NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Westen dringt Russen in 't defensief No. 2811 Zaterdag 8 december 1956 60e jaargang li" Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar Franco per post I 3.50 Advertenties 6 cent per mm Wekelijkse wereldschouw BS Amerika en de westelijke mogendhe den hebben elkander opnieuw gevonden. Dit heeft in de internationale sfeer ont spanning gebracht,' die reeds dadelijk in Wallstreet en op de europese beurzen merkbaar was. Dat daarvoor Engeland en Frankrijk het grootste deel van de lof toekomt, blijkt wel uit het feit, dat de australische minister van buitenland se zaken Casey, nauwelijks thuis, in ge sprek met de pers klaagde, dat al zijn pogingen om contact tussen Eisenhower en de engelse en franse gedelegeerden te leggen, hadden gefaald. Eisenhower is overigens voor rust naar Augusta vertrokken enwas daar blijk baar slechts te benaderen voor zijn al lernaaste medewerkers, in het bijzonder voor de geheel herstelde Foster Dulles, die aan het einde van deze week naar Parijs komt om de vergadering van de Atlantische Raad bij te wonen en dan het verder overleg met de ministers van beide landen te voeren. Eisenhower kan blijkbaar het ietwat schoolmeesterachtige standpunt niet verlaten, dat, nu Ame rika eenmaal gezegd heeft deze engels franse agressie te veroordelen, de agres sie zelf ongedaan moet worden gemaakt, voordat hij bereid is tot toenadering. Selwyn Lloyd heeft in de zitting van het Lagerhuis de weinig aangename taak gehad om mededeling te doen van het terugtrekken der geallieerde troepen, waartoe in de franse ministerraad met algemene stemmen is besloten. De La gerhuiszitting is opnieuw een zeer ru moerige geweest, ten dele door de hou ding der oppositie, ten dele door die van de z.g. Suez-rebellen onder de con servatieven. Weer scheepvaart, weer olie. Het voornaamste is, dat aan de ietwat verwarde toestand nu een einde is ge komen en dat, voorzover de techniek dit toelaat, de stagnatie der olievoorziening en de bevaarbaarmaking van het Suez- kanaal zo spoedig mogelijk zullen wor den ter hand genomen. Dit laatste ech ter kan, ook al zijn de nederlandse en deense deskundige maatschappijen reeds aan de gang gegaan, nog lang duren, en het zou wel eens kunnen zijn, dat de vaart om de Kaap door de petroleum- tankers met grote diepgang blijvend wordt geprefereerd boven het Suezka- naal. Egypte heeft dit aan zichzelf te wij ten, niet slechts door zijn verzet inzake het kanaal, maar ook door de wijze, waarop Nasser uitdagend optreedt. In hoeverre Engelsen en Fransen en Joden in massa zijn uitgewezen, lijkt enigszins moeilijk vast te stellen, omdat de egyp- tische regering de desbetreffende be richten tegenspreekt, wellicht de geno men maatregelen heeft achterhaald, toen bleek hoe grote verontwaardiging deze ook buiten Engeland en Israel teweeg brachten. Dat de z.g. egyptische agressie op korte termijn kon worden geregeld, is wellicht aan het spel der Russen te dan ken. Er wordt altijd gesproken van het fijne diplomatieke spel dat de Russen spelen; wie deze zaken nader bekijkt, komt spoedig tot de overtuiging, dat in tegendeel de ene fout op de andere volgt. De omstandigheden stonden Rusland toe een breuk te maken in de westelijke alli antie; Eisenhowers koppigheid maakte spoedige heling ervan niet mogelijk. Nu door Syrië? Nu echter schijnt Syrië de omweg langs welke de Russen in het midden oosten willen infiltreren op hetzelfde o- genblik, dat zij in Jordanië voet hebben gevat. Syrië uitte klachten over samentrek king van engelse, franse en joodse strijd krachten; aangezien waarnemers der Verenigde Naties niets ervan bemerkten, werd deze syrische klacht afgewezen. Turkije werd echter evenals Perzië en Pakistan, die tot het pact van Bagdad behoren, ongerust, want het staat vast, dat integendeel Rusland Syrië en ver moedelijk ook Jordanië op grote schaal van wapenen voorziet. Dit heeft er nu toe geleid, dat Ame rika een zeer nadrukkelijke waarschu wing heeft uitgesproken, waardoor