NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 1 „I Blijf meester Raadsvergadering Wissenkerke Huidgenezing Tere huid? No. 2821 Zaterdag 16 februari 1957 60e jaargang Drukken uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.50 per jaar Franco per post I 4.00 Advertenties 6 cent per mm $L_ -J# *:-Wj^waFAÉC Maandag 18 februari hoopt H.K.H. prinses Marijke haar tiende verjaar dag te vieren. Juist dezer dagen werd onze jongste prinses in het Ooglij- dersgasthuis te Utrecht opgenomen, om een nabehandeling te ondergaan. Wij spreken de wens uit, dat deze behandeling goede resultaten zal ople veren en dat Marijke met haar vader, moeder en zusjes een fijne verjaardag thuis kan hebben. Een foto in de krant symboliseerde op treffende wijze het meeleven van het nederlandse volk met ons koninklijk gezin in het algemeen en met de jarige in het bijzonder: een nederlands staatsburger bood aan de ingang van het Ooglijdersgasthuis de dienstdoende zuster bloemen aan voor de prinses. Moge de dynastie der Oranjes blijvend gedragen worden door het meeleven en het gebed van het nederlandse volk. (Nadruk verboden). Onder voorzitterschap van burgemees ter Van Halst kwam de raad j.l. maan dagmiddag in openbare vergadering bij een. Het lid De Smit was wegens ziekte afwezig. Na een welkomstwoord, waarin de voorzitter gelukkig kon mededelen dal het lid De Smit het nu naar omstandig heden goed maakt, werd unaniem goed gevonden aan de zieke een telegram met een „van harte beterschap" te zen den. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd, waar na de voorzitter, gewoontegetrouw, op deze eerste vergadering in 1957 een o- verzicht over het afgelopen jaar gaf, dal we hier in extenso laten volgen: Alvorens de agenda van deze vergade ring af te werken zou ik nog graag een kort overzicht geven over het afgelopen jaar en tevens enkele punten laten vol gen welke ook reeds in de vorige nieuw jaarsrede zijn genoemd. Waterleiding. We kunnen gelukkig zeggen, dat alle dorpskommen en ook de verspreid liggende boerderijen op de waterleiding zijn aangesloten. Hiermede is een lang gekoesterde wens in vervul ling gegaan. Woningbouw. Te Kamperland zijn 10 woningwet-woningen in aanbouw. Deze over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten WAT MijNHARPT MAAKT |5 GOED komen in de loop van 1957 gereed en kunnen dan worden toegewezen en be woond. Ook door particulieren werden nog enkele woningen gebouwd. Woningverbeteringen. Er zijn in het afgelopen jaar 46 premies voor woning verbeteringen toegekend. De totaal uit betaalde premie bedroeg f 25.000.—, waarvan f 8000.voor rekening van de gemeente kwam. Bouwvergunningen werden verleend tot een totaalbedrag aan bouwkosten van f 524.500. Woningvoorziening. Wanneer de 10 in aanbouw zijnde woningwet-woningen zijn toegewezen, zal de lijst van woning zoekenden zijn ingekrompen, doch het woningprobleem zal ook dan nog lang niet opgelost zijn. Aangezien er nog ver schillende woningaanvragen zijn voor grote woningen ten behoeve van grote gezinnen, zou het aanbeveling verdienen ook aan dit probleem in de toekomst de nodige aandacht te schenken. Uitbreidingsplannen. Voor de kom men Wissenkerke en Geersdijk werden in het afgelopen jaar de uitbreidingsplan nen herzien. Met de voorbereidingen tot het vaststellen van een uitbreidingsplan voor de Onrust- en Jacobapolder konden geen vorderingen worden gemaakt in verband met de onzekerheid welke be staat ten aanzien van de plaats waar de dam tussen Walcheren en Noord-Beve land komt te liggen. Riolering. Alle voorbereidingen voor de uitvoering van het rioleringsplan te Kamperland zijn het vorig jaar gereed gekomen. De aanbesteding heeft zelfs plaats gehad. Dat nog niet tot gunning is besloten, vindt zijn oorzaak in het feit, dat twee dagen na de aanbesteding ons het bericht bereikte, dat wegens beste- dings-beperking het werk voorlopig niet mag worden uitgevoerd. Drie-eilanden-plan. In verband met de werkzaamheden voor het drie-eilanden- plan is in overeenstemming met de rijks waterstaat besloten om in de havengeul te Kamperland aanwezige klei af te gra ven ten behoeve van de werkhaven te Veere. Scholenbouw. De openbare en bijzon dere lagere school te Wissenkerke staan reeds een paar jaar op de urgentielijst. De tekeningen voor de nieuw te bouwen scholen zijn ter goedkeuring ingezonden, maar we wachten nog steeds op de toe stemming om tot de bouw over te gaan. Gezien de bestedings-beperking vrezen wij echter, dat we nog wel een poosje zullen moeten wachten, voordat we met de bouw kunnen aanvangen. Straten en wegen. Verschillende stra ten, wegen en trottoirs werden ver nieuwd of verbeterd. Tengevolge van het drukke en zware verkeer over de Oost- Haven. Het aantal in- en uitgaande schepen van de haven te Kamperland be droeg 772, met een gezamenlijke ton- nemaat van 128148. De bruto opbrengst was f 9.728.79. 