NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Kortgene VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER'' HEftoIfi babyderm Blijf meester Snuif en wrijf No. 2806 Zaterdag 3 november 1956 60e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar Franco per post f 3.50 Advertenties 6 cent per mm In het algemeen gaat snelverkeer vóór langzaam verkeer. Hier moet het snel verkeer echter voorrang geven aan de tegemoetkomende fietser. De regel luidt: afbuigend verkeer (in dit geval de auto) moet voorrang ge ven aan rechtdoorgaand verkeer op dezelfde weg. Let u vooral op de woorden: op dezelfde weg. Met enkele welkomstwoorden opende burgemeester Schuit j.l. woensdagmid dag de voltallige raadsvergadering, waar na de notulen van de vorige vergade ring onveranderd werden vastgesteld. Verscheidene ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangenomen. Z.h.s. werd goedgevonden de heer F. Heeren uit Middelburg als boventallige leerkracht, voor het vak tekenen, tijde lijk aan de Ulo te Kortgene te benoe men, waardoor het onderwijs van die school op een hoger niveau zal komen te liggen. Het lid Welleman vroeg spe ciale aandacht van b. en w. voor de ingekomen brandweerrapporten en drong aan op het houden van regelma tige oefeningen, o.m. zeggende, dat het publiek vertrouwt op haar brandweer en dat daarom dat corps ook tot het ui terste paraat behoort te zijn. De brand weerauto te Kortgene is ook over spoeld geweest door het zeewater, bij de ramp van 1953, en is daardoor nooit meer voor 100 °/o te vertrouwen. De voorzitter antwoordde, dat de brand weerinspectie pas het materiaal heeft gecontroleerd. Haar rapport over de brandweerauto te Kortgene was niet denderend te noemen. Zodra de finan ciële positie van de gemeente dit toe laat, zullen de nodige voorzieningen dienen te worden getroffen. B. en w. zullen de rapporten van de drie dor pen nauwkeurig bestuderen het wachten is nog op één ontbrekend rap port waarna zij de raad haar rapport hierover zullen voorleggen. Bij de vaststelling van de begroting voor het jaar 1957 van de gemeentelij ke instelling voor Maatschappelijk Hulp betoon sprak het lid Welleman er zijn verwondering over uit, dat de posten voor „Kinderzorg" zo geweldig hoog zijn en vroeg of er geen mogelijkheid was dit nader te controleren. De voor zitter zeide hierop, dat Maatschappelijk Hulpbetoon een stichting is waar ter dege controle wordt uitgeoefend. Men kan om nadere gegevens vragen, maar of die verstrekt zullen worden, betwij felde hij. Z.h.s. werd hierop die begro ting vastgesteld. Bij het voorstel van b. en w. om over te gaan tot vaststelling van de be groting voor het jaar 1957, alsmede tot vaststelling van de 1ste wijziging van de gewone dienst dier begroting, hield Familie-a'vond C.N.V. zaterdag 10 november 7 uur in „De Stads wijnkelder" Kortgene het lid Welleman, namens zijn P.v.d.A.- fractie, de volgende algemene beschou wing: Mijnheer de voorzitter, Bij de aanbieding van de begroting 1957 willen we wederom even terug zien op de gebeurtenissen in het afge lopen jaar en enige wensen voor de toekomst kenbaar maken. Allereerst een woord van hulde aan de opstellers van de begroting en de keurige memorie van toelichting. We verheugen er ons over, dat nu eindelijk een bestemming is gegeven aan de rampgelden. Veel en langdurig is hierover gepraat. Eindelijk is het dan zover. Toch is het ons niet duidelijk, waarvoor het verenigingsgebouw op Kats bestemd is. Blijkens verslagen in de pers zijn hiervoor ook gelden uitge trokken. Als hier een verenigingsgebouw komt, zal dit ernstige gevolgen kunnen hebben voor de betrokken caféhouders. Zij hebben zodanige zalen, dat alles op gevangen kan worden. Gaarne zouden wij t.z.t. hierover iets