NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Oudejaar 1956 Zou/el zakelijk als privé allen een gelukkig en voorspoedig 1957 toegewenst door Drukkerij Markusse VA/issenkerke No. 2814 Zaterdag 1 januari 1957 60e jaargang i'ii'! Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.00 per jaar Franco per post I 3.50 Advertenties 6 cent per mm door dr. P. H. Ritter Op de oudejaarsavond plegen wij het jaar dat heenging als een stuk verleden op een afstand te overzien Kunnen wij in de jaren, die wij thans beleven, die gewoonte volhouden? De jaren schijnen ons voorbij te vlie gen als de telefoonpalen, wanneer wij reizen in een elektrische trein Wij heb ben de gewaarwording dat de wereld begrepen is in een ontzaglijk groeipro ces, in een ontwikkeling naar nieuwe levensvormen en nieuwe waarderingen. Dat groeiproces voltrekt zich in het ver borgene. Wij zijn geneigd er door te worden verontrust, omdat het zich in afgrijselijke verschijnselen openbaart. Maar laat ons voornemen om ons aan het einde van een onrustbarend jaar niet uitsluitend door sombere stemmin gen te laten beïnvloeden. Groei brengt met zich mede worste ling en teleurstelling, maar ook verheu gende feiten. Men moet zich voor de verschrikkelijke werkelijkheid, die om ons heen is, niet blinddoeken, maar men mag voor de goede momenten, die het leven te aanschouwen gaf, de ogen niet sluiten. Zoals wij tegenwoording in de tijd worden samengeperst, zo worden wij ook geconcentreerd in de ruimte. Wat wa ren de wereldgebeurtenissen voor de mens van 1907? Een drama op een ver verwijderd toneel. Wat zijn ze voor een mens van 1957? Onmiddellijk op hem betrokken feiten. Door incidenten, die in Egypte of in een russisch grensland geschieden, wordt ons eigen persoon lijk leven in gevaar gebracht. Want het uitbreken van een derde wereldoorlog hangt ons op 1 januari 1957 nog boven het hoofd. Zelden bestond er zulk een raadsel achtige samenhang tussen alles wat zich voordoet op onze planeet als tegenwoor dig. De wereld is kleiner geworden. Zij beknelt ons. Wij willen echter weigeren het oude jaar met angstgevoelens te be ëindigen en het nieuwe jaar niet met vreze tegemoetgaan. De juiste instelling op deze oudejaarsavond is, dat wij onze kleinheid en betrekkelijkheid tegenover de ondoorgrondelijkheid der historie hebben te beseffen en dat wij ons over geven aan Gods wil. Het jaar 1956 is een jaar geweest van grote veranderingen en verschuivingen in het wereld-aspect. Wel bleef de kou de oorlog zijn karakter behouden van durende spanningen, van diplomatieke duels en van kleinere afleidingsoorlogen, maar het toneel, waar de belangrijkste gebeurtenissen geschiedden, verplaatste zich. Het probleem van het nabije oos ten werd virulent en bracht een nieuwe wereldoorlog dichterbij dan hij ooit na de nederlaag van de as-mogendheden geweest was. De gedragingen der arabische landen, met Egypte aan het hoofd, schenen wel overwogen. Men kan zich geen listiger beraamd plan voorstellen dan het na bije oosten ten uitvoer bracht. Aan alle kanten vielen de arabische staten het westen aan en de gelijktijdigheid van al die agressie maakt de toestand des te gevaarlijker. Frankrijk, dat in Algerië voor zijn le ven als grote mogendheid strijdt, zag zich weerstreefd door de steun, die de opstandige Algerijnen ontvingen van Caïro uit; het jonge en dappere Israel, de voorpost van het westen in het mor genland, werd door een reeks van a- gressieve daden zijner naburen ten dode getreiterd, Engeland zag zijn positie op Cyprus bedreigd. En als klap op de vuurpijl kwam Nasser met zijn nationali satie van het Suez-kanaal, waardoor de zeeverbindingen van Europa ernstig werden geschaad en zijn olie-voorraden