EEN AVONTUURLIJKE REIS jU MdJU Horlogerie P. de Ram MAISON ALBERT Reeds nu gezelligheid, L. MES v. LOKVEN Erven Gabriëlse Philips radio Van der Weele zeide, dat verschillende pee-schepen niet in de haven konden komen, de daar aanwezige rug moet eerst opgeruimd worden. Van der Weele gaf b. en w. in overweging de noodvoor ziening aan de dijk niet met zandzak ken, maar met rijshout te doen uitvoe ren, daar dit langer stand zal houden. De voorzitter zeide, dat, zodra de kraan uit Kortgene een halve dag beschikbaar zou komen, de haven in orde gebracht zal worden. Het lid Welleman stelde bij de post subsidies voor de subsidieregeling aan de plaatselijke verenigingen zodanig te wijzigen, dat de basis-subsidie gebracht wordt op f 200.met een uitkering per lid van f 2.thans is het f 150. en f 3.Voor de kleinere verenigin gen betekent het een verbetering, de ge meente zal dit op een hogere uitgaaf komen te staan van totaal f 80.Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Het lid Korteknie had nog enige aan merkingen over de haven te Kats. Hier na werd de sluitende begroting 1957 vastgesteld op een ontvang en uitgaaf van f 527.182.42, met een post onvoor zien van f 5500.Deze begroting werd sluitend gemaakt door een verhoogde raming van algemene uitkering met f 10.703.06. Indien de kapitaalswerken, die op het programma staan, worden uitgevoerd, zal dit tekort aanmerkelijk groter worden. Het lid Breure wenste de aanteke ning principieel tegen alle verzekerin gen- en kermisposten te hebben ge stemd. Voor het openbaar gewoon lager on derwijs werd het bedrag per leerling vastgesteld op f50.41, voor het open baar uitgebreid lager onderwijs werd dit bedrag vastgesteld op f 68.80. De begroting 1956, gewone dienst, onderging een 6de wijziging, de kapi- taaldienst een 5de wijziging. In de be grotingen 1952, 1953, 1954, 1955 en 1956 van de gem. instelling voor Maatsch. Hulpbetoon werden enige wijzigingen gebracht. De vertraging in de afwer king is, evenals die in de afwerking van de gemeenterekeningen, te wijten aan de ramp. Veel moest worden gerecon strueerd, maar de achterstand in de fi nanciële administratie is thans ingehaald. Op voorstel van b. en w. werden de rekeningen 1952, 1953. 1954 en 1955 van bovengenoemde instelling z.h.s. vastge steld. Deze rekeningen waren nagegaan door het Verificatiebureau van de Ver. van Ned. gemeenten. De voorlopige vaststelling van de ge meenterekeningen over 1952, 1953 en 1954 was hierna aan de orde. Deze re keningen waren nagezien door boven genoemd verificatiebureau en door een commissie uit de raad, n.l. de heren Breure, Van Hee en Salomé. De resultaten der rekeningen zijn: 1952: gewone dienst ontvangsten f 480.116.30, uitgaven f 495.654.01, na delig slot f 15.537.71. Kapitaaldienst ont vangsten f 1.265.106.63, uitgaven f 1.310.821.83, nadelig slot f45.715.20. 1953: gewone dienst ontvangsten f734.732.53, uitgaven f754.301.16, na delig slot f 19.568.63, kapitaaldienst ont vangsten f 1.916.305.89, uitgaven f2.097.900.54, nadelig slot f 181.594.65. 1954: gewone dienst ontvangsten f645.259.51, uitgaven f675.133.24, na delig slot f 29.873.73. Kapitaaldienst ont vangsten f 2.059.841.36, uitgaven f2.679.106.41, nadelig slot f619.265.05. De rekeningen over 1952 en 1954 wer den, behoudens enige kleine opmerkin gen, z.h.s. dadelijk vastgesteld. De re kening 1953 bleek een onoverkomenlijk struikelblok in zich te hebben. De con trole-commissie, bij monde van de heer Salomé, wilde haar goedkeuring daar aan niet onthouden, mits voldoende op heldering werd gegeven over een in ver houding tot de grootte van het eindbe drag, van deze rekening, een klein be dragje, n.l. f 73.dat door de ge meente betaald was aan een middelburgs fotograaf voor het maken van enige binnenhuisfoto's van het nieuwe ge meentehuis. De voorzitter zette deze zaak nader uiteen. Door het hoofd van de Centrale Dienst De Bevelanden was in 1953 gevraagd om enige foto's van dat gemeentehuis, teneinde door hem in een artikel te worden geplaatst in het weekblad „Bouw". Door de februari- ramp was het gemeentehuis in de be langstelling van het nederlandse pu bliek komen te