Wrijf Kou en Pijn Uniformfonds „Apollo" Raadsvergadering Kortgene Ook deze belasting-verordening werd z.h.s. vastgesteld. Enige wijzigingen in de begroting 1956 werden aangebracht. Van het Burgerlijk Armbestuur werd de begroting 1955 gewijzigd. De reke ning over 1955 werd z.h.s. goedge keurd met een ontvang en uitgaaf in de gewone dienst van f 15.628.81 en een subsidie van de gemeente over dat jaar van f 11.483.83. De begroting van het Burgerlijk Armbestuur voor het jaar 1957 wordt z.h.s. goedgekeurd in een ontvang en uitgaaf van f 21.099.42. De geraamde gemeente-subsidie is f 14.768.58. De gemeenterekening 1952 werd voor lopig vastgesteld, voor wat de gewone dienst betreft met een ontvang van f 317.932.82 en een uitgaaf van f 322.730.80, met een nadelig slot van f 4.791.98, voor wat de kapitaaldienst betreft met een ontvang van f 958.756.13, een uitgaaf van f 1.027.232.94 en een nadelig slot van f 68.476.81. Het bedrag per leerling voor het openbaar gewoon lager onderwijs werd voor het jaar 1957 vastgesteld op f 43.90, voor het chr. ulo-onderwijs lop f 58. Hierna kwam de begroting voor 1957 in behandeling. Bij de punts- puntsgewijze behandeling was het weer het bekende vragen- en antwoordcn- spcl tussen de leden van de raad en de voorzitter. Verschillende leden ga ven blijk van een ware accountants- geest. De post van f 20.000.uitgetrok ken voor de mogelijke bouw van een badhuis, stuitte op enige bezwaren^ Na enige bespreking werd ook deze post met de stem van de leden Bus- traan, Filius, De Nooijer, Marcusse en Dingemanse tegen goedgevonden.; De post meubilair gemeentehuis, ge kraamd op f 7225.kreeg de aandacht van de meeste raadsleden. Het lid Ho- veijn vroeg of deze aanschaf noodza kelijk was en daarmede kwamen de tongen los. De voorzitter vroeg: wat is noodzakelijk? De thans op de vloet van de raadskamer liggende vloerbe dekking was dan ook niet nodig ge weest, men had op de plankenvloer kunnen zitten. Het lid De Nooijer vond de meubels in de secretarie zo mooi Dinsdagavond 7 uur kwam de raad voltallig bijeen onder voorzitterschap van burgemeester A. A. Schuit. Na een hartelijk welkomstwoord tot alle aanwezigen te hebben gesproken, memoreerde hij het feit, dat op 30 augustus j.l. de heren G. L. Maas en P. J. Bom de gemeente 10 jaar dien den als wethouder. Hij dankte beide wethouders voor datgene wat zij in het belang van de gemeente deden en sprak de wens uit, dat zij nog vele jaren hetzij als wethouder, hetzij als ambteloos burger werkzaam mogen zijn. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Een aantal ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangenomen. In verband met het ontslag van de schoonmaker van de lagere school te Kortgene, moest worden uitgezien naar een schoonmaker of schoonmaakster. De dames G. Platschorre - de Bruine en C. de Bruine - Wisse te Kortgene zijn bereid gevonden per 1 september 1956 de school schoon te maken tegen een bedrag van f 1200.Zij willen dit beschouwd zien als aanneming van werk. De heer Kampman, onderwijzer aan de o.l.s. te Colijnsplaat werd door b. en w. aangewezen als waarnemend hoofd der school. Betrokkene wil in het huwelijk treden en de woning van het hoofd der school betrekken. Ge zien het feit, - dat de moeilijkheden op het gebied van het aantrekken van ouderwijzers nog niet zijn opgelost en er rekening mede dient te worden gehouden, dat de school te Colijnsplaat het vooralsnog zonder hoofd zal moe ten stellen, wordt het verantwoord ge acht de woning aan de heer Kampman toe te wijzen. Dit mede om te voor komen, dat zij lang leeg staat. Naar aanleiding van de werkzaam» heden aan het sportveld te Colijnsplaat wordt medegedeeld, dat b. en w. het in verband met eventueel nog voor komende verzakkingen door drainage, het juister vinden dit jaar geen gras meer in te zaaien. Het lijkt beter eeü landbouwprodukt te zaaien, dat vroeg in het volgende jaar kan worden ge- ouderwets, maar