NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Vraagtekens in naburige oosten Raadsvergadering Wissenkerke PAMPO De spoorwegen in de Imiskamer 40-jarig jubileum hervormd rusthuis te Colijnsplaat No. 2809 Zaterdag 24 november 1956 60e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar Franco per post f 3.50 Advertenties 6 cent per mm Buitenlands overzicht Het verzet tegen de Russen in oost- Europa heeft hun prestige zeer geschaad, ondanks het feit dat de hongaarse ver zetsbeweging militair gesproken is neer geslagen. In Polen is een compromis ge troffen, dat hierop neerkomt, dat het land de bondgenoot blijft van Moskou, doch grotere vrijheid krijgt wat zijn bin nenlandse politiek betreft. De hervor mingen zullen echter onder leiding van de communistische partij plaats vinden. Indien de Hongaren bereid waren ge weest af te zien van hun eis tot demo cratie en neutraliteit, zou ook hun (mis schien) zijn veroorloofd, meer zelfbe stuur uit te oefenen via een nationaal- communistische beweging. Doch er wa ren in het begin van deze week nog geen tekenen dat de hongaarse arbeiders en intellectuelen zich daar bij wilden neerleggen. En worden zij gedwongen in het poolse gareel te lopen, dan zal nie mand geloven dat zulks uit vrije wil ge beurt of dat de Russen nu als vrienden worden beschouwd. De positie der Sowjet-Unie is in oost- Europa onherstelbaar geschokt. En het is begrijpelijk, dat Moskou er aan denkt, in te stemmen met de „neutralisering" van dit gebied (dat toch onbetrouwbaar is gebleken) indien west-Europa zich zou losmaken van de Verenigde Staten van Amerika. Dit schijnt de achtergrond te zijn van het hernieuwde aanbod van de Russen, te praten over beperking van de bewapening. Het feit dat de russische maarschalk Rokossowski, eens minister van defensie en opperbevelhebber in Polen, naar Moskou teruggestuurd is, moet toch wel indruk gemaakt hebben in het Kremlin. Neutraal Europa? Het staat er nu zo voor, dat de Rus sen wel graag zouden zien, dat ook west-Europa de amerikaanse generaals (zoals de opperbevelhebber van de N.A.T.O. in Europa) naar Washington zendt. Maar er is geen sprake van dat de Amerikanen hier „koloniseren". West- Europa zou zich ongelukkig voelen, zon der de financiële steun en de militaire bijstand van de V.S. Vandaar dat de Zenuwrnst. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. russische voorstellen geen kans hebben, te worden aanvaard. Zij komen neer op een vermindering van de strijdkrachten, op het later terugtrekken van alle vreem de troepen uit oost- en west-Europa en het sluiten van een „veiligheidspact". Die suggesties zijn reeds herhaaldelijk gedaan van russische zijde, en daarin schuilt dus niets nieuws. Doch nu aan vaardt Moskou ook inspectie uit de lucht evenals die in havens, stations, vliegvelden enz, voor een gebied dat zich aan weerszijden van het „ijzeren gordijn" 800 kilometer zou uitstrekken. Het is'dus de bedoeling, in west- en oost-Europa (niet in Rusland en in de V.S.) een systeem van inspectie toe te passen op ontwapening, waardoor ge heel Europa in een bijzondere positie zou komen te verkeren. Het is duidelijk dat Het westen geen reden heeft, zulk een neutralisering te bevorderen. In Hongarije hebben de Russen niet be paald getoond, dat zij, als het er op aankomt, het zelfbeschikkingsrecht van kleine naties eerbiedigen. En hun drei gementen om in het nabije oosten tus senbeide te komen, hebben de spanning niet bepaald verminderd: Moskou zwak of sterk? In de nota over beperking der bewa pening komt een merkwaardig argument voor, om de vredeswil der Sowjet-Unie toe te lichten. De Russen zo heet het zouden in de afgelopen weken best in staat zijn geweest geheel west-Euro pa te bezetten, zelfs zonder kernwapens (waarvan zij er pas weer een hebben