NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Kindj Nog niet van zessen klaar! Raadsvergadering Kortgene D AMPO Controle en rentebijschrijving Coöp» Boerenleenbank „WISSENKERKE" Grote zangavond door 5 noordbevelandse koren No. 2819 Zaterdag'2 februari 1957 60e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs i 2.50 per jaar Franco per post I 4.00 Advertenties 6 cent per mm Maandagavond j.l. kwam de raad in openbare zitting voltallig bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester A. A. Schuit, die in zijn openingswoord zijn blijdschap uitte over aller aanwezigheid op deze eerste vergadering in 1957. Spre ker noemde de huidige toestand, zowel nationaal als internationaal bezien, span nend en was daarom dankbaar dat men voor rampen en onheilen gespaard was gebleven. Toch leggen deze dreigingen voor bepaalde plannen beperkingen op. In een kort en vluchtig overzicht me moreerde hij het afgelopen jaar, o.m. zeggende, dat voor de dorpen Kortgene en Kats het woningprobleem is opgelost. Voor Colijnsplaat zal men op de kortst mogelijke tijd daarvoor een oplossing zien te vinden. Volgens de laatste be richten zal men de voor Colijnsplaat ont worpen plannen kunnen realiseren, in- en pijn weg- wrijven met dien de bouwcapaciteit van de eigen bouwondernemingen daarvoor toerei kend zijn bevonden. Begin 1956 zijn ei besprekingen geweest over het bouwen van een bejaardentehuis uit de daarvoor beschikbaar gestelde rampgelden; bin nenkort, hoopt hij, zullen hierover na dere beslissingen genomen kunnen wor den. Verschillende vaste posten van de gemeente-uitgaven, die de laatste jaren schrikbarend zijn gestegen, zijn de oor zaak, dat de financiële toestand van deze gemeente niet erg rooskleurig is te noe men en dat zij nu behoort bij de 600 nederlandse gemeenten die hun begro ting niet sluitend hebben weten te krij gen. De hoop is nu gevestigd op de door de commissie Oud voorgestelde nieuwe financiële verhoudingen, die in de be staande toestand een grote verbetering zullen geven. Spreker vestigde er na drukkelijk de aandacht op, dat de ge meente aan de vooravond staat van zeer grote werken, n.l. het drie-eilanden- en delta-plan. Wanneer geen oorlogsdrei ging of -geweld een spaak in het wiel zullen steken, gaan bedoelde plannen door en zullen grote investeringen van de gemeente nodig zijn, b.v. voor het maken van nieuwe havens etc. Tenslotte dankte hij allen voor hetgeen zij in 1956 in het belang van de gemeente hebben gedaan en hoopte, mede namens het se cretarie-personeel, dat het hen in den vervolge wél zal mogen gaan. Het lid Korteknie, sprekende namens de gehele raad, dankte de voorzitter voor diens woorden en wenste hem, het per soneel en de gezinnen het beste toe. De notulen van de vorige vergadering werden hierna onveranderd vastgesteld. Een aantal ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangenomen, waarbij o.m. een door Ged. Staten goed gekeurd raadsbesluit, waarbij het crediet voor 1957 bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten wordt vastgesteld op vijfen zeventigduizend gulden en een schrijven van de Coöp. Boerenleenbank te Co lijnsplaat, met bericht dat de Centrale Bank te Utrecht geen toestemming geeft tot het verlenen van een crediet in re kening-courant aan deze gemeente. Het lid Breure vroeg, naar aanleiding van een schrijven van het ministerie van Bin nenlandse Zaken, om alle investerings projecten, welke niet beslist nodig zijn, achterwege te laten of tot een later tijd stip uit te stellen, of