slonken. De landen van het nabije oosten zijn militair en organisatorisch beschouwd zwak en minderwaardig. Maar zij kon den zo'n grote mond opzetten en de westelijke mogendheden ringeloren, om dat zij het machtige Rusland achter zich wisten. Hier komen wij tot de grote en alles overschaduwende gebeurtenis die ons 1956 te aanschouwen gegeven heeft: de wonderlijke gedragingen van Rusland. Dit jaar heeft op ostentatieve wijze de zogenaamde vredelievende politiek van Chroesjtsjov en Boelganin zich zien ont plooien. Het scheen een ogenblik, of het ijzeren gordijn zou openvallen. Staats hoofden, parlementariërs, ministers uit het oostelijke en westelijke kamp wis selden bezoeken en dronken te Moskou de wodka. De vriendschapsbetuigingen gingen gepaard met een openlijke ver loochening van de oude hardheid. De oude afgod, Stalin, werd na dode ge vonnist en gevierendeeld. Maar hetzelf de jaar 1956 maakte ons getuigen van een volstrekte wending in de russische politiek. Opeens liet het Kremlin zijn masker vallen en vertoonde zijn ware aange zicht. Opnieuw brengt het communisme bloed en tranen en aan het westen een onverhulde dreiging met geweld. De vraag is te stellen, waar de ver klaring ligt van dit wisselend en wanke lend sovjet-beleid? Door zijn destalini satie, die tot het uiterste werd doorge zet, heeft de sovjet-staat de geesten op geroepen die hem vijandig zijn. Hij heeft er de vrijheidsdrang door losgewoeld, welke in alle volken aanwezig is, die zuchten onder zijn knoet. De hogaarse opstand is het sterkst sprekend symptoom van een algemene bedreiging van de Sovjet door de vol ken die hij heeft onderdrukt. Maar o- veral is men de tyrannie moe. De pool se revolte heeft men nauwelijks bedwon gen. Opstandige bewegingen zijn ge signaleerd in Bulgarije, in Litauen en Danzig, ja zelfs in Rusland zelf. Het prestige van het sovjet-stelsel heeft de nekslag gekregen. Het westen wendt zich vastbeslotener dan ooit af van de macht, die kanonnen en tanks richt op weerloze vrouwen en kinderen. De Sovjet-Unie heeft al haar wervings mogelijkheden verloren en haar tegen standers vinden, als weerslag op haar wandaden, hun eenheid terug. De N.A.T.O. heeft nieuw leven gekregen en de europese samenwerking tegen het ge vaar uit het oosten kreeg gloednieuwe kans. Door te gewagen van deze recente ontwikkeling van de wereldsituatie ko men wij op het tweede opmerkelijke ver schijnsel dat 1956 ons te aanschouwen gaf: de wisselvallige en grillige politiek der Verenigde Staten. Toen de storm in het nabije oosten was opgestoken, verloochende Amerika zijn westelijke bondgenoten en ontstond een diepe breuk in het westelijke blok. Maar al spoedig drong de gemeenschap pelijke bedreiging van een uitdagend Rusland tot hernieuwde samenwerking. De vraag blijft open in hoeverre Ame rika gerechtigd is, slechts op een af stand het westen te steunen en zich een eigen gedragslijn aan te meten, wanneer het de noodzaak inziet zich de behar tiging van zuiver amerikaanse belangen voor te behouden. Wij menen, dat het ingrijpen van Is raël, Frankrijk en Engeland en de ei genaardige in-solidariteit van de Ver enigde Staten in de kwestie van het Suez-kanaal aan de vrede zijn laatste levensadem heeft gegeven. Door het op treden der drie mogendheden is de toe stand gezuiverd, het gestook en gewroet is vervangen door een openlijk stellen van het probleem; door de neutrale en daardoor arbitraire houding van Ameri ka werd een beroep op de Verenigde Naties mogelijk. Dat de Verenigde Naties in aanzien zijn gestegen, is een belangrijk verschijn sel, dat 1956 ons bracht. Men roept het van de daken uit, dat de Verenigde Na ties aan het ontaarden zijn, dat de in vloed der oosterse leden