NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD DE TDI0f4ET€CDE van Noordbevelandse schoolsportdag Vniformfonds „Apollo" maatkleding Burgerlijke Stand KOSTER-KORTGENE de CCLDD/VDDKEVED fCiest dezon&yde, kiest RANG <ï)e t/ets/uipeiiatf. van demst? laafr No. 2789 Zaterdag 7 juli 1956 59e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar Franco per post I 3.50 Advertenties 6 cent per mm Op vrijdag 29 juni 1956 werd de jaar lijkse sportdag gehouden. Dit jaar te Co- lijnsplaat, voor alle noordbevelandse lagere scholen. Even over half tien heette burgemees ter Schuit alle deelnemers hartelijk wel kom. Een bijzonder woord van welkom riep hij toe aan dhr. Leendertse, wnd. burgemeester van Wissenkerke, dhr. Klom- pe, consulent voor de lichamelijke oefe ningen in Zeeland en alle aanwezige leerkrachten. In de morgenuren werd het z.g.n. di- plomawerk afgehandeld. Dit bestond uit 1. Verspringen. 2* Balwerpen, met grote bal. 3. 60 m hardlopen. 4. Behendigheidsoef. op de zweedse- bank. Aan alle deelnemers kon een diploma worden toegekend. De uitslag was als volgt 1. Geref. school Kamperland, aantal deelnemende leerlingen 41, waarvan 3 dipl. B, 18 dipl. C, 19 dipl. D en 1 dipl. E behaalden. 2. Chr. Nat. school Wissenkerke, aan tal deelnemende leerlingen 32, waarvan 6 dipl. B, 9 dipl. C en 17 dipl. D be haalden. 3. Openbare lagere school Wissen kerke, aantal deelnemende leerlingen 11, waarvan 2 dipl. C, 8 dipl. D en 1 dipl. E behaalden. 4. Chr. school Geersdijk, aantal deel nemende leerlingen 17, waarvan 3 dipl. B, 4 dipl. C, 8 dipl. D en 2 dipl. E be haalden. 5. Openbare lagere school Kortgene, aantal deelnemende leerlingen 41, waar van 1 dipl. A, 8 dipl. B, 20 dipl. C, 11 dipl. D en 1 dipl. E behaalden. 6. Openbare lagere school Kats, aan tal deelnemende leerlingen 21, waarvan 4 dipl. B, 8 dipl. C, 8 dipl. D en 1 dipl. E behaalden. 7. Chr. Nat. school Colijnsplaat, aan tal deelnemende leerlingen 17, waarvan 3 dipl. B, 6 dipl. C en 8 dipl. D be haalden. In de middaguren werden de slagbal wedstrijden gespeeld om de beker en 4 x 60 m estafette jongens en meisjes, eveneens om een beker. De uitslag hiervan was Estafette meisjes 1. Chr. Nat. school Wissenkerke, tijd 40.8 sec. (beker). 2. Openbare lagere school Wissenker ke, tijd 41.2 sec. 3. Chr. Nat. school Colijnsplaat, tijd 41.3 sec. Estafette jongens 1. Chr. Nat. school Colijnsplaat, tijd 38 sec. (beker). 2. Chr. school Geersdijk, tijd 38.5 sec, 3. Openbare lagere school Kortgene, tijd 39.4 sec. Bij slagbal ging de beker naar de Open bare lagere school te Kats, die in de be slissingswedstrijd won met 18—6 van de Chr. Nat. school te Colijnsplaat, die twee de werd. Dank zij de goede organisatie en de uitstekende samenwerking tussen leer krachten en leerlingen en niet in het minst door het gunstige weer, kan Noord-Be veland ook dit jaar weer terugzien op een uitstekend geslaagde schoolsportdag. Wissenkerke Geboren7 juni Pieternella Lena, d.v. A. P. Kramer en C. P. Wolse. 8 juni Hendrika Adriana, d.v. A. J. Leendertse en E. M. Buijze. 9 juni Cornelis, z.v. G. J. Goulooze en M. de Lange. 20 juni Marinus Adriaan, z.v. J. M, de Haze en M. P. Anthonisse. 26 juni Adriana Cor- Leuke damespyjama's kant en klaar voor f 6.95, met gebloemd jasje en effen broek 9.25 De Goedkope Simon Klokstraat, Goes nelia, d.v. J. Wattel en C. Bakker. 29 juni Tannetje Jerina, d.v. M. A. Wester- weele en E. Louwerse. Ondertrouwd23 juni Jacob Hans Scho ling, 24 jr. te Amsterdam en Johanna Willemina Buijze, 25 jr. Getrouwd 6 juni Geerling Pieper, 25 jr. te Rotterdam en Jannie Adriana Wes- terweele, 22 jr. Overleden6 juni Hendrika Cornelia van der Maas, wed. van Janus Jacobus de Looff, 73 jr. 21 juni Willem Begthel, echtg. van Janneke Adriana Vinke, 63 jr. COOMANS voot jjyn tatweltwJ, De j.l. zaterdagavond gespeelde voet balwedstrijd Veteranen - Jeugdelftal gaf een spannende wedstrijd te zien met als eind resultaat 2-6. Begunstigd door zeer fraai zomerweer waren vele sportliefhebbers naar Wissen kerke gekomen, wat weer ten goede kwam aan het uniformenfonds. De verkochte lotjes