daarmede het plan voor de Kruisstraat te Colijnsplaat niet in het gedrang zal komen, waarop de voorzitter antwoordde, te weten dat der gelijke werken daaronder niet zullen val len. In verband met deze en dergelijke plannen opperde hij zo terloops het denkbeeld van de uitgifte van kleine o- bligaties. De hogere rente daarvan zal voor vele spaarders een zekere aantrek kelijkheid hebben, zo meende hij. Het lid Van der Weele vroeg naar de mogelijkheid om de ophaaldienst voor huisvuil voor een ieder verplichtend te stellen. De voorzitter zeide, dat dit door een bepaalde modus in de wet niet kan, zou men er nu toch toe besluiten, dan zou dit een investering vragen van min stens f 40.000.voor de aanschaffing van een auto, emmers en dergelijke. Door de voorzitter werd medegedeeld, dat b. en w. besloten hebben twee ter secretarie aanwezige schrijfmachines, die niet geheel voldoen, te vervangen door een tweetal machines van een nieuwer type. Met 6 stemmen werd A. Sies - van Gilst met ingang van 1 februari 1957 be noemd tot werkster van de o.l.-school te Colijnsplaat. Op mej. E. van der Wee le waren 5 stemmen uitgebracht. Op voorstel van b. en w. werd het gymnas tieklokaal te Kortgene in gebruik gege ven aan een volleybalclub te Kortgene, die onder leiding staat van adjudant Brandsma. De kosten van verwarming van dat lokaal zullen op voorstel van het lid Welleman aan deze vergunning vastgekoppeld worden. Z.h.s. werd besloten geen bezwaar te maken tegen het voornemen van Ged. Staten de uitkering ineens, tijdvak 1 september 1956 1 januari' 1957, aan secretarissen, ontvangers en ambtenaren van de burgerlijke stand te veranderen in een uitkering ineens over het tijdvak 1 juli 1956 1 januari 1957. De leden van de commissie van on derzoek der gemeenterekeningen zullen met ingang van 1 januari 1956 voortaan een presentiegeld genieten van f 5. per lid per bijgewoonde vergadering. Een schrijven van het ministerie van Binnenlandse Zaken betreffende de be zoldiging van gemeentepersoneel per 1 januari 1957 werd van overeenkomstige toepassing verklaard op het personeel in dienst der gemeente Kortgene, van het welk de jaarwedden door het gemeen tebestuur worden geregeld. Dit betreft de 6 °/o salarisverhoging en de 5,6 °/o compensatie. Tegen het voornemen van Ged. Staten bovengenoemd schrijven van overeenkomstige toepassing te ver klaren op de salarissen van de secretaris, de ontvanger en de ambtenaar van de burgerlijke stand, bestond eveneens geen bezwaar. Per 1 maart 1957 werden de leden van de commissie tot wering van schoolver zuim te Kats herbenoemd. In de vaca ture C. M. Overbeeke werd met alge mene stemmen benoemd de heer J. van der Hoofd. Een administratieve wijziging werd op verzoek van Ged. Staten in de ver ordening van de Hinderwet aangebracht. Aan het bestuur van de vereniging voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs te Colijnsplaat werd voor het jaar 1957 een voorschot verleend van f 6000.Deze school heeft recht op een maximum voorschot van f 6855.76 (136 leerlingen over 1956 maal het vastgestelde bedrag van f 50.41 per leerling). Aan de dienst voor de Geestelijke Volksgezondheid in de provincie Zee land werd per 1 januari 1957 een sub sidie toegekend van 3 cent per inwoner per jaar. Aan de vereniging voor Chr. Voorbe reidend Hoger- en Middelbaar onder wijs voor Zeeland werd over het jaar 1955 een subsidie verleend van f 411.48, zijnde het tekort op de 3 leerlingen de zer gemeente. Op een subsidieverzoek van dezelfde vereniging voor de jaren 1956 en volgen de werd afwijzend beschikt. In de begrotingen gewone en kapitaal- dienst voor het jaar 1956 werden enige wijzigingen aangebracht. Bij de behan deling daarvan merkte het lid Contant op, dat er een overschot van f 100.is op de post wegaanduidingen. Hij vroeg of men op die post niet wat zuinig was geweest, gezien de vele ongelukken van de laatste tijd. De voorzitter zeide hier op, dat adjudant Brandsma een uitvoe rig rapport over dit onderwerp heeft op gemaakt en dat aan de hand daarvan GRIEP? Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 50 ct. naar een zo goed mogelijke oplossing gestreefd zal worden. Bij de rondvraag vroeg het lid Welle man of de voorzitter al weet wanneer de rampgelden, die na eindeloos gediscu- seer verdeeld zijn, voor hun bestemming besteed kunnen worden. De voorzitter gaf hierop ten antwoord, dat er wel offi cieuze mededelingen hieromtrent zijn gedaan, maar nimmer officieel. Zwart op wit had hij hierover nooit iets ont vangen. Wel weet hij, dat er geen geld wordt verstrekt, wanneer er niet ge bouwd wordt. Groene Kruis en wijkge- bouwen behoren bij de betreffende ver enigingen. Een bejaardentehuis, waar voor de plannen reeds in een vergevor derd stadium verkeren, moet door de gemeente gefinancierd worden. Wordt te zijner tijd tot de bouw overgegaan, de toegezegde gelden worden dan vrijgege ven. Het lid Wolse vroeg naar de moge lijkheid van een subsidie voor het jeugd werk van de jeugdraad. Volgens wet houder Bom kan de jeugdraad beter aan de betreffende stichtingen om inlichtin gen vragen, waarna de gemeente nog al tijd kan zien, hoe te helpen. Het lid Salomé vroeg om de agenda van een te houden raadsvergadering in den vervolge enige dagen vroeger te mogen ontvangen, de tijd van voorbe reiding is nu voor de leden meestal te kort. De voorzitter beloofde dit voor de toekomst te zullen verbeteren. Volgens hem zal men voortaan een paar maal per jaar meer vergaderen, de grote agenda's komen dan te vervallen, het geheel komt dan in een rustiger sfeer. Het lid Breure had het getroffen, dat hij uit de nieuwsbladen soms kon lezen wat de gemeente in de toekomst denkt te doen. Hij stelde er prijs op, voor en aleer de burgemeester dergelijke inlich tingen verstrekte, dat de leden eerst van een en ander kennis konden nemen. De voorzitter zeide, dat dergelijke plannen meestal reeds in de raad zijn besproken. Desondanks bleef het lid Breure aan dringen, de leden in een beginstadium van nieuwe plannen reeds in te lichten, waarop de voorzitter beloofde met deze wens ernstig rekening te zullen houden. Tot slot vroeg het lid Contant naar de verwezenlijking van de verbeterings plannen voor de haven te Colijnsplaat. De voorzitter gaf hierop ten antwoord, te streven dat met dit werk in maart of april a.s. zal worden begonnen. Met enige woorden sloot hij daarop deze korte en geanimeerde vergadering. Bij de pottekijker. De club van zessen klaar is niet klaar kunnen komen. Dat komt, de jongens waren in Brussel bij elkaar gekomen en in die leuke stad is het nu juist volop seizoen. Nou, en als het in Brussel „vol op" is, dan kom je er eigenlijk nooit klaar. De jongens van de club van zes- senklaar zeker niet. Ze waren bijeengekomen om nu eens echt samsam te gaan doen. Ze doen dat al een beetje met kolen en staal, maar nu zouden ze het er eens ernstiger over hebben om helemaal samen te gaan doen Nou, ze hebben echt samen zitten pra ten, samen gegeten, samen gedronken zelfs en net toen ze van plan leken om nog meer samen te