Oom Boelpnin, waar gaat de reis naar Tsjoe? schoolatlassen Exclusieve monturen Blijf meester EES AVONTUURLIJKE REIS Ln Ind HAMEA GRIEP? 35 cent per 1000 kg len u A. C. van der Rest (natuurlijk met wachtgeld) en dan kun nen ze aantonen, dat er door de over heid reeds ernstig bezuinigd wordt. Dat vergemakkelijkt dan bijzonder het ne men van enige minder prettige maat regelen voor het volk, zodat de jongens dan wel tot overeenstemming komen met elkaar. Maar nou die ene overbodige ambte naar. Waar kan die zitten? Op welk de partement? Elke minister zegt: bij mij niet. Maar vader Willem kent z'n jon gens wel, hij is toch aan het zoeken. Als ie er een vindt, zitten we in de boot en is Nederland verloren. Heel Den Haag wacht in spanning af. Als dit ministerie het niet tot die belangrijke bezuiniging kan brengen, al is het maar één ambte naar, dan zal er een andere regering moeten komen met één minister minder. Daarom zoeken de jongens zich naar. POLLEPEL. (Nadruk verboden). Ruwe, schrale huid Wekelijkse wereldschouw Het bezoek van Tsjoe En-lai heeft groot opzien gewekt. Misschien tenge volge van het feit, dat het nog nooit in de loop der eeuwen een chinees staats man van betekenis zich met de euro- pese politiek rechtstreeks heeft bemoeid. Het is daarom nog altijd niet duidelijk welk belang China met de ietwat haas tige overkomst van Tsjoe En-lai diende. Moet dit in het politieke vlak gezocht worden, dan lijkt het, dat de verhoudin gen geenszins zodanig waren, dat voor China enige reden tot ingrijpen was. Moet dit in het economische vlak lig gen, dan begrijpt men Tsjoe's optreden nog minder, omdat tenslotte dergelijke aangelegenheden nu eenmaal zo voor zichtig mogelijk worden behandeld en in de regel aan de hand van belangrijk cijfer- en feitenmateriaal. Tsjoe En-lai had haast om naar Euro pa te komen, want hij brak een deel van zijn reis door Azië af, die hij na zijn op nieuw overhaast vertrek uit Moskou weer heeft opgenomen. Men zou geneigd zijn te zeggen, dat Tsjoe En-lai wellicht zeer uitvoerige berichten had ontvan gen over moeilijkheden, die er ongetwij feld in het Kremlin zijn gerezen. Men kan begrijpen, dat zulke moeilijkheden, gezien de economische spanningen, die er in Rusland zijn, Peking buitengewoon interesseren. Maar al heeft hij inderdaad in het Kremlin geconfereerd, dit ook weer niet zodanig langdurig, dat daar aan enig gevolg viel vast te knopen. Wel daarentegen heeft hij zich al dadelijk uitgesproken voor een vastberaden dic tatuur, die zijn eigen weg moet gaan. Dit hield natuurlijk verband met Polen enerzijds, met Hongarije anderzijds. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel Zoveel is zeker, dat de aanvankelijke instemming, die Peking toonde tegen over het heldhaftig verzet der Honga ren, op niets is uitgelopen. Ook Peking is ervan overtuigd, dat de „imperialis ten" de brand hebben aangestoken, en het heeft Rusland zijn bewondering niet onthouden voor de krachtige wijze inderdaad krachtdadige wijze waar op het tussenbeide is getreden. Chinese leiding? Het bezoek in Warschau heeft niet lang geduurd, maar men kan zeggen, dat het betekenis heeft gehad. Bedrie gen de voortekenen niet geheel, dan heeft Gomoelka kunnen steunen, wat hij reeds tevoren wist, op de kerk, die in Polen een bij uitstek machtige factor is, en op China. Twee factoren, die verwon derd genoeg zullen zijn geweest om zich naast elkander te vinden. Vat men de indruk van dit chinese bezoek samen, dan ontkomt men niet aan de gedachte, dat het bondgenoot schap Rusland-China er een is, waarin China bepaalde leiding geeft en het een vijftal jaren geleden nog zo mach tige Rusland de tweede rol speelt. Het kan anders uitkomen, maar het zou ons niet verbazen, indien de zwijgende Chi nezen het laatste woord hadden. Want, laten we dat vaststellen, voor