Drie vergeten landen Hoe zit dat Optie Hoogtezon „Optica" trekking verloting Welk brilmontnnr het woonhuis en erf Uitvoeringen „Ketje regeert" een meisje onde e iaat loopt ten einde Drukkerij Markusse, Wissenkerke „Bevelanders" Wegens huwelijk gesloten F. Flipse, Wissenkerke leerling zetter „Zang en Vriendschap" Gemeente Kortgene schoonmaakster van het gemeentehuis schoonmaakster van de openbare lagere school te Colijnsplaat vetspuit van tractor 10 jaar geleden een ander verraad Waar zijn de oorspronkelijke bewoners van Estland, Letland en Litauen? Wij beleefden het drama van Honga rije, maar wat de Russen daar deden was eigenlijk niets nieuws Het enige ver schil is, dat een en ander deze maal ge schiedde onder de ogen van de vrije wereld, terwijl in voorgaande gevallen het westen de wandaden nauwelijks te weten kwam, omdat het ijzeren gordijn voor een waterdichte afsluiting zorg droeg. Als een verre herinnering klinken de namen Estland, Letland en Litauen. We moeten terug naar onze schooljaren of in elk geval naar de oude tijd om nog iets te kunnen terugvinden van de glo rie dezer kleine staten, op de kaart van Europa verschenen tengevolge van het zelfbeschikkingsrecht der volken, dat in 1918 in, vredesverdragen van Versailles werd vastgelegd en dat sindsdien.... reeds lang vergeten is. Bij het uitspreken van de namen Est land, Letland en Litauen, rijst hoog stens nog even de gedachte in ons op van: geofferd aan de Russen. Is de hui dige constellatie van Europa dit offer waard geweest? Is het een voorspel van de nog veel grotere offers die Europa brengen moet, aleer het oude zelfbe schikkingsrecht nog weer eens van stal wordt gehaald? Of mogen we de plaat sen, waar deze landen liggen nog aan wijzen als een plaats, waar in de toe komst werkelijk vrijheid zal gloren? Estland, Letland en Litauen, wat is er van geworden? Hun geschiedenis van de laatste tien jaar is een tragedie. We kunnen die staatjes vergelijken met on ze lage landen bij de zee. Ons land is niet groter dan één van hen. Ook wij leven als zij bij de gratie van de zee. Wij hebben een eigen cultuur, een sterk nationaliteitsgevoel, een onverwoestbaar geloof in het recht, dat uiteindelijk zal zegevieren, evenals de Letten, Esten en Litauers. Zij zijn geofferd op het altaar van de machtspolitiek. De lage landen aan de Noordzee zijn vrij en kunnen hun na tionale gevoelens (nog) uitleven. Even onafhankelijk. Door de eeuwen heen zijn de volken van de baltische landen reeds geterro riseerd en onderdrukt, door Duitsers en Russen. In 1918 gloorde voor hen een vrijheid, want het zelfbeschikkingsrecht werd erkend. Een kwart eeuw heeft dit recht mogen bestaan, toen kwamen de Russen, die van de gelegenheid gebruik maakten, toen zij met de Duitsers Po len deelden. Maar het duurde niet lang of de „bevrijding" brak aan. Duitse troepen rukten Rusland bin nen en de baltische landen werden „bevrijd", dat wil zeggen, de bezetter wisselde, maar de terreur bleef. Wie zich in de afgelopen jaren een vriend van de Russen had getoond, werd ge deporteerd. Toen de Russen aan het einde van de tweede wereldoorlog te rugkwamen in de baltische landen, ging het omgekeerd. Wie zich vriende lijk had getoond ten opzichte van de Duitsers werd weggehaald. Begrijpelijk verloren deze volkeren op die manier reeds een groot aantal land genoten, maar de ellende was nog niet ten einde. De Russen speelden een ge meen spel. Zij lieten de derde catego rie, de nationalisten, die niets met de Russen of Duitsers ophadden, nu de vrije hand. De hoop herleefde in de har ten van de Balten. Het was eenvoudig voor de Sowjets om uit te maken wie nationalist waren en men liet het vuur een poosje branden. Toen kwamen de lege treinen, die tot berstens toe ge vuld weer verdwenen in het onmete lijke russische rijk. De geestkracht van de baltische landen was gebroken, de besten waren verdwenen. De Sowjet- regering kon met kracht ter hand wor den genomen. Wat is er nog van over? Het was de Sowjets nog niet genoeg, want het verzet bleef smeulen. Het beste deel van de nu nog overgebleven bevolking werd eveneens gedeporteerd, want de Russen staan voor niets op dit punt. Spoedig werden hele dorpen en steden