De bever is een harde werker Hoogtezon ,Optica' Staatsloterij televisie-ontvanger televisie-ontvanger RADIO DE KOSTER EEN AVONTUURLIJKE REIS L* Het heelal wordt groter arbeider, boekhoudingen loonadministraties enz. P. M. van der Werf 't Naaimachinehuis het woonhuis met tuin opruimingsetalage D. Rietveld van Eysden meter), dan gaat men ontzag krijgen voor de geweldige grote afstanden in het heelal. Nog groter! Nauwelijks bekomen van uw verba zing zult u, verder lezend, uw verwon dering over de kosmos nog veel meer voelen toenemen. De sterrenkundigen hebben ontdekt, dat onze Melkweg een der miljoenen (misschien wel miljarden) sterrenstelsels is, die het heelal bevol ken. Wat zij aanvankelijk gehandi capt door vrij primitieve kijkers aan zagen voor nevelvlekken, bleken later „Melkwegen" te zijn, zeer naaste familie van die lichtende sliert sterren, die in maanloze nachten zich zo goed laat be wonderen. Het is alles nóg veel wonderlijker: die sterrenstelsels staan op zulke ontzagwek kend grote afstanden van elkaar, dat het nauwelijks nog in gewone cijfers is weer te geven. De dichtstbijzijnde zijn nog minstens 1 miljoen lichtjaren (1.000.000 maal 9.460.000.000.000 kilometer) van onze Melkweg verwijderd. Een voor stelling van dergelijke afstanden maken is ten enenmale onmogelijk! Geweldig snel. Wij schreven: „die sterrenstelsels staanenz., maar dat is niet waar, dat ze zich in rust zouden bevinden. Niets daarvan. Zeer nauwkeurige analyse van het licht, dat die sterrenstelsels zelf ook weer bestaaiide uit miljoenen en nog eens miljoenen sterren naar ons zen den heef onomstotelijk aangetoond, dat ze zich ten opzichte van elkaar met ont zaglijk grote snelheid verwijderen. Uit deze ervaring is slechts één conclusie mogelijk: de kosmos wordt voortdurend groter. Het heelal lijkt wel wat op een gum- mi-ballonnetje, waarop we met inkt stip pen hebben gezet. Die stippen stellen dan sterrenstelsels voor. Als we de bal lon opblazen, zien we de stippen zich ten opzichte van elkaar verwijderen. Hoe dat geschiedt en wat van dit „uitdijen van het heelal" de oorzaak is, daarop kunnen de sterrenkundigen nog geen antwoord geven. (Nadruk verboden). Met grote blijdschap en dankbaarheid geven wij ken nis van de geboorte van ons dochtertje en zusje Janna Wilhelmina (Jenny) P. M. Kramer - Wilderom. P. H. Kramer. Elsje. Kamperland, 3 januari 1957. Veerweg 23. Ondertrouwd: Jan de Looff Janz. en Neeltje Lena Korteknie Kortgene, Kaaioprit 6, Kats, Dorpsstraat 18, 4 januari 1957. Huwelijksvoltrekking woensdag 23 januari a.s. Voor uw deelneming, ons betoond na het overlijden van onze innig geliefde vrouw, moeder, behuwd- en grootmoeder Jacomina Bruynzeel geboren Blok, betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam, P. Bruynzeel. Rilland-Bath, jan. 1957. Voor de vele bewijzen van medeleven, ons betoond tij dens de ziekte en na het o- verlijden van onze innig ge liefde en zorgzame vrouw, moeder, behuwd- en groot moeder Bastiana Clement - de Bruine, betuigen wij onze hartelijke dank. Inzonderheid aan dok ter Janssen voor de liefde rijke hulp aan haar bewezen. Uit aller naam, J. Clement. Kortgene, januari 1957. hun winstverlangen te beperken, terwijl zij er zich bij een dalende markt met hand en tand tegen verzetten deze ten dens te volgen. Meer efficiency. Stellen wij in dit verband nog eens te genover elkaar de positie van het groot- en kleinbedrijf. Het eerste heeft een ver doorgevoerd calculatie-systeem en is ook in het verleden reeds met de ver zorging van de sociale maatregelen voor haar personeel geconfronteerd. Het