Gabrïëlse „Geef mij maar Amsterdam" een oliebollendag Vaste arbeider I Van eiland tot wereldstad Net meisje gevraagd Infraphil f 87.50 Na afloop bal KUNSTSCHAATSEN P. J. Verborg Grace Kelly D. Rietveld van Eysden een flinke dienstbode geen melk bezorgd co in Wij tellen honderden en honderden minks, gecultiveerde amerikaanse mar ters in hun verschillende kleuren. Sier lijke zachtharige diertjes met soepele bewegingen, die nieuwsgierig tegen de tralies van hun kooi opstaan. Waarom zo duur? Onze gastheer geeft ons aanschouwe lijk onderwijs. Waarom is mink, of nertz zo gewild en....zo duur? Het ant woord is vrij eenvoudig. Bont wordt ge gradeerd naar de kwaliteit, als dichtheid van beharing of soliditeit. En nertz be hoort tot een van de hoogst gegradu eerde en mooiste bontsoorten. Nertz- bont is bestand tegen alle weersinvloe den, hetgeen niet van alle bontsoorten gezegd kan worden en bovendien is het heerlijk warm en zacht. Dat is de reden waarom nertz zo gewild is. Wat de prijzen betreft, die liggen in verhouding tot andere bontsoorten vrij hoog, ten eerste omdat de nertz tot de beste kwaliteit behoort en ten tweede omdat nertzbont in niet zo grote hoe veelheden op de markt gebracht kan worden als verschillende andere bont soorten. Voorts zit er aan het nertzfok- ken zeer veel vast, hetgeen de prijs ook beïnvloedt. Vroeger werden de nertzen in het wild gejaagd door de trappers in Amerika. Maar deze soort (mustela vison) werd allengs zeldzamer en toen kwamen de trappers op het idee de dieren te gaan fokken. Zij hakten een aantal bomen om en maakten een open plek bij hun huis. Hier werd een aantal hokken neergezet, waarin de dieren werden ondergebracht. Op die manier werd het dier langzaam gecultiveerd. Men kreeg tenslotte het eindproduct in de hand en er werden fokschema's opgebouwd. Zo ontstond als het ware een „nertzcultuur". Eén der oudste en ook nu nog werkzame farmers is wel de oude Frank Gothier, in Anthon, Iowa, die al in 1904 amateursproeven met „wild mink" inkippenhokken nam, maar pas na 19141918 zijn eigen idee kon verwezenlijken. Nóg heeft deze pio nier een min of meer eigen, zeer fraai „ras". Gunstig klimaat. Ook in Nederland voelde men er wel voor nertzen te gaan fokken en het bleek reeds spoedig, dat het hier een zeer gun stig klimaat voor dit werk was. Maar er komt wel het een en ander voor kijken. Men is er niet, wanneer men denkt ge woon een aantal nertzen bijeen te bren gen en deze te laten paren. Dat bleek ons wel duidelijk uit hetgeen de heer De Josselin de Jong ons te vertellen had. Er is onder de nertzen ook een grote verscheidenheid en wel hoofdzakelijk in kleur. Men kent wel bijna dertig vari aties van zwart tot zuiver wit toe. Deze kleurvariaties zijn merendeels ontstaan door en uit zogenaamde mutaties. Nu weten we, dat bepaalde erfelijke eigen schappen van mensen en dieren reces- sief of dominant kunnen zijn, het eerste betekent terugtredend, het tweede over heersend. Bovendien heeft men een ze ker houvast aan de erfelijkheidswetten van Mendel, waarbij men vooraf kan be palen wat er uit een bepaalde paring te voorschijn kan komen. Men heeft de nertzfokkerij dus zeer wetenschappelijk opgevat en elke soort heeft bepaalde codeletters gekregen, een soort formule waaraan de fokker hou vast heeft en waarin de verschillende re- cessieve en dominante eigenschappen zijn verwerkt. Er is ook rekening gehou den met het feit, dat de wetten van Men del, in althans de bekendste, eenvoudige splitsingsverhoudingen, soms niet op gaan onder bepaalde omstandigheden; en zo is het de fokker mogelijk geworden dieren met elkaar te paren, waarvan men reeds vooraf kan zeggen, hoe de jongen er zullen uitzien. Dit is natuurlijk van het grootste belang om op die manier een zuivere kleur te krijgen en te hou