mil joen meer in de schatkist hoopt te krij gen, maar de bouwstop voor industriële doeleinden zal geen doorgang vinden. De doorgevoerde bezuinigingen, waar toe ook nog een extraatje voor de schat kist behoort uit gestegen opbrengst voor de personele belasting, mochten de ver wachting wekken van een sluitende be groting of een overschot dat kon aan gewend voor schulddelging. Niets van dit alles kan de regering verwezenlijken. Reeds nu kondigt men aan dat het geld zal moeten worden besteed voor onderontwikkelde gebieden en uitkerin gen voor slachtoffers van de japanse be zetting in de oorlogsjaren. Het eerste doel is onbegrijpelijk omdat wij zelf binnen het koninkrijk in oost en west nog onderontwikkelde gebieden hebben, het laatste is een gevolg van ons di plomatiek fiasco in het verre oosten. Bodemloze put. Wij zijn teleurgesteld door deze nota. Zij biedt geen enkel perspec tief voor herstel van financiën of landseconomie. Zij spert alleen de muil van de bodemloze put die schatkist heet nog verder open dan voorheen en wanneer een team van flinke bestuurders in ons land geen wegen weet te vinden om uitgaven en inkomsten van de staat op rede lijk niveau in evenwicht te brengen, dan zullen wij voortschrijden van in flatie tot inflatie en van armoede tot armoede. In deze regering vinden wij de geest van herstel niet, die wij zoeken. Wij vin den een groep ministers, die de weg van de minste weerstand heeft gezocht en heeft besloten dat het volk maar weer betalen moet. Het enige verdienstelijke van haar werk ligt in het vinden van een methode om het geld op tafel te krijgen. Zij geeft daarbij meteen op, hoe het weer zal ver dwijnen. Dit wordt ons volk gepresen teerd nog geen week nadat het verno men heeft dat de belastingopbrengst van 1956 de raming met een miljard heeft overschreden drs. Mierlo. (Nadruk verboden). Gestookt van verse citroenschillen. Dit citroentje pittig en puur is overheerlijk en niet duur !t Het beste paard van (ide Schiedamse) stal OPGERICHT 1714 Het is al een hele tijd geleden, dat ik een artikeltje in uw blad heb geschreven. Om precies te zijn: tien jaar en tien maanden. Toen ik zaterdag in uw blad het gemeenteraadsverslag van Wissen kerke las, voelde ik mij gedrongen, om hierop eens nader in te gaan. Het is na melijk zo, dat ik zelf nauw betrokken ben geweest bij de ruiten-ingooierij te Geersdijk, waarover de voorzitter bij de beantwoording van de rondvraag sprak. De voorzitter doelde zeker op het inci dentje, dat plaats vond op een vergade ring van de geersdijkse burgerij, om te komen tot oprichting van een vereniging, die de aansprakelijkheid voor een even tueel verenigingsgebouw op zich zou kunnen nemen. Dat deze bespreking in eerste instantie is mislukt, geef ik grif toe. Maar dit incident had met de kern van de zaak eigenlijk niets te maken. In het beginstadium van de bespre kingen wisten wij niet meer, dan dat we op mochten geven, waar Geersdijk gebrek aan had. We zouden dan mogen gaan tot een bediag van tienduizend gulden. Pas na een bespreking met de Commissaris der Koningin werd ons e- nigszins duidelijk, aan welke voorwaar den moest worden voldaan, om de gift van Nieuw-Zeeland te kunnen aanvaar den. Toen bleek, dat de meeste wensen, die wij naar voren brachten, niet in ver vulling konden gaan of niet in aanmer king kwamen. Toen de keuze dan eindelijk was ge vallen op een verenigingsgebouw, werd bekend, dat wij zelf een groot gedeelte van de bouwkosten hiervan zouden moe ten dragen. Iedereen kan wel begrijpen, dat de ruitentikkers daar zo maar niet dadelijk ingetippeld zijn, al werd dan ook in het vooruitzicht gesteld, dat het oorspronkelijke bedrag van tienduizend gulden