het min of meer optreedt als verdediger van de landen van het Bagdadpact. Het State Department blijkt, beter dan president Eisenhower, te hebben begrepen hoe hoog spel het heeft gespeeld en welke gevolgen daaraan nog verbonden kun nen zijn. Eisenhower zat niet alleen zon der staatssecretaris, maar met een state department, waarin, bij gebrek aan lei ding alles door elkander liep. Dulles is nauwelijks beter of hij gaat weer een vliegreis ondernemen, ditmaal naar Pa rijs, waar de Raad van het Atlantisch Pact bijeenkomt. Men hoopt daar tot overeenstemming te komen, niet zozeer door nieuwe taken aan de NATO op te dragen dan wel door meer voeling te houden op het internationaal politieke terrein. Ernst rond Hongarije. Nu de kwestie rond Egypte ten dele is opgelost, wordt het de Verenigde Na ties ernst met Hongarije. Imre Horvath heeft tenslotte op de dringende taal van Hammerskjöld geantwoord, dat het be zoek van de secretaris-generaal aan Ka- dar welkom zal zijn. De reis is nu vast gesteld op 16 tot 18 december a.s. De scherpe nederlandse resolutie, waarmede de assemblee der Verenigde Naties Hon garije nog een laatste limiet van drie dagen wilde geven, waarna andere maat regelen zouden worden genomen, is nu even opgeschort. De toestand in Hongarije zelf blijft inmiddels zeer verward. De hongaarse veiligheidspolitie treedt weinig op voor herstel van orde en rust; laat dit bij voorkeur aan de russische politie over, die nu ook de president der arbeiders organisatie uit zijn schuilplaats heeft ge lokt en onder belofte van vrijgeleide heeft kunnen gevangennemen. De sta king duurt voort; de verzetslieden zijn tot guerilla overgegaan; in het noorden is zelfs, ondanks de aanwezigheid der Russen, een afzonderlijke republiek uit geroepen. De reactie laat zich in de omringende landen gevoelen; in Albanië heerst ter reur der Stalinisten; het roemeense le ger blijkt onbetrouwbaar en is ontwa pend. Bulgarije is nu volledig door de Russen bezet. In Polen heeft Gomoelka waarschuwende woorden doen horen; men vergete inderdaad niet, dat de rus sische troepen nog steeds in en om het land aanwezig zijn. Nehroe, die met de erkenning van feiten altijd achter ande ren aankomt, heeft zich nu ook tegen het russische optreden gekeerd. Maar hij veroordeelt het pact van Bagdad en de steun daaraan gegeven, totdat hij, na tuurlijk op een te laat tijdstip, komt tot het inzicht waar de werkelijke agressie zat. Waar blijft het prestige? Dat tengevolge van al dit gebeuren het prestige van de Verenigde Naties eer af- dan toeneemt, spreekt vanzelf. Het is in de algemene debatten, die toch nog weer draaien om Egypte en Hongarije, door verschillende sprekers naar voren gebracht. Op voortreffelijke wijze door de ne derlandse minister Luns, die de engels franse actie niet veroordeelde, gaarne steun gaf aan het politieleger der Ver. Naties en terloops ook Indonesië kriti seerde wegens de houding die het te genover Nederland aanneemt. Niet ten onrechte heeft minister Luns naar vo ren gebracht, dat een land als Egypte, dat stelselmatig de bepalingen van het Handvest schendt, het laatste mag zijn om dit Handvest te zijnen behoeve in te roepen. Men kan niet krachtens het Handvest de engels-franse actie in het nabije oosten veroordelen, terwijl men tezelfdertijd meedogenloos geheel het hongaarse volk laat bestrijden. Ook van andere zijde is erop gewe zen, dat de tweeslachtigheid, die de han delingen van de assemblee in de laatste weken heeft gekenmerkt, gevolg van de overmacht der aziatisch-arabische landen wel eens kan leiden tot een ernstige ver zwakking van de Verenigde Naties, ja zelfs tot de ondergang ervan. Dit te meer, waar Zuid-Afrika wegens herhaal de inmenging in de politiek der apart heid dreigt de Ver. Naties te verlaten, en de onoprechtheid, die de politieke debatten beheerst, velen onaangenaam treft. Men bedenke daarbij, dat de be groting van deze organisatie het lieve bedrag van de 48 miljoen dollar, d.w.z. ongeveer een kleine 200 miljoen gulden omvat VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden). NOORDBEVELANDSE COLLECTE TEN BATE VAN HONGARIJE Met grote dank aan allen, waarbij wij denken aan de milde gevers, de collec tanten en het comité van aanbeveling, kunnen wij mededelen, dat bovenge noemde collecte het grote bedrag van f 14304.50 heeft opgebracht. De opbrengst in de verschillende dor pen is als volgt: Geersdijk f 894.50 Kamperland f 3186. Kats f 1606.50 Kortgene f 2918. Wissenkerke f 3118.50 Het is ons bekend, dat verder aanzien lijke bedragen in de verschillende ker ken werden bijeengebracht en vele stor tingen van particulieren op de girore kening van het Rode Kruis en het co mité Hulp aan het Hongaarse Volk plaats vonden. Voorts verdienen vermelding de olie bollenactie van de Landbouwhuishoud- school, welke f 750.opbracht en de gift van de afdeling Noord-Beveland van het Nederlandsche Roode Kruis ten bedrage van f 500.Beide laatstge noemde bedragen werden gestort op de bekende girorekeningen. Kortgene, Wissenkerke, dec. 1956. De burgemeesters van Kortgene en Wissenkerke, A. A. Schuit. J. van Halst. Algemene vergadering kring Noord-Beveland der Z.L.M. Vrijdag 23 november j.l. kwam de kring Noord-Beveland der Z.L.M. te Kortgene in hotel „De Stadswijnkelder" in algemene vergadering bijeen. Aan wezig waren 62 leden. De voorzitter, de heer G. M. F. Bom, opende de vergadering en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Hij ging uitvoerig in op de problemen die de landbouw thans bezighouden en op de wijze, die naar zijn mening in de naas te toekomst de ontwikkeling van de landbouw in 't algemeen kunnen be vorderen. Zijn woorden beoogden te vens inleiding te zijn voor de onder werpen die beide sprekers straks op deze vergadering zullen behandelen. Vervolgens deelde hij mede, dat de landbouwhuishoudschool bezet is met 34 leerlingen in twee eerste klassen en 23 in de tweede klas primaire cursus en één naaicursus gegeven wordt met 21 deelneemsters en dat op genoemde school in de eerste klassen engels gedo ceerd wordt. De algemene landbouw- wintercursus kon niet doorgaan wegens te weinig belangstelling en een cursus motorenkennis gestart is met 15 deel nemers en getracht zal worden een cur sus drainage te organiseren en dat op verzoek van de A.N.A.B. een bespre king gehouden is om te komen tot een vaste vakantieweek voor landarbeiders op Noord-Beveland, wat echter verwe zen is naar de sociale commissie van het Landbouwschap. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld en enige ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Hierna begint mr. J. F. G. Schlinge- mann aan zijn causerie, getiteld: „Ac tuele landbouwproblemen". Na allereerst het na-oorlogse landbouwbeleid van on ze regering geschetst te hebben, bepaalt hij zich verder voornamelijk bij de hui dige situatie. Hij wijst op de dalende wereldmarktprijzen en de door vele lan den ingevoerde landbouwbeschermende maatregelen. Er wordt nu zeer veel aan dacht geschonken aan de structuur van de landbouw (cultuurtechnische wer ken) en hoewel het belang van sanering, herverkaveling enz. geenszins mag wor den ontkend, waarschuwt spreker er voor, niet teveel daarvan te verwachten. Hij spoorde de georganiseerde landbouw aan tot het geven van volle medewer king aan pogingen tot rationalisatie en de kadervorming onder de jongeren. Ver der dient er meer aandacht besteed te worden aan het landbouwonderwijs, wat, naar sprekers mening, teveel verouderd is en niet aangepast aan de moderne landbouwtechniek. Naar sprekers per soonlijke mening is men met het land- bouwhuishoudonderwijs voor de platte landsmeisjes verder dan met de oplei ding voor jongens. Op deze causerie volgde een geani meerde bespreking, waarin verscheide ne vragen gesteld werden, vooral op onderwijsgebied. O.a. werd de mening naar voren gebracht, dat de R.L.W.S. beter 3 dan 2 halfjaren moesten duren en werd het gewenst geacht tot toela ting hiervan 3 jaar H.B.S. of Ulo-diplo ma verplicht te stellen. Wat dat laatste betreft heeft