NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Denk «m de winkelactie van de middenstandsver. Wissenkerke „lienw Engeland" „lienw Engeland" Een tweede München Deelnemers: weger van 21 november tot en met 5 december Vele mooie prijzen Kieskeurige mannen kiezen keur- en kwaliteitskleding 'n Leo-shirt Magazijn No. 2808 Zaterdag 17 november 1956 60e jaargang t!u Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.00 per jaar Franco per post f 3.50 Advertenties 6 cent per mm Bij het besteden van f 1.bij contante betaling, wordt één lot verstrekt Wekelijkse wereldschouw Tegen elke verwachting in, is en wij kunnen dit bij de Hongaren niet ge noeg bewonderen het verzet noch in Boedapest noch in het verdere land ge heel gebroken. De nieuwe regering van Kadar heeft overleg met Nagy gepleegd, maar dit heeft uiteraard weinig opgeleverd, en Nagy heeft de gelegenheid te baat geno men om in het zuidslavisch gezantschap toevlucht te zoeken. Terwijl de verzets strijders zich opmaken tot guerilla en zich daarvoor de wapenen verschaffen, leeft geheel de wereld met hen mede. De regering Kadar heeft het derhalve niet durven wagen om de voedseltoe- vloed uit het overige Europa naar Hon garije te stoppen. Het aantal vluchtelingen neemt toe, een bewijs, dat de grenzen toch niet alle nauw bewaakt kunnen worden. Alle lan den zijn gaarne bereid om het uiterste te doen, en heel west-Europa helpt mee. Hoe de gedachten zijn over Rusland in zake Hongarije, blijkt overal uit demon straties. Togliatti moest in Italië door politie huiswaarts gebracht worden; de gebouwen van de franse communisti sche partij in Parijs zijn in brand gesto ken; de voorzitter van de engelse T.U.C. heeft op onomwonden wijze aan gezant Malik gezegd wat de britse arbeiders van de Russen denken. Regering en Tweede Kamer hebben in ons land hun woord gesproken. V.N. machteloos. De Verenigde Naties zijn, aangezien in de Veiligheidsraad toch geen besluit viel te nemen, bijkans onafgebroken bij een geweest. Eisenhower heeft Boelga- nin op zijn zonderling voorstel om mede te werken tegen de engels-franse vloot, krachtig geantwoord, en tevens aan Boel- ganin geschreven over hulp aan Hon garije en het zenden van waarnemers. In de assemblee zijn achtereenvolgens twee resoluties aangenomen, die betrekking hebben op het terugtrekken der russi- sche troepen en op de ontvangst van waarnemers. Bij deze stemmingen was het weer opvallend, dat de hele groep der aziatisch-afrikaanse staten zich ont hield, enkelen zelfs tegenstemden; de vrijheid, die zijzelf veriangen, behoeft dus huns inziens niet aan anderen te worden gegeven. Het kan niet anders of deze uitspra ken van de assemblee moeten enige in vloed in Rusland hebben, dat wel zal voelen hoe geïsoleerd het, niet alleen politiek, maar zo straks economisch, cultureel, sportief enz. komt te staan. Zelfs heet het, dat de regering Kadar, d.w.z. Rusland de toelating van waar nemers overweegt. Wat wij dan te ho ren zullen krijgen, zal de moeite waard zijn. Hoe het staat tussen Rusland en de overige satellieten is nog niet duidelijk. In Roemenië zijn studentendemonstra ties geweest, maar elke andere uiting heeft men de kop ingedrukt. In Boelga- rije, gelijk in oost-Duitsland, nemen de door Rusland gesteunde regeringen al le maatregelen om een uitbarsting te voorkomen. Gomoelka heeft, begrijpelij kerwijze, zijn landgenoten aangespoord tot grote voorzichtigheid. Polen is als verdedigingslinie met oost-Duitsland voor de Russen militair van de grootste betekenis. Dat zou verklaren de berich ten, dat er rondom Polen troepen wor den samengetrokken. Het heet ook, dat in Moskou de partij van Chroesjtsjov aan de verliezende hand is, en dat het Mo- lotov en de stalinisten zijn, die de mees te macht uitoefenen. Maar maarschalk Zhoekov trekt aan de touwtjes. Blijk baar vond hij Hongarije militair-politiek van zo grote betekenis, dat hij zijn naam als eerlijk soldaat er aan heeft gewaagd. Het politieleger. Ook in ander opzicht zijn het voor de Verenigde Naties, welker jaarlijkse ge wone assemblee min of meer onopge merkt s geopend, drukke dagen geweest