la ten ontploffen) en zonder raketten. Want Engeland en Frankrijk zijn zeer ver zwakt en waren beziggehouden in E- gypte. Maar zo vredelievend is Moskou, dat het alle praatjes over zijn zucht naar expansie heeft weerlegd: het heeft zich stil gehouden. Waarschijnlijk heeft het Kremlin al dus willen doen vergeten, dat de moei lijkheden in oost-Europa het hebben verzwakt. Maar er is geen sprake van, dat Moskou straffeloos west-Europa zou hebben kunnen overrompelen zonder een atoom-oorlog te ontketenen. Want Engeland heeft ook kernwapens en zou er zich mee verweren. Maar vooral: de V.S. zouden onmiddellijk, bij het eerste binnenrukken van russische troepen, de Sowjet-Unie haar agressie vergelden en .met atoombommen. Deze zijn zo zeer een afschrikwekkende waarschu wing tegen elke agressie, dat het wes ten van dit wapen ook niet zal afzien. Hoewel Boelganin voorstelt, de a- toombommen te verbieden, zal ook daar zeker niets van komen. Toch is het oor logsgevaar in Europa niet toegenomen. Integendeel, zou men moeten zeggen, want oost-Europa is te onbetrouwbaar voor Moskou. In Belgrado heeft nu ook Tito nog fellere kritiek uitgeoefend op het russische optreden in Hongarije dan voorheen. Tito en Nehroe. De „neutrale" politici, zoals Tito en Nehroe, hebben overigens een nog al vaag standpunt ingenomen ten aanzien van de hongaarse tragedie. Volgens Tito was het binnenrukken in Boedapest op 4 november nodig geworden, omdat in de stad een chaos heerste en geen rege ring meer enige macht had. Hij ver weet echter aan de stalinisten, dat die het zover hadden laten komen en eiste zelfbeschikking voor de Hongaren, zo dra de rust zou zijn weergekeerd. In een latere verklaring laakte hij de heren in Moskou meer, zodat de Prawda weer Tito aanviel. De indische premier Nehroe verde digde het feit, dat India als enig azia- tisch land in de assemblee der V.N. had mee gestemd met de Sowjet-Unie te gen het vertrek der russische troepen uit Hongarije. De andere aziatische lan den onthielden zich. Het partijkiezen van India heeft in dit land heel veel kritiek uitgelokt op Nehroe. Die heeft daarop zaterdag he viger dan voorheen het russische optre den afgekeurd. Hij verklaarde het par tijkiezen voor Rusland in één geval uit het feit, dat de betrokken resolutie slecht was geredigeerd. Zij eiste o.a. ook toe zicht op vrije verkiezingen in Honga rije, wat Nehroe in strijd achtte met de souvereiniteit van een natie. Doch na de op hem uitgeoefende kritiek billijkte hij het zenden van waarnemers naar Hongarije en drong aan op het heen gaan van de Russen. Arabieren binden in. In Beiroet, de hoofdstad van de Li banon, kwamen verleden week de staatshoofden (o.a. drie vorsten) uit ne gen arabische landen bijeen. Zij eisten natuurlijk het vertrek van de brits-franse en israelische soldaten uit Egypte, maar deden geen nieuwe aanval op Israel en verklaarden dat zij geen russische hulp zouden aannemen. Later bleek, dat de koningen van Irak en Jordanië (achter neven) hun verdragen met het westen wilden handhaven, zij het dan dat zij meer toenadering zochten tot Amerika dan tot Engeland en Frankrijk. Het schijnt dat Amerika zijn prestige aanzienlijk heeft venneerderd, en dat de Arabische Liga de bescherming van de V.S. en financiële steun wil aanvaarden. Irak kreeg wapens uit de V.S. Het zou trouw blijven aan de Arabische Liga, maar dan moest deze alle russische in vloeden weren, zo kon men horen ver kondigen in Bagdad. Intussen bevindt zich in Egypte een politiemacht van leden van de Verenig de Naties. Het is haar taak, alle voor heen strijdende troepen te scheiden en hun heengaan mogelijk te maken. De assemblee van de V.N. zal dan nog moe ten uitmaken, waar het politieleger in overeenstemming met Egypte zal worden gestationeerd. Zeker aan de