1956 ligt achter ons en we staan aan het begin van 1957. Wat dit jaar ons brengen zal, weten we niet. Ik spreek de wens uit dat veel van de in voorberei ding zijnde werken alsnog zullen kun nen worden uitgevoerd. In dit verband wil ik noemen: scholenbouw, bouw gym nastieklokaal, badlokaal, kleedlokaal op het sportveld en groene kruis gebouw. De voorbereidingen in verband met het drie-eilanden-plan en dan denk ik in het bijzonder aan het uitbreidingsplan voor de Onrust- en Jacobapolder. We zouden gaarne zien, dat dit plan zo spoedig mogelijk kon worden vastge steld en goedgekeurd, want er zijn al De béste serie van 1957 20 - 22 - 27 - 31 en 36 ct achterweg te Wissenkerke, tengevolge van de aanleg van een nieuwe zeedijk van de Thoornpolder, moest deze weg geheel worden vernieuwd. Met de ver nieuwing is reeds een aanvang gemaakt. Mutaties personeel. Daar de heer N. D. van der Heijde met pensioen is ge gaan, is aan deze met ingang van 1 juni 1956 eervol ontslag verleend als gemeen te-secretaris. Er werd per gelijke datum in diens plaats benoemd de heer G. van Hekken. In de vacature van gemeente ontvanger/commies, ontstaan door de benoeming tot secretaris van de heer Van Hekken, werd benoemd de heer P. Bal kenende. Verder vonden de volgende be vorderingen plaats: H. van Strien tot ad junct-commies le klas, M. A. van der Maas tot adjunct-commies. Loop der bevolking. Het inwonertal op 1 januari 1956 bedroeg 1762 mannen en 1668 vrouwen. Er werden in 1956 ge boren 30 mannen en 29 vrouwen. Er vestgden zich 28 mannen en 40 vrouwen. Samen 1820 mannen en 1737 vrouwen. Overleden in 1956 15 mannen en 14 vrouwen, er vertrokken 72 mannen en Huidzuiverheid - Huidgezondheid Houdt de winter uit handen en voeten. 70 vrouwen, zodat de toestand per 1 ja nuari 1957 is: 1733 mannen en 1653 vrou wen. Het inwonertal op 1 januari 1957 bedroeg derhalve in totaal 3386. Op 1 januari 1956 was dit 3430, zodat de be volking is verminderd met 44 inwoners. Twee personen zijn geëmigreerd naar het buitenland, terwijl' 1 persoon zich uit het buitenland alhier vestigde. Er wer den 21 huwelijken voltrokken. Echtschei dingen vonden niet plaats. Armenzorg. Aan behoeftige personen werd door het Burgerlijk Armbestuur een bedrag uitgekeerd van f 18.611.30. Het aantal krankzinnigen dat voor rekening der gemeente werd verpleegd bedraagt 6. Hiervoor werd een bedrag betaald van f 14.126.43. Begroting. De begroting voor hel dienstjaar 1957 werd op 24 september 1956 vastgesteld, wat de gewone dienst betreft in ontvang en uitgaaf f 316.460.39 met een post voor onvoorziene uitgaven van f 8000.en wat de kapitaaldienst betreft in ontvang op f 826.987.30 en in uitgaaf op f 995.162.62 en alzo met een nadelig saldo van f 168.175.32. reeds verschillende aanvragen om zo merwoningen te mogen plaatsen in dit toekomstig recreatiegebied. Al deze werken gaan straks geld kos ten, doch wij achten dit ten volle ver antwoord, omdat wij hierdoor de kans krijgen alles meer in de hand te hou den en uitwassen te voorkomen. Heren raadsleden, namens ons col lege wil ik u hartelijk danken voor de prettige samenwerking en goede ver standhouding en voor al het werk wat u samen met ons hebt verricht in het be lang der gemeente. Moge dit in 1957 ook zo zijn. Secretaris en secretariepersoneel, ook u allen hartelijk dank voor alles wat u in het belang der gemeente doet. Laat de samenwerking en goede vriendschap blijven als voorheen. Dit komt uzelf en de gemeente ten goede. Verder nog allen die in gemeentedienst zijn hartelijk dank. Ik wens u allemaal met uw gezinnen Gods zegen en een voorspoedig 1957 toe. Geve Hij ons de kracht om ons werk in dit nieuwe jaar