naar het oosten overgebracht. De baltische volken waren te lastig, te na tionalistisch en moesten worden opge lost in het grote russische rijk. In de bossen van Letland, Estland en Litauen leven nog grote groepen ver zetslieden, die ontembaar zijn na alles wat ze hebben doorgemaakt. Overigens is er nog maar weinig nationalisme te vinden in deze door het westen „ver geten landen". Is het een wonder? In twee dagen tijds werden in juni 1941 meer dan 30.000 Litauers over de russische grens gedeporteerd: met onbekende bestem ming. Nu zijn er al meer dan 400.000 inwoners van dit land gevallen of ver dwenen. In Letland werden 300.000 mensen zonder meer omgebracht wegens verzet tegen het vreemde bewind. In Estland is de oorspronkelijke bevolking eveneens gedecimeerd. De plaatsvervan gers komen uit Rusland of Azië. In Duitsland vinden wij nog enkele kleine groepen Balten, die hier als pa ria's leven, dicht bij hun land in de hoopMaar hun hoop vloeit weg op de drift der tijden. Zij zagen ook het ge beuren in Hongarije en het getal der ge trouwen brokkelt af. Zo sterven volke ren in Europa in de twintigste eeuw. (Nadruk verboden) INKRIMPING ZEEUWSE VEERDIENSTEN Teneinde te komen tot een beperking op het olieverbruik op zondagen heeft het Provinciaal Bestuur besloten de dienst op de veren Vlissingen-Breskens, Kruiningen-Perkpolder en Zierikzee- Katse Veer des zondags tijdelijk in te krimpen. Mede met het oog op de zeer geringe aantallen reizigers die van on derstaande bootreizen gebruik maken, zullen van zondag 9 december 1956 af de volgende reizen uitvallen: vertrek Vlissingen 6.15 uur vertrek Kruiningen 6.50 uur vertrek Zierikzee 13.00 uur vertrek Breskens 6.45 uur vertrek Perkpolder 7.20 uur vertrek Katse Veer 14.30 uur met de scheve toren van Pisa? Reeds een halve eeuw discussiëren voor aanstaande geleerden uit de gehele we reld over de vraag, hoe men de scheve toren van Pisa kan behouden door de steeds voortschrijdende verzakking van de toren tegen te gaan. Nog is men het er echter niet over eens geworden, wat er moet worden gedaan en inmiddels groeit de toeristische be kendheid van het plaatsje Pisa met de dag en trekken de bewoners daar de vruchten van, maar elk jaar schiet de toren 0,7 millimeter verder uit het lood. Vreemd behoeft men dit overigens niet te vinden, want bij de bouw van deze Campanile of Scheve Toren in 1173 be gon de toren al scheef te hangen, wat men uiteraard heeft trachten te verbe teren, maar waar men niet in slaagde. Aanvankelijk merkte men het ook niet meer op, toen men dacht enige verbete ringen in de bovenste verdiepingen van de toren te hebben aangebracht, maar pas na jaren begon men te zien, hoe de toren hoe langer hoe verder uit het lood viel. Voor de eerste maal werd de helling ge meten in 1817 en toen reeds hing hij 4.50 meter uit het lood en thans zal dit ongeveer 4.65 meter bedragen, want het gaat zeer, zeer langzaam met 0,7 milli meter per jaar. Deskundigen hebben uitgerekend dat het nog wel drie eeuwen zal duren voordat de toren, indien het scheefzakken niet verholpen kan worden, zal instorten. Anderen echter beweren weer, dat het gewicht van het bouwwerk een woordje zal gaan meespreken en dat de helling van de toren van jaar tot jaar groter zal Maar wat nooit een einde neemt is het gebruik van briefpapier, enveloppen, rekeningen, briefkaarten, for mulieren en al het andere drukwerk, bestemd voor de administratie of reklamedoeleinden Wanneer u denkt hiervan nog iets vóór het nieuwe jaar nodig te hebben, controleert dan even uw voor raad en geeft ons uw opdrachten op Wij zorgen voor een goede en secure uitvoering worden, zodat dit beroemde bouwwerk eerder dan over 300 jaar zijn einde zal vinden. Diverse adviezen zijn reeds gegeven, o.m. een beton-injectie onder de toren, maar dat achtten anderen weer een le vensgevaarlijke operatie. De bewoners van het stadja Pisa hopen op het behoud van de grote beziens waardigheid en tijdig ingrijpen, maar zó dat de toren niet geheel recht komt te staan, want dan zou er niemand meer naar komen kijken. (Nadruk verboden) GEVONDEN VOORWERPEN Bij de postcommandant der rijkspo litie te Kortgene werd aangifte gedaan van de navolgende gevonden