kon zijn stem wel geven aan vloerbedekking, typetafel en telmachine. Het lid Bustraan vroeg met het oog op de financiële toestand een middenweg. De voorzitter zeide, dat deze aanschaf eigenlijk een mid denweg was. De te vernieuwen meu belen zouden met lijm en spijkers nog wel te repareren zijn en dan misschien nog enige jaren meegaan. Gezien ech ter de vele werkzaamheden op de se cretarie en het vele bezoek dat er te genwoordig ontvangen wordt, is de voorgestelde vernieuwing noodzakelijk. Met de stem van de leden De Nooijer, Bustraan en Dingemanse tegen, werd de begrote vernieuwingspost aangeno men. Tenslotte werd de begroting 1957 vastgesteld op een ontvang en uitgaaf ,van f 208.882.62 voor de gewone dienst.* met een post voor onvoorziene uitga ven van f 8000.de kapitaaldienst in een ontvang van f 632.952.60, een uitgaaf van f 801.127.92 en met een nadelig slot van f 168.175.32. Beslo ten werd om een aanvraag in te die nen voor een subjectieve verhoging der algemene uitkering. Nu tot uitvoering van de riolering te Kamperland is besloten en in ver band met de in de vorige vergade ring genomen besluiten tot toekenning van subsidie aan het Groene Kruis en de Stichting Zeeuwse Muziekschool, is het noodzakelijk dat de begroting 1957 wordt gewijzigd. Bovendien is het mo gelijk dat in het volgend jaar kan wor den overgegaan tot de bouw van een openbare en een christelijke school te Wissenkerke. Voor deze uitgaven is het ook noodzakelijk dat de begroting 1957 wordt gewijzigd. Op voorstel van b. en w. worden enige begrotings wijzigingen vastgesteld. Tenslotte werd het verzoek inge willigd tot het maken van een over dekte rijwielstalling bij de geref. school te Kamperland tot een bedrag van f 1985.—. Met het voorlezen van het dankge bed sloot de voorzitter deze langdu rige vergadering. weg met DAMPO oogst. Na de oogst bestaat er reden aan te nemen, dat verzakkingen niet meer zullen voorkomen. Omtrent een en ander is overleg gepleegd met de sportverenigingen, die zich volkomen achter het hierboven geschetste plan kunnen scharen. Wethouder Bom zal, met aller goedvinden, dit werk voor de gemeente uitvoeren. Per 1 augustus 1956 werd tot leer ling-ambtenaar ter secretarie benoemd G. Geelhoed te Colijnsplaat. A. P. Meulenberg, schrijver ter se cretarie werd per 1 juni 1956 be noemd tot klerk ter secretarie. Op 7 augustus is hij in militaire dienst ge gaan. De heer J. Poppe, onderwijzer aan de o.l.s. te Colijnsplaat werd per 1 september 1956 vrijstelling verleend van het verdere gedeelte van zijn dienstplicht. Op 1 oktober a.s. verlaat de heer Frederiks, directeur van de Dienst der Landelijke Eigendommen, Reiniging en Plantsoenen der gemeente Arnhem de dienst. Te Arnhem is een comité ge vormd, dat zich ten doel stelt de heer Frederiks een blijk van waardering in tastbare vorm te geven. Ook op de gemeente Kortgene is een beroep gedaan. B. en w. hebben, gezien de goede relaties met de heer Frederiks, f 25.beschikbaar gesteld. Bij de mededeling door de voorzitter dat van verscheidene straten en weg gedeelten de verbeteringen waren tot stand gebracht, sprak het lid Salomé daarvoor woorden van lof tot het college van b. en w. en speciaal ook aan het adres van de heer Warren. Het lid Van der Weele sloot zich spontaan bij het gesprokene aan. In het algemeen ambtenarenreglement de arbeidsovereenkomstenverordening en de wachtgeldregeling werdeo enige wij zigingen aangebracht, verband hou dende met de verhoging van de Ta- kantietoeslag en het vakantieverlof, dat nu op minimum 15 dagen werd gebracht. Op het subsidieverzoek van de fe deratie van verpleeginrichtingen voor langdurige zieken te Utrecht werd, hoewel het nut van die instelling niet werd betwist, afwijzend beschikt. Tot een bedrag >van f 1010.werd aan een 9-tal inwoners uit Kortgene, Colijnsplaat en Kats een premie toe gekend ingevolge de premieregeling woningverbetering en -splitsing. Het verzoek