en de collecte op het terrein brach ten het zeer mooie bedrag op van f 215.30. Apollo" verleende aan deze avond haar welwillende medewerking. Vooral haar populair concert op de tent viel bij velen in de smaak, het jonge volk liet zich niet onbetuigd en heeft met volle teugen genoten van haar rondedansen. Het comité is organisatoren en spelers dankbaar voor hun spontane medewer king en hun financiële bijdragen. De ver wachte broek en pet is ten volle over- tekend, maar meerdere uniformen zijn nog nodig. Door de gymnastiekvereniging „Vol harding" is inmiddels toegezegd, dat zij zaterdag 28 juli a.s. een openlucht de monstratie wil geven, waarvan de netto opbrengst ook zal afgedragen worden aan het uniformenfonds. Andere verenigingen hebben ook weer een dergelijke avond in voorbereiding. Gelet op al deze medewerking kan er niet aan het uiteindelijke doel, „Apollo" in uniform, getwijfeld worden. la Telefoon 291 Komt u in Goes Dan om een prachtig damesvest, modern jasje of leuke pull over naar De Goedkope Simon Klokstraat, Goes Zullen wij met onze bestrijdingsmiddelen de plaag onderdrukken Aan het strand zijn blijkens offici ële mededelingen weer coloradokevers gesignaleerd. Nederland is nog een van de weinigf delen van Europa, waar de gevreesde en gehate Colorado- of aardappelkever nog geen vaste voet heeft kunnen krij gen. Dit danken wij hoofdzakelijk aan de zeer intensieve wijze waarop wij dadelijk met de ons ter beschikking staande bestrijdingsmiddelen het insect bij zijn eerste verscjhijnen in ons land te lijf zijn gegaan. Dat wij zo 'verstan dig waren, danken wij aan het feit, dat wij eerst hebben kunnen zien, wel ke ruineuze gevolgen het verschijnen van de coloradokever v.oor de aardap pelteelt in andere landen heeft gehad. Of wij blijvend deze parasiet kunnen bestrijden, valt te betwijfelen, omda<* er altijd enkele sterke kevers zijn, die de vergiftiging door bespuiting over leven. Uit deze kevers bestaat op df duur een nakomelingschap, dat immuum is voor onze bestrijdingsmiddelen et? wat dan de gevolgen zullen zijn, kun nen wij slechts raden. De „prachtige vondst". Ongeveer honderdvijftig jaar gele den kende men deze vraatzuchtige kevej* werd bereikt, waar de kevers zich be vonden. Dadelijk wipten die van de wilde aardappelsoorten over op de aangelegde velden, waar de bladeren malser en sappiger waren. Een groot nakomelingschap. In dit paradijs leefde de kever rus tig voort en tierde er weligj. Zijn wijfje schonk hem de eerste maal 800 tot 2000 en soms wel 2000 nakomelin gen. Dit herhaalde zich in hetzelfde jaar nogmaals en soms een derde maal. Maar de eerstelingen vermenigvuldig den zich ook snel en zo behoeft het ons niet te verwonderen dat in minder dan geen tijd een plaag ontstond, die door de mens niet in toom te houden was, aangezien men in die tijd boven dien niet over geschikte bestrijdings middelen beschikte. De oranje-rode eitjes hechtte het keverwijfje onder de aardappelbladen en wanneer de larven uitkwamen, za gen zij kans met hun ontembare vraat zucht in minder dan geen tijd hele veb den kaal te vreten. Staken alleen nog de dorre kale stengels boven de grond uit, dan verplaatsten de kevers zich in wolken naar nieuwe velden. Met behulp van de wind verplaat- Verkrijgbaar in diverse fijne vruchtensmaken. los a 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent. Let op de naam RANG op het be schermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere rol. nog niet en wij danken het aan een door het araerikaanse gouvernement uitgezonden expeditie naar de onher bergzame streken van de Rocky Moun tains, dat wij kennis maakten met dit insect, nog voordat het zijn beruchte naam had gekregen. Het was bij deze expeditie dat in 1823 de bekende in- sectenkundige Say een prachtige kever ontdekte, die zo groot was als "een vingernagel. Het diertje was geel en droeg op zijn dekschilden tien over- langse zwarte strepen. Het insect leef de op de bladeren van wilde aardap pelsoorten. De larven, die een vlees- kleur hebben, zijn nog vraatzuchtiger en zij zijn het hoofdzakelijk, die