staan, vandaar het ver zoek van de heer Valk en vandaar ook de inwilliging daarvan door b. en w. De heien Salomé en Breure waren met deze uiteenzetting nog niet tevreden, b. en w. hadden voor dat doel geen geld mogen voteren, zo meenden zij. Wet houder Bom was weer een andere me ning toegedaan en zeide, bij een vol gende, dergelijke situatie, weer zo te zul len handelen. Lang en breed is over dit onderwerp gesproken, gestreden zouden wij haast schrijven, voornamelijk door de heren Salomé, Breure, Wethouder Bom en de voorzitter, maar de oplossing kwam er geen stap nader door. De ver gadering werd er zelfs voor geschorst om de commissie gelegenheid te geven een en ander nader te bespreken. Bij heropening bleek de commissie una niem besloten te zijn vast te houden aan haar eerste eis: goedkeuring van de rekening te koppelen aan voldoende op heldering. Die opheldering was huns in ziens niet gegeven en daarom stelden zij nu voor die rekening goed te keu ren na aftrek van het bedrag van 73 gulden. Wethouder Maas en het lid Klaassen waren intussen voor particuliere zaken van de vergadering weggegaan. Het lid Contant zeide, dat b. en w. in deze te goeder trouw hadden gehan deld, het lid Welleman stelde zich achter de commissie en sprak de hoop uit, dat b. en w. uit dit geval lering zouden trek ken. Het lid Breure kon zich met de hou ding van wethouder Bom in deze niet accoord verklaren. De commissie in haar geheel had waarderende woorden voor het beleid van b. en w., maar kon niettemin toch niet besluiten haar standpunt te veran deren. Waar is anders zo een commis sie voor nodig? vroeg het lid Salomé. Wanneer zij alles maar moet goedkeu ren wat haar wordt voorgelegd, kan men die commissie wel opdoeken en kan men de gehele raad wel naar huis zen den, zo meende hij te moeten zeggen op de felle houding van wethouder Bom De voorzitter was er van overtuigd van de raad steeds de meeste goodwill te on dervinden en prees de goede verstand houding onderling. Mogelijk is men deze keer iets te ver gegaan, in de toe komst zal men trachten zoiets te voor komen. Aan de hand van een paar ur gente gevallen toonde hij aan, dat er soms beslissingen genomen dienen te worden, die men later, staande op een ander vlak, anders zou doen. Wethou der Bom onderschreef de eerste woor den van de voorzitter, maar bleef bij zijn eerst ingenomen standpunt: bij voorko mende gevallen eenzelfde houding. Na een zeer principiële discussie van ruim 90 minuten, waarin het soms leek of er een wethouderszetel of ledenzetels vrij zouden komen, werd tenslotte het voor stel van de commissie, vaststellen van de rekening 1953 met aftrek van de om streden f 73.met 7 stemmen voor en de stem van Contant tegen, aanvaard. De bedragen als bedoeld in de l.o.- wet 1920, werden vastgesteld. Deze be dragen worden iedere 5 jaar vastgesteld Voor het jaar 1954 werden ook de be dragen volgens de l.o.-wet vastgesteld en wel f 13.290.77 voor het openbaar ge woon lager onderwijs, f431.92 voor het openbaar voortgezet gewoon lager on derwijs en f 3710.70 voor het uitgebreid lager onderwijs. De bedragen der over schrijding zijn resp. f 4399.26, f 17.99 en f451.01. De leden Van der Weele, Welleman en Wolse werden aangewezen tot het nazien der gementerekening over 1955. Z.h.s. werd besloten gedurende de wintermaanden aan de korfbalvereni ging S.S.S. te Colijnsplaat het gymnas tieklokaal van de o.l. school aldaar in gebruik te geven voor haar training, die onder deskundige leiding zal geschie den. De bouwverordening werd gewijzigd in verband met het bouwen van schuil plaatsen bij woningen. De noodwoning „Arnhem" werd per 8 oktober 1956 tot uiterlijk 1 januari '60 verhuurd aan J. van Dalen te Kortgene voor f4.per week. Vastgesteld werd een verordening ex. art. 3 der Hinderwet, houdende het in richten van opslagplaatsen van vloeiba re brandstoffen op landbouwbedrijven, zonder voorafgaande vergunning van het gemeentebestuur. Aan mej. G. van der Wekken te Co lijnsplaat werd besloten een stukje bouwterrein aan de Westhavenstraat te Colijnsplaat te verkopen, groot 358 m2 tegen de prijs van f4.50 per m2. Ge noemde juffrouw heeft