laat ste heeft dé sociale verzorging steeds als sluitpost van haar verlies- en winstre kening gehanteerd. Het grootbedrijf blijft in dezelfde po sitie, al wordt de sociale zorg uitgebreid Het kleinbedrijf zal de sociale zorg van de zelfstandige thans moeten aanvaar den als een integrerend deel van de prijsvorming. Het resultaat van de ver gelijking is dus ongunstig voor het kleinbedrijf. De concurrentie tussen bei de groepen zal er toe leiden, dat men vooral in het kleinbedrijf de drang tot prijsverhoging, die dus bij haar het grootste zal zijn, met grote voorzichtig heid zal toepassen. Men zal bereid zijn op ander terrein naar een compenseren de kostenverlaging te zoeken. Deze kan alleen gevonden worden in een verho ging van de bedrijfsefficiency, waaraan in het kleinbedrijf nog al eens een en ander mankeert. Uit deze drang naar kostenverlaging moet een grotere drang naar samenwer king tussen bedrijfsgenoten voortvloei en, om eendrachtig aan de dreigende inkomstenvermindering het hoofd te bieden. Wanneer men in brede kringen van de middenstand tot deze gewenste ontwikkeling komt, zal weliswaar de strijd tussen groot- en kleinbedrijf (nog) feller worden dan tot heden, maar dan zal hier een versterking zowel van de sociale toestand der middenstand op korte termijn als van de economische po sitie op langere termijn het gevolg van zijn. drs. Hermes. (Nadruk verboden). Een waterbouwkundig ingenieur onder de dieren Wanneer wij in de natuur om ons heen kijken, dan valt het ons op, dat er zoveel verscheidenheid is. Elk dier is eigenlijk enig in zijn soort, het heeft be paalde typische eigenschappen en een eigen uiterlijk.Dit is trouwens voor ve len juist het boeiende in de natuur. Wanneer wij bijvoorbeeld naar de knaagdieren kijken, dan vinden we daar verschillende soorten: ratten, muizen, konijnen, eekhoorns, egels, bevers enz. We willen deze keer eens aandacht besteden aan de bever, een bedrijvig heerschap, die de menselijke bewonde ring afdwingt door zijn ingenieuze werk wijze en waarschijnlijk de interessantse onder de knaagdieren. De bever leeft half te land en half te water, waartoe het dier voorzien is van sterke zwemvliezen tussen de te nen van de achterpoten. Hij heeft een platte, korte, krachtige staart als een troffel, die bij het zwemmen dienst doet als stuur voor duiken en opstijgen. Het verhaal als zou de bever zijn staart als tróffel gebruiken bij zijn bouwwerk zaamheden moet echter als een fabeltje worden beschouwd. Inderdaad klopt de bever wel met zijn staart, doch niet als hulp bij zijn werk, maar als gevoelsui ting, bijvoorbeeld bij naderend gevaar. Bij het trommelend geluid duiken alle aanwezige bevers onder water. In 10 minuten een boom geveld. Als knaagdier beschikt de bever over lange tanden als beitels in de boven- en onderkaak, waardoor het dier in staat is een verbazingwekkende knaagarbeid te verrichten. Eén dier is op die manier in staat binnen tien minuten een boom pje van ongeveer zeven centimeter door snede te vellen. Grotere bomen worden gezamenlijk aangepakt en vallen binnen korte tijd, waarbij rond de boom spaan ders achterblijven, alsof er met een bijl werd gewerkt. Wanneer jonge bevers het ouderlijk huis verlaten om een eigen kolonie te stichten, dan zwemmen zij de rivier af en zoeken een geschikte plaats. Heb ben zij een ondiepte gevonden, bijvoor beeld een zandbank, dan wordt deze bijgewerkt. Met goed doorwaterd hout en grote hoeveelheden modder, die de dieren tussen kin en poten aandragen, wordt een stevig fundament geschapen voor het nieuwe huis. Dan