den. Tevens is de mogelijkheid niet uit gesloten door proefnemingen tot nieuwe tinten te komen. De eigenaar van dit model-nertzbe- drijf, de heer Rony HEERTJE, een new- yorkse Amsterdammer, bonthandelaar van internationale bekendheid, streeft er naar zijn „moederfarm" van west-Eu ropa zo up to date en wetenschappelijk mogelijk te leiden. In de ziekenboeg. Buiten het fokken worden de dieren in Eist in de provincie Utrecht ook ge heel wetenschappelijk behandeld en dit geldt o.a. voor hun verzorging. Hun voedsel wordt op verantwoorde wijze sa mengesteld en ook aan het medische deel van hun verzorging wordt alle aan dacht besteed. Wij zagen het zogenaamde „zieken- boegje", een kleine „shed" waar onge veer acht dieren verbleven. Eerlijk ge zegd leken zij ons in het geheel niet ziek, zo actief waren ze, maar onze gastheer vertelde ons precies wat er aan man keerde. Bij het paren, dat voor de fokker van het grootste belang is, neemt men geen risico. Tweemaal met een tussenperiode van ongeveer zes weken laat men dit plaatsvinden om menselijkerwijs zeker van het succes te zijn. De draagtijd van de nertzen is niet zuiver te bepalen en varieert van ongeveer 35 tot maximaal 70 dagen. 8000 jongen! Omstreeks mei worden de jongen ge boren, die dadelijk een prima verzor ging krijgen. Zo verwacht men nu van de aanwezige 2000 dieren in het seizoen in totaal een 8000 exemplaren, waaruit men kan constateren, dat het fokgemid- delde op ongeveer 4 ligt. Maar dit zegt weinig, zoals onze leidsman ons liet zien. Er zijn dieren uit een nest van 2, maar ook uit een nest van 9 en dat is weer af hankelijk van de kleursoort. Deze wor den alle met fraaie namen aangeduid. De gewone bruinzwarte nertzen zijn het sterkst en brengen veelal een rede lijk aantal jongen ter wereld. De prijs van hun vellen ligt derhalve het laagst. Maar hoe zeldzamer de kleur, bijvoor beeld van sapphire, een zeer lichtgrijze nertz, die niet zó sterk van gestel is en minder jongen werpt, hoe hoger de prijs van het bont. Humaan en rationeel worden de daar voor bestemde, z.g. „te pelzen" exem plaren tegen het eind van het jaar geli- kwideerd en dan begint de bewerking tot bontvel. De huid wordt er af gehaald en grondig gereinigd. Beukenzaagsel in een roterende trommel blijkt hiertoe één der middelen te zijn. Dan worden ze in een speciale droogkamer droog-geventi- leerd, waarmede enige dagen gemoeid zijn om dan tenslotte op kleur en maat gesorteerd te worden in bundels; dan gaan ze naar de bontveiling en kan de jas voor mevrouw gemaakt worden. (Nadruk verboden). Dc geschiedenis van 2000 jaar Parijs La ville Lumière, de lichtstad, Parijs, deze namen wekken bij hen, die eens een bezoek aan deze wereldstad brach ten, herinneringen op aan een geheel a- parte wereld, want Parijs is een wereld op zichzelf, geheel anders en van eigen aard, dan alle overige plaatsen op de wereld. Dit schijnt voorbeschikking te zijn voor deze stad, want voor zover men de geschiedenis van Parijs heeft kunnen na gaan, heeft het reeds tweeduizend jaar een belangrijke rol gespeeld en is het een centrum geweest, waarom zich de geschiedenis afspeelde. Laten we niet denken, dat Parijs van het begin af zo enorm groot en uitge strekt is geweest. Neen, dat blijkt wel uit de gegevens die ons ter beschikking staan. Het staat namelijk vast, dat er zeker een eeuw voor onze jaartelling mensen woonden op het eiland in de Seine, dat men tegenwoordig 1' lie de la Cité noemt. De Seine werd Sequana genoemd en de nederzetting, waaruit later Parijs groeide Lutèce. Op dit ei land woonde een volksstam, vermoede lijk van aziatische oorsprong, hier te recht gekomen als gevolg van een volks verhuizing, die zich de Parisii noemde. Het is duidelijk, dat de stad later ge noemd werd naar haar oorspronkelijke bewoners. Ideaal