te mogen verrichten lot welzijn van de gemeente. Ik dank u. Het lid Bustraan zegde, namens de gehele raad, woorden van dank, ho pend dat de wensen van de voorzitter in vervulling zullen mogen gaan en dat de te nemen besluiten in overeenstemming met Gods Woord zullen mogen zijn. Enige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen, waarna de voorzitter kon mededelen van Ged. Staten bericht te hebben ontvangen in zake verbetering aan de veerdienst Veere-Kamperland. De bebakingstonnen zullen van reflectoren voorzien worden en de veerboot van een schijnwerper. Het materiaal voor die reflectoren is moeilijk te verkrijgen, de verwezenlij king van dat plan zal dus nog wel enige tijd op zich laten wachten. Wat de schijnwerper op de veerboot betreft, hel lid Westerweele kon mededelen, dat die reeds op de boot aangebracht was. Z.h.s. werd besloten de gemeente-ei gendommen niet tegen stormschade te verzekeren, aangezien er praktisch nooit stormschade voorkomt en het premie bedrag daarom aan de hoge kant geacht wordt. Het loon van P. M. den Boer, als klok- opwinder, zal met ingang van 1 januari 1957 gebracht worden van f 1.per week op f 1.50 per week. Hierna kwam aan de orde het benoe men van een gemeentewerkman voor Kamperland. Uit de ingekomen sollici- VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER" Een uitgestoken richtingaanwijzer geeft een automobilist geen vrijbrief om zo maar weg te rijden. Het uitsteken van de pijl is bij wegrijden zelfs overbodig. De bestuurder moet zich door middel van zijn spiegel verge wissen van het achteropkomend verkeer, daarbij rekening houdende met de z.g. dode hoek. Hij kan ook even de moeite nemen, door het open portierraam te kijken, of hij het verkeer niet hindert met zijn manoeuvres. Wie zich in het verkeer voegt heeft meer verplichtingen dan hij, die daaraan reeds deelneemt. taties hadden b. en w., uitgaande van-de gedachte dat het gewenst is, dat de te benoemen gemeentewerkman op het dorp Kamperland moet wonen en niet daarbuiten, een alfabetische aanbeveling opgemaakt, en wel M. de Bruine, J. J. de Kam en H. Versluis, allen wonende in Kamperland. Voordat tot stemming werd overgegaan, schorste de voorzitter, op verzoek van enige leden, de vergadering. Alsof het een beslissing op het hoogste niveau betrof, de schorsing duurde meer dan een uur. Na heropening deelde de voorzitter mede, dat op verzoek de heer M. G. de Smit te Stroodorp nog aan de candidatenlijst werd toegevoegd. De heer De Smit werd daarop met 7 stem men benoemd, de heer Versluis verkreeg 2 stemmen, de heer De Kam 1 stem. De los-werkman A. Dourleijn werd z.h.s. Batfyderm-zeep in vaste dienst benoemd. De jaarwedden van de gemeente-amb tenaren werden per 1 januari j.l. met 6 procent verhoogd en met 5,6 °/o als com pensatie-uitkering A.O.W. Op voorstel van b. en w. zal aan Ged. Staten bericht worden, dat er geen bezwaar bestaat deze verhogingen ook toe te kennen aan de gemeentesecretaris, gemeente-ontvan ger en de ambtenaar van de burgerlijke stand. Firma N. Karstanje verzocht om een verhoging van de vergoeding voor de auto van de reinigingsdienst met f 5. per week te verhogen en te brengen op f 60.per week, dit in verband met de benzineprijs-verhoging. Het lid De Lange vroeg of dit enkel de kosten van de benzine betrof. De voorzitter gaf hierop ten antwoord, dit niet precies te hebben uitgerekend. In verband met de uitvoering van het drie eilanden-plan hadden b. en w. de vuil- storting te Kamperland stopgezet en be sloten, in samenwerking met de ge meente Kortgene, het vuil te doen stor ten op een daarvoor beschikbare plaats te Colijnsplaat. Deze regeling beviel hen echter niet. Thans heeft men de be schikking gekregen over de kuipen in de Vlietepolder, bij de beton. Voor ja ren heeft men daar nu de ruimte. In de tijd die nodig is om de toegangsweg in orde te maken heeft men van de heer Schipper toestemming gekregen het vuil te storten op een plaats in de Rippolder. Op een vraag van het lid Bustraan of een ieder daar zijn huisvuil mag storten, antwoordde de voorzitter ontkennend. Een verbodsbord is bij die plaats neer gezet. Bustraan vond, dat de mensen van Kamperland ten zeerste door deze maat-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1957 | | pagina 1