e- gyptisch-israelische grens. Maar Israel wil nu eindelijk vrede en geen twijfel achtig bestand meer. Londen en Parijs wensen internationale politie-controle op het Suezkanaal. Egypte wil daar tot nu toe niet van weten. Doch het scheen in het begin van deze week wel dat het diplomaten waren, die naar een oplos sing moesten zoeken van die proble men, en dat afgezien van gebruike lijke incidenten geen militaire actie meer werd overwogen. (Nadruk verboden). Onder leiding van burgemeester Van Halst kwam j.l. maandag de raad vol tallig bijeen. Na een kort welkomst woord werden de notulen van de vo rige vergadering onveranderd vastge steld. De ingekomen stukken, w.o. enige brandweerrapporten, alsmede een schrij ven van de Minister van Binnenlandse Zaken, dat het uitkeringspercentage uit het gemeentefonds over 1957 verhoogd is met in totaal ongeveer f 17.000. werden voor kennisgeving aangenomen. Aan de vereniging Landbouwonder wijs Noordoostpolder werd op haar ver zoek een subsidie verleend van f 75. per jaar en per leerling uit deze ge meente. Z.h.s. werd afwijzend beschikt op het verzoek van de toneelgroep Nicoleen voor de aanschaffing van een raamregie. De subsidie aan de A.N.W.B. werd van f25.op f40.per jaar gebracht. In verband met de wijziging van de jaarwedde van de burgemeester werd de pensioensgrondslag per 1 januari 1956 vastgesteld. De jaarwedden van het gemeen teper- soneel werden verhoogd met een uitke- 4HÊk fi en pi'n w09" IB wrijven met ring ineens van 6 over het tijdvak van 1 juli tot en met 31 december, met dien verstande, dat de betaling zal ge schieden over het tijdvak 1 september tot 31 december en met de betaling van 1 juli tot 31 augustus te wachten op een nadere beslissing van de Minister van Binnenlandse Zaken. Op het verzoek van de Middenstands vereniging „Wissenkerke" om verlenging van het sluitingsuur van de winkels tot 9 uur gedurende de winkelactie van 21 november tot en met 5 december werd gunstig beschikt. Enige administratieve wijzigingen werden in de verordening op de heffing van rechten voor het ophalen van huis vuil aangebracht. Op voorstel van b. en w. werd, on der intrekking van de in de vorige ver gadering vastgestelde verordening, een nieuwe verordening ingevolge art. 3 der Hinderwet vastgesteld, waarin het ge bied, waarvoor de verordening niet van kracht is, nader omschreven wordt door: gelegen buiten het gebied, behorende tot de stedebouwkundige kom, of het gebied waarvoor een uitbreidingsplan in onderdelen is vastgesteld. Op voorstel van b. en w. werd, even als vorige jaren, een kolentoeslag ver leend aan minderdraagkrachtigen, waar onder wordt verstaan een inkomen van minder dan f 1650.per jaar voor ge zinnen en minder dan f 1310.per jaar voor alleenwonenden. Op de vraag van het lid Westerweele, of bij de vaststel ling van die bedragen reeds rekening is gehouden met de definitieve uitkering, antwoordde de voorzitter ontkennend, de kolentoeslag zal nog volgens de oude regeling worden uitgereikt. Ged. Staten hebben bericht, dat de in de vorige vergadering vastgestelde verordening herzien dient te werden, omdat volgens dit college ook aangesla gen dienen te worden de gebouwde ei gendommen, die, hoewel niet aangeslo ten op de riolering, toch kunnen aan sluiten, B. en w. delen deze mening van Ged. Staten een stelden dan ook voor genoemde verordening in die zin te wij zigen. Het lid Dingemanse vond deze in menging van G.S. niet zo aangenaam voor een raadslid en noemde het een aantasting van de vrijheid. Het lid Fi- lius merkte op, dat deze regeling inder tijd reeds met de heer Valk was bespro ken. Het lid Westerweele zeide, dat men het moest respecteren, dat van hoger hand langs die weg wordt geholpen. Wordt men financieel door het rijk ge holpen, kan men er verzekerd van zijn