een herbouw - plicht te Kerkwerve en wil deze over brengen naar Colijnsplaat. De verordening op de precario rechten werd opnieuw vastgesteld, zo dat er nu niet alleen gelezen wordt ben zinepompinstallaties, doch benzine-, gas- olie-, water- en luchtpompinstallaties. Het recht zal bedragen f 50.per in stallatie. Het presentiegeld voor de leden van het bestuur der Gem. Instelling voor Maatsch. Hulpbetoon werd van 2 op 5 gulden per lid en per vergadering ge bracht. Aan mevr. wed. L. J. de Wild en C. M. Overbeeke te Kats, P. Tazelaar te Kortgene en M. van der Weele werd een premie ingevolge de woningverbe tering en -splitsing verleend tot een be drag van f 1396.totaal. B. en w. juichen van harte het plan van Van der Weele toe tot het doen verbouwen van het voormalige gemeen tehuis te Colijnsplaat. In dat gebouw zullen 2 woningen worden gevestigd en volgens de getoonde tekening zal het, na de verbouwing, een zeer fraaie af sluiting vormen van de Voorstraat. Aan mej. Kesteloo - Verburg werd, op haar verzoek, eervol ontslag verleend per 1 januari a.s. als schoonmaakster van het gemeentehuis, nadat zij zal afge keurd zijn. Bij de rondvraag informeerde het lid Welleman naar de eindgevel van de heer Bosselaar. De voorzitter zal dit geval nader onderzoeken. Het lid Breure deed er zijn beklag o- ver, dat 3 jaar na de nieuwe huisnum mering, door diverse officiële instanties nog de oude nummers gebruikt worden en vroeg om dit ter bevoegder plaatse door te geven. De voorzitter beloofde hier aandacht aan te zullen besteden. Het lid Breure vroeg een passend presentiegeld voor commissieleden, die hun werk niet in de avonduren kunnen afdoen. De voorzitter stelde voor die le den eenzelfde presentiegeld te verlenen als de raadsleden genieten. Z.h.s. werd dit goedgevonden. Het lid Wolse vroeg naar een week geleden ingediend verzoek om subsidie voor het jeugdwerk. De voorzitter zeide, dat dit verzoek nu nog niet in behan deling kon worden genomen, het moet eerst nader bekeken worden. Het lid Wolse wilde aan dat verzoek gekoppeld zien, dat de hier vertoonde films op een zeer laag plan staan en dat kinderen van 12 tot 16 jaar die vertoningen in een café bezoeken of het zo behoort. De jeugdraad is daarom van zeer groot be lang, betoogde hij. De voorzitter vond dit ook, maar men kan die bezoekers zo maar niet de straat opgooien. Het is een probleem dat niet in een hand omdraai is op te lossen. De leden Contant en Salomé vonden dat hier terdege een taak voor de ou ders ligt. Het lid Breure gaf b. en w. de raad om in het vervolg de hand aan de ver ordening te houden. Het lid Wolse sprak er zijn spijt over uit, dat het verzoek nu nog niet in be handeling kon worden genomen, waar na de voorzitter deze vergadering met enige woorden sloot. PREDIKBEURTEN Geref. Kerk Geersdijk A.S. zondag 10 en 2.30 uur ds. W. Seunenberg van Rotterdam-Z. Geref. Gemeente Colijnsplaat Donderdagavond 8 nov. 7 uur ds. A. F. Honkoop uit Goes. Op D.V. 9 novem- ber hopen onze ge- liefde ouders, behuwd en grootouders J. van Gilst A. van Gilst - Koster hun 45-jarige echtvereniging te herdenken. Dat zij nog lang ge spaard mogen blijven is de wens van hun dankbare kinderen, be huwd- en kleinkinderen. Colijnsplaat, november 1956. Colijnsplaatseweg 55. Zondag 11 novem- ber a.s. hopen D.V. on- y ze geliefde ouders, be- y huwd- en grootouders V Chr. W. Dees en A P. Dees - Klap hun V 25-jarige echtvereniging y te herdenken. y Dat God hen nog ve le jaren voor elkaar en voor ons mag sparen is de wens van hun dank bare kinderen, be huwd- en kleinkinderen. Kortgene, nov. 1956. Crown 'vulpennen Boekhandel Markusse Wissenkerke School-, schrijf- en tekenbehoeften Drukkerij Markusse Wissenkerke Heden overleed in het ziekenhuis te Goes, na een kortstondig ziekbed, onze broer en oom, de heer Dirk Leendert van Spluntér in de ouderdom van 79 jaar. M. P. van Splunter. S. L. van Splunter. Kamperland, 30 oktober 1956. De begrafenis heeft heden plaats te Kam perland om 1 uur nam. Allen, die op enigerlei wijze hebben medegeholpen ons huisraad etc. te helpen redden bij de brand op 30 oktober j.l., betuigen wij hiermede onze oprecht