Europa is het helemaal niet plezierig, dat China's ingrijpen een rol, hoe ge ring ook, in de zo belangrijke poolse verkiezingscampagne van j.l. zondag heeft gehad. Gomoelka's zege is onbetwistbaar. Hij heeft daarmede bewezen de man te zijn, op wie het grootste deel van Polen ver trouwt. Hij weet heel goed, dat hij ve len, die anti russisch denken en gevoe len, teleurstelt, maar hij weet, dat hij op het ogenblik niet anders kan. Hij zou wellicht liefst slechts westelijke hulp aanvaarden en banden als die met de rode NATO verbreken, maar er ligt nog een lange weg voor hem. Wil hij even tueel een pools leger te zijner beschik king hebben, dat geordend is, dan moet hij voor alles eenheid trachten te schep pen. En men weet, dat eenheid helaas niet de kracht der Polen is en nooit is geweest. Zij zijn zeker niet minder dap pere strijders dan de Hongaren. Maai Gomoelka weet, dat, slaagt hij er niel in een eenheidsnatie van hen te maken, met een duidelijke kern, hij niets zal be reiken. Dan gaat het met Polen als mei Hongarije, waar nog verzet gepleegd wordt, maar zonder mogelijk resultaat. Waar nu het standrecht wordt ver scherpt, omdat men nu niets anders kan. Om de politiek van de V.S.? Polen en Chinezen hebben een verkla ring ondertekend die heel wat voeten in de aarde heeft gehad. Wel een bewijs, dat men zich in Warschau niet door Tsjcue En-lai liet voorschrijven wat deze nu het juiste achtte. Belangrijker is na tuurlijk de verklaring, die Tsjoe En-lai en Boelganin samen hebben getekend terzake van de politiek van Amerika. Men krijgt bijna de neiging te geloven, dat daartoe Tsjoe En-lai naar het wes ten is gekomen. Er staat echter niets nieuws in de verklaring, die men een paar uur voor het plotselinge vertrek van Tsjoe En-lai publiceerde. Zeker niets, dat in 't laatste vrijdagmiddaguur Wall- street in zenuwachtige spanning behoef de te brengen. De Amerikanen heten hierin „impe rialisten"; Eisenhower's greep om het nabije oosten toont alleen wat men noemt zijn ware aard. De Amerikanen hebben dit trouwens zelf geweten en deze stoot van de Russen kwam niet on verwacht. Daarbij komt nog, dat Egypte zich ui terst boos toonde over het bevriezen van egyptische saldi in New York. Het heeft Jïa/nnQ Tere huid? Babyderm-zeep dit gewroken op engelse en franse ban ken, die nu op een nette manier „be stolen" zijn. Het toont dit door de ver andering van houding, die het tegen over het NATO-leger, dat nog niet eens de volle 4000 man heeft bereikt, wil aannemen, indien werkelijk Israël voet bij stuk houdt en zowel in de Golf van Akaba als in Gaza weigert terug te trek ken. Voor het eerst heeft men een fors geluid van Amerika gehoord: Egypte zal geen hulp krijgen, zeker niet voor de As- soeandam, indien het niet meer mede werking toont! Bedrogen? Indien Amerika grootse verwachtingen koesterde van zijn nieuw uitgestippelde politiek, lijkt het, althans voorlopig, be drogen uit te komen. Men moet Dulles zijn om in het openbaar tegenover de europese bondgenoot te zeggen: het is absoluut noodzakelijk dat gij er niet bij behoort, want dan zou er van het ge hele amerikaanse optreden niets terecht komen. De regering MacMillan is met ijver aan het werk gegaan. MacMillan heeft een opwekkend woord gesproken tot de engelse bevolking, wat in het algemeen wel heeft ingeslagen. MacMillan is aan het bezuinigen en hij weet, dat hij de grote massa van Engelsen wel rondom zich heeft. Engeland heeft wat nieuwe moeilijkheden erbij in de Golf van A- den waar men intussen met Jemen aan het onderhandelen is. Het is te hopen, dat het geen bijzondere moeilijkheden met zijn franse bondgenoot zal krijgen, waar nu het grote debat over Algiers wacht. En tenslotte is er in het zuidoostelijk deel van Azië het lot van Indonesië, dat door de steeds duidelijker uitgesproken splitsing van Sumatra in gevaar verkeert. Soekarno heeft het middel reeds bij de Geneest ruwheid en schraalheid hand: een revolutionaire raad, waarin de communisten zullen zittenMaar dat is nu juist wat vele Indonesiërs niet willen, zeker niet de twee grote partijen, die tot de Islam behoren. Ook hier kan men niet anders dan afwachten en ho pen dat zich alles nog ten goede keert. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden). eïCCMUU 's Werelds grootste dirigent De geniale man van grote wilskracht, die streed voor de ware muziek Op 4 april 1954 dirigeerde Tos- canini zijn laatste concert in Cor- negie Hall en verdween voorgoed uit het actieve muziekleven. Slechts een korte rust van nog geen drie ja ren was hem beschoren, want op 16 januari j.l. overleed hij op 90- jarige leeftijd ten gevolge van een beroerte in zijn woning te Riverdale bij New York. Hiermede eindigde het buitengewoon actieve leven van de grootste dirigent die de wereld ooit gekend heeft. Arturo Toscanini werd als een een voudige zoon van een kleermaker te Par ma geboren. Zijn vader noch zijn moe der waren uitgesproken muzikaal, maar Arturo gaf op jeugdige leeftijd reeds blijk van bijzondere aanleg. Dank zij een beurs werd hij in de ge legenheid gesteld op negenjarige leef tijd te studeren aan het plaatselijk con servatorium, waar hij zich verdiepte in de geheimen van het cellospel. Maar naast deze studie trachtte hij zich bo vendien veelzijdig muzikaal te ontwik kelen. Ook de piano bespeelde hij en hij verdiepte zich in de compositie. Op achttienjarige leeftijd kwam hij gereed met zijn studie en kreeg hij een betrek king als cellist van een opera-orkest, dat onder andere in Rio de Janeiro, de bra- ziliaanse hoofdstad, een uitvoering zou geven. Hier was het dat Toscanini door een betrekkelijk toeval op slag beroemd werd. Vlak voor het begin van een uitvoering van Verdi's opera „Aïda" ontstond ei twist tussen de eerste en de tweede diri gent. De eerste liep weg en toen de tweede de directie-lessenaar besteeg; werd hij door het opgewonden publiek weggefloten. Daar stond men met de handen in het haar. Plotseling herinner de iemand zich, dat de jonge cellist Tos canini het dirigeren beheerste en men maakte van de nood een deugd en ver zocht hem de leiding op zich te nemen. Uit het hoofd Met grote resoluutheid en zelfverze kerdheid besteeg de negentienjarige jon geman de katheder, sloeg tot aller ver bazing de partituur met een klap dicht, hief de dirigeerstok en bracht het orkest en de toehoorders in opperste verbazing met de wijze waarop hij volkomen uit het hoofd het orkest leidde entot welk een prima resultaat. Het applaus was na afloop niet van de lucht en Tos canini was in één keer een „gemaakt" man. Persoonlijk deed dit <Ie maestro niets. Hij bleef die hij was, de eenvoudige en serieuze musicus met zijn idealen. Ge ruime tijd is hij als dirigent verbonden geweest aan de opera te Turijn, waar hij het ene succes na het andere oogstte. Het beroemde opera-heiligdom, de Scala te Milaan lokte hem. Men verzocht hem of hij daar de leiding op zich wilde nemen en Toscanini deed dit. Hier vier de hij zijn grootste triomfen, doch toen hij tenslotte het publiek onaangenaam vond optreden, verdween hij naar de V.S., waar hij met open armen ontvan gen werd. Hier liet men hem de be roemdste orkesten dirigeren en grote tournees maken. Maar het vaderland riep hem, want Toscanini was en bleef Italiaan in hart en nieren. Het ging niet goed met de Scala in Milaan en Tosca nini blies er nieuw leven in. Hij weigerde. Toen kwam het conflict met het fas cisme. Arturo Toscanini is altijd een verbeten tegenstander geweest van elke vonn van dictatuur en hij stak dit niet onder stoelen of banken. Het moest dus tot een botsing komen en toen hij voor een concert weigerde het fascistenlied te