trekken de dieren naar de jonge bomen langs de rivier en deze worden in korte tijd geveld, van de kleine tak ken ontdaan en in stukken van één tot anderhalve meter geknaagd. In titanen arbeid worden de stukken naar het mod- dereiland gesleept, waar ze worden op gestapeld volgens een bepaald systeem. Kleine takken doen dienst als weefsel om het geheel steviger te maken en weer wordt met modder het geheel ge pleisterd tot een solide geheel, dat be stand is tegen ijs en regen. En dan de dam. In het midden boven de waterspiegel vinden we een rond vertrek. Een aflo pende gang eindigt in een gat aan de buitenkant van de woning. Als alles ge reed is, zwemmen de bevers verder de rivier af totdat ze een geschikte plaats hebben gevonden om een dam te leggen Hier worden dan flinke bomen geveld, die het water afdammen. Met takken en modder wordt de dam dan voltooid. On verstoorbaar en met een benijdenswaar dige hoeveelheid energie werken de in genieurs voort, totdat de dam klaar is. Het water wordt nu tegengehouden en er vormt zich een meer of poel waarin hun woning ligt. De waterspiegel stijgt en verbergt op die manier de ingang van hun woning, zodat ze zich veilig kunnen voelen voor vijanden. De dieren voeden zich met schors van populieren, wilgen en berken. Tegen de winter worden bij de woning voorra den aangelegd van dit hout, die flinke pieren vormen van ruim tien meter leng te met een breedte van ongeveer twee meter, bestaande uit in elkaar gevloch ten takken. Wanneer de winter invalt en ijs het watervlak bedekt, kunnen de bevers zich toch voeden, door uit hun onder water liggende uitgang te slip pen en zich te goed te doen aan de tak ken van de voedselpieren, die ook on der water liggen. Het gehele jaar door zijn de bevers in hun kolonie uiterst actief. Er wordt geknaagd en gebouwd, hersteld en voed selvoorraden worden aangelegd in on onderbroken reeks. De bever is een dier, waarvoor wij respect moeten hebben, een harde wer ker en een ingenieur onder de dieren, want zijn waterbouwkundige werken hebben de mens in veel gevallen tot voorbeeld gestrekt. (Nadruk verboden). Ja, het is een wonderlijke zekerheid; die de sterrenkundigen ons hebben ge geven: het heelal wordt voortdurend gro ter. En niet zo'n klein beetje: de ame- rikaanse astronoom Humason heeft vast gesteld dat er sterrenstelsels zijn die zich met een snelheid van ruim 60.000 kilo meter per seconde van ons verwijderen. Hij, die zich wel eens heeft bezig ge houden met ons eigen zonnestelsel, zal verbaasd zijn geweest over de enorme afstanden tussen de zon en de planeten. Pluto, de verst verwijderde planeet of liever gezegd: de gedroste maan van Neptunus, die zich als een planeet voor doet, staat gemiddeld bijna zes miljard kilometer van de zon af. Veertig keer zo ver als de aarde van de zon verwijderd is. En ons zonnestelsel is één van de rond honderd miljard sterren van die geweldig grote zonnenfamilie, die wij de Melkweg noemen. Die Melkweg heeft een lengtedoor snee van rond 100.000 lichtjaren. En als men dan weet, dat één lichtjaar 9.46 bil joen kilometer is (9.460.000.000.000 kilo- Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter ]anssen en dokter 'tHart. Mede namens wederzijdse ouders betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van belangstelling, voor en bij ons huwelijk on dervonden. J. C. Louwerse. A. M. Louwerse - de Regt. Colijnsplaat, jan. 1957. De oud-burgemeester van Wissenkerke, J. J. van der Maas en mevr. Van der Maas - Noordhoek zeggen hartelijk dank voor de bij de jaarwisseling ontvangen ge