NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD EDEN Waar uw nrrtzjas wordt geboren Hoe kunt U sparen zonder geld...? j/, i -Vacht handen Huidgenezing Ze zijn verkouden De grootste rainkfarm van West-Europa No. 2817 Zaterdag 19 januari 1957 60e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.50 per jaar Franco per post 4.00 Advertenties 6 cent per mm Heden viert H.K.H. Prinses Margriet haar 14de verjaardag. Ongemerkt den ken we op haar verjaardag terug aan die sombere dagen in januari 1943, toen ons land bezet was en onze toekomst er donker uitzag. Toen bereikte ons het verheugende bericht, dat in Canada, ver van het vaderland een Prin ses van Oranje was geboren. Haar geboorte was voor ons een licht in de duisternis. Het gaf ons nieuwe moed en hoop op de toekomst. Zij werd het peetkind van de mannen van de koopvaardij, die in die dagen de grootste gevaren trotseerden en dit is een symbool op zich. Natuurlijk is voor geheel het nederlandse volk de 19de januari een feestdag en wij leven allen mee met ons koninklijk gezin, waar deze verjaardag ge vierd zal worden. Wij hopen allen, dat H.K.H. Prinses Margriet nog vele jaren in voorspoed en gezondheid temidden van haar volk mag zijn beschoren. Jaren waarin zij naast haar werkzaamheden voldoende gelegenheid mag krijgen voor ont spanning en het beoefenen van haar geliefkoosde wintersport. door dr. P. H. Ritter Het heengaan van Eden is niet een moment in de interne britse politiek, maar een feit van internationale bete kenis. Weliswaar was zijn positie in het eigen land uitermate verzwakt, omdat niet alleen de „labour"-oppositie op fa natieke wijze tegen hem in opstand kwam, maar hij ook in de kring zijner conservatieve partij tegenstand ontmoet te. Hij heeft echter, ondanks zijn te zwakke aanhang in de britse gemeen schap, zijn aanvalspolitiek in het mid den-oosten doorgezet. Hieruit sprak de onwrikbaarheid der overtuiging, waardoor hij werd geleid. De inhoud dier overtuiging was, dat de plaats van het britse imperium gehand haafd moest blijven als leidende grote mogendheid, metof zonder Amerika. Die overtuiging was niet alleen het ge volg van zijn persoonlijk inzicht, maar zij had achtergrond. Het was welsprekend, dat de oude leeuw, Churchill, die naar het Lager huis zich begaf om Eden's politiek te ondersteunen, zich openlijk achter hem stelde. Ddar ging het om: Engeland's pres tige in de wereld. De strijd om de voor rang en om de onafhankelijkheid van het britse beleid in de wereld was de i inzet van de actie, die Eden tezamen met de franse bondgenoot in Egypte voerde. Het vertrek van Eden is van in ternationaal belang, omdat de britse po sitie in de wereld internationale gelding heeft of eist. Wie de lakens zal uitdelen: Engeland of Amerika, of Engeland met Amerika, dat is een probleem van de eerste orde in de verhouding der volken. Wij kunnen het niet voldoende be oordelen, of de mislukking van het egyp- tisch avontuur te wijten is aan fouten, verkeerde berekeningen van de britse staatsman, of dat hij gedwongen is tot de terugtocht door de dwang der om standigheden, hetgeen een staatsman nimmer mag overkomen. Het wil ons voorkomen, dat, had hij een eensgezinde natie achter zich gehad, zoals de franse regeerders, hij niet tot zijn terugtocht zou zijn genoopt. Maar wat wij bewon deren in Eden's figuur is, dat hij, tegen alle weerstand in, zich in dienst heeft gesteld van zijn innige overtuiging, dat Jen nimmer ruw of schraal ÜSHEfl f Tube 95 ct. Het is de Hamamelis die het 'm doet hij in een slopende arbeid, die zijn ge zondheid vernietigde zich geofferd heeft voor zijn vaderland. Het zijn niet alleen de succesvollen, die te rekenen zijn onder de mensen van formaat. Wij behoren niet tot degenen, die de amerikaanse houding in het Suez-con flict laken, die zonder verdere overwe ging tot de uitspraak komen, dat men Amerika het verwijt moet toewerpen van zijn bondgenoten in de steek te heb ben gelaten. Indien Amerika Engeland en Frankrijk terstond in hun militaire actie had ondersteund, dan zou het zijn bemiddelende functie ten aanzien van de geweldige tegenstellingen, die er in de wereld bestaan, hebben prijs gege ven en misschien de wereldvrede in ge vaar hebben gebracht. Amerika kan niet zo spontaan handelen als de westelijke europese mogendheden. Zijn geografi sche positie noodzaakt, hem, twee ven sters open te houden, een naar het wes ten en een naar het oosten en het moet de grootste voorzichtigheid in acht ne men, omdat het één van de twee zware gewichten is, die de balans der wereld politiek in stand houden. Men werpt ons misschien tegen, dat Amerika, door de mogelijkheid in het vooruitzicht te stellen van eigen troepen zendingen naar het midden-oosten de zelfde daad verricht, die Engeland en Frankrijk hebben ondernomen. Maar Amerika's besluit is aan vele voorwaar den gebonden. Het maakt op ons de in druk van een zet op het politieke schaak bord. Maar zulke zet heeft, in de la biele wereld, waarin wij op het ogen blik vertoeven, een andere betekenis dan dat men daadwerkelijk gaat schieten. Het juiste in Eden's inzicht was, dat hij streefde