plekje. De nederzetting bleek een ideaal oord om te bewonen. Zij was gelegen op een eiland in een grote rivier, die een goede handelsweg vormde. Het klimaat was gunstig, wat mede zijn oorzaak vond in het feit, dat de nederzetting beschermd lag tegen de noordelijke en noordweste lijke winden. Het had moerassige oevers en viel dus moeilijk te benaderen, ter wijl er verschillende belangrijke hoog ten als Montmartre, Belleville en Saint- Geneviève in de buurt lagen, die met dichte bossen waren bedekt. Naast een goed woonoord en handelscentrum nam het dus ook een gunstige strategische positie in. De rust van de volksstam der Parisii werd wreed verstoord door de komst van de Romeinen even voor het begin van onze jaartelling. Het was de grote Julius Ceasar, die Gallië binnentrok en dit aan zich onderwierp. Om de neder zetting der Parisii is verwoed gevochten, doch de bewoners moesten het onder spit delven tegen de goed getrainde ro- meinse soldaten. Julius Ceasar zag da delijk de belangrijkheid van Lutèce en zorgde er voor, dat het een belangrijk romeins steunpunt werd, met als gevolg, dat dit steunpunt mede bijdroeg tot het feit, dat de Galliërs vijf eeuwen onder het romeinse juk leefden. Het eiland in de Seine werd de Ro meinen al spoedig te klein en zij breid den de stad uit, hoofdzakelijk op de linkeroever van de rivier. Daar vindt men nog heden ten dage de overblijf selen van de romeinse bouwwerken, zo als de ruïnen van de thermen of baden in de tuin van het museum Cluny, de resten van arena's in de rue Monge en nog her en der overblijfselen van grote romeinse wegen. De wereld veranderde. Maar na honderden jaren gloorde de vrijheid. Er was nog een klein deel van Gallië onbezet gebleven en van daar begon de victorie. Clovis I, koning van dit gebied, versloeg de Romeinen defi nitief en verenigde alle Franken onder één bewind. Van die tijd heeft Parijs steeds in het middelpunt van het frankische en later het franse rijk gestaan. Het werd het centrum van het land en de geschiedenis van de stad liep geheel synchroon met die van het land. In weerwil van alle ups en downs is Parijs gegroeid en het wonderlijke is, dat het in weerwil van alles steeds zichzelf bleef. Het zag na de Merovingers, de Carolingers komen, voorts de koningshuizen van Capet, Va- lois, Bourbon, het keizerrijk van Napo leon, het maakte verschillende revoluties mee, die de wereld op haar grondvesten deden schudden, maar toch bleef Parijs wat het was, een stad uniek in de we reld, een wereldje in de wereld. Dat wil niet zeggen, dat Parijs on veranderd bleef in de twintig eeuwen van haar bestaan. Nadat de Romeinen de stad op de linkeroever van de Seine hadden uitgebreid, werd dit deel na de bevrijding weer afgebroken en trokken de bewoners zich weer terug op het ei- lancT Maar hier konden zij het op den duur niet volhouden. Er moest uitbrei ding komen. Van de 6de tot de 10de eeuw werd er uitgebreid op beide oe vers van de Seine. Steeds weer werden er stukken bijgebouwd en dienden de stadsmuren verlegd te worden. Van die verschillende oude stadsmuren zijn hiel en daar nog overblijfselen te vinden. Aan het einde van de middeleeuwen be vatte de stad ongeveer tweehonderddui zend inwoners, een aantal, dat haar toen reeds als een der grootste steden van de wereld kenmerkte. Een gevaar. De franse koningen achtten het regel matig groeien van Parijs een gevaar, want de bevolking van Parijs vormde een staat in een staat. Hoe moest men deze mensenmassa's in bedwang houden, wan neer zij eens oproerig zouden worden? Inderdaad hadden zij het goed bekeken, want dit bleek wel duidelijk bij de grote franse revolutie, toen het volk te hoop liep en de Bastille bestormde. Toen ont dekte men ook, dat de huidige bouw van de stad sterk in het voordeel was van de opstandelingen. Het