Hoe zit dat K. H. SCHIPPERS KORTGENE Wij kunnen u nog altijd uit voorraad aanbieden: U kunt niet alles weten een dienstbode huisorgel te koop het woonhuis met tuin Hinke dienstbode flinke werkster een kookhaard met de brandspuit Opleiding ziekenverzorgster Bij inschrijving te koop Hedenavond plaats van 70 honderd dagen uitkering te geven; b. om de uitkering van de C-ver- zekering met 10 pet. te verhogen en om het bestuur te machtigen, indien de financiële resultaten over 1956 wederom gunstig zijn, om deze verho ging op maximaal 25 pet. te stellen met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari 1956; c. om het aantal uitkeringsdagen in de aanvullende verzekering (dat mo menteel 180 bedraagt) te brengen op 295 (voor psychische gevallen 30); d. om de uitkering uit de col lectieve Sanatoriumverzekering, thans bedragende f 1.50 te verhogen tot f 2.per dag en om voor de leden van de aanvullende verzekering, die, zoals bekend, bij het ziekenfonds recht hebben op 75 pet. van de verpleegprijs, het eventueel dan nog ontbrekende bij te passen. Nieuwe uitkering. Verder werd in principe besloten om voor kinderen van de A-, de B- en de Aanvullende verzekering met in gang van 1 juli 1956, die op medi sche indicatie naar een kinderherstel lingsoord of gezondheidskolonie moe ten worden uitgezonden, een bijdrage te verlenen van f 1.per yerpleeg- dag. Deze bijdrage zal worden uitge keerd aan de betrokken gezinnen, zo dat zij dient ter verlichting van de last van deze gezinnen. Overweging werd toegezegd van een voorstel uit de vergadering om' uit de Aanvullende verzekering te vergoeden dat gedeelte van de reiskosten voor Aanvullend verzekerden, dat bij op name in of ontslag uit het zieken huis niet door het ziekenfonds wordt vergoed. Bij de rondvraag werd toegezegd, dat de secretaris-penningmeester over enkele maanden weer zal voortgaan met het houden van zitting in de dorpen. Op zondag 5 augustus a.s. hoopt hare koninklijke hoog- heid prinses Irene haar zeventiende verjaardag te vieren. In deze dagen van politieke spanning roept de naam van onze prinses onwillekeurig herinneringen op aan haar geboortejaar 1939, toen haar ouders in deze naamgeving hun hoop uitspraken op een blijvende en zo mogelijk duurzame vrede. Helaas is deze hoop toen niet in ver vulling gegaan. Graag willen wij onze prinses van harte feliciteren met haar verjaardag en haar, ons koninkiijk gezin, ons va derland en heel de wereld toewensen, dat haar naam ditmaal bewaarheid moge worden: God geve echte en duurzame vrede aan deze zo geteisterde wereld. Op de foto ziet u de prinses als paardrijdster. Als zo danig heeft zij in de afgelopen jaren opmerkelijke suc cessen geboekt. Mede uit waardering voor deze sportieve prestaties van onze prinses presenteren wij onze lezers hierbij bovenstaande opname. Met onze modern uitgeruste brand weer, die direct met vol materiaal kan uitrukken, voor ogen is het wel moeilijk zich een denkbeeld te vor men hoe men het in vroeger dagen klaar speelde een brand te blussen* Aanvankelijk geschiedde dit met be hulp van leren brandemmertjes, welke door een lange keten mensen werden aangereikt. Het is te begrijpen, dat de vlammen veelal vrij spel hadden In 1518 vond de Duitser Plotner een hoogst primitieve brandspuit uit, met alleen een perspomp. Deze werd in 1650 door zijn landgenoot Johann Hautsch verbeterd. Deze maakte een betere luchtketel en vervaardigde de eerste spuit op rollen. Aanvoerslangen waren er nog niet bij, maar wel een beweegbare straalpijp. In 16^1 verbeterde de Nederlander Daniel Stalpert, stadsbouwmeester van Amsterdam, deze straalpijp. Zijn spui ten moesten echter nog door middel van de brandemmertjes worden ge vuld. Het was alweer een Nederlander en wel Jan van der Heijden die in 1670 een aanjager met zuigpomp, toe voerslang en voorraadzak construeerde en twee jaar later verbeterde hij zijn brandspuit zodanig, dat met een slang water uit de stadsgrachten kon worden opgepompt. Pas in 1678 na het sluiten van de vrede van Nijmegen kon de stads regering van Amsterdam een nieuwe brandkeur maken, waarbij de oude wijze van blussen met de emmertjes werd afgeschaft. Hier te lande werd de eerste stoom- brandspuit, een uitvinding van de zweed Jöns Erics, in 1863 in gebruik geno men te Rotterdam. Amsterdam volgde in 1866 en Den Haag in 1881. Dp eer ste drijvende brandweerboot de „Jan van der Heijden" werd 16 januari 1875 te Amsterdam in dienst gesteld en deze stad nam ook in mei 1902 de eerste automobielbrandspuit in gebruik. Sinaasappelen kunnen gemakkelijk ge schild worden als men ze