voorwer pen: portemonnaie met inhoud, gummi laarsje, paar glacé handschoenen, don kerblauwe jongenspet, herenrijwiel. VAKOPLEIDING IN DE LANDBOUW In deze tijd van mechanisatie, ar- beidsschaarste en stijgende kosten staat de abeidsproduktiviteit in het middel punt van de belangstelling. Onder deze arbeidsproduktiviteit kun nen we, populair gezegd, verstaan de prestatie die iemand die op een land bouwbedrijf werkt, al of niet met be hulp van machines, levert. Het is be grijpelijk, dat juist de mechanisering van de landbouw er op gericht is de pres tatie per arbeidskracht te verhogen. Een ander zeer belangrijk punt om de ar beidsproduktiviteit te verhogen is het toepassen van de beste arbeidsmethoden en het gebruik van het meest geëigende handgereedschap. Hoewel door jarenlange ervaring en overdracht van vader op zoon een zo danige scholing wordt verkregen, dat men in het algemeen vakbekwaam ge acht kan worden, is het toch niet zo, dat degene die in de landbouw werkt op het gebied van de vakvaardigheid niets meer te leren heeft. Het is dan ook de bedoeling van de gezamenlijke landbouw-organisaties op Noord-Beveland (twee werkgevers- en twee werknemersorganisaties) in de toe komst via cursussen te proberen de vak vaardigheid in de landarbeid te verbe teren. Er wordt hier met een vooropge zet doel over de landarbeid gesproken, daar hetgeen hier wordt verteld zowel voor werkgever als werknemer geldt. Naast de motorcursus, die momenteel reeds aan de gang is, zal deze winter nog een cursus in het draineren worden georganiseerd. Op deze cursus zal door een deskundige in 3 a 4 lessen uiteen gezet worden wat men, om goed te drai neren, moet weten, terwijl daarnaast nog enkele praktijklessen in het veld, in het uitzetten en het gebruik van de ver schillende gereedschappen zullen wor den gegeven. Zowel werkgevers als werknemers worden opgewekt gebruik te maken van de mogelijkheid die geboden wordt om op dit gebied een beter inzicht te ver krijgen. Voor verdere bijzonderheden betref fende deze cursus zij verwezen naar de advertentie elders in dit blad. v.I. Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter Janssen en dokter Bruynzeel Geboren: DIEUWKE dochter van Ir. Johan Maas en Henny Beuving Mossburn (Nieuw Zeeland) 23 november 1956. Ondertrouwd: J. C. Louwerse en A. M. de Regt Huwelijksvoltrekking 19 de cember 1956 te Kortgene. Receptie van 5.006.00 uur in hotel „Zeelandia" te Co- lijnsplaat. Colijnsplaat, 4 dec. 1956. Zaterdag 22 december voetbalvereniging Nog enkele loten verkrijgbaar Eerste prijs: gasgeyser u ook zoekt Wij hebben het voor u Nauwkeurig aangepast en gemaakt door vakmensen ZEISS PUNKTAL en VISTASAN GLAZEN Voor goed zien en goed er uit zien A.L.KAMPMAN& in 't hartje van de Lange Vorststraat 57 Goes Tel. 2094 De moderne zaak met de ruime service op woensdag 12 december vanaf 12 nur n.m. Bij inschrijving te koop: van de fam. Van der Voorde aan het Veer te Wolf aarts dijk. Te aanvaarden bij de betaling, behoudens toestem ming. Briefjes in te leveren vóór of op 13 dec. a.s. ten kanto re van G. Heijboer te Kort gene, waar nadere inlichtin gen te bekomen zijn. Op de Drukkerij van dit blad is plaats voor een Wissenkerke op 13 en 15 december Zang en zang met pianobegeleiding Opvoering van Verzuim niet één dezer a- vonden te komen bezoeken. Aanvang 7.30 en 7 uur pre cies. Programma's, tevens bewijs van toegang, bij A. A. Hoek van Dijke," vanaf heden. Burgemeester en wethou ders van KORTGENE roe pen sollicitanten op voor de per 1 januari 1957 te vervul len betrekking van: a b. Sollicitaties te richten aan de burgemeester vóór 23 de cember a.s. Inlichtingen te verkrijgen ter gemeentesecretarie. Kortgene, 8 december 1956. Burgemeester en wet houders voornoemd, De burgemeester, A. A. Schuit. De secretaris, W. Goossen. Met januari gevraagd: voor de melkbezorging bij LEEN LEENDERTSE te Wissenkerke. Verloren: tussen Joh. Rreure en hofstede „Veldzicht" Verzoeke terug te bezorgen bij J. VAN DER WEELE, Colijnsplaat. HANAU PHILIPS Ook voor verhuur Zie etalage 10 verschillende modellen in 't hartje van de Lange Vorststraat 57 GOES Telef. 2094

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1956 | | pagina 2