de commissie landbouwon derwijs der Z.L.M. een onderzoek inge steld en uit dat rapport bleek, dat dan de R.L.W.S. te Goes bijna ontvolkt zou worden. Als laatste spreker voerde de heer J. Eversdijk het woord over: „Vakoplei ding landarbeiders", hetgeen wel zeer goed bij bovenstaande aansloot. Hij be gon met de oorzaken van het tekort aan landarbeiders na te gaan en ging daarbij terug tot het begin dezer eeuw (onvol doende beloning en huisvesting). Met de komst van het landbouwonderwijs, ongeveer 60 jaar geleden, welk onder wijs alleen voor de toekomstige boer be stemd was, is de eenheid in het bedrijf verloren gegaan en kwamen er bij de landarbeider als het ware een minder waardigheidsgevoel. Hij voelde zich door de economie en techniek die momen teel zeker de pijlers van het bestaan vor men in zijn bestaansmogelijkheid be dreigd en is vooral in de laatste jaren na de tweede wereldoorlog de land bouw gaan ontvluchten. De arbeider ziet thans de waarde van het onderwijs en stuurt z'n zoons naar Ulo of am bachtschool, waardoor de vlucht uit de landbouw voortduurt. Vooral nu met ge mechaniseerde en dure werktuigen ge werkt moet worden, ziet ook de boer thans het nut van vakonderwijs voor de landarbeider in. Echter passen de lagerè landbouwscholen zich niet aan de eisen van vakonderwijs aan voor jongens die de 6e klas van een lagere school gepas seerd hebben. Er moet vakonderwijs ko men dat zich hierop wel aansluit. In verband hiermede bespreekt de heer Eversdijk uitvoerig een door een rijkscommissie hierover uitgebracht rap port, waarin een vijftal mogelijkheden naar voren worden gebracht. De con clusie van spreker is voor Noord-Beve land in cursusverband de vakopleiding der arbeiders te beginnen. Men zal hier mee ervaring opdoen en kan dan daar uit proberen iets op te bouwen. Eerst met cursussen in kennis van motoren en landbouwwerktuigen en daarna in ar- beidstherapie en rationalisatie e.d. Met tertijd zal het misschien mogelijk zijn een lagere landbouwschool te stichten, maar voorlopig heeft deze op Noord- Beveland geen levensvatbaarheid. Ook op deze causerie volgde een ge animeerde bespreking en werden diver se vragen gesteld, waarna de voorzitter met enige dankwoorden de vergadering sloot. BURGERLIJKE STAND Wissenkerke Geboren: 13 nov. Cornelia Elsje Ebri- na, d.v. R. J. Scheele en J. Kruidenier. 7 nov. te Goes. Cornelis Pieter, z.v. C. Verburg en A. B. Kouwer. Ondertrouwd: Jacobus Pieter Geldof, 21 jr. en Katharina Filius, 15 jr. Marinus Frans Zuijdweg, 26 jr. en Maria Leuntje B ouwens, 25 jr. Gehuwd: geen. Overleden: 3 nov. te Goes. Cornelis Wilderom, 72 jr., echtg. van Leuntje Schipper. 5 nov. Rachelina Hendrika de Nooijer, 5 jr., d.v. A. de Nooijer en J. J. Leendertse. 24 nov. Willem Antho- nisse, 85 jr., wedn. van Pieternella Ja- coba van der Maas. Kortgene Geboren: 12 nov. Johannis Ludovicus, z.v. Jacobus de Looff en Maria L. van der Poel. 13 nov. te Goes. Hugo Adri- aan, z.v. Daniël J. Mol en Janna Kik. 14 nov. Johannis Cornelis, z.v. Cornelis de Kraker en Neeltje J. P. Welleman. 20 nov. Pieternella Hendrika, d.v. Matthijs A. Noordhoek en Paulina de Kraker. 25 nov. Maria Cornelia, d.v. Louis I. van de Linde en Pieternella C. van Wijngen. 30 nov. Krina Adriana, d.v. Cornelis de Fouw en Janny M. Korsuize. Ondertrouwd: 7 nov. Cornelis Broek hoven, 56 jr. en Maatje L. Hoogesteger, 52 jr. 19 nov. Johannes Vellekoop, 38 jr. te Naaldwijk en Maatje Groenleer, 22 jr. Hendrik C. Flipse, 23 jr. te Wissen kerke en Willemina de Fouw, 22 jr. 30 nov. Johannis A. Geelhoed, 19 jr. en A- driana C. Verwei, 17 jr. Getrouwd: 7 nov. Marinus de Smit, 36 jr. en Clementina L. Janse, 22 jr. Frans K. van Westen, 24 jr. en Pieter nella D. de Fouw, 26 jr. 21 nov. Corne lis Broekhoven, 56 jr. en Maatje L. Hoo gesteger, 52 jr. Overleden: 8 nov. te N.O.P. Hendrik de Regt, 76 jr, echtgen. van Janna Ver burg. 22 nov. Lieven C. Broekhoven, 68 jr., echtgen. van Pieternella Stouthamer.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1956 | | pagina 1