Haast n Opstandig I een arbeider een zesjarig werkpaard Zanguitvoering Zondag a.s. EEN IVONTtlURLIJKE REIS „Geef mij maar Amsterdam" uitgesteld tot zaterdag 2 februari Cortgene - Hansw. Boys Groot kinderfeest Filmavond „De laatste brug" door dr. P. H. Ritter Het verdwijnen van het nederlands gezag uit Indonesië is voor land en volk aldaar tot dusver geen geluk gebleken. De geschiedenis van de jonge republiek is één verhaal van verdeeldheid en mis lukking. Men kan vandaag niet voor spellen, wat er morgen gebeurt, maar zienderogen valt het weidse rijk uiteen. Indonesië komt zijn geldelijke verplich tingen niet na, de economische toestand is er verschrikkelijk, de bevolking is on tevreden en telkens opnieuw blijkt het, dat de regering te Djakarta onvermo gend en onbekwaam is, haar gezag te doen gelden. De wankele overheid heeft zich tot dusver trachten te handhaven door de afleidingsmanoeuvre van een haat-cam pagne tegen Nederland, maar dit mid del blijkt niet te baten, omdat het be derf voortwoekert en de grondslagen van de staat verkeerd zijn gelegd. Het be derf woekert voort, er is een corruptie zonder weerga, die ook de hoogst ge plaatsten meesleurt en de politieke par tijen trachten elkaar te vernietigen. De grondslagen van de staat zijn verkeerd gelegd, want er is alleen een levensvat baar Indonesië denkbaar, wanneer het op federalistische basis berust. Het indonesische rijk is samengesteld uit een menigte van volken, tussen welke de verschillen in aard, in taal, in belan gen aanzienlijker zijn dan die tussen eu- ropese naties. Dat alles wilde men sa- menboeien tot een centralistisch een- heidsbestel, onder javaanse dictatuur. Hetgeen tot in den treure betoogd werd; dat alleen een federale constructie vorm kon geven aan dit reusachtig conglome raat van heterogene gemeenschappen, het wordt nu door de logica der historie bewezen. Sumatra in volle opstand, op Borneo gist het en nog altijd schrijnt de wonde van Ambon en de Zuid-Moluk- ken. De centralistische politiek heeft vol komen gefaald. De laatste berichten brengen de over gave van Djakarta. Want men heeft gro te consessies gedaan aan de federalisti sche gedachte en aan de rijksonderdelen een zekere autonomie toegekend. Het zal nog moeten blijken of de volken van Indonesië déze vorm van zelfstandig heid, die niet overeenkomt met de ei- genlijkste wensen, op den duur zullen aanvaarden. Er heeft een narcotiserende inspui ting plaats gehad, maar wij zijn er niet van overtuigd, dat de recente maatre gelen het gevaar dat Indonesië bedreigt door de voortdurende hunkering naar een federalistisch bestel hebben bezwo ren. Wij zijn er niet van overtuigd, dat de onlust over het betreurenswaardig le ven dat de Indonesiërs leiden, door deze aankondiging van ingrijpende hervor mingen zal zijn gesteld. En wij geven er ons rekenschap van, dat aankondigen en beloven nog iets anders is dan ver werkelijken. De grote mogendheden, Engeland en Amerika, hebben er eerst toe meege werkt, dat Indonesië werd ontrukt aan het nederlands gezag, de enige, natuur lijke vorm, waardoor een overkoepelen de binding tussen de ongelijksoortige volken van Indonesië kon worden ver wezenlijkt, en daarna hebben ze de zaak maar laten lopen en Indonesië dat zijn kracht zoekt in praalbezoeken van zijn staatshoofd aan vreemde hoven en in zijn rechtsverkrachtingen, waarvan Nederlanders slachtoffers werden maar laten bezwijken aan eigen bederf. Behoren de opstanden, die Sumatra deed aanschouwen en die overal elders in de archipel broeien tot de „binnen landse aangelegenheden" van Indonesië? Of kan dit gebied, waarin het commu nisme een beslissende macht kan krij gen, een gevaar worden, een haard die de wereldvrede bedreigt, zodat een rei niging van deze Augias-stal tot de taak van de grote mogendheden en de Ver enigde Naties kan gaan behoren? Als Amerika besluit troepenzendingen naar het nabije oosten te ondernemen, moet het dan zich onthouden wanneer er in het verre oosten zich wolken opeensta pelen? Op het ogenblik hebben de grote mo gendheden en de Verenigde Naties zeer veel aan het hoofd, maar zij mogen niet blind zijn voor het gevaar, dat een wan kel en in zichzelf verdeeld Indonesië oplevert. De consessies, die Djakarta aan de opstandige gewesten heeft verleend, zijn een daad, in doodsnood verricht. Als In donesië er niet in slaagt het gezag te handhaven in zijn onmetelijk gebied, dan betekent dit een