vooraf met kokend water overgiet. Het wit van de schil laat dan goed los. Omgekrulde revers op jas, mantel of hterenbjostuum staan lelijlq. Stik ze daarom vast met een klein onzicht baar steekje. Een palm wordt elke week met een spons en zeem afgenomen. Verder elke week een morgen in een emmer lauw water plaatsen. Matrassen moeten niet geklopt, maar met de stofzuiger behandeld worden. Een klein lek in een waterleidingbuis kan tijdelijk gedicht worden met een beetje zeep. Donker gekleurde glacéhandschoenen moet men niet zelf wassen, het is voor een leek onbegonnen werk. Wij raden derhalve aan deze handschoenen ter behandeling te geven bij een goede chemische wasserij. Nieuwe wollen sokken zullen niet meer krimpen, als ge ze voor het gebruik onder een natte doek perst. De sok ken worden zolang gestreken tot ze goed droog zijn, verder krimpen is dan uitgesloten. (Nadruk verboden) PREDIKBEURTEN Oud Ger. Kerk Kamperland Zondag 5 augustus 9.30, 2.30 en 6.30 uur ds. Mieras van Krimpen. Voor de vele blijken van deelneming, bij het overlij den van onze geliefde moe der, behuwd-, groot- en o- vergrootmoeder Jacoba Lena van der Weele (geb. Wisse), betuigen wij onze hartelijke dank. Inzonderheid aan dok ter Bruynzeel en zuster A- driaanse voor de liefderijke hulp aan haar bewezen. Uit aller naam, J. J. de Ridder - van der Weele en familie. Kamperland, 4 aug. 1956. Wegens huwelijk der te genwoordige gevraagd bij P. van Dijke, landbouwer, Colijnsplaat. De verpleeginrichting voor lang durige zieken „Der Boede", Kou- dekerke vraagt leerling- ziekenverzorgsters Min. leeft. 17 jaar, min opleiding l.o. Aanvangsalaris f 77.— per maand, boven vrije kost, inwoning en be- wassing. 4 pet. vakantietoeslag, 18 werk dagen vakantie per jaar. De nieu we 2-jarige cursus voor het diplo ma ziekenverzorgsters begint in september a.s. Schriftelijke of mon delinge sollicitaties aan Stichting Verpleeq- en Rusthuizen „Wal cheren", Molstraat 2, Middelburg. Wegens plaatsgebrek, een goed onderhouden Te bevr. A. J. Maarsman, Hoofdstraat 27, Kortgene. aan de Wilhelminastraat 21 te Kortgene, groot 1.29 are, eigendom van de heer J. L. Versprille. Ontruimd te aanvaarden bij de betaling. Voor be zichtiging zich te melden Torendijk 47, Kortgene. Briefjes in te leveren vóór of op 15 augustus 1956 ten kantore van notaris J. J. W. Klop te Kortgene, alwaar nadere gegevens en inlich tingen verstrekt worden. Het bejaardentehuis „Rust oord" te Colijnsplaat, vraagt voor direct Loon t 25,— per week, eventueel een Aanmelden „Rustoord" Te koop i.g.st. Weststraat 12, Wissenkerke Gemeente-ambtenaren personeel van Slotema en De Vos tegen v.v. Wissenkerke I Aanvang 6.30 uur insectenspuiten, insectenolie of Deltakil, ter verdelging van vliegen, muggen, mot ten enz. Tast uw kleren niet aan. Ook vliegenklappers, in drie verschillende model len. Luchtverfrissers, motten- kogels, insectenverdelgers, goud- en zilverbrons, wit en gekleurd krijt, tandpasta en tandenborstels, scheerzeep, scheerkwasten, scheermesjes, scheerapparaten, scheerspie gels, rond en vierkant, huis- houdscharen, copieerradjes, zakschaartjes, brood- en ta- felmessen, schee- en zak messen, dunschillers, bus openers, appelboren, aard- bei-ontkroners, ook geschikt voor het pluimen van ge vogelte enz. Prachtige ther- moflessen, in halve en drie kwart liter, dito binnenfles- sen, kurken en doppen, drinkkroezen en drinkbusjes, grassnijmachines, gras- en hegscharen, sikkels, ook ge schikt voor graan of gras, 1-, 2- en 3-vlams petro leumstellen, katoen en glaas jes hiervoor, vergasserka- toen, staalwol en panspon- sen, pannen, ketels, melk kokers, schalen, brood- en koektrommels, wasketels, wasborden, wastangen, wrin gers, emmers, putsen, ket tingen, inmaakketels, ther mometers, glazen, deksels, ringen, stampers, boekjes, geldkisten en -bakjes, gegal vaniseerde en geverfde gie ters, stofbrillen, spaden, har ken, schoppen, schrepels, rie ken, krabbers, unsters van 25 en 12,5 kg, familiescha len, strijkplanken, trappen, dienbladen, handdoekrekjes, groot en klein, kleerhangers in verschillende modellen, akerkettingen en -touwen, springtouwen, in gekleurd, rood en groen, raamhorren, in verschillende maten, hor- regaas, vlechtwerk in alle maten, ijzerdraad, krammen, draadnagels, schroeven, slo ten, waslijn, jaloezie-, meu bel-, vlagge- en metselkoord, gordijnspiraal, schroefoogjes, duimpjes, meubelknopjes, ko peren en vertinde nagels, kleerhaken en kleerhangers. Eveneens uit voorraad kunnen wy n leveren de Wie brommer

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1956 | | pagina 2