NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD RANG RANG RANG RANG huispersoneel oudstroom Hoe kunt U sparen zonder geld..? Dat kanmhtU het gratis, én nog rente bovendien!!! advocaat Ouderdomswet en Waar zit hij? No. 2818 Zaterdag 26 januari 1957 60e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.50 per jaar Franco per post I 4.00 Advertenties 6 cent per mm Op 31 januari hoopt H.K.H. prinses Beatrix haar 19de verjaardag te vieren. Het afgelopen jaar heeft voor onze kroonprinses wel een heel grote veran dering gebracht. Het bereiken van de 18de verjaardag betekende in de eer ste plaats, dat zij zitting kreeg in de Raad van State. Sindsdien kreeg haar publieke optreden een bijzonder cachet. Nadat de prinses geslaagd was voor het eindexamen gymnasium, is zij in september gaan studeren aan de historische universiteit te Leiden. In 1957 is het juist 30 jaar geleden, dat haar koninklijke moeder meerderjarig werd en colleges ging volgen in dezelfde stad. Het ligt geheel in de lijn van moeder als dochter, dat de prinses de sociolo gische richting koos. De warme belangstelling, die de koningin steeds ge toond heeft voor de mens in moeite en nood, zal stellig de keuze van haar dochter hebben beïnvloed. Sociologie is de leer van de menselijke samen leving en haar verschijnselen. Niemand zal kunnen ontkennen, dat het voor al voor een (naar menselijke berekening) toekomstige vorstin van het groot ste gewicht is, aan haar sociale interesse een wetenschappelijke grondslag te geven. Moge haar universitaire loopbaan voor de jarige prinses even succesvol verlopen en besloten worden als die van onze huidige koningin! Dat er moeilijkheden zouden ont staan bij de premiebetaling en ver der met alles wat er vast zit aan compensatie e.d. ten opzichte van het huispersoneel, ligt voor de hand. Vele werkgeefsters zitten min of meer in de knoop. Wij zullen een en ander eens nader onder de loep ne men en eens kijken wat er al zo aan de hand is. Het gaat hier dus om de vraag of de werkgever premie moet inhou den en compensatie moet geven. Hoe zit het verder met het inwo nend personeel, over welk bedrag moet premie worden ingehouden? Voorop stellen wij, dat onder huisper soneel moet worden verstaan personeel in dienst van particulieren voor het ver richten van huishoudelijke of andere zeer persoonlijke diensten. Dit perso neel moet nu (na 1 januari 1957 dus) e- vengoed premie betalen als alle andere personen tussen 15 en 65 jaar. Als een werkgever in de regel niet meer dan twee dagen per week een huis houdelijke hulp heeft, behoeft hij geen loonbelasting in te houden, dit is reeds lang bekend, nu echter heeft hij in dit geval ook geen premie voor de algemene ouderdomswet in te houden. Dit wil nu ook weer niet zeggen, dat dit huispersoneel geen belasting en geen premie zou behoeven te betalen, het wil slechts zeggen dat de betaling niet ge schiedt door middel van inhouding op het loon, maar door een afzonderlijke is alleen als er op staar Het merk Rang staat duide lijk op iedere Rangtol, als ook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje. EEN PRODUCT VAN DE KINGFABRIEKEN aanslag. Deze werkers dienen er dus op te rekenen, dat zij later een aanslag in de inkomstenbelasting zullen ontvangen, maar bovendien ook nog een premie aanslag voor de ouderdomswet. Betreft het een gehuwde vrouw, dan zal de man te zijner tijd deze aanslag ontvan gen. Meer dan twee dagen. Wanneer een werkgever in de regel wél meer dan twee dagen een huishou delijke hulp heeft, dan moet hij loonbe lasting inhouden en nu voortaan ook premie voor de ouderdomswet. Die pre mie wordt dan ook berekend over kost en inwoning. Het is niet nodig, dat men ingewikkelde berekeningen gaat maken, want men kan bij de inspectie der be lastingen gratis tabellen krijgen voor de inhouding van loonbelasting en premie huispersoneel. Hierop staat duidelijk te lezen, welke bedragen dienen te wor den ingehouden, zowel wat betreft huis houdelijk personeel met als zonder kost en inwoning. Men leest daarop b.v. in de tabel voor INWONEND personeel, dat een loon geniet (in geld) van b.v. f 100.