NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD U kunt niet alles weten 31 augustus a.s. (Nadruk verboden). Een nieuwe wereld op de zeebodem yoot Iiju tatweltoaJ, jd dat No. 2796 Zaterdag 25 augustus 1956 59e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.00 per jaar Franco per post 3.50 Advertenties 6 cent per mm hoopt hare koninklijke hoogheid prinses Wilhelmina haar 76e verjaardag te vieren. Het is een groot voorrecht, dat „de oude koningin", zoals de prinses in veler mond nog heet, op zo ho ge leeftijd gekomen, deze dag in vrijheid temidden van haar kinderen en volk mag vieren. Al heeft hare koninklijke hoogheid zich dan vrijwel geheel uit het publieke leven teruggetrokken, niet licht zal ons volk haar koninklijk regiment vergeten, speciaal uit de dagen toen zij, tengevolge van het optreden der duitse overweldigers, wreed van haar land en volk gescheiden, op vreemde bodem moest vertoeven. Vandaag, nu de vrijheid van landen en volken tel kens opnieuw bedreigd schijnt te worden, willen wij ons deze bittere oorlogsjaren in herinnering brengen. En wij spreken de wens uit, dat het hare koninklijke hoogheid prinses Wilhelmi na gegeven zal worden nog verschillende jaren in vrede te mid den van haar familie en volk te leven. Waar eens de golven klotsten, wuift het graan en verrijzen steden (Van onze verslaggever) EMMELOORD (P.A.) Wie van het Kaïnpereiland komend bij Rarns- pol de brug over rijdt en de Noord oostpolder binnen gaat, zal niet aan de indruk kunnen ontkomen, dat bij een geheel nieuwe wereld betreedt. Achter ons de oude wereld met de poorten van de historische vestingstad Kampen, de oude dijken met hun kron kelwegen, vóór ons een onafzienbaar uitgestrekt land, correct in kavels verdeeld niet hier en daar splinter nieuwe boerderijen, landbouwschuren en arbeiderswoningen. Dwars door dit land een moderne strakke, kaarsrechte auto weg, die aan de horizon verdwijnt. Een imposante aanblik die door de plotse linge overgang van oud in nieuw een onuitwisbare indruk maakt. ,,Over enkele tientallen jaren zal Nederland vijf van die polders bezitten, de Wieringermeerpolder, de Noordoost polder, oostelijk Flevoland, zuidelijk Flevoland en de Markerwaard, allen gelegen rond het IJsselmeer en met een gezamenlijke oppervlakte van niet minder dan 225.000 hectaren vrucht bare grond, dan zal Nederland met 10 percent van zijn bebouwbare opper vlakte zijn verrijkt", vertelt onze leids man. Een enorme aanwinst, veroverd op onze erfvijand, de zee. Al rijdende door het nieuwe land, wordt het ons duidelijk, wat voor een gigantisch werk hier werd verricht;! Wij zagen reeds eerder het sluiten van de dijk rondom oostelijk Flevo land, de volgende polder die zal wor den drooggemalen. Langzaam verrees meter na meter de zware dijk uit het water, terwijl een vloot van schepen en grijpers ijverig in de weer was. Zo wordt het te veroveren gebied afgeba kend. Eens golfde ook binnen de dij ken van de Noordoostpolder het water en nu wuiven er de halmen en ver rijzen de steden en dorpen, een nieuwe wereld op de bodem van de zee. Behalve voor de landarbeiders, die bij de boerderijen wonen, zijn er ook woningen voor de overige landar beiders en voor de zogenaamde ver zorgende bevolking. Hiervoor i s een aantal woonkernen gesticht. Volgens systeem. Op grond van sociografische studies zijn een centraal gelegen stadje (Em- meloord) en 10 dorpen geprojecteerd, die er in een kring omheen liggen Bij de plaatsbepaling der dorpen is on der meer rekening gehouden met de nabijheid van belangrijke kruispunten van wegen, de aanwezigheid van een sclieepvaartkanaal, de afstand welke de arbeiders moeten afleggen naar de bedrijven waar zij werken, met de weg die de kinderen naar schooi moe ten afleggen en de afstanden tussen de dorpen onderling en die naar F.m- meloord. Het verschil in functie tussen Em- meloord en de dorpen komt in de be bouwing duidelijk