van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren de alg. po litieverordening dezer gemeente zo danig te wijzigen dat het verboden is om overjarige ruigten op terreinen, langs wegen, bermen, slootkanten, wal len of dijken af te branden tussen 1 april en 1 september teneinde te voorkomen dat in het voorjaar vele vogelnesten verloren gaan, deed het lid Breure opmerken, dat hij aan zulk een verbranding nog nimmer deelnam, maar dat hij zich best kan voorstellen, dat zulk een verbranding noodzakelijk is. Hij kan het nut van dergelijk ver bod niet inzien en zal daarom tegen stemmen. De \oorzitter zeide, dat be doelde vereniging het onredelijk dier, ook een schepsel van God, wil be schermen tegen de redelijke mens. Na nog een nadere uiteenzetting van wet houder Bom zeide Breure, dat het hem niet gaat om het voor of na 1 april, maar om het beknotten van des mensen vrijheid. Het lid Van der Weele zeide, dat men ,,de dierenbe scherming" vooral niet te hoog moet aanslaan en wees in dit verband op het couperen van paardestaarten, het vernietigen van vogeleieren teneinde zekere vogelstand te beperken, hel jagen op hazen enz. Met de stem van het lid Breure te gen werd het verzoek ingewilligd. Z.h.s. werd een nieuwe verordening op de heffing van rechten voor het ophalen van huisvuil vastgesteld. Bij de behandeling daarvan, vroeg het lid Van der Weele naar de mogelijk heid van verplichte aansluiting. Het lid Salomé vestigde de aandacht op het feit, dat er „tonnetjes" geledigd worden in de zwemgelegenheid voor kleine jongens aan de haven te Co lijnsplaat. Een en ander zal nader on derzocht worden. De artsen H. Janssen te Kortgene en L. P. Maas te Colijnsplaat werden aangewezen als gemeentelijk lijkschou wer. In verband met de inwerkingtre ding van de wet op de lijkbezorging werd een nieuwe instructie voor de gemeentegeneesheer vastgesteld. Z.h.s. werd het voorstel van b. en w. aangenomen om subsidie te verle nen aan de te Middelburg te houden openbare cursus ter opleiding van kleuteronderwijzeressen. Er zijn 26 er kende scholen die een rijkssubsidie ontvangen, ook de chr. cursus te Mid delburg, doch niet de openbare cur sus. In de provincie Friesland is het juist andersom, daar wordt de openbare cursus gesubsidieerd en niet de chr. De leden Contant, Breure en Van der Weole vroegen te dien aanzien nadere inlichtingen, die door de voorzitter gegeven werden. Het uitbreidingsplan der gemeente Kortgene, voor wat betreft het dorp Kats, werd herzien. Deze kleine wij ziging zal het nu mogelijk maken, dat de heer Fieman op de door hem ge wenste plaats kan bouwen. Z.h.s. werd het uitbreidingsplan voor het dorp Kortgene herzien en beslo ten, dat een plan tot herziening in voorbereiding is. Hierdoor wordt be reikt, dat eventuele bouwplannen, die in strijd zijn met de plannen van het gemeentebestuur, onmogelijk worden ge maakt. Hierna kwam aan de orde het voor stel van b. pn w. om subsidie te Ver lenen, met ingang van 1 september 1956, aan de op te richten Stichting „Zeeuws Studiefonds" tot een bedrag van 5 cent per jaar per inwoner. Het doel van de stichting is: be gaafde jonge mensen, woonachtig in de provincie Zeeland of indien zij minderjarig zijn, wier ouders, voog den of verzorgers aldaar woonachtig zijn, die zelf of wier ouders, voogden of verzorgers niet, of niet genoegzaam in staat zijn de kosten van hun studie te dragen, in staat te stellen hun stu die aan te vangen, voort te zetten en- of te voltooien, onder bij algemeen reglement te stellen voorwaarden. Het lid Klaassen zeide, niet tegen deze stichting te zijn, maar vroeg zich toch af of het geen bevorderen was van de afvoer van het platteland. Het lid Breure vond de regeling prachtig, maar is bevreesd, dat zy, die van de stichting gebruik willen maken, eerst een lyceum of iets dergelijks moeten hebben bezocht. De minder draag kracht igen zullen er dus buiten val len. De voorzitter weerlegde