NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Kortgene Uniformfonds Jpollo" No. 2792 Zaterdag 28 juli 1956 59e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar Franco per post I 3.50 Advertenties 6 cent per mm Dinsdagavond kwam de raad vol tallig bijeen onder voorzitterschap van burgemeester A. A. Schuit. Met enige welkomstwoorden opende de voorzitter deze vergadering, waar na de notulen van de vorige verga dering onveranderd werden vastge steld. Enige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Van het ministerie van financiën werd bericht ontvangen, dat het per centage waarnaar de belastinguitke ring over 1955 en de algemane uitke ring over dat jaar met enige percen ten zal worden verhoogd. De baten hieruit, of in totaal f 10.166,12, wer den inmiddels ontvangen. Van de Waterleiding Maatschappij werd bericht ontvangen, dat de aan leg van de centrale drinkwaterleiding is beëindigd. Op de Vraag van het lid Breure, hoeveel nïet-aange9Ïoten percelen er in deze gemeente nog zijn, kreeg hij ten antwoord, dat er nog een 50 60 percelen aangesloten moeten worden. Maatregelen zullen genomen worden teneinde deze per-! celen alsnog worden aangesloten. Ge beurd deze aansluiting niet vrijwil lig, dan zal het van gemeentewege, op eigenaarskosten, geschieden. Namens het college van b.. en w. deelde de voorzitter mede, dat er aan de haven te Colijnsplaat voor de a.s. herfstcatnpagne noodzakelijke ver beteringen dienen te worden aange bracht. Diverse besprekingen zijn hier over gevoerd waaruit bleek, dat af doende verbeteringen veel geld zul len kosten en zeker dit jaar niet meer klaar kunnen zijn. Het lid Sa lome zeide bang te zijn dat, in ver band met het drie-eilanden-plan en delta-plan, de verbeteringskosten ho ger zullen zijn dan de jaren die zé nog kunnen renderen. De caad kon zich dan ook accoord verklaren met het voorstel van b. ten w!. om het gat in de beschoeiing met beton vol te laten storten en nog enkele andere noodvoorzieningen te treffen. De voor zitter meende, dat men voorjaar 1957 wel iets naders zou weten omtrent de ligging van een nieuwe vissershaven, onderzoekingen daarvoor zijn gaande. Verder deelde de voorzitter nog mede, dat de bomen in de Van Cit- tersstraat gerooid dienen te worden in verband met de daar liggende rio lering. Hij vond het buitengewoon prettig te kunnen zeggen, dat het schildereD van de gemeentewoningen tot een oplossing is gekomen. Te Colijnsplaat bestaat er nog steeds een vacature als hoofd van de o.l. school. B. en w. hebben hoop daarin vóór 1 september a.s. te kunnen voorzien. In verband met het teren van di verse wegen te Colijnsplaat stellen b. en w. voor de boom op het hoekje Koster-Bastiaanse, in het verlengde van de Kerkweg, te laten opruimen, wat een grote verbetering voor het ver keer zal zijn. Ook stellen zij voor de bomen in het laatste stuk van de Kerkweg te laten opruimen, de weg in haar geheel te verharden en aan weerszijden een tegeltröttoir aan te leggen. De raad kan zich hiermede verenigen, maar toch deed dit voor stel het lid Breure vragen, waarom deze weggedeelten zo tussen kaai en 6chip door verbeterd kunnen worden en de reeds twee jaar geleden toege zegde verbetering van de Oost-Kruis straat steeds maar op uitvoering moet wachten, het geld daarvoor moet ge zocht worden. De voorzitter zeide de noodzaak van die verbetering wel in te zien, doch noemde dit een onder deel van een groter plan, dat om fi nanciële redenen pas op de begroting van 1957 kan worden gebracht. In verband met de voorgestelde verbeteringen wees het lid Contant op de daar liggende verstopte riole ring. Het lid Van der Weele stelde voor dit euvel met de brandspuit op te lossen. Een en (ander werd z.h.s<. aangenomen. De verordening op de heffing van rechten voor het ophalen van huis vuil werden opnieuw vastgesteld. Het lid Van der Weele opperde het denk beeld, de volle vuilniswagen met een net af te dekken, het vuil kan dan niet meer de wegen bedekken. COOMANS vifot Jjijn tutwelwoJi De voorzitter is het hiermede roerend eens, hij dacht aan eenvoudige rekken met gaas. Het lid Salomé vroeg naar de mogelijkheid om samen toet Wis senkerke en Wolf aartsdijk een vuil nisauto aan te schaffen. De voor zitter zeide, dat een dergelijke ex ploitatie veel duurder zal zijn, de aanschaf van een dergelijke auto be draagt zeker 70 80.000 gulden, zon der daarbij behorende emmers enz. Voor de bijzondere kleuterscholen te Colijnsplaat en Kortgene werd het voorschot op de exploitatievergoeding vastgesteld. Met de stem van het lid Breure tegen, werd een subsidie van f 100. verleend in de kosten van de op 29 juni j.l. gehouden schoolsportdag. Op voorstel van b. en w. werd afwijzend beschikt op het subsidie verzoek van de Centrale van Katho lieke Militaire Tehuizen, alléén het lid Welleman wilde deze subsidie wel verlenen. Besloten werd aan de heren C. A. van der Maas te Kats, P. G. Zandee te Kortgene en J. J. Clement te Kamperland enige percelen grond in het uitbreidingsplan te verkopen voor de prijs van f 6.50 per m2. Door deze grondverkopen komt weer een ge deelte van het uitbreidingsplan in exploitatie. Op de vraag van het lid Wolse of een van de woningen van Zandee op de opslagplaats van aan nemer De Kok komt te staan, ant woordde de voorzitter bevestigend waarop Wolse zeide, daarvoor zeer dankbaar te zijn. De leden Van der Weele en Salomé drongen bij de ver koop van deze bouwgrond aan tot het opnemen van enige bindende be palingen in de verkoopacte, n.l. een verbod de verkregen grond als han delsobject te gebruiken en de ver plichting met het bouwen van die woningen binnen het jaar bezig te zijn. Over deze onderwerpen werd behoorlijk over en weer gesproken, waarop tenslotte de voorzitter werd opgedragen deze verkoop in die zin te willen regelen. Besloten werd om naar evenredig heid te betalen in de kosten van ver voer van zieken en gewionden per ambulance voor de periode 1 juli 1955 tot 12 april 1956. Aan J. Platschorre te Kats werd een premie toegekend ingevolge de premieregeling woningverbetering en -splitsing. Het uitbreidingsplan voor het dorp Kats werd herzien, waardoor het M. J. Fieman mogelijk wordt een woning te bouwen bij zijn bedrijf aan het Kreekpad. Op voorstel van b. en w. werd de Kindertoelageverordening der gemeente gewijzigd. De jaarwedde en pensioen grondslag van de burgemeester "werd per 1 juli 1955 opnieuw vastgesteld. Aan de afdeling Kortgene van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. werd met ingang van 1956 tot wederopzegging een subsidie van f 50.verleend. Aan A. Burgel werd op zijn eigen verzoek per 1 september a.s. eervol ontslag verleend als schoonmaker van de o.l.. school te Kortgene. Aan de Stichting Rembrandtherden- king 1956 werd op voorstel van b. en w. een subsidie van een halve cent per inwoner verleend in de kosten van oprichting van een monument. Het lid Breure wilde geacht worden tegen dit voorstel te zijn, z.i. zijn er in Nederland al genoeg monumenten en zijn er genoeg andere objecten waarvoor dit geld harder nodig is. Hij kon het goedvinden dat Rembrandt een nationale figuur genoemd wordt, maar de .gemeenten worden tegen woordig overal voor aangesproken. Het lid Van der Weele, geen tegenstem mer, was eenzelfde mening toege daan. Volgens hem worden ér her denkingscommissies genoeg opgericht. Is er dan geld nodig, kloppen ze al tijd maar bij de jgemeente aan, injjplaats