NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Abonnementsgeld Raadsvergadering Wissenkerke „DE GRAAllWE HENGST No. 2801 Zaterdag 29 september 1956 60e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.00 per jaar Franco per post f 3.50 Advertenties 6 cent per mm Maandagmiddag j.l. kwam de raad dezer gemeente in openbare zitting vol tallig bijeen, onder leiding van burge meester Van Halst. Na opening en voorlezing van het gebed werden de notulen van de vo rige vergadering goedgekeurd. Enige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Op het verzoek om subsidie van de federatie van verpleeginrichtingen voor langdurige ziekten werd afwijzend be schikt. Het verzoek van het gemeentebestuur van Middelburg om een subsidie voor de leerlingen uit deze gemeente, die een opleidingscursus voor het openbaar kleuteronderwijs bezoeken ontlokte een bespreking. Wanneer de raad niet zou be luiten om subsidie te verlenen, zou een leer ling uit deze gemeente, die de cursus zou bezoeken, de volle kosten moeten betalen. Opheffing van de opleidings cursus aan de Rijks Kweekschool zou te betreuren zijn om verschillende re denen, o.a. principieel, omdat dit een breuk zou maken op de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs en praktisch, omdat de leidsters, die een openbare opleiding zouden willen volgen, daarvoor naar Rotterdam zou den moeten. Zeer vele meisjes zullen hiervan terugschrikken, terwijl bijna met zekerheid te zeggen is, dat zij dan nimmer naar een zeeuwse school zullen terugkeren. B. en w. achten het daarom van het grootste belang, dat de cursus te Middelburg blijft be staan en stellen dan ook voor om in principe tot het verlenen van subsidie f 150.per leerling uit deze ge meente te be luiten. Het lid Bustraan zeide, niet met de openbare school en de subsidieverlening te svmpatiseren, bovendien, geen en kele leerling uit deze gemeente be zoekt die cursus. Het lid De Nooijer kan het goed begrijpen dat die sub sidie gevraagd wordt, volgens hem heeft het echter geen zin, daar er in deze gemeente geen openbare kleu terschool is. Het lid Filius sprak over deze subsidie-aanvrage zijn ver wondering uit, hij noemde het een steunen, anders niet. Het lid Dinge- manse wilde het verzoek aanhouden tot iemand uit deze gemeente die cur sus gaat volgen. Het lid De Lange is de situatie ook niet duidelijk en wil daarom het verzoek ook aanhouden. Hij meent, dat het verzoek tot het rijk of het ministerie gericht moet zijn en niet tot deze raad. De voorzitter beantwoordde de sprekers, erop wij zende, dat gelijkstelling van open baar en bijzonder onderwijs ook we zenlijk gelijkstelling dient te zijn Het aanhouden van dit verzoek noem de hij het paard achter de wagen zet ten, omdat er bij het volgen van die cursus door de gemeente dan toch betaald moet worden. Nu het onder wijs gelijkgeschakeld is, moet er ook recht geschieden, daar de cursisten van die school anders alles zelf zou den moeten betalen. De gemeente moet geen subsidie betalen wanneer geen leerlingen uit haar midden die cur sus volgen. Wethouder Zuijdweg wees erop, dat de openbare school te Wissenkerke steeds met algemene stemmen in stand wordt gehouden. Het lid Westerweele zeide, het standpunt van b. en w. heel goed te kunnen billijken, boven dien, het inwilligen van het subsidie verzoek houdt nog geen bijdrage-be- taling in, maar is enkel een accoord- verklaring. Wethouder Leendertse geeft een nadere uiteenzetting van de feiten, die tot indiening van het verzoek de aanleiding waren. Ook hij sprak over de strijd die gevoerd is tot de gelijk stelling van het onderwijs en daarom achtte hij het nu de plicht van de raad het verzoek te steunen. Het lid Dingemanse