ge meende dank. De families Leendertse en Van der Maas. Kamperland, 31 oktober 1956. Voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij het plotseling overlijden van onze geliefde vrouw, moe der, behuwd- en grootmoe der Pieternella Dingemanse - Filius, betuigen wij onze oprechte dank, inzonderheid voor de medische hulp en belangstel ling van de doktoren Bruyn- zeel, Janssen en 't Hart. Joh. Dingemanse en kinderen. Geersdijk, november 1956. Toekomstig adres: Noordweg 50, St. Laurens. Hiermede worden tevens alle lidmaatschappen en do naties opgezegd. Met dank aan de milde gevers en voor de medewer king van verschillende da mes en meisjes bij het orga niseren van de Zeeuwse col lecte „Oktobermaand Zeeuwse maand", ten be hoeve van de vrije tijdsbe steding van de bejaarden in onze provincie, ondervonden deel ik u mede, dat deze col lecte het mooie resultaat van f 476.02 heeft opgeleverd en wel: in Colijnsplaat f 206.77 in Kortgene f 166.50 en in Kats f 102.75 S. J. Schuit - Heijnsdijk. Kortgene, okt. 1956. Het is de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeente te Colijnsplaat een behoefte langs deze weg de Ned. Herv. vrouwen- en meisjes verenigingen en verder aan allen die, onder leiding van mevr. Veldman, op enigerlei wijze bijdragen hebben ge schonken of hulp hebben verleend aan de kort gele den gehouden bazar, zijn hartelijke dank te betuigen. Het batig saldo, groot f 1601.32, vormt een belang rijke stap voorwaarts op de weg naar algehele aflossing van de restauratielening. Ruime keuze 2 jaar verzekerd Vanaf f 49.50 Lange Noordstraat 6, bij de Markt Middelburg, Telefoon 2443 Brillen Korsetten Buikbanden Steunzolen Hoogtezonnen ook te huur Goes Opril Grote Markt Telefoon 2039 Dirksmitsstr. 26b (bovenhuis) Rotterdam, Tel. 20235 40 jaat gevestigd Patent-Geneesmiddelen Gummiwaren Vr. gratis inl.toez. onder blanco couvert. Gratis spreekuur dag. van 108 straks blijdschap door de aardige zelfgemaakte St. Nicolaasgeschenken. Marmerdweilstof voor jum pers, lopers, kussens, jas sen en tassen is bijzonder modern. Patronen zijn hiervan voor radig We hebben ook plasticor, vilt, raffia, plastifoli, waar van u aardige surprises ma ken kunt Onze kousencollectie is uitgebreid en u kunt er beslist keuze uit maken Wist u, dat wij de Turmix- breimachine verkochten? Dit is het enige apparaat, dat zonder hulptoestel 1 recht, 1 averecht en pa tentsteek breit Pottenmarkt 11 Tel. 3332, Middelburg Speciaalzaak in wol en handwerken HAARDFAUTEUILTJES vanaf 29.50 LIGSTOELKUSSENS geheel verend, vanaf 26.50 VOETSCHOMMEL ƒ24.— CLUBS vanaf 65. DIVANS 75.— DIVANBEDDEN 27.— OPKLAPBEDDEN KANTELBEDDEN Noordstraat 41 - o.h. Postkantoor Middelburg Wat een toestand Wat een toestand Met blijft u op de hoogte Weergave natuurgetrouw Dus ook voor muzieklief hebbers het juiste apparaat In verschillende prijzen voor radig bij K. H. Schippers Kortgene 157. En nu konden ze weer verder. Spoedig reden ze Enshede binnen. „Een grote stad", vond Johnny „Hier zijn zeker ook textielfabrieken?" „Ja", zei Frits, „en Enschede heeft ook een mooi stadhuis. Zulen we dat eens gaan bekijken?" Ze doorkruis ten de stad, reden langs een paar mooie parken en kwamen toen bij het stadhuis terecht. Ja, dat was een mooi gebouw, vonden ze. Hoog in de lucht cirkelde een vliegtuig. „Wat is het druk voor het stadhuis", zei Frits. „Wat zou daar te doen zijn?" Daar moesten zij het fijne van weten. Ze zetten de motor aan de kant en gingen er op af. 158. Er was een trouwpartij. Dat was leuk, von den de jongens. Ze gingen tussen de mensen staan en waren juist op tijd om het bruidspaar naar bui ten te zien komen. De bruidegom zag er heel def tig uit. Hij had juist zijn hoge hoed opgezet. En het bruidje had een prachtige witte jurk aan en een groot bruidsboeket van oranjebloemen. Ze gaf haar bruidegom een arm en zo liepen ze over een loper het stadhuis uit naar de auto's. Er was een fotograaf en die nam de ene kiek na de andere. De mensen keken allemaal lachend toe en gingen pas weg, toen de auto's met bruidspaar en gasten verdwenen waren.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1956 | | pagina 2