willen vernemen. Tenslotte dringen wij er op aan, dat eventuele verenigingsgebouwen, die ge sticht worden met gemeenschapsgeld, toegankelijk zullen zijn voor iedereen. Dat de volledige voorziening van wa terleiding een feit is geworden, is zeer zeker vermeldingswaard. We dringen er echter met klem op aan, dat er bij de waterleidingsmaatschappij voortdurend op wordt gewezen, dat de druk op Kort gene veel te laag is. Wie voor de wa terleiding betaalt, dient ook voor de volle 100 bediend te worden. Ook wordt het toch wel tijd, dat nu einde lijk eens de beloofde bijeenkomst zal plaats vinden met de maatschappij over de gang van zaken bij de financiering. Het verheugt ons, dat aan een on houdbare toestand in het dorp Kortgene een eind is gekomen. Het betreft hier het dempen van de sloot die door dit dorp liep. Het is wel buitengewoon jam mer, dat het werk niet afgemaakt kon worden, maar dat is niet de schuld van het gemeentebestuur. Toch moeten er bij onze tevredenheid enkele kanttekeningen worden gemaakt. We vragen ons af, waarom de buizen niet in de sloot zijn gelegd. De over last van water wordt nu wel als argu ment gebruikt, maar met goede pom pen zou dit te verhelpen zijn geweest. Ook komt het ons voor, dat de afwer king na het leggen van de buizen en aansluitingen niet op de juiste wijze is geschied. Door de aannemer wordt hel tegendeel wel beweerd, maar de tijd zal het leren. We kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat de aannemer te veel vrijheid is gelaten bij de uitvoering van dit werk, wat uiteindelijk onze ge meente geld kan kosten. OLltLj/i gaaf huidje Poeder - Zalf - Olie - Zeep Een volgend punt is de woningvoor ziening. Waren wij vorig jaar vol goede moed, dat een aantal woningen zou wor den gebouwd, helaas is die hoop niet in vervulling gegaan, hoewel we nog bouw volume voor een aantal huizen hadden. Wel is er besloten dat er veel gebouwd zal worden, maar tot nog toe is het bij besluiten gebleven. Dit is wel erg jam mer, al verheugt het ons dat nu met bouwen is begonnen, eindelijk. Jonge mensen, die inwonen, zien reik halzend uit naar een woning. Velen die gehuisvest zijn in huizen die die naam niet verdienen eveneens. We verlangen dat b. en w. alles in het werk zullen stellen om tot de bouw van huizen over te gaan. Vooral het inwonen is iets dat met alle middelen bestreden dient te worden. Ook achten wij het gewenst, dat krotten, als ze leeg zijn gekomen, niet meer voor bewoning worden vrijgege ven. Nieuwbouw en krotopruiming zijn de enige middelen om bewoonbare huizen te krijgen. De meerdere huur stuit aan vankelijk bij velen op bezwaren, maar men kan nu eenmaal geen twee dingen tegelijk. Een flinke woning en bijna geen huur is uitgesloten. Bij het uitgeven van subsidie voor wo ningverbetering dient men in de toe komst grondig te onderzoeken of de sub sidie aan het doel beantwoordt. Tenslotte verlangen wij dat aan alle gemeentewoningen dezelfde aandacht wordt besteed, voor wat betreft onder houd enz. Dit laatste geld ook voor de wegen in de verschillende dorpen. Verschillen de wegen verkeren in een minder goede toestand. In het belang van de wegge bruikers en bewoners langs die wegen is het wenselijk dat hierin spoedig ver andering komt. Wat gemeentewerken betreft, herha len wij ons verlangen ten aanzien van het huisvuil. Het ophalen gebeurt toch wel erg primitief. We wonen in een streek waar het veel waait. Het is on mogelijk om allerlei afval op een open vrachtauto te vervoeren. Langs de we gen zijn de bewijzen voor het oprapen, al is met het plaatsen van hekken een grote verbetering tot stand gekomen. Tenslotte willen we erop wijzen, dat het ons tegen de borst stuit als we zien dat sommige werken onnodig veel geld kosten. Komende