van zelf ^voor het geld te zorgen. Na enige bespreking werd b. eD w. gemachtigd het sportterrein te Co lijnsplaat te laten verbeteren, waar voor de kosten geraamd zijn op 4500 gulden. Uitdrukkelijk wterd hierbij op gewezen, dat de sportverenigingen zelf voor het onderhoud van dat terrein dienen te zorgen. Hoe beter het onder houd, hoe beter het terrein. Per 1 september a.s. zal een vaste geldlening worden aangegaan, groot f 250.000.rente 4,25 pet., koers pari, looptijd 40 jaar en af te lossen in 40 gelijke jaarlijkse termijnen. Dit geld is nodig ter consolidatie van de in deze maanden aflopende vlottende schulden der gemeente tot een gelijk bedrag. Voor het tijdvak van 1 september 1956 tot 1 september 1957 werd b. en w. gemachtigd kasgeldleningen aan te gaan tot een bedrag van f 250.000 maximaal, tegen het dan geldende rentepercentage. Voor het tijdvak van 1 augustus 1956 tot 1 september 1956 werd b. en w. gemachtigd een kasgeldlening aan te gaan tot een bedra/g van f 150.000.—. Z.h.s. werd besloten garant te zijn voor rente en aflossing van een door "M. J. Fieman te Kats aan te gane geldlening met de N.V. Bouwkas voor Ned. Gemeenten. Bij de rondvraag vroeg htet lid Welleman aandacht voor een verkeerd liggende afwateringsleiding en zou gaarne zien dat dit euvel voor de win termaanden werd verholpen, wat hem door de voorzitter werd toegezegd. Het lid Welleman vroeg naar do mogelijkheid om in de spuikom een zwembad aan te leggen. De voorzitter zeide, dat dit niet zeer wel mogelijk is, de riolering van het dorp komt in de haven uit. In verband met de plannen voor een nieuwe haven en met het oog op de uitvoen'ojg van het drie-eilanden-plan kon men zo een zwembad-plan beter nog even laten rusten. De toekomstige vasté waterstand van de Zandkreek schept misschien wel nieuwe mogelijkheden hiervoor. Het lid Salomé informeerde naar de goedkeuring voor de nieuwe wo ningbouw. Volgens de voorzitter is deze nog niet afgekomen, er is nog een prijsverschil. Het lid Wolse wees er op dat de woningen in de Bernhardstraat nog geen huisnummers hebben en vroeg inlichtingen over de betalingsregeling met de Waterleiding Maatschappij. De voorzitter antwoordde, dat de schil der voor de huisnummering moet zor gen en dat in verband met vakantie bij de Waterleiding Maatschappij be doelde regelingen wat achterop raken. De mensen kunnen echter gerust zijn, de W.M. is in deze zeer soepel. Wolse vestigde ook nog de aandacht op beton dat op het trottoir in de Hoofdstraat wordt gemaakt, dit naar aanleiding van het besluit van de vorige vergadering. De vporzitter zal er direct werk van maken. Het lid Welleman zou gaarne enige wegwijzers zien op de route Colijns- plaat-Wissenkerke. De voorzitter zal het bekijken. Zaterdagavond j.l. heeft Apollo" haar jaarlijks concert te Geersdijk ge geven. Velen, uit geheel Noord-Beve land, gaven acte de precence, wat ook de opbrengst van de speldjesver koop te zien gaf. Voor het uniform- fonds kon f 66.50 worden afgedragen. Voorwaar een mooi resultaat en een behoorlijke duit in het zakje. De da mes die de speldjes verkochten komen dan ook een hartelijk woord 'van dank toe. Nu we het toch over het bekende uniformfonds hebben, vanaf heden zijn er loten te verkrijgen 50 cent per stuk, met als hoofdprijs een merk- sportfiets, compleet met versnelling en alle andere benodigdheden. Dit rij wiel is, in zwarte uitvoering, heden te zien in de etalage van garage De Moor. Mocht de gelukkige winnaar liever een andere kleur dan zwart hebben, geen nood, deze is ter be schikking. Ook ,in het dames-model. Een bromfiets is een veel aantrek kelijker prijs, maar gaat onze krach ten te boven. Met de verkoper zijn wij overeen gekomen, dat