dat zij ook richtlijnen aangeven. Nadat de voorzitter nog enkele vra gen had beantwoord, werd het voorstel z.h.s. aangenomen. Met de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten werd besloten een krediet aan te gaan van f 60.0000.voor het jaar 1957. B. en w. zijn ervan overtuigd, dat dit krediet niet voldoende zal zijn om alle kapitaalswerken in 1957 te financie ren en stellen dan ook voor het totaal bedrag tot f 100.000.te mogen verho gen. Z.h.s. werd dit goedgekeurd. Op voorstel van b. en w. werd het bedrag, hetwelk de gemeente voor het o.l. onderwijs heeft uitgegeven voor het jaar 1955, voorlopig vastgesteld op een raming van f 1261.een werkelijke uit gaaf van f 1281.32 en een verschil van f 20.32. Het lid Dingemanse heeft in verband met zijn vertrek uit deze gemeente ont slag gevraagd als raadslid. B. en w. stel len daarom de raad voor dit ontslag eer vol te verlenen. Geen der lijst-candida- ten van Geersdijk was bereid gevonden als opvolger in de raad zitting te nemen, ook de heer M. Douw te Kamperland wenste daarvoor niet in aanmerking te komen. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft daarom de heer R. J. Scheele tot raadslid benoemd. De voorzitter zeide in zijn afscheids woord o.m. dat Dingemanse in zijn 11- jarige raadsperiode 101 vergaderingen van de 103 heeft bijgewoond. Hij be treurde het, dat een zo trouw lid door tragische en droeve omstandigheden de raad gaat verlaten. Gaarne had hij dit anders gezien. Volgens hem heeft het scheidende lid het belang van de ge meente steeds met volle overtuiging ge diend. We verliezen in hem een goed raadslid en een goed vriend. Dat Gods zegen u op uw verdere levensweg mo ge vergezellen, waren de woorden waar mede spreker zijn toespraak eindigde. Het oudste raadslid, de heer De Smit, sprekende als tolk van de gehele raad, zeide, dat de slag, die Dingemanse heeft getroffen, hen allen diep heeft geschokt. Hij kan ook diens besluit begrijpen en wenste hem kracht en hulp van Hem, om zijn levensavond te verzachten. Het lid Dingemanse dankte allen voor hun hartelijke woorden en zeide, het werk als raadslid steeds met hart en ziel te hebben gedaan. Hij weet dat er in zijn zittingsperiode fouten zijn gemaakt, maar dat is ter weerszijde gebeurd. Hij dankte God die hem kracht heeft ge schonken dit werk te verrichten. De leden De Lange en Westerweele, de geloofsbrieven van de heer Scheele nagezien hebbende, rapporteerden dat deze in orde waren bevonden, waarop de voorzitter zeide, dat een volgende vergadering dit nieuwe lid dan zal wor den toegelaten. Bij de rondvraag vroeg het lid Filius hoe ver men met de bouw van de nieu we woningen was, waarop de voorzit ter antwoordde, dat de aflevering van steen nog steeds stagneerde. Hem is ech ter beloofd, dat een dezer dagen begon nen kan worden. Op voorstel van het lid Westerweele werd het presentiegeld van deze verga- Ingezonden mededeling Wel langer dan een uur zijn we weer kind met de kinderen geweest en heb ben ons los moeten scheuren om onze dagelijkse werkzaamheden te hervatten. We waren namelijk op bezoek geweest in de toonkamer van 't Tico-Huis, Lange Delft 32 te Middelburg, waar we „ge speeld" hebben als volleerde seinwach- ters en rangeerders van de Nederlandse Spoorwegen met Trix elektrische trein stellen. Zoals men deze welbekende goe deren- en passagierstreinen door het ne- derlandse landschap ziet daveren, zo reden zij daar in het klein, maar heel natuurgetrouw, over eigen aangelegde baanvakken. Het enige verschil is, dat dit miniatuur is; maar voor de rest werkt het precies als bij de N.S. Niets ontbreekt: de wissels worden vanuit een seinhuis elektrisch bediend en heeft men het sein op onveilig gezet, dan stopt de trein ook inderdaad. Voor deze hobby want dat is het behoeft men niet