bij het onderwijs kunnen we constateren, dat dit naar onze me ning in onze gemeente goed is. We be schikken over prachtige schoolgebouwen en de resultaten die de verschillende ex- Pracht handen UqgfieS HAMEA-GELEI Het is de Hamamelis. die het 'm doet amens te zien geven, tonen aan, dat het personeel ten volle voor zijn taak is berekend. Ook bij het geven van steun aan a- vondscholen e.d. is het gemeentebestuur vooruitstrevend.Alleen zouden we graag zien, dat ook aan leerlingen, die deelne men aan de cursus vakopleiding bouw bedrijf te Geersdijk, een subsidie werd gegeven. Een volgend punt is de sport. Onze samenleving zonder sport is niet denk baar. Ook hier toont het gemeentebe stuur begrip voor. De sportverenigingen kunnen dankbaar zijn als ze zonder al te veel kosten over gebouwen en vel den kunnen beschikken. We vragen ons af of b. en w. hierin niet te ver gaan. Dat sportverenigingen zeer ver tegemoet worden gekomen juichen we toe. We zijn echter van mening dat neven-orga nisaties een vergoeding dienen te ge ven als ze van onze dure gebouwen ge bruik willen maken. Dat er op de sportvelden geen goede kleedlokalen zijn is een leemte, waar aan zo spoedig mogelijk een eind moet komen. Een onmogelijk gebouwtje voor het verkleden van personen van beider lei kunne is zonder meer af te keuren. Na de ramp kon over volop goed en goedkoop materiaal worden beschikt. De leden van de sportverenigingen wil den hiervan gratis kleedlokalen bou wen. Door het gemeentebestuur is een en ander op de lange baan geschoven, met als gevolg, dat er nu nog niets is gebeurd. Na eindeloos heen en weer ge schrijf is men nog geen stap verder ge komen. Het komt ons voor, dat we de boot hier hebben gemist. Hierover zijn we dan ook allerminst tevreden. Dat het culturele leven de volle aan dacht heeft, doet ons genoegen. Steeds meer valt er op het platteland op dit terrein te beleven. Het is de taak van de overheid er aan mede te werken dat iedereen hiervan profiteert. De mening, dat dit enkel voor bevoorrechten is, be hoort tot het verleden. Iedereen moet zich geestelijk kunnen verrijken. Het is wel moeilijk om iedereen te bereiken, maar een goede subsidieregeling is een eerste eis. Dit geldt tevens voor onze muziek- en zangverenigingen. Vooral onze muziekverenigingen, die voor dui zenden guldens hebben geïnvesteerd, gaan onder zware lasten gebukt. Hoewel zij voor elke gebeurtenis in het geweer wórden geroepen, staan zij voor onoverkomelijke moeilijkheden als COOMANS voot ji/ii ta.twe.ltoo<1 er iets moet worden aangeschaft. Wij vragen bijzondere aandacht voor deze verenigingen, die een onmisbare plaats in onze samenleving innemen. Als we de verschillende dorpen in on ze gemeente bekijken, dan komt men tot de conclusie, dat er hier en daar nog veel te verbeteren is, maar ook dat er grote verbeteringen tot stand zijn ge komen in het afgelopen jaar. We heb ben er steeds op aangedrongen om alle dorpen gelijkelijk in de belangstelling te betrekken. Wie de verbeteringen ziet, komt tot de overtuiging dat dit ge beurt. We hebben dit ook gevraagd voor de zakenmensen. Hier zien wij, dat er in het afgelopen jaar niet altijd aan is voldaan. Waar schijnlijk buiten de schuld van b. en w. in sommige gevallen. Nogmaals drin gen we er met klem op aan, dat er op over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel gelet wordt dat alle zakenlieden hun e- venredig deel krijgen als er iets aan de gemeente te leveren is. Over het waardeloos liggen van de spuikom zijn we allerminst voldaan. We weten ook niet op welke wijze er het beste gebruik van kan worden gemaakt. We brengen het echter alsnog onder uw aandacht om naar een of andere moge lijkheid uit te zien. Er kan best iets goeds van gemaakt