spelen, barstte de bom. Weer vertrok hij naar Amerika, waar men blij was met de terugkeer van de grote dirigent. Een speciaal orkest werd voor hem opgericht, waarin de beroemdste musici geplaatst werden en Toscanini dirigeerde en gaf het publiek dat wat hij en zij als het mooiste op muziekgebied waardeerden, de meest ideale en sublieme muziek die men wensen kon. Ook Nederland heeft zich mogen ver heugen in het bezoek van Toscanini en Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 50 ct. wel in 1937 en 1938, waarin hij het ver zamelde neusje van de muzikale zalm in Nederland bijeengevoegd in een or kest dirigeerde. Muziekliefhebbend Ne derland heeft bij die gelegenheden op waardige wijze genoten. De maestro is niet meer en hij laat over de gehele wereld een moeilijk te vullen open plek na, doch tevens de mooiste herinneringen aan een geniaal man, die streed voor de ware muziek en zijn doel heeft weten te bereiken. (Nadruk verboden). God nam plotseling in Zijn heerlijkheid, on ze lieve vrouw, moe der, behuwd- en groot moeder Suzanna Cornelia Priester - Stokman, in de leeftijd van bijna 65 jaar. Wissenkerke: C. Priester. Nigtevecht: C. L. Priester. T. H. Priester - Loef. Wissenkerke: C. J. Barentsen - Priester. P. J. Barentsen. Haarsteeg: L. C. Priester. M. Priester - van Beijen en kleinkinderen. Wissenkerke, 20 januari 1957. De begrafenis heeft plaats gehad op woens dag 23 jan. te 2 uur te Wissenkerke. Voor de vele blijken van belangstelling, voor en bij ons huwelijk ondervonden, zeggen wij, mede namens wederzijdse ouders, hartelijk dank. D. van der Weele. L. F. van der Weele - Wisse. Colijnsplaat, januari 1957. N.V. KORTGEENSCHE WEEGBRUG De weeglonen van de kort- geense weegbrug zijn vanaf 1 januari 1957 gebracht op Het bestuur. DIVERSE BOEKHANDEL MARKUSSE WISSENKERKE 165. Een eindje verder stond een vogelhuisje met opgezette vogeltjes. Het zag er heel echt uit en de jongens vonden het aardig om naar te kijken. „Toch is het veel leuker als de vogeltjes levend zijn", zei Frits. „Ik heb een oom en die heeft ook een vogel huisje in de tuin, met apenootjes en een spek- zwoerdje er aan. Dat vinden ze lekker, joh!" „Maar zo kun je erg goed kijken hoe ze er precies uitzien", vond Johnny. Op het huisje zaten een koolmeesje, een roodborstje, een mus en een vinkje. Ja, dat was wel makkelijk, dat ze niet wegvlogen, nu konden de jongens hun kleuren bewonderen. 166. Tenslotte werden ze moe van het rondslente ren en ze besloten maar weer naar buiten te gaan en op de motor te klimmen. En zo tuften ze weer met een kalm gangetje langs de weg. Frits vond het prettig niet zo hard te rijden. Waarom zou hij ook? Haast hadden ze niet en het was plezierig af en toe om je heen te kunnen kijken. De motor liep weer best. „Toch heeft die man ons voor de gek gehou den", zei Frits, „toen hij ons die motor verkocht. Hij had moeten zorgen dat die tank heel was. En fin, we hebben er nu geen last meer van". van top-kwaliteit Het nieuwste uit Amerika in dames- en herenbrillen Met Zeiss-Punktal- of Vistasan-brilleglazen een volmaakte bril Aangepast door ervaren vak-opticiens A.L.KAMPMAN in 't hartje van de lange Vorststraat 57 Goes Tel. 2094 De moderne zaak met de ruime service genees- of verbandmiddelen nodig hebt, verplegingsartikelen, elastieken spataderkousen, buikband of 'n breukband, steunzolen - of als u - nu met de koude warmwaterzakken, elektrische verwarmings kussens of 'n hoogtezon wilt aanschaffen; als u prijs stelt op 'n goed hoorapparaat en als u de bétere (en niet duurdere) toilet- en schoon heidsmiddelen prefereert, gaat u naar de vakkundige zaak Lange Kerkstraat 42 Goes, Telefoon 2468 ofu doet de bestelling per brief en u krijgt, wat u nodig hebt - keurig verzorgd, thuis bezorgd!

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1957 | | pagina 2