haar vredes beleid vertroebelt, maar zij zijn er toch in geslaagd de wereld over een gevaar lijke afgrond te dragen en tot dusver de vrede te bewaren. Of dit zal blijven ge lukken? Wij gaan het jaar 1957 in met de be dreiging van een nieuwe wereldkata- strofe. Het heeft er de schijn van, dat het Suez-kanaal minder aanleiding geeft tot een acute ontploffing dan enige we ken geleden het geval scheen. Maar de toestand in en om Hongarije heen lijkt ons zeer ernstig. Het hongaarse volk wi] zijn verzet niet prijs geven. Het zal blij ven vechten tot de laatste man. Maar wat zal de Rus gaan uitspoken? Zal de Sovjet-Unie, nu haar bestaan op het spel staat, geen daad van wanhoop verrich ten om zich te handhaven? Twee belangrijke feiten van het afge lopen jaar zijn het herstellen van de geest van samenwerking in Frankrijk en de amerikaanse presidentsverkiezing. In het uur van gevaar weet deze veerkrach tige natie, die altijd door verdeeldheid wordt geteisterd, haar eenheid te her winnen. De wedergeboorte van Frank rijk is een der winstpunten in de ge schiedenis van het jaar dat verstreek. En de herkiezing van Eisenhower tot president van de Verenigde Staten geeft ook reden tot vreugde. Het noordame- rikaanse volk zoekt naar standvastig be leid en naar bestendiging van een lei der, die de problemen kent. Welk een tegenstelling tot de toestand in Rusland, waar het bewind immer door geheime intriges en paleis-revoluties wordt be dreigd en dat door zijn raadselachtige onzekerheid een gevaar voor de wereld wordt! Temidden van de dodelijke gevaren waarmee wij het nieuwe jaar ingaan, kan er toch blijdschap in ons zijn, wanneer wij ons rekenschap geven van de zede lijke reactie die door de wandaden der Russen in Hongarije bij de volken der wereld werd opgeroepen. De menigte leeft bij leuzen, maar in de beslissende momenten der geschiedenis welt het ge* voel voor recht en menselijkheid toch spontaan en machtig uit haar op. In het bijzonder ons nederlandse volk, dat de gevluchte Hongaren met genegen gast vrijheid ontving, heeft de praktijken van het communisme weten te onderkennen en woedend veroordeeld. Het democra tisch socialisme heeft zich gekeerd te gen deze macht van geweld en verraad en het heeft begrepen, dat de strijd in Hongarije wordt gevoerd tussen de ar beiders en hun onderdrukkers en dat hij hetzelfde karakter draagt als weleer het socialistisch verzet tegen de uitwas sen van het kapitalisme, waarbij dan de zogenaamde communistische „volkslei ders", met hun reusachtige saldo's op buitenlandse banken de plaats van de kapitalisten innemen. Wij worden overweldigd door de we reldgebeurtenissen, die zich in het af gelopen jaar aan ons opdrongen, maar wij verlangen toch ook een terugblik te geven op de lotgevallen van ons eigen land. De geschiedenis van Nederland in 1956 heeft zich gekenmerkt door een crisis in het gezag en in de staatkundige structuur Tot een gezagscrisis heeft het minderwaardig geschrijf van een bui tenlandse pers, vol voos geroddel over vermeende toestanden ten hove, geen aanleiding gegeven. Het gezwets is afgestuit op de liefde, de toegenegenheid en het vertrouwen van het nederlandse volk in zijn konings huis. Onze wijze koningin heeft samen gewerkt met haar raadslieden en die ad ministratieve veranderingen in haar om geving tot stand gebracht, die zij nood zakelijk achtte. En zij is voortgegaan, on verstoorbaar, met de edele vervulling van haar taak, niet alleen haar taak als staatshoofd, die in de afgelopen zomer bijzondere zorg vereiste, maar ook als landsmoeder. Zij leefde mee met de lot gevallen van haar volk en trad als een weldoenster aan allen die leden, aan hen die bedrukt waren, aan verbijsterde