gaan doen, zeiden er een paar: „daar moeten we toch nog eens even over prakkedenken". Toen was namelijk bij de Fransoos de aap uit de mouw gekomen. Die linkert wil de andere vijf mee laten betalen in wat hij allemaal in Afrika moet opknap pen. En dat is nogal zo wat. Vooral na wat er in Algerië allemaal gebeurt. De trammelant die daar is, laat de boel nu niet bepaald gaaf. En dat zouden wij dan strakjes allemaal mee mogen helpen opknappen, waarbij het de vraag is of de vrede en welvaart hier nog ooit in afzienbare tijd zullen terugkeren. Toen ze zich dat zo realiseerden, heb ben de andere vijf knapen zich toch wel eens eventjes achter het oor gekrabd. Die afrikaanse potjes hebben nu een maal een smaak en een luchtje, dat naar onze smaak wel 'n beetje al te gekruid is. Nou, de jongens zijn er eerst es 'n potje vlaams lambiek op gaan drinken en nóg een. En toen nog es één. En net toen de Fransoos dacht: „nou nog een rondje voor mijn rekening en dan zal het wel gaan", zei ons aller Luns: „ik moet es nodig naar huis toe". En dat vonden de anderen toen ineens ook 'n machtig idee. Spaak had ze nog graag een portie mosselen willen aanbieden met nóg een glaasje lambiek, want die zag wel wat in dat bier drinken, maar de anderen zijn daar niet zulke liefhebbers van en dus bedankten ze beleefd. Toen is de club van zessenklaar haas tig opgestapt en naar huis gereden, 't Was wel mooi geweest, daar in dat Brus sel, maar moeder zat thuis en je kunt zoiets dan niet te bont maken, nietwaar? Ze zijn het met Fransoosje toch niet he lemaal eens en dan is het beter om er VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER" Veel bromfietsers, die zich pas kort ver heugen in het bezit van hun vervoermid del, maken de fout te snel door de bocht te willen rijden. Met de fiets hadden ze daar toch ook nooit last? Die brommer rijdt toch niet zo veel harder? En het is jammer om dat vlotte gangetje te onder breken. Maar nu vergist u zich. De snelheid ligt belangrijk hoger dan die van een gewone fiets! Minder uw vaart vooral bij bochten, an ders vliegt u de baan uit! En dikwijls sleept u ook nog een ander mee! nog maar es 'n nachtje over te slapen. Dat doen ze nu eerst en dan komen ze over een dag of wat nog es bij elkaar. Nou ja, Brussel is 'n aardige stad, echt waar. Je kunt je er best vermaken. En baat het niet, het schaadt ook niet. Ze zijn alle zes aardig van de tongriem ge sneden en lambiek is er nog genoeg, due vooruit maar weer. Leve de club van zessenklaar. POLLEPEL. (Nadruk verboden). dÜydgaat huidje eBABYDE RM Poeder - ZaIf - Olie -Zeep gevestigd te Kamperland Voor zover nodig maken wij onze spaarders en rekening- couranthouders nog even attent op de zitdag, welke maan dagmiddag 4 februari gehouden wordt ten kantore der bank, van 3 tot 6 uur. Dit betreft hoofdzakelijk hen, wier namen beginnen met de letters T tot en met Z. Ook an deren, welke om één of andere reden deze week NIET op de controledagen zijn geweest, worden alsnog gaarne maan dagmiddag 4 februari 1957 verwacht. Komt u even vlug met uw boekjes en de zaak is zo voor elkaar. Bestuur Coöp. Boerenleenbank „WISSENKERKE" gevestigd te Kamperland. Op D.V. zaterdag 9 februari 1957 in de Gerf. Kerk te Kamperland Aanvang 7 uur Hieraan nemen deel: Chr. Cem. Zangver. Soli Deo Gloria van Kamperland Chr. Gem. Zangver. Hosanna van Wissenkerke Herv. Kerkkoor Harpe Davids van Colijnsplaat Herv. Kerkkoor van Kortgene Herv. Kerkkoor van Kats JL

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1957 | | pagina 1