lukwensen. Wederkerig wen sen zij allen voor 1957 een gezegend jaar toe. De heer en mevr. BRUYN ZEEL - SCHURINK zeggen hartelijk dank voor de ont vangen gelukwensen en bie den wederkerig de hunne aan. Wissenkerke, januari 1957. ZUSTER WESTSTRATE zegt hartelijk dank voor de ontvangen nieuwjaarswen sen en biedt wederkerig de hare aan. De heer en mevr. JANS SEN - SIJTEMA danken har telijk voor de vele goede wensen bij de jaarwisseling ontvangen. Gaarne bieden zij ook hun beste wensen aan voor een goed en vredig 1957. De heer en mevr. KLOP - SMIT zeggen hartelijk dank voor de bij de jaarwisseling ontvangen gelukwensen en bieden wederkerig hun beste wensen voor 1957 aan. De heer en mevr. KROM MENHOEK - REIJNIERSE zeggen hartelijk dank voor de ontvangen gelukwensen en bieden wederkerig de hunne aan. De familie VAN ARENT- HALS te Kats, dankt harte lijk voor de ontvangen geluk wensen bij de jaarwisseling en biedt wederkerig de hare aan. Kats, januari 1957. De heer en mevrouw GEUZE - DORST te Aagtekerke danken harte lijk voor de vele gelukwen sen bij de wisseling des jaars ontvangen en bieden weder kerig de hunne aan. 10 types voorradig Ook voor verhuur in 't hartje van de Lange Vorststraat no. 57 Goes, tel. 2094 PHILIPS - HANAU Aanstaande maandag voor de de nieuwe loten af te halen MEVR. DOBBELAAR, de butante Staatsloterij, Wis senkerke. Door inruil te koop: 1 Philips 4 standaarden met 43 cm beeldbuis, slechts 1 jaar oud. Garantiebewijs aanwezig. Geschikt voor de ontvangst van franse, belgi- sche en hollandse TV-zen- ders. 1 Philips super met 22 cm beeldbuis. Ge schikt voor ontvangst van de TV-zenders Lopik, Antwer pen en t.z.t. Goes. SPOTKOOPJE! Voorstraat-Kruisstraat 39 Colijnsplaat Tel. 01199-339 Nog enkele Jr. Succes-agenda's Boekhandel Markusse Wissenkerke Gevraagd: met maart of mei ruime woning beschikbaar. Wegens dienstplicht tegen woordige inwonende knecht of aankomende genegen met paarden en/of tractor om te gaan W. DE BUCK, Meiwerf, Gapinge. Ondergetekende heeft nog tijd beschikbaar voor het verzorgen van Havelaarstraat 68 Colijnsplaat Anker Zig-Zag met salonkast, als nieuw, gratis les, lang durige garantie, f 475. WACHT NIET. P. A. de Kramer, Goes Lange Vorststraat 6 Tel. 2861 Te koop: aan de Zuidstraat 17 te Wis senkerke. Te bevragen bij: H. A. KRAMER, Voorstraat 33 te Wissenkerke. Bekijkt onze Kapper Lange Vorststraat 40, Goes Tel. 2904 CMA 161. Ze liepen weer terug naar de fotograaf., Die haalde het filmpje uit het toestel en beloofde dat hij het zo gauw mogelijk zou ontwikkelen. „Kunnen we er niet op wachten?" vroeg Frits te leurgesteld. „We wilden zo graag weten hoe de kiekjes geworden zijn". „Nee, dat spijt me", ant woordde de fotograaf. „Ik heb het erg druk. Naar welk adres moet ik de afdrukjes sturen?" „Ja, die moeten dan maar naar het ouderlijk huis in Volen- dam", besloot Frits. De fotograaf legde hen nog verschillende dingen uit die ze moesten weten en daarna vertrokken ze weer. 162. „Ik wil later een eigen donkere kamer heb ben", vertelde Frits. „Dan kan ik zelf mijn foto's ontwikkelen en afdrukken". „Ja, dat lijkt me leuk", beaamde Johnny. „En dat is goedkoper ook, denk ik". Ze wilden de motor opzoeken om verder te reizen, maar plotseling stond Frits stil voor een groot gebouw. „Kijk eens", zei hij. „Natuur-histo- risch museum". „Zullen we daarin eens gaan kij ken?" stelde Johnny voor. „Vooruit", antwoordde Frits. „Er zijn vast leuke dingen te zien". Ze be klommen de stoep, betaalden entree en begonnen de rondgang.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1957 | | pagina 2