zeide hierop, niet tegen over het verzoek te staan, hij wilde geen scheidsmuur optrekken, maar vond inwilliging van het verzoek nu on nodig e:i stelde daarom voor, het ver zoek aan te houden. Bij stemming bleek het voorstel Dingemanse met 6 tegen 5 stemmen te zijn aangenomen. Voorstemmers waren de leden Mar- cusse, Bustraan, De Lange, De Nooijer, Dingemanse en Filius. Hierna werd in behandeling geno men het voorstel van b. en w. tot de aanleg van een riolering in de kom Kamperland. De heer Valk, directeur der Centrale Dienst Bevelanden, licht te, aan de hand van uitgebreide kaar ten, dit voorstel nader toe, o.m. zeg gende, dat deze riolering, ook in ver band met het drie-eilanden-plan, drin gend nodig is. De nieuwe riolering zal volgens hetzelfde systeem als te Wissenkerke gebouwd worden en haar waterlozing zal zo dicht mogelijk bij de haven komen te liggen. Het werk zal als D.U.W.-object worden uitge voerd, waardoor het voor een rijks subsidie in aanmerking komt. Nieuwe wegen worden er niet voor gelegd, maar wat kapot gemaakt is, wordt weer in orde gebracht. Het riolerings plan werd over en weer danig be sproken, vooral de te verwachten stink- boei bij de uitwatering, die ongeluk kigerwijs direct bij bakkerij De Kam komt te liggen. De voorzitter zeide, dat men nu A heeft gezegd voor de aanleg van de waterleiding, B zal zeggen voor de nieuwe riolering te Kamperland en tenslotte C zal moeten zeggen voor zuiveringsinstallaties voor die riolerin gen. De heer Valk betoogde, dat die riolering zo gunstig mogelijk, dicht bij een uitwateringssluis, is geprojec teerd, een andere oplossing is er niet. Wat die uitwatering in de Zandkreek betreft, andere gemeenten op Zuid en Noord-Beveland zetten met het en dat er nog steeds werkende leden bijkomen. Nu heeft de vereniging voor f 2400.nieuwe instrumenten ge kocht. Het geld daarvoor is verkre gen door het uitgeven van renteloze aandelen, bovendien heeft de ver eniging uit eigen middelen f 200. betaald voor reparatie van muziekin strumenten. Nu zal de vereniging het volgend jaar nog 4 of 5 nieuwe in strumenten moeten kopen, waarvoor een bedrag van f 2000.nodig zal zijn. De geldmiddelen van de vereni ging zijn echter niet toereikend om deze instrumenten aan te schaffen. Daar de financiële toestand van de gemeente verre van rooskleurig is, zijn b. en w. van mening dat de ge meente geen renteloos voorschot kan verstrekken. Zij hebben gemeend wel de subsidie te moeten verhogen en hebben in de begroting 1957 de sub sidie aan beide muziekverenigingen geraamd op f 200.Zij stellen dan ook voor de subsidie te verhogen tot f 200.—. Het lid Dingemanse vroeg of het geven van een renteloos voorschot niet de goedkoopste weg zou zijn. De voorzitter betwijfelde dit, het voor schot ziet men nooit meer terug, zei hij. Met de stem van Bustraan tegen werd het voorstel van b. en w. aan genomen. Aan de orde kwam thans het ver zoek van de Zeeuwse Korfbalbond om over te gaan tot de bouw van een kleedlokaal op het sportterrein te Wissenkerke, daar er in het tegen woordige kleedlokaal geen afscheiding is voor dames en heren, wat voor een korfbalvereniging nu eenmaal nodig is. B. en w. stellen daarom voor om over te gaan tot de bouw van een kleedlokaal, op de begroting 1957 is hiervoor een bedrag van f 6000. uitgetrokken. Ter nadere toelichting zeide de voorzitter, dat bij de behan deling van de begroting van 1957 zal blijken, dat er in de toekomst ook nog een badhuis zal moeten komen. Combinatiebouw, ook wat betreft een nog te bouwen Groene Kruis gebouw, biedt vele voordelen. Het lid De Nooij er vroeg of er van dit bedrag nog iets in de kas terug zal vloeien. De ANNO 1714 Houdt deze „Oude Klare" altijd schenkklaar