bleek voor de soldaten uiterst moeilijk zich een weg te banen in de nauwe straten, die door een handjevol burgers gemakkelijk te verdedigen waren. Napoleon zag dit in en hij verleende carte blanche aan zijn prefect Hauss- mann, die het aanzicht van de stad in korte tijd grondig wijzigde. Al die eeu wenoude straatjes en sloppen in de bin nenstad werden gesloopt, gehele wijken gingen tegen de grond en hiervoor kwa men voor die tijd moderne huizenblok ken met grote brede straten en ruime pleinen in de plaats. Er werden honder den kilometers rioolbuizen aangelegd, grote parken kwamen in de stad en de bossen van Boulogne en Vincennes wer den geciviliseerd. Afgezien van het feit, dat Parijs door dit grondig ingrijpen van prefect Hauss- mann er in verschillende opzichten op vooruitgegaan is, mogen we ook con stateren, dat er door zijn optreden een schat aan cultuurmonumenten verloren is gegaan, waarmede Parijs een onher stelbaar verlies is toegebracht. Toch heeft de stad zich ook hier over heen weten te werken en bleef ongeacht de verandering de wereldstad met een geheel eigen karakter, hetgeen vermoe delijk het gevolg is van de aard van haar inwoners, want zolang de Parijze- naar in Parijs woont, zal deze stad zich zelf blijven. (Nadruk verboden). Het damescomité van het Uuniform- fonds Apollo" vraagt hiermede aan de inwoonsters van Wissenkerke hun lin nenkast eens na te zien. Misschien ko men daaruit restanten wol of lapjes stof te voorschijn, die het comité best kan gebruiken om daarvan diverse aardige dingen te maken. U behoeft het niet zelf te brengen, even een boodschap aan één der comité leden en uw gave wordt dankbaar op gehaald. Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter Janssen en dokter Bruynzeel De heer en mevrouw M. VAN DER WEELE - ISRAEL zeggen hartelijk dank voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden bij hun 35-jarige echtvereniging Colijnsplaat, januari 1957. Langs deze weg willen wij allen hartelijk dank zeg gen voor de belangstelling en spontane medewerking voor en bij ons huwelijk on dervonden en roepen alle vrienden een hartelijk vaar wel toe bij ons vertrek. Wim Blankers. Jo Blankers - Boot. Wissenkerke, januari 1957. bij K. A. VERSLUIS, Geers- dijk, Hoofdstraat 3. K. 11. Schippers Kortgene Denkt u hedenavond om Frits Schakels' Revue in „De Stadswijnkelder" te Kortgene met Zaal open 7 uur Aanvang 7.30 uur precies Het Harmoniegezelschap „Wilhelmina" te Colijnsplaat organiseert op zaterdag 26 januari a.s. ten bate van het uniformfonds Werkt allen mede Het bestuur. ook merk Nooit Gedacht, houten Noren, Friese schaatsen, witte dames-schaatsenlaarzen, bruine en zwarte heren-schaatsenlaarzen naar Schoenhandel Kortgene Tel. 225 gevraagd bij J. H. ZUIJD- WEG, „Steenhove", Wis senkerke. rollen en spelden Kapper Lange Kerkstraat 40, Goes Telef. 2904 Bejaardentehuis „Rustoord" Colijnsplaat vraagt terstond Loon f 25.per week Aanmelden: „Rustoord", Co lijnsplaat, telefoon 310. Woensdag 23 januari wordt, wegens afwezigheid, Wel is de winkel open P. G. ZANDEE Melkhandel Kortgene QS yj Natuurlijk hebt u de interieur-foto's van de „Statendam" gezien Dezelfde comfortable en luxueuze fauteuils vindt u ook in onze toonzalen Dit is weer een bewijs van de goede keuze onzer modellen LANGEVIELE 23-25, MIDDELBURG, Telef. 2893 Gratis advies van onze binnenhuisarchitect. Franco levering door heel Nederland Zoek de zon op en voorkom ziekte Met de Philips hoogtezon is het 's winters ook zomer. De kleine populaire hoogtezon zendt evenals de zon licht, infrarode en ultraviolette stralen uit. Het aangewezen appa raat voor uw kind en ook voor u zelf. Verkrijgbaar in de prijzen f 76.50 en f 54.bij K. H. Schippers, Kortgene

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1957 | | pagina 2