naar de schepping van een europese grote mogendheid. Maar poli tiek is de kunst der realiteit en die reali teit wijst uit, dat de macht in de we reld tussen twee buiten-euroj)ese mo gendheden is verdeeld. Eden's heengaan is een begrijpelijk gebaar van gebelgdheid. Men heeft deze staatsman, die naar eigen inzicht en te goeder trouw vocht voor zijn land en voor het westen, met smaad overladen. Zelfs werd hem de toegang geweigerd tot het staatshoofd van Amerika. Dat zijn "karakter die smaad niet gedoogde, komt niet op zijn diskrediet. Maar Eden's vertrek heeft de oplos sing niet gebracht. Hoe de internationale verhoudingen zich zullen ontwikkelen, of de alliantie tussen Amerika en west- Europa zich wederom zal verstevigen, het hangt alles nog in het onzekere. En de samenstelling van het nieuwe britse kabinet laat ons in het duister omtrent de koers, die Groot-Brittannië in de naaste toekomst zal volgen. Maar men geve er zich rekenschap van, dat de aftocht van Eden, de af tocht is van een periode der geschiede nis. Eden, wiens grote daden uit het verleden men niet mag vergeten bij de bepaling zijner figuur, komt uit de schoot van Churchill, die Engeland een maal gered heeft, maar wiens begrippen niet meer passen op onze dagen. (Nadruk verboden). Huidzuiverheid - Huidgezondheid Houdt de winter uit handen en voeten. Bij de pottekijker Ik ben verkouden omdat ik gewoon 'n kou heb gevat. Dat is dus niks biezon- ders. Ik ben overtuigd van uw medele ven. Dank u wel. Maar Gomoelka in Polen is ook ver kouden. Die heeft echter de vrijheid ge vat. En dan is de kwaal veel hardnekki ger. Elke keer als hij niest, schrikken ze er niet alleen in Warschau van, maar ook in Moskou. Dat is erg vervelend voor Gomoelka, want je loopt dan zo in de gaten, nietwaar? Ter verbetering is hem aangeraden om verkiezingen te houden en die be handeling zal hij nu a.s. zondag onder gaan. Hij is er als de dood voor, want hij is 'n beetje communist en nu heeft de dokter voorgeschreven, dat er ook niet-communisten te kiezen moeten zijn. Dat is 'n lelijk ding voor 'n heilstaat. Hoe kunnen nu anderen iets beter we ten dan „de leden van de partij"! Dat is onmogelijk. Een heilstaat kun je alleen scheppen met mensen, die van het heil diep overtuigd zijn. Die heel diep aan voelen, dat er meer heil te verwachten is van armoede, van honger en ontbering, van onderdrukking en dergelijke heil zame toestanden, dan van kinderbijslag en ziekteverzekering en ouderdomspen sioen. Maar Gomoelka zal zich toch aan die gevaarlijke behandeling onderwer pen. Ik denk, dat hij liever 'n kou had gevat dan de vrijheid. Tja, had ie maar naar Nederland moeten komen, dan had ie die kans wel gelopen. Ook Soekarno is verkouden. Die heeft nu echter weer niet de vrijheid maar die heeft de dictatuur gevatHij schijnt dat opgelopen te hebben in Moskou en in China, waar hij onlangs is geweest. Er zijn echter mensen, die zeggen, dat ze het al eerder aan hem gezien hebben en dat hij het al langer onder de leden had. In elk geval begint die kwaal nu bij hem uit te breken. Met oosters fata lisme wil hij er echter niets tegen doen, integendeel, hij vindt het prettig. Hij houdt niet van al die dokters om hem heen, die het alleen maar om geld is te doen. Die wil hij nu het liefst de laan uitsturen en dan net zo veel dictaturiïtis hebben als hij zelf wil. Nou ja, of je nu door het een of door het ander je eindje haalt, als het daar toch naar toe gaat is het ook niet zo belangrijk meer. En zo zijn er nog 'n heleboel mensen verkouden. Nasser b.v. moet het ook erg te pakken hebben. In Engeland noch in Rusland is men er vrij van. En ik denk maar: gedeelde smart is halve smart. En ik ben maar blij, dat het nog 'n gewone hollandse verkoudheid is. Stel je voor dat. POLLEPEL. (Nadruk verboden). (Van onze verslaggever) ELST-U (P&P) „In het sei- zoen hebben we hier niet minder dan omstreeks zevenduizend minks, ook wel nertzen genoemd, en hier mede mogen we onze farm de grootste van west-Europa noemen", vertelt ons de heer G. Josselin de Jong van de fokkerij n.v. Renard te Eist in de provincie Utrecht. Wij dwalen met hem over het uit gestrekte terrein van de fokkerij, die hier in de bosrijke omgeving van het Sticht werkelijk op een ideale plaats is gehuisvest. We blijven staan voor de „sheds", een soort schuren in de vorm van afdakjes, waaronder de minks zijn ondergebracht. Ieder in een keurig apart hokje, dat het dier precies voldoende bewegingsvrij heid laat. Het valt ons op, dat de sheds en de hokken er keurig uitzien. Het is ons reeds dadelijk duidelijk, dat hier met kennis van zaken en met grote liefde voor het bedrijf wordt gewerkt en wij blijken de plank niet misgeslagen te heb ben, wanneer wij ook met de andere medewerkers in gesprek komen. Allen werken mede om te trachten het bedrijf in uitstekende conditie te houden, na tuurlijk in eerste instantie met het oog op de kostbare dieren, die de ziel van de farm oftewel „ranch", dus fokkerij vormen. GRIEP? «Hh Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 50 ct.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1957 | | pagina 1