in huis! f 7,— p. literkruik f 3,60 p. y2 Het beste paard van (de Schjédamse) stal. zelfde probleem, wat te meer klemt, wanneer straks, door de afsluitingen, het water in die Zandkreek stilstaand water is geworden. Vanzelfsprekend zal er dan een oplossing voor gezocht en ook gevonden worden. De heer Valk zal nader onderzoeken of het open gedeelte, bij de bakkerij dus, overdekt kan worden. Het lid Bus traan vroeg aandacht voor de aan grenzende woningen in de Jacobapol- der, het lid De Lange voor de wonin gen aan de Oosthavendijk, waarna tenslotte z.h.s. tot aanleg van de nieuwe riolering werd besloten. Door de muziekvereniging Apollo" was een verzoek ingediend tot verho ging van de subsidie of de verstrek king van een renteloos voorschot. In het verzoek wordt medegedeeld, dat het aantal werkende leden sedert het vorige jaar is toegenomen met 11 voorzitter antwoordde, dat aan be doelde vereniging geen subsidie wordt gegeven en men dit lokaal dan maar als zodanig moet beschouwen. Het lid Hoveijn vroeg of die vereniging wel levensvatbaarheid in deze gemeen te had. De voorzitter kon niet vooruit zien, doch andere verenigingen als mede de schoolsport konden er ook gebruik van maken. De leden De Nooij er en Dingemanse wezen op de conse quenties voor de .kommen Kamperland en Geersdijk. Het lid Westerweele merkte op, dat de voetbalvereniging te Kamperland over een eigen kleed lokaal beschikt, ook dat er in die ge meente geen dames-sportvereniging is, waarop het lid Dingemanse zeide, wat niet is kan komen. Het lid Bustraan noemde deze bouw een spelen met geld, gezien de verre van rooskleurig te noemen financiële toestand van VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER" De fout om bij het inrijden van een inrit te gaan voorsorteren dus rij den tegen de weg-as aan wordt zeer veel gemaakt. Er mag alleen maar bij een kruising of splitsing van wegen voorgesorteerd worden. Hier ziet u hoe men bij een inrit moet handelen. De automobilist moet rechts blijven rijden en mag daarna met een boog naar links gaan. Vanzelfsprekend moet hij er zich eerst van overtuigen, dat zijn manoeuvre geen gevaar of be lemmering voor andere weggebruikers oplevert. de gemeente. Met de stem van Bustraan tegen werd in principe tot de bouw beslo ten. De bouw zal definitief later be handeld worden. Een verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der grond belasting werd z.h.s. vastgesteld. De opcenten wegens gebouwde eigendom men zijn verminderd van 190 tot 60 en wegens ongebouwde eigendommen van 110 tot 30. Vastgesteld moet worden een ver ordening op de rechten voor het op halen van het huisvuil. In verband met de steeds stijgende kosten van de reinigingsdienst stelden b. en w. voor het tarief van f 5.per jaar te brengen op f 7.50 per jaar. Bij het lid De Smit leeft de overtuiging, dat vele ingezetenen dan niet meer zullen betalen en hun huisvuil ergens anders zullen brengen of verbranden. De ont vangsten zouden daardoor misschien eerder lager dan hoger voor de ge meente worden. De voorzitter zeide, dat dit misschien wel waar kan zijn, maar dat er geen andere uitweg is. De gemeente moet steeds geld bijpas sen op die dienst, na de tariefsverho ging zal dit nog een f 1300.per jaar blijven. Alles wordt duurder, ook de inkomens worden hoger. Sinds 1947 het begin van de tariefsheffing, zijn de tarieven hetzelfde gebleven. Hoe veel lager waren toen de lonen? Het lid Westerweele vindt de tariefsver hoging niet alleen billijk, maar ook logisch, alleen, hij zou gaarne klassen met bepaalde tarieven zien. De voor zitter zeide, dat dit onderwerp reeds dikwijls een punt van bespreking in b. en w. was geweest, maar een klasse tarief is nog niet zo