de ge opperde bezwaren, er o.m. op wij zende, dat deze stichting in het leven is geroepen tot steun aan begaafde jonge mensen. Zij dient dus een alge meen belang, en daarom moeten wij haar de helpende hand bieden. Het lid Salomé zou gaarne zien, dat de hoof den van de scholen de leerlingen in deze van voorlichting moeten dienen. Het lid Contant vond de stichting prachtig en ideaal, maar vroeg zich toch of af de raad op den duur toch niet te ver gaat met het verlenen van subsidies. Waar is het einde? zo vroeg hij zich af, het wordt op den duur een agenda van enkel subsidies. Z.h.s. werd besloten de gevraagde subsidie te verlenen. Per 1 januari 1956 werd een sub sidie van f 50.toegekend aan de bi bliotheken der Ger. Kerk en de Ned. Herv. Kerk te Colijnsplaat, onder voor waarde, dat elk der bibliotheken niet minder dan 1000 boeken zal mogen hebben. De jaarwedde en pensioensgrondslag van mej. Houtzagers - Geldof, als de schoonmaakster van de ulo-school, werd per 1 januari 1956 vastgesteld. Op voorstel van het lid Van der Weele werden alle leden van de ad viescommissie Woonruimtewet 1947 bij acclamatie herbenoemd, waarbij de voorzitter woorden van dank sprak voor het belangeloos werken van deze commissieleden. In verband met een periodieke ver hoging werd de jaarwedde van de se cretaris en diens pensioensgrondslag per 1 september 1956 opnieuw vast gesteld. Evenals vorige jaren werd per okto ber 1956 aan de scholendienst van de dr. Wiarda Beckmanstiohting een lo kaal van de o.l. school te Kats, voor de duur van 20 weken, des vrijdags avonds, in gebruik gegeven. De begroting 1955 en 1956 van de kapitaaldienst en de gewone dienst werden gewijzigd vastgesteld. Bij de behandeling hiervan wees het lid Wel- leman op het te duur functioneren van een gemeentelijke grasmaaimachine en sprak de hoop uit, dat in den vervolge bij de aanschaf van dergelijke machi nes beter zal worden uitgekeken. B. en w. gaven volmondig toe des tijds een beetje te zuinig te zijn ge weest. Voor die centen was de ma chine goed genoeg, maar voor de on geveer 6 ha sportvelden in deze ge meente was men beter geweest met een duurdere machine. Het voorstel van b. en w. tot het aanvragen van een subjectieve uitke ring uit het gemeentefonds voor het jaar 1957 "van f 25.'op' f 35;. werd z.h.s. goedgekeurd. De begroting 1956 sluit niet en zal er tot een bedrag van f 4500 uit de algemene reserve geput moeten wor den. Blijkens de ontwerp-begroting voor het jaar 1957 bedraagt het tekort in de gewone dienst f 28.947.49. Deze be groting is zeer sober opgezet. Het lid Breure vraagt zich af, wat er moet blijven liggen indien de ho gere uitkering niet wordt verkregen. Het lid Van der Weele meende, dat men die verhoging altijd moet aan vragen. Het voorstel van b. en w. over te doen gaan tot het dempen en rioleren van de sloot vanaf de Molei\weg, lopende langs de weide van J. W. Noordhoek en P. Hollestelle tot aan de Nieuwstraat ter lengte van 460 m kwam hierna in behandeling. De kos ten worden geraamd op f 4450. Verder over te doen gaan tot riolering en dichting van de sloot aan de Kaai- dijk vanaf de vergaarboezem tot aan de oostelijke sluitdijk, ter lengte van 270 m. De kosten worden geraamd op f 2100.—. De voorzitter zeide ter toelichting hierop, dat dit de helft der ware kosten is; de Stadspolder betaalt de andere helft. Het lid Breure vindt deze riolering goed en nuttig en wees er op, dat er langs de begraafplaats nog zo een vuile sloot loopt. De voorzitter zal ook dit object met het bestuur van de Stadspolder bespreken. Bij uit voering daarvan schatte hij de kosten op ongeveer f 2000.Gezien de fi nanciële toestand van de gemeente zou Breure dat gehele bedrag liever ge reserveerd zien voor de xerbetering van de Kruisstraat te Colijnsplaat. Voor verantwoorde objecten wil het lid Van der Weele de reserve, groot f 12.000.