worden. De ligging is enig en niemand wordt er door be nadeeld als er b.v. een speelplaats, in welke vorm dan ook, wordt gecreëerd. We hopen dat u dit niet zult laten ont glippen. Grote gebeurtenissen, ons eiland be treffende, werpen hun schaduwen voor uit en zullen diep ingrijpen in de gang van zaken op onze dorpen. Nog niet veel is er aan de buitenkant te zien, maar als het komende begrotingsjaar ten einde is, zal dit waarschijnlijk anders zijn. We hebben uit de raden der beide gemeenten een drie-eilanden-commissie benoemd, enkele jaren geleden. Er is wel voorspeld dat deze commissie een doodgeboren kindje zou zijn. Het lijkt er op, dat die voorspelling zal uitkomen. Hopenlijk wordt er op hoog niveau meer activiteit ontplooid. Het belang van on ze streek zal er zeker mee gebaat zijn. Nadat de isolatie zal zijn opgeheven kan het karakter van ons eiland totaal veranderen. Industrialisatie kan het steeds dalende inwonertal tegengaan. Wellicht zou het goed zijn, om nu al Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met ED a o jh. met de vestiging van industrie rekening te houden bij het projecteren van een nieuwe haven. In deze beschouwingen hebben we enige wensen kenbaar gemaakt, die zeer zeker verwezenlijkt kunnen worden. Be grotingsposten zijn niet vermeld. Het lijkt ons beter dat dit bij de behande ling van de hoofdstukken gebeurt. Al leen bij de begroting van M.H. willen we een uitzondering maken. Het grote bedrag dat nodig is om de nood bij sommige mensen te lenigen toont wel aan, dat er nogal iets hapert aan onze maatschappij. Men hoort overal van welvaart spreken, maar intussen zijn er nog veel mensen, ook in onze welva rende gemeente, die amper het hoofd boven water kunnen houden. Zoveel in ons vermogen is zullen we er voor moe ten zorgen, dat die mensen geholpen worden. Het stuit ons zeer tegen de borst dat er tegenwoordig nog mensen zijn die, buiten hun schuld, op de rand van armoede leven. We hebben alles in het werk te stellen om hun leven te ver gemakkelijken. Natuurlijk zijn er in het afgelopen jaar dingen gebeurd, die we graag anders hadden gezien. Tocht meen ik, dat we niet ontevreden moeten zijn. De samen werking in de raad is goed te noemen en we hopen vurig dat dit zo zal blij ven. We hebben alleen de belangen van de gemeente te behartigen, onverschillig tot welke politieke partij men behoort. We zullen goed voor ogen moeten hou den dat de overheid er voor de ingeze tenen is en niet andersom. Niet alleen de grote dingen zijn be langrijk. De kleine moeilijkheden van de enkeling zijn soms nog veel belang rijker. We verlangen dan ook van b. en w. dat er aan kleinigheden evenveel aan dacht zal worden geschonken als aan grote objecten. Tenslotte brengen wij dank aan het secretarie-personeel, dat ons altijd op de meest welwillende wijze van inlichtin gen etc. voorziet. Dit is natuurlijk niet anders dan een staaltje van hun plicht, maar de wijze waarop dit gebeurt, stemt tot grote tevredenheid. Wat onze vergaderingen betreft, ho pen we dat die niet teveel uit elkaar lo pen. In de vergadering van 29 februari 1956 heeft de voorzitter beloofd dat er meer vergaderd zou worden en dat hier door de agenda's korter zouden zijn. Tot nu toe is hier niet veel van te merken. Ik wil besluiten met de wens uit te spreken, dat we in het komende be grotingsjaar niets zullen nalaten als het in het belang van onze gemeente is. Er is veel te doen. Zorgen en teleurstellin gen zullen ons niet bespaard blijven. Maar als we gezamenlijk alles op alles zetten om de belangen van onze ge meente te dienen, dan kunnen we met vertrouwen de toekomst tegemoet gaan. De voorziter noemde in zijn antwoord in vogelvlucht verschillende van Wel- lemans wensen en grieven. Wat de be