direct technisch ont wikkeld te zijn. Een zekere mate van accuratesse en enig geduld om de elek trische leidingen zorgvuldig en netjes dering beschikbaar gesteld voor de hon gaarse vluchtelingen. Spreker zeide, dat de Hongaren niet alleen voor eigen vrij heid vechten, maar ook voor de vrijheid van ons allen. Westerweele vestigde hierna de aan dacht op de slechte waterafvoer van de nieuw bestrate West Havendijk. Deze klacht zal nader onderzocht worden. Het lid Marcusse wilde een verande ring in de veerdienst te Kamperland, o.m. voor de diensten van 10 min. voor half negen 's morgens en van half vijf des avonds. Wethouder Leendertse meent, dat in verband met de daaraan verbonden hoge kosten voor verlichting e.d. nu, mede in verband met het drie- eilanden-plan, niet veel meer veranderd zal kunnen worden. Het lid Westerweele geloofde van deze argumentatie niet veel en vroeg, waarom sleepboten e.d. daar altijd kunnen varen, hoewel ze er maar een enkele keer komen en de veer dienst, die toch al jaren dagelijks vaart, dit niet zou kunnen. Een der andere raadsleden haalde een zelf beleefd voor beeld uit vroegere tijden op en kon zich geheel met Westerweele verenigen. Hij was de mening toegedaan, dat deze slechte dienstregeling aan de heren in Middelburg te wijten is, daar zitten eni ge heren aan het roer die in deze niet willen meewerken. Het lid Dingemanse zou het op prijs stellen, dat die heren in Middelburg konden lezen hoe een en ander het ongenoegen van deze raad heeft opgewekt. Wethouder Zuijdweg vertelde nog, dat de Commissaris der Koningin, bij een zijner bezoeken aan deze gemeente, alle medewerking heeft toegezegd, maar ook deze is geheel af hankelijk van zijn deskundigen. Het lid De Lange drong ook aan op verande ring van de bootdienst, speciaal voor de schoolgaande jeugd. De voorzitter beantwoordde de vragenstellers en zei te zullen proberen de zomerdienst vroe ger te laten beginnen en de winter- dienst later. Het lid De Lange vroeg of de riole ringswerkzaamheden te Kamperland al waren aanbesteed. De voorzitter zeide, dat alles hiervoor klaar is en dat men de besteding elke dag kan verwachten. Naar aanleiding van een opmerking van het lid De Nooijer zullen de be grafenisrechten in deze gemeente na der onder de loep worden genomen. De voor allen danig verschoven inkomens grens maakt dit een noodzakelijke maar ook moeilijke taak. Tenslotte wees het lid Dingemanse op volle rioleringsputten te Geersdijk, waaraan de voorzitter beloofde aan dacht te zullen schenken. Met het gebruikelijke dankgebed werd hierop deze vergadering gesloten. Dit citroentje pittig en puur is overheerlijk en niet duur. aan te sluiten is echter niet overbodig. Eén waarborg heeft men echter: het Trix-materiaal is van zeer goede kwa liteit en in 't Tico-Huis krijgt men een zeer grondige voorlichting, terwijl men hen tevens door geheel Zeeland voor eventuele storingen kan ontbieden. Wij kunnen de jonge en oudere man nen een bezoek aan de toonkamer van 't Tico-Huis ook ten zeerste aanraden, waarvan men met enige aangename her inneringen rijker terugkeert. Vrijdag 16 november j.l. werd te Co lijnsplaat het 40-jarig bestaan van het bejaardentehuis „Rustoord" in een fees telijke herdenking gevierd. Voordat deze bijeenkomst begon, werd door de plaat selijke muziekvereniging „Wilhelmina" in de tuin van het rusthuis een serenade gebracht, waarvoor ds. F. Joh. Veldman als voorzitter van de hervormde kerke- raad een dankwoord namens de bewo ners van het tehuis sprak. De feestelijke herdenking was georga niseerd door de kerkeraad, die een aan tal genodigden verzocht had aanwezig te willen zijn. De leiding van deze avond „DE GRAAUWE HENGST Het beste paard van (de Schiedamse) stal.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1956 | | pagina 1