NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Pygmeeën Sociale zorg voor minder-validen U komt hedenavond toch ook naar het sportterrein te Wissenkerke? kiest RANG fie ms/tapeim#. van ctemstê tan^ No. 2788 Zaterdag 30 juni 1956 59e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.00 per jaar Franco per post I 3.50 Advertenties 6 cent per mm zwervende parasieten van Afrika Zijn ze de resten van de oorspronkelijke bevolking van onze wereld? In het hartje van midden-Afrika, in de belgische Congo leven de pygmee- en. Het is een klein soort negers, die gerekend worden tot de dwergvolken, want een pygmee wordt niet groter dan ongeveer één meter dertig. Het is een volk waarvan we pas in onze twintigste eeuw iets meer te weten zijn gekomen, want voordien moest men het doen met wilde geruchten uit geschiedkundige bron of van enkel A- frikareizigers, welke berichten niet we tenschappelijk juist waren. Reeds de griekse dichter Homerus, die in de negende eeuw voor onze jaartelling leefde, bericht er over, alsook de griekse geschiedschrijver He rodotus, die in de vijfde eeuw voor Christus Egypte bereisde en mededeel de, dat aan de bronnen van de Nijl dwergen woonden. De Romein Plinius maakt in zijn uitgebreide „Natuurlijke Historie" melding van verschillende plaatsen in Afrika en Azië waar vol gens hem dwergen werden aangetroL fen. Meermalen vernam men in de loop der eeuwen berichten over kleine zwar te mensen, die in het hart van het donkere werelddeel zouden leven. Pas de bekende Afrika-reiziger Stanley, die, op zoek naar Livingstone, de klei ne mensjes ontmoette en contact met hen legde, vertelde iets exactere. De duitse ontdekkingsreiziger Fro- benius was het, die in 1908 een blij vend contact met de dwergvolken van midden-Afrika tot stand bracht, met hen sprak en hun levensgewoonten be studeerde. Op die manier kwam men de waarheid over deze dwergen te we ten en konden verschillende sterke verhalen naar het rijk der fabelen ver wezen worden. Parasieten. Toch bleek er wel een en ander waar te zijn van de verhalen wan de Congo- negers en het is begrijpelijk, dat deze in het geheel niet te spreken waren over hun kleine zwervende broeders. Sinds mensenheugenis leiden de pyg meeën een zwervend bestaan, zij zijn echte nomaden. Regelmatig verplaatsen ze zich met hun geringe bagage en strijken ergens neer waar het goed toeven is. Dat kan zijn in de nabij heid van dorpen en aanplantingen van andere negers. De pygmee is geweldig vraatzuchtig en zo geschiedt het, dat zo'n gehele stam leeft van wat hij van de aanplantingen weet te roven en wat zijn jagers weten buit te maken. De negers durven zich niet goed tegen de kleine parasieten te verzet ten, bang als zij zijn voor hun giftige pijlen, die met griezelige nauwkeurig heid op het doel geplaatst worden. Wanneer de toestand onhoudbaar werd, sloten verschillende negerdorpen zich .Aaneen om gezamenlijk de indringers te verdrijven. Dan vertrokken de pyg meeën om zich elders te nestelen en daar hun euvel bedrijf voort te zetten. Probleem in de Congo. De pygmeeën vormen voor de rege ring van de belgisqhe Congo een waar probleem. Men heeft reeds verschil lende pogingen geprobeerd om van de pygmee een ander mens te maken. Men meende, dat de pygmee tot zijn parasitair bestaan werd gedwongen door zijn primitiviteit, gebrek aan bekwaamheid en energie. Daarom heb ben missionarissen, zendelingen, kolo nisators en landbouwkundigen van al les geprobeerd hen te ontwikkelen en door het bouwen van betere hutten en het beoefenen van landbouw tot een ander bestaan te brengen, maar alles tevergeefs. De pygmee nestelde zich zonder be zwaar in de mooie hutten die de re gering voor hen had doen bouwen, maakte gebruik van het voedsel dat daar in voorraad was, maar weigerde de aanplant te bewerken. Als het voedsel op was, waren de dwergen spoorloos verdwenen en trokken weer lustig rond op zoek naar geschikter verblijfplaatsen. Wie zijn ze? Nu moeten we niet denken, dat de pygmee uitsluitend van roof leeft, want dit beperkt zich slechts tot land- bouwprodukten. Jagen kan hij als de beste en in weerwil van zijn kleine COOMANS v&c* tmweltvoJ gestalte beschikt de volwassen pyg mee pver verbluffende kracht, behen» digheid en uithoudingsvermogen. Zo wel de mannen als de vrouwen zijn zeer gespierd en in weerwil van de grote kindersterfte veroorzaakt door hun onhygiënische levenswijze we ten ze zich te handhaven door hun grote vruchtbaarheid. Natuurlijk heeft men zich in de loop der tijden afgevraagd, waar deze pyg meeën oorspronkelijk vandaan komen en hoe het komt, dat ze zo klein zijn» Het juiste antwoord heeft men hier nog niet op gevonden, al zijn er ver schillende veronderstellingen. Eén van de theorieën is, dat zij zouden behoren tot de oudste rassen van de mensheid. Zij zouden de resten zijn van een ge weldig dwergvolk, dat eens grote de len van Afrika en Azië zou hebben be woond. Voor