stemming van het verenigingsgebouw te Kats betreft, zo zeide hij, ligt niet aan u en ook niet aan ons. Het geld is van het algemeen gekregen en dient ten al gemene nutte besteed te worden. Het gebouw moet daarom geen schade be rokkenen aan de bestaande gelegenhe den, daarom zal het wenselijk zijn om bruiloften e.d., die gevoeglijk in de café's gevierd kunnen worden, niet in dat verenigingsgebouw te laten houden. Wat de waterleiding betreft, hierover was hij het roerend eens met de woor den van Welleman. We moeten dank baar zijn voor de voortvarendheid waar mede ons eiland van leidingwater voor zien is. Alleen, het dorp Kortgene heeft geen voldoende druk op die leiding. O- ver dit euvel wordt geregeld onderhan deld met de Waterleiding Maatschappij maar de zinker (niet de plastiek leidin gen) door de Zandkreek is geregeld lek. Thans heeft de W.M. besloten een der de plastiek leiding door de Zandkreek te leggen, zo ver mogelijk van de an dere leidingen. Dit heeft het voordeel, dat door b.v. een slepend anker, niet alle leidingen worden getroffen. Wat de woningbouw betreft, de voor zitter wees er op, dat ambtelijke mo lens meestal langzaam draaien. Wij moe ten dankbaar zijn dat er reeds zoveel is gebouwd, maar krotopruiming is, bij de nog steeds heersende woningnood, van overheidswege nog niet toegestaan. De wegengeschiedenis heeft de volle aandacht van b. en w. en er wordt hard aan gewerkt om dit tot een goed einde te brengen. De oplossing van het op halen van huisvuil is niet zo eenvoudig. Het is veel verbeterd door het aanbren gen van de horregaas-rennen, de ideale oplossing zou een speciale reinigingswa gen pas kunnen geven, maar die kost heden verscheidene tienduizenden gul dens. De kleedlokalen-kwestie hopen b. en w. voor het jaar 1957 in goede ba nen te hebben geleid. De opmerkingen over de muziekverenigingen hebben de volle aandacht, verzekerde de voorzit ter. Vele verbeteringen zijn er in de gemeente aangebracht en mag men hierover content zijn, uit verscheidene andere gemeenten mag men gerust een kijkje komen nemen. Dat de eigen mid denstand zoveel mogelijk gelijkelijk in de gemeente-leveranties wordt betrok ken, heeft steeds de volle aandacht van b. en w. In het verleden is dat bij som mige aankopen hun uit de hand gelopen. Wat het drie-eilanden-plan betreft, de voorzitter is ervan overtuigd, dat dit voor ons eiland verstrekkende gevolgen zal hebben. Na beëindiging van zijn ant- woordenlijstje was de voorzitter er wel van overtuigd, dat hij overal geen vol doende antwoord op had gegeven, toch kon men overtuigd zijn van de volle belangstelling en aandacht van b. en w. Bij de voortgezette behandeling van deze begroting vroeg het lid Welleman de aandacht voor de brandweerauto, de voorzitter zou proberen deze alsnog bij de rampschade onder te brengen. Het lid Salomé betwijfelde het economisch werken met de gemeente-vrachtauto, wat door de voorzitter nader bekeken zal worden. Salomé vestigde ook de aan dacht op een gedeelte van de haven te Colijnsplaat en sprak de hoop uit, dat Familie-arond C.N.V. zaterdag 10 november 7 uur in „De Stadswijnkelder" Kortgene door b. en w. niet meer voedsel zal worden gegeven aan de bij velen heer sende gedachte, dat er maar één haven in de gemeente moet blijven, n.l. de ha ven te Kortgene. De voorzitter gaf hier op ten antwoord, dat b. en w. zich ge lukkig boven zulke praatjes verheven voelen, omdat deze op geen enkele waar heid berusten. Door b. en w. is en wordt alles in het werk gesteld bedoel de haven in orde te krijgen en geeft vol mondig toe, dat door een samenloop van omstandigheden veel te laat aan die ha ven-werkzaamheden begonnen is. Het lid

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1956 | | pagina 1