-, aanspreken. Na enige bespreking werd besloten met de uitvoering van dat werk nog even te wachten tot het in zijn geheel kan geschieden. Aan de Chr. Lagere Landbouwschool te 's-Hecr Arendskerke werd een sub sidie van f 15.per leerling uit deze gemeente verleend. 8 leerlingen uit deze gemeente bezoeken die school. Het lid Klaassen vond dit een belache lijk laag bedrag. Het lid Breure, be stuurslid van die Landbouwschool, gaf een nadere uiteenzetting, waarop de voorzitter zeide, dat men in het ver volg graag eerst een exemplaar van de begroting zou willen zien. Aan de daarvoor in aanmerking ko mende personen zal in het stookseizoen 1956-1957 wederom een kolenbon voor 3 hl eierkolen worden verstrekt. Z.h.s. werd het voorstel van b. en w. de circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken en het rondschrij ven van deze bewindsman inzake uit kering ineens over het tijdvak 1 juli 1956 tot 1 januari 1957 ten behoeve van het personeel der lagere publiek rechterlijke lichamen van overeenkom stige toepassing verklaard op het daar voor in aanmerking komende perso neel der gemeente. Een en ander be treft de 6 pet. over 1956. Het voorstel van b. en w. in prin cipe te besluiten dat tegen de ver koop van ongeveer 700 ra2 grond aan de Coöp. Landbouwvereniging „Noord- Beveland" te Kortgene aan het haven terrein te Kortgene, geen bezwaren bestaan, mits in het kader van de uit voering van het drie-eilanden-plan de haven op een andere plaats komt te liggen dan de bestaande haven, werd na enige bespreking aangenomen. Het lid Van der Weele wilde eerst het besluit nog aanhouden. Hij voel de er niet veel voor iets te verkopen, waar we nog niet aan toe zijn. Hij maande tot voorzichtigheid, omdat men nu nog niet kan weten waarvoor die grond nodig kan zijn. De voorzitter en wethouder Bom geven een nadere uitleg, waaruit duidelijk naar voren kwam, dat die grond dan pas aan de coöperatie verkocht zal worden, als zij voor de gemeente onbruikbaar is. Is de juiste plaats van de nieuwe ha ven met zekerheid bekend, dan zou de coöperatie kunnen bouwen vóór het havenplan gerealiseerd is. Bij de rondvraag vroeg het lid Kor- teknie wanneer met de verbouw vaii| de o.l. school te Kats wordt begonnen. De voorzitter zeide, dat men dit plan in 1957 hoopt te realiseren. Aandacht zal besteed worden aan de drie door de februarivorst weggedreven meerpa len aan de haven te Kats. Het lid Welleman informeerde wie verantwoordelijk is voor de geregeld defect zijnde verlichting op de stei- gerdam. De voorzitter antwoordde: de provincie. Het lid Salomé vertelde, dat dit lampen waren van een bijzondere constructie en daardoor moeilijk te verkrijgen zijn. Ook vroeg het lid Welleman om geregelde protesten van de zijde van het gemeentebestuur over de veel te lage druk op de waterlei ding. De voorzitter zeide aandacht aan dit onderwerp te zullen schenken. De enige oplossing zal zijn het plaat sen van een opjaagstation. Tenslotte vroeg het lid Welleman naar behande ling en voorlezing van de ingekomen brandweerrapporten. Het lid Van Hee informeerde naar de toegezegde rennen op de vuilnis auto. De voorzitter zeide, deze op de vuilnisauto te Wissenkerke te hebben bekeken. Volgens hem waren de ren nen daar een goede oplossing. Met enige woorden van dank sloot de voorzitter daarop de vergadering. C*... COOMANS vty&t tüu tatweltoed Schijnbaar ligt het werk stil, maar achter de schermen wordt gewerkt om met Pinksteren 1957 Apollo" voor het eerst in haar nieuwe uniform te kunnen laten optreden. Dat de uniformgedachte ook steeds nog leeft in de harten van anderen, verheugt het comité ten zeerste; zij verantwoordt daarom gaarne een gift van f 10.van de Knutselclub te Geersdijk, alsmede een spontane gift van 9 jongens van Geersdijk, in de leeftijd van rond 12 jaar, die botje bij botje legden en samen f 1.40 voor het fonds beschikbaar stelden. Voor deze giften allen de dank van het comité.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1956 | | pagina 2