de enorme schade veroorzaken. In 1823 maakte niemand zich dri^k over de vondst vjan Say, maar er von den bepaalde wijzigingen plaats, die het dier een grote kans 'gaven en het duurde niet lang of het werd de schrik van noord-Amerika en Europa. De amerikaanse pioniers drongen langzaam maar zeker oerwoud en prab rie terug naar het oosten. Waar zij zich vestigden, legden zij onder meer aardt appelvelden aan om in hun onderhoud te kunnen voorzien, met als gevolg, dat na verloop van tijd het gebied sten de kevers, die zelf niet zo best vliegen kunnen, zich naar het westen. In 1859 staken ze de Missouri over, in 1865 de Mississipi en omstreeks 187£ bereikten ze de kust van de Atlantische Oceaan. Hier werd hun voorlopig een halt toegeroepen, want de uitgestrekte watervlakten waren een belemmering om zich verder oostwaarts te verplaat sen. Aanval op Europa. Hoe de eerste kevers in Europa zijn beland, is niet met zekerheid vast te stellen, doch vermoedelijk zijn ze on gemerkt met amerikaanse schepen mee gekomen. Dit is heel goed mogelijk; wanneer men bedenkt, dat een colora dokever gemakkelijk enige maanden zonder voedsel kan. In 1877 werden in Europa de eer ste kevers gesignaleerd en wel bij Mühlhausen. De bestrijding werd grom dig aangepakt. De velden werden plat gebrand en de grond met ongebluste kalk bewerkt, zodat geen kever of larve in leven kon blijvien. Het mocht niet baten, want het volgende jaar werden in Duitsland op verschillende plaatsen weer kevers aangetroffen. Weer pakte men de zakèn grondig aan en hét gelukte de mens de kever de baas te worden. Het gevaar voor Europa scheen voorlopig bezworen. Tientallen jaren lang kreeg de coloradokever geen kans om zich voorgoed in Europa te nes telen. De mens in het defensief. De eerste wereldoorlog bracht voor de kevers de grote kans. Men had te weinig aandacht voor de bestrijding en na de oorlog kwam 'men plotseling tot de ontdekking, dat een gebied van ruim 200 hectaren bij Bordeaux volop besmet was met de beruchte aardap pelkevers. Wat men ook probeerde, de kevers waren niet uit te roeien en «ij hadden dus voorgoed vaste voet op europese bodem. Vermoedelijk zijn de insecten met de amerikaanse expedi tionaire macht meegekomen. Aangezien men de dieren niet kon uitroeien, besloot men te trachten ze te localiseren. Alle middelen werden aangewend om verdere verbreiding van de plaag te voorkomen, maar zonder veel succes. Langzaam maar zeker ver plaatsten de kevers zich naar het noor den en oosten en zo bereikten de 'eer ste kevers in 1933 ons land. Hier waren wij echter niet van zins om ons over te geven en de be strijding werd krachtig ter hand geno men. Zo gelukte het ons de keverplaag tot een minimum te beperken en tot na de tweede wereldoorlog zelfs ons land boven de grote rivieren geheel vrij- te houden van de coloradokever; Nieuwe invaise. De tweede wereldoorlog had dezelf de gevolgen als de eerste. Weer kwa men met de Amerikanen veel kevers mee, maar nu pok naar ons land. In verschillende gebieden waar de gealli eerden doortrokken, hadden de kevers vrij spel en zij hechtten zich aan de zeilen van de vrachtwagens of kwa men tussen de goederen terecht. Op die manier arriveerden ze als blinde passa-- giers ook in ons land. Door gebrek aan voldoende bestrijdingsmiddelen vlak na de bevrijding konden we weinig uit richten. De plaag nam in omvang toe en vooral in het zuiden was het nood zakelijk tot verplichte bespuiting van de velden over te gaan. Langzaam zijn wij weer wat terrein gaan winnen, maar het gevaar is nog niet voorbij en zal waarschijnlijk ook voorlopig niet wijkeu. Het valt te betwijfelen of wij in de toekomst succes blijven hebben met onze bestrijdingsmiddelen, want de in secten die de vergiftiging overleven, zijn de sterkste en worden immuum, hetgeen na verloop van tijd ook op hun nageslacht wordt overgebrachte Dan zullen we met onze middelen niets meer kunnen bereiken, of er moe ten nieuwe, betere bestrijdingsmiddelen ter beschikking komen. (Nadruk verboden)

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1956 | | pagina 1