de hoofd prijs, uiteraard met bijbetaling, des noods geruild kan worden voor een brommer of een wasmachine. Wat de tweede en volgende prijzen betreft, deze zullen bestaan uit waar devolle luxe en huishoudelijke artikelen U ziet het, het wordt een verloting die zal klinken als een klok. De trekking zal zo spoedig moge lijk plaats vinden en 'zal per adverten tie nader bekend gemaakt worden. Voor deze verloting is toestemming verleend door b. en w. van Wis senkerke d.d. 14 juni 1956. -o- Mogen wij u tenslotte nog wijzen op de grote gymnastiekdemonstratie van hedenavond, die precies om 6.30 uur begint. Het programma vindt u elders in dit blad. Wij zouden haast schrijVen van zelfsprekend zal Apollo" deze avond met haar vrolijke muziek opluisteren. Komt dus allen naar deze demon stratie, bovendien kunt u voor 25 cent nog in het bezit komen van een „lekkere" prijs. In uw blad van zaterdag 30 juni stond een artikel over de Pygmeeën in Afrika. In dit artikel kwamen enige om- juistheden voor, die, naar ik geloof, niet door de vingers gezien mogen worden. Ie. De lengte. Deze is niet plm.» 130 cm, maar plm,. 150 om, terwijl hij in sommige gevallen de 150 cm overschrijdt. 2Oj De Pygmeeën zijn géén para sieten. Ze zijn dikwijls landbouwers! en veehoeders. De opbrengsten hiervan komen echter voor het grootste deel aan de negers ten goede. Andere stam men daarentegen zijn nog jagers en verzamelaars zoals b.v. de Bakolah 'en de Babendzéré. Maar ook deze stam men staan onder controle van de negers. 3e. Dat de Pygmeeën een probleem zijn is waar, maar dan in die zin, dat ze beschermd moeten worden te gen de negars. De Pygmeeën zijn prac- tisch allemaal slaven van de neger hoofden, die hen uitbuiten op een verschrikkelijke manier. Er fcomt zo af en toe wel een europees bestuurs ambtenaar om de hoofden te contro leren, maar geen Pygmee zal het in z'n hoofd halen om een klacht in te die nen tegen het negerhoofd, lomdat hij heel goed beseft, dat zijn toestand er na diens vertrek niet beter op worden zal. Voor nadere gegevens leze men het bekende boek van dr. Paul Julien: Pygmeeën. Ik hoop dat u dit schrijven aan de schrijver van het bewuste artikel laat lezen. Hiervoor mijn hartelijke dank. Groetend teken ik, Rinus de Lang^. Torendijk 89, Kortgene. De schrijver van het artikel tekent bij het bovenstaande het volgende aan: Inderdaad zijn de opmerkingen 'van de heer De Lange waar, doch slaan slechts op een deel der Pygmeeën. Het grootste deel wordt door het belgisch bestuur in de Congo beschouwd als zwervende parasieten, als door mij beschreven. Over de lengte der Pyg mee zullen we niet strijden, deze ma ten lopen dermate uiteen, dat het zeer moeilijk is een gemiddelde lengte te geven. Bij de in een bepaalde streek levende Pygmeeën zal deze ge middelde lengte ongeveer 130 cm, bij een andere groep omstreeks 150 cm bedragen. Enkele groepen Pygmeeën zijn inder daad landbouwers en veehoeders, het zij op aandrang van het belgisch be stuur of als dienstbaar gemaakt aan een negerstam, doch dit is geen usan ce. In ons artikel hadden we het oog op het grootste deel der Pygmeeën. Wat punt 3 betreft, voorzover een groep Pygmeeën „slaaf" is van een negerstam, klopt de opmerking van de heer De Lange, doch voor het grote deel, dat een ^nomadisch bestaan leeft, geldt onze uitspraak, dat zij een probleem vormen voor de over heid. Het is een volkje dat pr.actisch niet goedschiks tot een normaal leven te brengen is en tlat in zeer veel ge vallen als parasieten leeft. EXAMENS In Amsterdam slaagde voor de akte Engels L.O. de heer B. de Bruijn, onderwijzer aan de chr. Ulo-school te Wissenkerke.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1956 | | pagina 1