Het denkbeeld om een politieleger naar Egypte te zenden, is met algemene stemmen aanvaard, al heeft Egypte nog vele bezwaren gemaakt. Men heeft deze in elk opzicht gewogen, maar einde de zer week zouden de eerste delen van dit UNO-leger, dat onder leiding staat van generaal Burns, de voorzitter van de commissie die de wapenstilstanden bewaakte, uit Napels vertrekken. Frank rijk en Engeland zijn het ten opzichte van het ontruimen van hun posities te genover dit leger nog niet geheel eens, de Zwitsers wensten niet te vliegen en men moet nog niet te veel op ontspan ning rekenen. Een gevaarlijke situatie werd afge wend, doordat enerzijds Engeland en Frankrijk toestemden in een staken van het vuren, een verbod dat nog wel eens door de Egyptenaren is overtreden, en anderzijds Israel door aandrang van Ei senhower en van Engeland werd bewo gen om Sinaï te ontruimen en vermoe delijk ook de hoek rondom Gaza. Ben Goerion heeft het israelische volk uitge legd, dat het niet anders kon. In het aanvaarden van al deze mid delen zien sommigen een soort Mün chen, wat tegenover Eden, die het ui terst moeilijk heeft gehad, niet geheel billijk lijkt. Als er een München is, dan danken wij dit aan de engelse opposi tie en vooral aan Amerika! Engeland en Frankrijk zijn het, ook blijkens de open bare uitlatingen in het parlement, niet geheel eens. Mollet had het gemakke lijker dan Eden, want met uitzondering van de communisten stond geheel het parlement achter hem, terwijl Eden te doen had met een oppositie, die rond om in het land aanhang wekte. Het is de vraag of, indien meri aldus voor elke russische dreiging buigt, die oppositie niet binnen korter of langer tijd voor voldongen feiten zal komen te staan, die heel wat erger zijn dan zij denkt. Olie en Amerika. Nu trekt vooral de oliekwestie de aan dacht, al is ons voorgerekend, dat b.v. Engeland niet zo volledig van de olie in het midden-oosten afhankelijk is als men het wel eens wil voorstellen. Daar bij komt, dat de engelse regering min of meer geheime stukken heeft open baar gemaakt, die duidelijk doen zien hoe Rusland aan het wroeten was en is om het nabije oosten te beheersen. De arabische vorsten mogen nu allen doen alsof zij Nasser willen helpen als straks de rekening gepresenteerd wordt, zal het er wel anders uitzien. Eisenhower wil geen conferentie van vier of vijf, zoals door Zwitserland wel wat ontijdig voorgesteld. Maar hij voelt voorlopig ook niet voor een conferen tie der drie westelijken, waarop Frank rijk aanstuurde teneinde de breuk, die is ontstaan, te helen. Wel heeft hij maat regelen genomen, waardoor geheel de wereld door de amerikaanse strijdkrach ten voortdurend paraat zijn. Wat dit be tekent, zullen de Russen ook wel besef fen. En de vermindering van bewapenin gen, die Eisenhower wilde trachten door te voeren, ook terwille van het even wichtig budget, is voorlopig van de baan VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden). L. Abrahamse J. Bebelaar P. den Boer Mej. Dobbelaar J. Dourleijn P. A. van Damme F. Flipse C. J. de Fouw A. A. Hoek van Dijke W. Heuseveldt van Halst Zn. J. Kleppe Wed. L. Koets Jac. K. Kramer Jac. Kramer M. de Looff A. G. M. Markusse I. M. de Moor Gebr. de Nooijer J. M. Polderman J. A. van Pagee C. F. de Ridder I. Stokman Mej. Smit A. M. van de Sande E. C. de Regt Wed. J. de Schipper L. Tange G. Verburg De N.V. Kortgeense Weegbrug te Kortgene roept wegens teleurstelling, per 1 januari 1957, sollicitanten op voor Brieven met opgaaf van ver langd salaris worden inge wacht bij de secretaris-pen ningmeester L. C. de Waard omdat zij weten er altijd te slagen uit de enorme grote en mooie collecties Demies 67.50, 85.—, 110.— tot f 167.50 Kostuums f 85.—, 97.50, 110.— tot 157.50 Regenjassen 45.49.50, 75.95.tot 155. Auto-coats 35.45.65.75. Sportcombinaties 55.75.f 90.f 110. Jongenspakjes met twee broeken 45.f 47.50, f 55. Jongenscombinaties 45.55.60. een koninklijk shirt van f 11.— tot f 13.90 Alleenverkoop van Santega-kleding Fa. W. Koejemans Lange Delft 19, Middelburg

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1956 | | pagina 1