NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD DE ZWARTE DAG De moord op Hongarije VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER' No. 2807 Zaterdag 10 november 1956 60e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.00 per jaar Franco per post I 3.50 Advertenties 6 cent per mm Zesduizend tanks verpletterden Hongaren En sleurden prille vrijheid door de straat; Doch waar ter wereld vrije mensen waren, Daar werd alleen de hele dag gepraat. De fosfor zette Boedapest in vlammen, Het laf verraad streed tegen heldenmoed; Geen die het rood gevaar dorst in te dammen, Het westen stond slechts klaar met plasmabloed. De vrije wereld liet een volk vertrappen, Dat in een zwarte nacht ten onder ging; Zijn wij dan zo vervuld van broederschappen En in de politiek een vreemdeling? Amerika, het bolwerk van de vrede, Verwachtte slechts een nieuwe president, Doch aan de Donau werd verwoed gestreden Tegen een macht, die geen genade kent. O, zwarte dag, hoe moeten wij ons schamen, De roep om vrijheid werd in bloed gesmoord; De Uno blijkt voor al haar erfgenamen Een rietstaf, die de eigen hand doorboort. Een dag van nooit meer uit te wissen schande, Het recht nam voor het bruut geweld de wijk; Hongaren vochten met hun blote handen, Ook Holland vocht..op 't voetbalveld: gelijk. (Nadruk verboden) JAAP MIJDERWIJK Wekelijkse wereldschouw De bestuurder van deze bakfiets ziet op het verbodsbord alleen maar een handkar staan en denkt dus, dat hij door mag rijden. Dit is echter niet juist. Men moet weten, dat er geen apart bord voor bakfietsen bestaat. Hierboven geldt het verbodsbord voor onbespannen voertuigen; de bakfiets berijder is dus fout. Een week van ontstellende gebeurte nissen ligt achter ons. Zag het er aanvan- lijk uit alsof de hongaarse vrijheidsstrij ders onder welke zich ook andere groepen bevonden dan die welke te genstanders waren van het russische re gime hun doel zouden bereiken, het is geheel anders gelopen. Premier Nagy beloofde, dat de Russen Boedapest zou den ontruimen en knoopte onderhan delingen aan, opdat zij hun troepen uit het gehele land zouden terugtrekken. Hij stelde in verband daarmee ook vrije ver kiezingen in het vooruitzicht, en hij ging er zelfs toe over om de deelne ming van Hongarije aan het rode bond genootschap op te zeggen en Honga- rije's neutraliteit te proclameren. Hier ligt het grote verschil met Po len, dat wel de aan Moskou nauw ver wante regeerders wegzond, maar de be trekkingen met Rusland bleef onder houden, en niet repte van verbreking van verbintenissen met het Kremlin. Wat of er in Moskou zelf gebeurd is, voordat de russische troepen, krachtig versterkt, opnieuw Boedapest binnen vielen, is niet bekend. Er is natuurlijk een mogelijkheid, dat de partij van Chroesjtsjov, die zekere liberaliteit heet te voor te staan, in het politbureau de nederlaag heeft geleden, wellicht zelfs erkend, dat de z.g. liberale opvatting verkeerd was. Maar het lijkt er meer op alsof de Russen gedaan hebben alsof zij Boedapest en Hongarije zouden verla ten, en hun verzwakte strijdkrachten uit de hoofdstad slechts hebben teruggetrok ken, opdat versterkingen konden aan rukken. Boedapest moest het machteloos toe zien, dat een ijzeren ring van tanks, ten minste 1600, rondom de stad werd sa mengetrokken; moest uit oost- en west- Hongarije horen, dat overal grote colon nes russische troepen binnenvielen. Op zondag is de nieuwe aanval, die men verwachtte, inderdaad begonnen en de Russen hebben het nodig geacht om met fosforbommen Boedapest in brand te steken. Moord! Dit is geen strijd meer geweest, maar het werd moord op grote schaal; men kan er geen ander woord voor beden ken. De nieuwe secretaris van de com munistische partij, Kadar, is naar de Russen overgelopen; heeft een nieuwe regering gevormd, die natuurlijk geen ander programma heeft dan de bevelen van Moskou uitvoeren. Men kan moeilijk in woorden omzetten de gevoelens van medeleven die de vrije volken van Eu ropa jegens Hongarije bezielen. Men kan ook niet genoeg bewondering opbren gen voor de groepen van verzetsstrijders die ondanks gebrek aan wapens, on danks volkomen afsluiting met de bui tenwereld, nu nog de strijd volhouden en de Russen eigenlijk dwingen tot het aanvoeren van nieuwe versterkingen. Vluchtelingen zijn over de oostenrijk- se grens gekomen, maar het zijn er helaas niet veel meer dan tienduizend. De