tot uitdrukking. In de dorpen vindt men hoofdzakelijk ar beiderswoningen, gebouwd volgens het modernste type, waarbij met allerlei factoren en wensen rekening werd ge houden, licht en luchtig, enkele win kels, een smederij, een café, lagere scholen en kerken: in Emmeïoord vindt men daarentegen een winkelstand hoofd zakelijk geconcentreerd in één grote winkelstraat, voorts grote zaken, kan toren, handelmaatschappijen en aan nemingsbedrijven, bankgebouwen en in dustrieën, hotel-café-restaurants, beurs gebouw en een schouwburg-concertzaal, waarop menige stad jaloers zou zijn. Aangezien alles van de laatste tien jaren stamt, is het modern en nieuw, vandaar dat dit land met zijn woon- centra zo opmerkelijk is. Nergens iets ouds, alles modern en volgens de nieuwste principes gebouwd en inge richt. Zo wordt het ook in de nieuwe polders. Waar de tijd bleef stilstaan. Het voormalige eiland Schokland is in de polder opgenomen en ondervindt tegenwoordig veel belangstelling van toeristen. Het is ook merkwaardig, rijdend door het vlakke land, plotseling in de verte een verhoging te ontdekken, die me ters boven de omgeving uitsteekt en die beplant is met machtige oude bo men, wier lover zich als een bescher mend dak over de verhevenheid uit strekt. Naderbij komend ziet men de palen van de oude beschoeiing van het ei land, daar waar eens de vluchthaven was. Daarbij vinden we het oude her vormde kerkje van Schokland, waarin thans een verzameling bodemvondsten uit de voormalige Zuiderzee bijeen is gebracht. Hier heeft de tijd stilgestaan Men heeft een unieke collectie bij een kunnen brengen, dank zij het feit, dat op de droogvallende zeebodem ver schillende vondsten werden gedaan, ter wijl bovendien bij het zogenaamde diep- ploegen, waarbij diepe onderlagen naar boven werden gebracht, interessante zaken aan het licht kwamen. Mammoeten en neushoorns. Zo vindt men in dit bescheiden mu seum, ondergebracht in een passende omgeving, overblijfselen uit zeer oude tijden van fossielen uit de Riss-ijlstijd en resten van prehistorische dieren als mammoet, wolharige neushoorn, reu- zenhert, bison, wild rund, eland, edel hert, rendier en wild paard. Voorts werktuigen van mensen uit de steen tijd, zoals stenen bijlen, messen en schrapers, die gebruikt werden, toen deze mensen dit gebied, dat toen nog niet door de zee was veroverd, be woonden. Voorts romeins, merovin- gisch, frankisch en karolingisch aarde werk. Omstreeks het jaar duizend werd dit gebied intensief bewoond. Men kent oude namen van nederzettingen uit die tijd, zoals Gawijsend, Espelo, Vene, Kuinre en Emelwerth, waarvan sommige nu gebruikt worden voor de benaming van nieuwe dorpen in de COOMANS polder, zoals Nagele, Esp enzovoort. Langzaam werd dit gebied door de zee veroverd en de vondsten uit later tijd worden derhalve gevormd door wrakken van schepen die destijds in de Zuiderzee zijn vergaan. Tot nog toe vond men in de polder niet minder dan ruim 150 wrakken van diverse data. Interessante zaken als huisraad, aardewerk, wapens, kle ding, scheepsinventarissen, munten, kortom van alles uit verschillende tijd perken, werden op die manier aan de collectie van het kleine museum toe gevoegd. Proefnemingen voor de toekomst. In het bosgebied van Kraggenb-urg ligt het waterloopkundig laboratorium, Op een uitgestrekt terrein heeft men daar op verkleinde schaal enkele ne- derlandse rivieren, kustgebieden, ha venwerken en dergelijke aangelegd. In genieurs en andere deskundigen expe rimenteren hier en kunnen uit de be vindingen opmaken hoe men wel of niet moet handelen bij voorgenomen wijzigingen aan deze waterwerken. Zo doet men reeds geruime tijd proef nemingen met een deel van de Rijn, dat men voornemens is te kanaliseren. De resultaten in het model opgedaan, leerden de onderzoekers reeds, wat niet gedaan moest worden en welke gevolgen dit gehad zou hebben. Zo komt men na verloop van tijd