vluchtelingen, tegemoet. Een gebeurtenis, waarbij men het woord „gezagscrisis" kan gebruiken, heeft zich voorgedaan bij de incidenten, die de burgemeester van 's-Gravenhage hebben omgeven. Onafhankelijk van e- ventuele fouten, die de burgemeester in een vorige functie mocht hebben be gaan, wil onze ergernis, ook nu wij niet waarnemen maar ons herinneren, niet wijken over hetgeen toen is gebeurd. Een burgemeester, aan wiens benoeming de gebruikelijke informaties zijn vooraf gegaan en die als burgemeester van Den Haag een onbevlekte staat van dienst had, wordt uit zijn ambt verdreven door een journalist, die hem vele jaren na dato oude zonden voor de voeten werpt. Het kern-moment in de geschiedenis van Nederland in het afgelopen jaar wordt gevormd door de kamerverkiezin gen en de daarop gevolgde kabinetsfor matie. De verkiezingen brachten een on gekende winst voor de Partij van de Ar beid, waarvan de verklaring lag in de begrijpelijke populariteit van de minis ter-president, dr. Drees. Maar ook de Katholieke Volkspartij behield haar stel lingen. De oorzaak van de eindeloze kabinets formatie, die daar op volgde, lag in de tot in het uiterste ondernomen poging een nationale regering tot het bewind te roepen, een regering te vormen van alle partijen, terwijl de verschillende po litieke groepen essentiële verschil- en geschilpunten vertoonden. Men schuwde de vorm van een meerderheidsregering met een oppositie er tegenover. Met kunst en vliegwerk is tenslotte een na tionale regering ontstaan. Het jaar 1957 zal moeten uitmaken of de nieuwe regering zich zal kunnen handhaven te midden van de baaierd van vraagstukken, waarvoor zij zich ziet geplaatst. Wij zijn onzeker over haar toe komstig succes, maar wij kunnen wel vaststellen dat het nieuwe kabinet vele uitnemende figuren in zich heeft opge nomen. Onder die figuren trekt minister Luns in bijzondere mate de aandacht. Hij heeft, ook in de vergadering der Ver enigde Naties krachtig geprotesteerd te gen de indonesische aanmatiging en rechtsverkrachting tegenover Nederland, waarvan twee onzer landgenoten het slachtoffer werden. Het jaar 1956 is het jaar geweest van de rechtgedingen over Jungschlager en Schmidt. Jungschlager werd in de dood gedreven, Schmidt vertoeft nog, ver van de zijnen, in de kerker tengevolge van een proces, waarin niet overwegingen van recht, maar van politiek de uitspra ken hebben gericht. Weldoend was de spontane veront waardiging van ons volk met de ver ontwaardiging over de russische wanda den in Hongarije te vergelijken waar mee het reageerde op de indonesische misdaden, verkwikkend het ontroerend huldebetoon aan mevrouw Bouwman, de dappere Partia, die ons het besef gaf, dat er uit ons volk nog gestalten van formaat verrijzen, ook in een troebele tijd. Dit is geen registratie van alle ge beurtenissen, die er in een jaar voorvie len, maar wij geloven toch wel, dat wij enige essentiële momenten in buiten- en binnenland hebben aangeduid, die het jaar 1956 te aanschouwen gaf. Wij komen tenslotte terug tot de per soonlijke mens. Hoe zullen zijn oude jaarsavondgedachten zijn? Onze bewo gen tijd plaatst in de ogenblikken van herinnering, die voor zulk een avond kenmerkend zijn, ons leven niet slechts tegenover de twaalf maanden die zijn voorbijgegaan, maar leidt ons ook tot de vraag, hoe zullen wij ons leven inrich ten in de hele periode, waarin wij zijn gesteld? Wij zullen de moed en het vertrouwen in ons hebben te versterken. Het „credo quia absurdum" had nimmer zulk een gelding als tegenwoordig. En die belij denis willen wij tot onze lezers uitspre ken op de drempel van 1957. (Nadruk verboden).

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1957 | | pagina 1