o- verigen hebben niet kunnen ontkomen en zullen óf in de strijd ten onder gaan, óf in slavernij worden weggevoerd. Het is niet gemakkelijk in het historieboek een gelijke poging tot vernietiging van geheel een volk te vinden. Wat het westen aan directe hulp kon bieden, heeft het geboden. Vooral op medisch gebied, waarbij het Roode Kruis weer de centrale taak vervulde. Spontaan zijn in alle westelijke landen manifestaties gehouden tegen het op treden van de Russen. Niet alle even waardig en daarom te betreuren, gelijk b.v. de aanvallen in vele steden op ge zantschap, consulaat, gebouwen van de communistische partij en woningen en winkels van communisten. Het waar digst protest is gekomen van het perso neel van de Landsdrukkerij, dat beslo ten heeft om de verdiensten, die zij bij het zetten van handelingen en stukken voor de Staten-Generaal, voorzover daar in uitlatingen van de communistische kamerleden voorkomen, in een grote pot te doen en aan het hongaarse hulpfonds toe te zenden. De falende Verenigde Naties. De Verenigde Naties hadden inzake Hongarije direct paraat moeten zijn. Nu verliepen er vijf dagen, voordat men, na de beslissing om Hongarije op de a- genda van de Veiligheidsraad te zetten, aan de behandeling van het agenda punt begon. Zowaar heeft Joegoslavië zich bij de stemming over de scherpe amerikaanse resoluties onthouden. De hongaarse gedelegeerde heette natuur lijk nog geen berichten van zijn rege ring te hebben ontvangen. Rusland bracht zijn veto uit, waardoor het be sluit in feite krachteloos werd. Met spoed werd de assemblee bijeen geroepen, die met grote meerderheid dezelfde resoluties heeft aangenomen. Maar bij deze veroordeling van het ge drag van Rusland jegens Hongarije na men de aziatische en arabische landen niet aan de stemming deel, en behoor de Joegoslavië met de overige satelliet- landen van Rusland tot de tegenstem mers. Dit zijn feiten, die men toch wel goed moet onthouden. Dat de Veiligheidsraad het geval Hon garije niet eerder behandelde, was ge volg van het feit, dat men wel buiten gewoon gedetailleerde aandacht be steedde aan het optreden van Engeland COOMANS vo&t ji-jn' ttitweltocd en Frankrijk in Egypte. Dit optreden heeft in het engelse parlement aanlei ding gegeven tot een weinig waardig optreden der oppositie, in tegenstelling met het anders zo ongebonden franse parlement, dat zich nu eensgezind, met uitzondering natuurlijk van de commu nisten, rond de regering schaarde. Langzaam-aan in Egypte. Engeland en Frankrijk hebben de ge welddadige maatregelen, die zij nodig achtten, zeker niet in snel tempo uitge voerd, eigenlijk te langzaam. Zij heb ben eerst de vliegvelden vernield om de egyptische luchtmacht buiten wer king te stellen, en dat is vrijwel gelukt. Zij hebben daarna strategische punten gebombardeerd. Toen pas zijn de pa rachutisten losgelaten, die strenge or ders hadden om, ongeacht eigen veilig heid, het leven van de civiele bewoners te sparen. De landingstroepen, die on middellijk moesten volgen, zijn nog aan boord gebleven zo lang er met de com mandant van de streek rondom Port Saïd over capitulatie werd onderhan deld. De israëlische troepen zijn niet alleen het schiereiland Sinaï binnengerukt; zij hebben het egyptisch gebied tot op on geveer 20 km ten oosten van het ka naal bezet. Israel, hoewel rechtstreeks door Rusland bedreigd, wil een einde maken aan de onzekerheid waarin het verkeert en wil wel onderhandelen met Egypte maar rechtstreeks en over vrede. Vermoedelijk om de aandacht van de hongaarse gebeurtenissen af te leiden heeft Rusland het bestaan om scherpe nota's aan de Verenigde Naties, Enge land, Frankrijk en Israel te zenden, no ta's vol dreigementen, die wellicht bluf zullen blijken, gelijk wij dat in 1948 bij de blokkade van Berlijn hebben gezien, maar die toch een gevaarlijke toestand scheppen. Zelfs heeft Rusland zich op geworpen als strijder voor vrede en vei ligheid, en Amerika het voorstel gedaan om samen de engelse en franse macht in de Middellandse Zee in haar bewe gingen te belemmeren. Het antwoord daarop stond reeds dadelijk vast. Temidden van deze sensationele moei lijkheden voltrok zich de amerikaanse presidentsverkiezing. Nog aan de voor avond heeft Stevenson er op gewezen, dat Eisenhower's buitenlandse politiek schuld was aan twee grove fouten: in de eerste plaats dat Rusland's macht was versterkt, in de tweede plaats dat het bondgenootschap van Amerika met de twee grote europese mogendheden bedenkelijk zwak stond. Dat dit op het amerikaanse volk weinig indruk heeft gemaakt, heeft de uitslag bewezen. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden). NIEUW KERKORGEL TE KAMPERLAND Op woensdag 31 oktober beleefde de Hervormde Gemeente van Kamperland een vreugdevolle avond bij de ingebruik neming van het nieuwe kerkorgel. Van vele zijden werd er belangstel ling getoond. Zo was de burgemeester van de gemeente Wissenkerke aanwe zig, verder mr. Vermaas namens het Provinciaal College van Toezicht en ver schillende vertegenwoordigers van de Hervormde Gemeenten op Noord-Beve land en van de zustergemeenten uit Kamperland. Namens de orgelcommissie der Her vormde Kerk droeg dr. Doeve met een toespraak het orgel over aan de kerk voogdij. In zijn rede roemde hij dit in strument zeer, hetgeen wel bleek uit het door hem voorgelezen keuringsrapport De Hervormde Gemeente van Kamper land mag zich gelukkig prijzen met dit door Willem van Leeuwen uit Leider dorp gebouwde orgel. Namens de kerkvoogdij aanvaardde de heer Hoveijn het orgel. Deze bracht dank aan de gemeente, die de bouw van dit orgel heeft mogelijk gemaakt, waarbij speciaal nog werd gewezen op het werk van de vrouwenvereniging met het verjaardagfonds. Nadat de gemeentezang eerst bege leid werd door een harmonium, werd na de overdracht als eerste lied op het nieuwe orgel gespeeld Psalm 150, waar uit al direct bleek, welk een prachtig instrument de Hervormde Gemeente rijk geworden is. De organist Lambert Erné uit Utrecht liet daarna de klankrijkdom van het orgel horen in een kort orgel concert. Hij speelde drie variaties op Psalm 22 van Anthonie van Noort, Va- ter unser im Himmelreich van Johann Sebastian Bach en Concerto van Johan Gotfried Walter. Vooral in het laatst genoemde stuk bleken de prachtige toon en de grote mogelijkheden van dit or gel, dat ook over een ruim volume be schikt. Gelukwensen werden hierna door ver schillende sprekers aangeboden, waar na de gemeentezang verder door het nieuwe orgel begeleid werd. Ongetwij feld zal de zang in de eredienst door dit mooie instrument gestimuleerd en verbeterd worden. In deze bijeenkomst werd ook nog door dr. Doeve en ds. Postma gewezen op de Hervormingsdag. In verband hier mede werd nog het Lutherlied gezon gen. Kamperland mag trots zijn op dit prachtige instrument, dat een ereteken is voor zijn bouwer. GEVONDEN VOORWERPEN Bij de postcommandant der Rijkspo litie te Wissenkerke zijn inlichtingen te bekomen over een gevonden herenfiets. COLLECTE HONGARIJE Zondag a.s. zullen in de Ned. Herv. Kerken van Colijnsplaat, Kortgene en Wissenkerke collecten gehouden worden voor de hongaarse vluchtelingen. BURGERLIJKE STAND WISSENKERKE Geboren: 6 okt. Maatje Jacoba, d.v S. Huibregtse en N. Flipse. 17 okt. Neel- tje Anna, d.v. A. G. Geelhoed en A. M. de Wild. Ondertrouwd: 6 okt. Adriaan Corne lls Wilderom, 27 jr. te Utrecht en Jo hanna Pieternella Trijntje Meijdam, 33 ir- Getrouwd: Adriaan Cornelis Wilde- rom, 27 jr. te Utrecht en Johanna Pie ternella Trijntje Meijdam, 33 jr Overleden: te Goes, 20 okt. Pieter nella Filius, 61 jr., echtg. van J. Dinge- manse. 30 okt. Dirk Leendert van Splun- ter, 79 jr., ongehuwd. KORTGENE Geboren: 4 okt. Cornelis Antonie, z. v. Francois J. Bouwense en Johanna A. Poortvliet. 5 okt. Levina Wilhelmina, d. v. Hendrik Amperse en Cornelia Nijsse. 11 okt. Janneke Jacoba Maria, d.v. Ma- rinus de Bruijne en Tonia M. J. Kole. 18 okt. Marinus Cornelis, z.v. Pieter Ver wei en Maria M. Post. 19 okt. Cathalina Catharina, d.v. Cornelis P. Meulenberg en Maria J. Goulooze. 28 okt. Adriaan Pieter, z.v. Adriaan P. Geelhoed en Pie ternella Alebregtse. Ondertrouwd: 5 okt. Jacobus de Looff, 30 jr. te Wissenkerke en Pieternella L. Janse, 30 jr. Adriaan C. Hanse, 23 jr. te Wissenkerke en Nellij A. Noordhoek, 23 jr. 19 okt. Marinus de Smit, 36 jr. en Clementina L. Janse, 22 jr. Getrouwd: 3 okt. Pieter Kramer, 25 jr. en Wilhelmina van der Maas, 22 jr. 17 okt. Jacobus de Looff, 30 jr. te Wis senkerke en Pieternella L. Janse, 30 jr. 24 okt. Adriaan C. Hanse, 23 jr. te Wis senkerke en Nellij A. Noordhoek, 23 jr. Overleden: 1 okt. te Goes, Cornelis H. van der Maas, 63 jr. 14 okt. te Goes, Pieter H. Meulenberg, 85 jr., wedn. van Maatje L. Kabboord.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1956 | | pagina 1