eenvoudig. Waar is de scheidslijn? zo vroeg hij. Z.h.s., waarbij het lid De Smit schoorvoetend meeging, werd de verhoging aange nomen. Een nieuwe, ongeveer gelijkluiden de, verordening op de heffing van havengeld, los-, laad- en liggeld werd per 1 januari 1957 vastgesteld. In de nieuwe verordening is de bepaling op genomen, dat schepen, welke met sui kerbieten worden geladen, havengeld niet per abonnement kunnen voldoen. Op de vraag van het lid Westerweele, of de schippers uit eigen gemeente hiervan toch geen nadeel zullen on dervinden, antwoordde de voorzitter ontkennend. De verordening op de heffing van begrafenisrechten werd per 1 januari 1957 geheel gelijkluidend vastgesteld. Zoals in het begin van het jaar reeds was medegedeeld, moet de gemeente* ten einde in aanmerking te komen voor een subjectieve verhoging van de algemene uitkering, naast de in voering van de straatbelasting voor de gebouwde en ongebouwde eigendom men in heel de gemeente ook over gaan tot invoering van een rioolbe lasting en wel met ingang van 1 januari 1957. Artikel 2 van de ontwerpveror dening luidt als volgt: 1. Belasting- Vrijwel alle dag-, nieuws- en week bladen hebben een paar jaar terug hun' abonnementsgeld verhoogd. De voort durende prijs- en loonstijgingen waren daarvan de oorzaak. Wij hebben de abonnementsprijs toen niet verhoogd, maar zien ons nu wel genoodzaakt dit te doen, daarom onderstaande ken nisgeving. De abonnementsprijs van ons blad wordt per 1 oktober a.s. gesteld op 4 gulden per jaar, franco per post, en per 1 januari 1957 voor het ge wone abonnement op f 2.50 per jaar. De geringe verhoging, welke in deze prijs is besloten, dient om een deel van de aanzienlijke kostenstijging, waarvoor wij ons gedurende de afge lopen periode van meer dan twee ja ren gesteld zagen, op te vangen. In de hoop op een gunstige ontwikkeling voor wat betreft de prijs van het cou rantenpapier hebben wij tot dusver deze kostenstijging geheel voor eigen rekening genomen. Nu gebleken is, dat op een dergelijke gunstige ont wikkeling niet te rekenen valt, zien wij ons ten behoeve van een rendabele exploitatie genoodzaakt de gestegen kos ten ten dele in de abonnementsgelden te verdisconteren, daarbij de abonne mentsverhoging tot het uiterst verant woorde minimum beperkende. De uitgever. plichtig is hij, die krachtens recht van bezit of enig ander zakelijk recht het genot heeft van het eigendom. 2. Als genothebbende wordt aangemerkt hij, die op 1 januari van het belas tingjaar als zodanig in de kadastrale leggers is aangewezen, tenzij kan wor den aangetoond, dat een misstelling in de leggers heeft plaats gehad, of dat de voor de eerste januari plaats gehad hebbende veranderingen daarin nog niet waren opgenomen, in welke gevallen met de gewijzigde toestand wordt rekening gehouden. Zijn er ten aanzien van één eigendom twee of meer genothebbenden, dan zijn allen hoofdelijk voor het gehele bedrag aan sprakelijk met dien verstande, dat be taling door de een de aansprakelijkheid van de ander of de anderen opheft". 3. Gebouwde eigendommen die na de eerste januari op het gemeenteriool worden aangesloten, zullen voor do belasting van het lopende jaar niet in aanmerking worden genomen. Het tarief voor de belasting zal voor elk aangesloten pand f 15.be dragen. Het lid Hoveijn vroeg of ieder per tinent verplicht was om op de riole ring aan te sluiten en het lid Dinge manse wees erop, dat er toch nog wo ningen te vinden zijn die niet zijn aangesloten. De voorzitter zeide, dat allen, die aangesloten kunnen worden, moeten betalen. Zij, die beslist niet aangesloten kunnen worden, zijn vrij van betaling.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1956 | | pagina 1