ineentuimeling van zijn staat en dat betekent weer het val len van een gat in de volkerenorgani satie. Wij zijn niet van oordeel, dat Neder land geroepen is tot medewerking aan de oplossing, zodra het indonesische vraagstuk een internationaal karakter gaat krijgen. Wij hebben geen leedver maak in de ontwikkeling van de toe standen in Indonesië, die ieder die open ogen bezit, heeft kunnen voorzien. Wij wensen alleen, dat Indonesië tot orde, tot rust en tot welstand komt en dat er een basis ontstaat voor betere betrek kingen tot ons. Maar wij moeten helaas! wel constateren dat Nederland wel schuld heeft aan de gang van zaken, zo als hij is geworden. Want de soeverei niteitsoverdracht berust op overeenkom sten met een federaal Indonesië en wij hebben geduld, dat de eenheidsstaat ge forceerd werd en wij hebben Ambon al leen gelaten in zijn bittere strijd Indonesië, dat de opstanden in zijn eigen gebiedsdelen niet, of met moeite wist te bedwingen, brengt zijn vorde ring op nederlands Nieuw-Guinea voor de Verenigde Naties. Wanneer die aan hangig is, dan is het ogenblik gekomen, waarin een wakker minister van buiten landse zaken de volkenorganisatie kan inlichten over de wijze, waarop wij zijn mishandeld door een staat, waaraan wij de vrijheid verleenden. Maar wij willen niet schrijven over de nederlands-indonesische betrekkin gen. Onze bedoeling met dit artikel was, te wijzen op het gevaar waarmee, ook na de recente consessies, de toestand in Indonesië de wereld bedreigt. (Nadruk verboden). WIJ LAZEN VOOR U in „Brandtpunten" van Proost en Brandt N.V. Geschreven bijbels: Meer dan eens is de bijbel in zijn ge heel overgeschreven en het voorwerp geworden van allerlei gedetailleerd on derzoek. Een zekere Claas Commers van de Mark heeft uitgezocht, dat het Oude Testament bevat: 39 boeken, 929 hoofd stukken, 23.214 verzen, 532.439 woor den en 2.728.100 letters, en het Nieuwe Testament: 27 boeken, 260 hoofdstuk ken, 7985 verzen, 181.253 woorden en 838.580 letters. Het middelste boek in het O.T. is het Boek der Spreuken, het middelste hoofd stuk Job 39. Het middelste vers zou zijn 2 Kron. 20 vers 17, indien er één vers meer, en 2 Kron. 20 vers 16, indien er één vers minder was. Het kortste vers is 1 Kron. 1 vers 1: Adam, Seth, Enos. Verder ontdekte hij, dat het middelste boek van het Nieuwe Testament is 2 Thessalonicensen, en het middelste hoofdstuk, Rom. 14 zou zijn, indien er één hoofdstuk meer, en Rom. 13, indien er één hoofdstuk minder was; alsmede dat het middelste vers is Hand. 17 vers 17 en het kortste Joh. 9 vers 35: „Jezus weende". Het woord Jehova vond hij in 't Oude Testament 6855 maal en het woordje ende 35.543 maal. De Psalmen in onze Statenvertaling bevatten volgens hem 2527 verzen, 41.644 woorden en 195.459 letters. Ook in de bibliotheek van het Neder lands Bijbelgenootschap is een geschre ven blad aanwezig. Het is een in leer gebonden deel, groot 33 bij 22 cm en 3V2 cm dik. Het gehele werk is met een microscopisch kleine letter geschreven, op lange volkomen rechte regels. Men kan er zich een idee van vormen, als men weet, dat de 3de Brief van Johan nes bestaat uit 15 regels, elk een geheel vers bevattende en dat die regels samen 32 mm hoog zijn. Op de laatste bladzij den staan al de opgaven omtrent boe ken, hoofdstukken, verzen, woorden, ende's en letters, die echter met de bo ven aangehaalde niet geheel kloppen. En dan volgt: „Dit over Geschreven in den Jare Anno 1719: Abram Wels Lz." Mochten er onder onze lezers zijn die aan de hoeveelheid woorden, letters enz. twijfelen en een verbeterde „inhoud" vinden, wij zullen deze op de redactie gaarne ontvangen en voor publicatie zorgdragen. HOGE OUDERDOM Maandag j.l. mocht in huize „Rust oord" te Colijnsplaat de heer M. van de Klooster zijn 93ste geboortedag vieren. Dat het voor hem en de oudjes uit het huis een gezellige dag was, laat zich begrijpen, want Van de Klooster is een graag geziene figuur. Des namiddags kwam ook burgemeester Schuit, verge zeld van zijn echtgenote, de jarige ge lukwensen aanbieden. PREDIKBEURTEN Geref. Kerk Geersdijk Zondag a.s. nam. 5 uur ds. Radder van Kamperland. Geref. Gem. Colijnsplaat Woensdagavond 7 uur ds. A. Honkoop van Goes. Voor de vele bewijzen van medeleven, ons betoond tij dens het ongeval en na het overlijden van ons innig ge liefd dochtertje en zusje Ineke, betuigen wij onze hartelijke dank. Inzonderheid dokter Bruynzeel, dokter Janssen