tot de beste oplossing, zonder dat er tonnen gelds verloren zouden gaan, wanneer men op goed geluk dit deel van de Rijn gekanaliseerd zou hebben. Bij Kraggenburg ligt ook op ver- klemde schaal een deel van het kust gebied van Nigeria in Afrika, waar men onderzocht heeft hoe het verliep met de verzanding van een haven en waar men proeven nam om dit in de toekomst te voorkomen. Dit water loopkundig laboratorium is uniek in ,Europa, vandaar dat men er ook wel buitenlandse opdrachten uitvoert, doch voornamelijk komen de nederlandse problemen aan de orde. Trouwens, eigenlijk is de gehele polder één experiment. Men heeft de nodige ervaringen opgedaan en zal hier in de toekomst een dankbaar ge bruik van maken, wanneer de volgen de polders zover zijn. De Noordoost polder en de Zuiderzeewerken in het algemeen zijn een bewijs en een de monstratie voor de wereld van wat nederlands technisch vernuft en ar beidsvermogen vermag in de strijd te gen het water. Duizenden en nog eens duizenden vreemdelingen komen kijken naar deze nieuwe wereld op de bodem van de zee. (Nadruk verboden) met de krant? Reeds in het begin van de 16de eeuw werden te Venetië nieuwsberichten op schrift verspreid. Te Augsburg werden sedert 1524 dergelijke berichten in briefvorm gedrukt en verscheen 1 ja nuari 1609 de „Aviso" er als eerste eigenlijke krant, verzorgd door Jo- hann Schultes. De eerste krant in Hongarije was de „Neuzeytung", die in 1526 in het Duits verscheen. De oudste bestaande krant in Duitsland was de „Frank furter Novelle", welke in 1608 onder deze naam verscheen. In 1615 werd deze gewijzigd in de thans nog be staande „Frankfurter Zeitung'. Het eerste Oostenrijkse blad heette de „Extra Ordinari Post Zeitung", ver schenen in 1620 te Wenen. Ook Frankrijk bleef niet achter en kwam in 1631 met de „Gazette de France", uitgegeven door de arts Théo- phraste Renaudot. Als biezonderheid zij nog vermeld, dat de door studenten met de hand geschreven „bulletins" of „nouvelles" een tijd lang met suc ces met de eerste officiële franse kran ten wisten te concurreren. In België gaf Abraham Verhoeven te Antwerpen in 1605 de eerste krant uit, die sedert 1617 wekelijks ver scheen en in het Frans en Vlaams ge drukt werd. Hij werd gevolgd door de Gendtsche Post Tydingen", waarvan de titel weer in 1723 werd gewijzigd in „Gazet van Gent". Een geregelde krant in Engeland ver scheen pas in 1633, n.l. de „Publick Intelligencer", verzorgd door sir Roger 1'Estrange. Het oudste daar nu nog bestaande blad is de „Morning Post", die van 1722 dateert. Het oudste periodiek verschenen ne derlandse nieuwsblad was de op 5 april 1621 gestichte „Amsterdamse Cou rant", gevolgd door de „Opregte Haar- lemsche Courant", op 1 januari 1656 gesticht door Abraham Casteleyn, onder de titel „Weeckelijcke courant van Europa". In 1938 werd door de Zweed Folke Dahl in het zweedse rijksarchief de voorloper van de nederlandse krant onder de naam „Courante uyt Italiën, Duytslandt, etc." ontdekt. Hij dateert uit het jaar 1618, echter zonder naam van plaats of uitgever. Pas een jaar later stond er op vermeld: „ghedruct t' Amsterdam by lor is Veseler". In 1620 werd als uitgever van dit blad ge noemd Caspar van Hilten, volgens Dahl „de eerste courantier van west-Eu ropa". (Nadruk verboden) Men kan melk- of matglas reinigen met warme azijn en fijn zout. Men kan dit ook doen met sterk sodawater.' Last van kopergroen? De plekken bo ven een spiritusvlam verwarmen en daarna goed afwrijven. Is het nikkel van uw fiets door de sneeuw geroest, besmeer de roestplek- ken met dikke olie. Laat dit een dag of drie zitten en wrijf deze daarna met een door geest van salmiak voch tig gemaakte doek goed uit. Onechte paarlen kan men weer mooi glanzend en blank krijgen door ze enige tijd in melk met lauwwarm zeep sop te laten liggen. (Nadruk verboden)

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1956 | | pagina 1