- per maand, dat betrokkene verschuldigd is voor premie f 10.40 per maand en voor loonbelasting f 4.68 per maand. Over een vol half jaar moet dus worden afgedra gen aan premie f 62.40 en aan loonbe lasting f 28.08. Premieheffing en compensatie. Het college van Rijksbemiddelaars heeft een beschikking uitgevaardigd, dat de werkgever verplicht is, in verband met de premieheffing, een toeslag op het loon te geven van 5,6 °/o. Deze be schikking geldt echter niet voor het huispersoneel, omdatdit college niet bevoegd is voor dit personeel regels vast te stellen. Dat wil dus zeggen, dat de werkgever van huispersoneel niet ver plicht is deze toeslag (compensatie) te betalen. Het wil echter ook zeggen, dat die werkgever helemaal niet in overtre ding is, als hij die compensatie wel be taalt. Voor deze groep personeel geldt geen loonstop! Indien echter een werkgever premie en loonbelasting voor eigen rekening neemt, dus indien deze werkgever het overeengekomen loon ten volle uitbe taalt, ligt het voor de hand, dat hij ook uit moreel oogpunt bekeken, geen com pensatie behoeft te geven, want deze compensatie is uitsluitend een tegemoet koming voor de te betalen premie van de ouderdomswet en als het personeel deze premie niet betaalt, bestaat er ook geen reden die uitgave te compenseren, dit zou een dubbele tegemoetkoming zijn! (Nadruk verboden). Bij de pottekijker Ze zitten in Den Haag 'n beetje met de handen in het haar. Ik zal het maar eerlijk zeggen: de jongens weten nog niet goed wat of ze doen moeten. Moe ten er nieuwe belastingen gestoofd wor den of niet. Moeten de lonen en de prij zen zo blijven sudderen of niet. Moeten we dure menuutjes opdienen of geld be sparen? En wat zullen we doen met de huren? Enfin, 'n heleboel schoteltjes op het aanrecht, waarbij zowel voor 't ene als voor het andere gerecht iets te zeg gen valt. En de koks zijn het niet met elkaar eens wat nu het beste zal zijn. Ze willen de prijzen wel stabiliseren, maar dan niet die van de overheid, want ze willen geen tekorten dekken. Ze wil len dat iedereen wat zuiniger gaat leven, maar ze kunnen de overheid daarin geen voorbeeld laten geven. Ze willen dat er VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER" Deze lijn geeft aan, hoe het snelverkeer de bocht naar links moet nemen. Dit z.g. voorsorteren bevordert een vlot verkeer en voorkomt opstoppingen. Een achter- opkomer moet in dit geval rechts passe ren. Het is voor de automobilist, die hier linksaf gaat, natuurlijk wel zaak zijn voornemen tijdig kenbaar te maken en zich tijdig te vergewissen van het ach teropkomend verkeer. De achteropkom er moet er zeker van zijn, dat hij aan de rechterkant veilig kan passeren. minder geïnvesteerd wordt, maar de produktie moet toch worden opgevoerd. Ze willen de welvaart doen toenemen, maar de lonen beslist niet verhogen. Kortom, ze willen geen kalf met vijf, maar met vijfentwintig poten. En nou is 't maar vervelend, dat zoiets niet ge boren wordt. De natuur gaat helaas niet met de tijd mee en blijft dus lelijk ten achter bij de wensen van de moderne maatschappij. Zijlstra en Hofstra zijn nu met elkaar aan het touwtrekken. Als je die stoere Hof ziet, zou je misschien denken, dat die het gemakkelijk zou winnen. Maar dan ken je die taaie Zijl niet. Oh, dat is zo'n taaie. En de andere zijn het er niet over eens, wie ze nu het beste kunnen aanmoedigen. En onze chef-kok Willem maar druk bezig om alle bakseltjes te proeven en trachten iets naar ieders smaak te vinden. Dat is zoiets als het zoeken naar een speld in een hooiberg. Maar er is in heel Den Haag geen hooi berg meer en nu hebben ze er van ge maakt het zoeken op een departement naar een ambtenaar die overbodig is. Als ze dié vinden, dan gaat hij er uit Met verse eieren, Hollandse brandewijn, suiker en vanille, niets meer, maar ook niets minder

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1957 | | pagina 1