en zuster Weststrate. Uit aller naam, P. Kramer. Geersdijk, januari 1957. Mede namens wederzijdse ouders betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele belangstelling voor en bij ons huwelijk ondervonden. Tevens onze bijzondere dank aan de heren autobe zitters en het harmoniegezel schap „Wilhelmina". P. J. Verburg. M. Verburg - Korsuize. Colijnsplaat, januari 1957. De heer en mevrouw VAN HALST - DE VOS zeg gen hartelijk dank voor de bij de jaarwisseling ontvan gen gelukwensen en bieden wederkerig de hunne aan. Wissenkerke, januari 1957. De heer en mevrouw MAAS - MAAS betuigen hun hartelijke dank voor de met nieuwjaar en op 4 januari ontvangen gelukwensen en bieden alsnog hun beste wensen aan voor 1957. Colijnsplaat, januari 1957. De burgemeester van Kortgene en mevr. SCHUIT- HEIJNSDIJK danken zeer hartelijk voor de op 24 de cember en bij de jaarwisse ling ontvangen gelukwensen en bieden voor 1957 weder kerig hun beste wensen aan. Kortgene, januari 1957. De heer en mevrouw 'T HART - WAGNER zeg gen hartelijk dank voor de gelukwensen bij de jaarwis seling ontvangen en bieden wederkerig hun beste wen sen aan voor een gezegend 1957. Kamperland, januari 1957. De heer en mevrouw MARKUSSE - CAPELLE zeggen hartelijk dank voor de bij de jaarwisseling ont vangen gelukwensen. Weder kerig wensen zij allen een gelukkig en voorspoedig jaar toe. Leiden, januari 1957. Gevraagd: en te koop: bij A. J. LUIJK, Kamperland De uitvoering van W.I.K. te Kortgene is wegens ziekte van de Chr. Zangvereniging „Hosanna" te Wissenkerke Zie advertentie volgende week Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter Bruynzeel Aanvang 3 uur Nog enkele Succes-agenda's Jr. en enige chr. scheurkalenders Boekhandel Markusse Wissenkerke loot */\je<Le t Io,mL 163. Ze bleven staan bij een schedel van een afri- kaanse olifant. „Weet je nog, dat we in Artis de olifant zagen?" vroeg Frits. „Dat was geen afri- kaanse. Want afrikaanse olifanten hebben veel gro tere oren. In de oudheid leefden ze ook in het noor den van Afrika. Heb je op school geleerd van Ha- nibal? Die trok met afrikaanse olifanten over de Alpen. Olifanten zijn makkelijk te temmen en heel leerzaam. Maar ze krijgen in gevangenschap geen jongen, dus er moeten steeds weer nieuwe gevan gen worden, voor circussen en dierentuinen en zo". 164. Ze liepen verder en kwamen nu in een af deling met prachtige schelpen. Ook fossielen en verschillende vissen waren vertegenwoordigd. Er waren ook mooie opgezette vogels. „Kijk, een bui zerd", zei Frits. „Dat is een roofvogel. Maar hij is erg zeldzaam". „Wij hebben in Amerika ook roof vogels", zei Johnny. „Ik heb wel eens een kondor gezien". „Wij hebben in ons land nog meer roof vogels, hoor", zei Frits en hij noemde op: „De to renvalk, die eet muizen. En de sperwer, die eet vo gels. En de kiekendief, die eet meerkoeten in het Naardermeer". Door omstandigheden loopt de ACHTER-UIT GANG van ons café vanaf heden OVER DE BRANDPUT langs schoenhandel Kleppe. CAFE „CONCORDIA" WISSENKERKE „Stadswyiikelder", Kortgene Zaterdag 19 januari Aanvang 7.30 uur Het Amsterdams Theater Bureau presenteert u: Frits Schakels' revue Een avond uit in de Jordaan, met oerkomische scenes en met een feeërieke lichtshow Frits Schakelsde man van de lach Rudi van Olfinternationaal kunstfluiter Willy Brandsde Jordaan-prinses Tante Mabekend van de radio Luc Hoogstratenexcentriek Jan Dammendaalde bekende heldentenor T. van Rossumaccordeonvirtuoos Productie: Rien Hülk - Muzikale leiding: Jan Roda Technische leiding: Stef Lurling Speciale belichting en decors van T. Zwartjes en J. Mollenkamp Entree f 2.per persoon (rechten inbegrepen) Plaatsbespreken vanaf heden aan de zaal Na afloop dansen met een Jordaans dansorkest Aanvang 3 uur Echt toneel met: Slim en Sloom, de clowns, Boude- wijn en Bartje, buikspreker, Ome Frits, de gooche laar, Jopie en Dikkie, de barbiers Entree 75 en 50 cent (rechten inbegrepen) van het Nederlandsche Roode Kruis afdeling Noord-Beveland Aanvang 8 uur, entree 75 cent Maandagavond 14 januari te Kamperland in „Renata" Dinsdagavond 15 januari te Wissenkerke in café Verburg Woensdagavond 16 januari te Kats in café Versprille Donderdagavond 17 januari te Geersdijk gebouw Ger. Kerk Vrijdagavond 18 januari te Kortgene in hotel Maldegem Maandagavond 28 januari te Colijnsplaat in café Westerweel

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1957 | | pagina 2