misschien nog wel wat verhoogd kon worden. Onze aarzeling werd bo vendien niet weinig versterkt, doordat b. en w. ons tot voorzichtigheid maan den, omdat in een plaats in het ramp gebied van Zuid-Beveland de lasten van een geschonken verenigingsge bouw nu reeds niet langer door die ge meente konden worden gedragen. Wat moest Geersdijk dan beginnen met een VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER" Wielrijders klagen vaak, en niet ten on rechte, dat zij zo dikwijls verblind wor den door het licht van tegemoetkomen de auto's. Maar veel fietsers schijnen zich er niet van bewust te zijn, dat hun licht ook vaak verblindend werkt voor automobilisten. Maakt het elkaar niet lastig, automobilisten en fietsers. Stelt beiden uw lampen goed af en vergeet niet, automobilisten, dat u ook voor fietsers, die rijden op een langs de weg gelegen rijwielpad, moet dimmen! verenigingsgebouw, dat direct al een groot offer van de burgerij zou vergen? Het is in ieder geval beter ten halve ge keerd, dan ten hele gedwaald! Tienduizend gulden was al weinig, in aanmerking genomen, dat van de ge meente Wissenkerke alleen Geersdijk noemenswaardig door het water is ge troffen, en nu lees ik tot mijn grote ver wondering en schrik, dat we grote kans lopen om met niets uit de bus te ko men: onze zilvervloot is op de droge klippen van Wissenkerke gestrand! En dat, terwijl ik in de veronderstelling ver keerde, dat ons gemeentebestuur de op lossing probeerde te zoeken, die wij niet konden vinden. Dat moet toch wel mo gelijk zijn, omdat er nog wel pientere mensen zijn, zoals blijkt uit de opmer king van het raadslid Marcusse uit Kam perland, die goed bekend is met het spreekwoord: De één zijn dood is de ander zijn brood. Dan zijn we toch meer dank verschuldigd aan het raadslid Bus- traan. Door zijn mededeling is ons ten minste bekend geworden, dat ons niets meer te wachten stond dan wat nieuwe stoelen. Mijn teleurstelling wordt steeds maar groter. Er wordt betreurd, dat Kamper land (dat maar weinig leed door de ramp te dragen heeft gekregen) geen geld krijgt. Zou Geersdijk niet meer te betreuren zijn, dat helemaal onder wa ter heeft gestaan en waar zelfs nog een slachtoffer is gevallen? Er zijn hier trou wens nog meer open vragen. Zo vraag ik mij af, hoe het mogelijk is, dat er nog jaloezie schijnt te bestaan ten opzichte van het zwaar getroffen Kortgene. Maar dit ligt eigenlijk buiten ons bestek. Dat is echter niet het geval met onze eigen moeilijkheden. Mijns inziens ligt hier nog altijd een taak voor het gemeentebe stuur van Wissenkerke. J. KASTELEIN. Geersdijkseweg 7, Geersdijk. BURGERLIJKE STAND Wissenkerke Geboren: 3 jan. Wilhelmina, d.v. P. H. Kramer en P. M. Wilderom. 6 jan. Jan Marinus, z.v. J. J. de Haze en P. E. Ver sluis. 17 jan. Hendrikje Blazina, d.v. I. Reinhoudt en A. van Netten. 27 jan. Cla- zina, d.v. A. H. Ruijsink en L. A. Gouds waard. 30 jan. Pieter Adriaan, z.v. W. C. Zwemer en J. A. de Smit. 31 jan. Arie Johannes, z.v. A. Hakkert en M. G. de Neef. Maarten Pieter, z.v. D. C. de Smit en W. D. Kramer. Ondertrouwd: 10 jan. Wouter de Neef, 23 jr: en Janna Adriana Sandee, 18 jr. 24 jan. Oege Hoekstra, 29 jr. en Anna Elisabeth van der Weele, 26 jr. Getrouwd: 9 jan. Daniël van der Wee le, 22 jr., te Kortgene en Laurina Fran- cina Wisse, 2Ï jr. 16 jan. Willem Hen- drikus Adrianus Blankers, 26 jr., te Veen en Joppa Lena Anna Boot, 25 jr. 23 jan. Wouter de Neef, 23 jr. en Janna Adriana Sandee, 18 jr. Overleden: 20 jan. Suzanna Cornelia Stokman, 64 jr., echtgen. van Cornelis Priester. 26 jan. Jacobus Arie Dirk Sneep, 81 jr., ongeh. Tube 95-70 ct.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1957 | | pagina 1