deze theorie pleit, dat men ook elders dwergvolken heeft ont dekt, die verwant zijn aan de afrikaan- se pygmeeën. Een andere veronderstel ling is, dat de dwergrassen niets an ders zijn dan groepen van mensen, die door slechte levensomstandigheden, een geringere lichamelijke ontwikkeling heb ben bereikt dan normaal. En zo zou men verder kunnen gaan. De wetenschap zit met het raadsel en de regering van de Congo met het probleem der pygmeeën. (Nadruk verboden) „Sociale zorg voor minder-validen" is de ondertitel welke de Nederlandse Vereniging „A.V.O." aan haar naam heeft toegevoegd. Deze vereniging be hartigt nu reeds bijna 30 jaar de be langen onzer gehandicapte medeburgers, In 19551 verschafte zij aan 828 van de bij haar ingeschreven minder-validen passend werk, in het vrije bedrijf, in overheidsdienst, in speciaal voor hen bestemde beschuttende werkplaatsen, in eigen bedrijf (zelfstandige vestiging) en via huisarbeid. Van deze 828 gehandicapten waren er 42 blind of slechtziend, 10 doof of slechthorend, 143 met belemmerde ledematen, 44 met geamputeerde lede maten, 62 met interne ziekten, 15 kin derverlammingspatiënten, 29 rheuma- patiënten, 8 lijdenden aan suikerziekte, 19 lijdenden aan vallende ziekte, 63 t.b.c.-patiënten, 36 lijdenden aan asth ma en bronchitis, 55 met defecten aan hoofd, romp en rug, 44 zwakbegaaf- den, debielen en imbecielen, 58 met Wanneer men spreekt over de rus- sische letterkunde, dan dringen zich dadelijk romantitels als: „Oorlog en Vrede", Anna Karenina" en „Opstan ding" aan ons op, waarbij tevens onze gedachten uitgaan naar de russische meesterschrijver Leo Tolstoj. Voor het Rusland waarin hij leefde, hield Tolstoj er revolutionaire ideeën op na, doch in het buitenland, dat Rusland in sociale ontwikkeling voor uit was, werden zijn boeken gaarne gelezen en zag men in hem de strij der voor een menswaardiger bestaan. Nimmer heeft graaf Leo Tolstojs adel lijke afstamming hem bij zijn denkbeel den parten gespeeld. Zijn leer was volkomen anarchistisch, maar tevens christelijk-ethisch. Volgens zijn opvattingen had nie mand het recht zich boven een ander te verheffen. Wij zien hierin fzijn nei ging tot gelijkschakeling, in wezen een communistisch idee, doch daarnaast vinden wij zijn uitgesproken christe lijke inslag, zoals „hebt uw vijanden lief" en „gij zult niet toornig worden op uw broeder". Wanneer wij zijn levensgeschiedenis bezien, wordt ons veel duidelijk, want aanvankelijk was Tolstoj een man, die voor geen klein gerucht vervaard was, doch zijn levenservaringen en karakter maakten van hem een denker en mo ralist, door zijn groot talent in staat gesteld prachtig proza te schrijven en daardoor zijn stellingen naar buiten te dragen. Onbegrepen idealist. Graaf Leo Tolstoj werd op 28 au gustus 1828 op het landgoed van zijn psychische defecten, enz. enz. Aan 1067 personen werd met goed resultaat hulp verleend op andere wij ze. Op 1 januari van dit jaar waren nog 3610 personen bij de A.V.O. in geschreven. Hoevelen er in dit jaar geholpen zullen worden hangt af van het re sultaat van de nationale A.V.O.-col lecte, die in de week van 27 juli zal worden gehouden. Wij vragen u deze collecte te doen slagen door uw bijdrage eraan. ouders in het gouvernement Toela geboren. Drie jaren studeerde hij aan de uni versiteit van Kazan en in 1847 kwam hij naar het landgoed terug .om dit te besturen. Hij bleek van de beste voor nemens bezield en wilde de ideale landedelman voor zijn boeren zijn. Alles stelde hij in het werk om de af stand tussen zichzelf en zijn onderhori gen te overbruggen, maar de boeren beschouwden zijn idealistisch streven om hen op een hoger geestelijk niveau te brengen met wantrouwen. Reeds in 1848 gaf hij zijn pogingen op en gedes illusioneerd begaf hij zich naar Sint- Petersburg, waar hij een lichtzinnig leven leidde. Hoge speelschulden noodzaakten hem te vertrekken naar de Kaukasus, waar hij dienst nam in een kozakkenregi- ment. Hier leidde hij een ruig en pri mitief leven. Met zijn regiment werd hij betrokken in de Krimoorlog en hij maakte de belegering en val van Se- bastopol mede. Zij die hier iets meer van weten, zullen begrijpen welk een ontzaglijk diepe indruk deze laatste episode van zijn wilde jaren op de gevoelige jongeman moeten hebben ge maakt. Eigen ervaringen. Hij bekeerde zich vrij snel tot het pacifisme en een en ander is oorzaak van het ontstaan van zijn beroemde roman „Oorlog en Vrede". Hoewel dit verhaal niet over de Krimoorlog handelt, doch over Ruslands strijd te gen Napoleon, blijkt uit alles duide lijk, dat Tolstojs ervaringen in de oor log belangrijke factoren waren tot het ontstaan van dit boek. Had Tolstoj zich tot nu toe beperkt tot het schrijven van novellen, die pngetwijfeld reeds zijn groot talent verrieden, na zijn huwelijk met Sofia Behrs in 1862 kwam hij tot grote prestaties, waarvan zijn roman „Oor log en Vrede" een der eerste vruchtep was. Volgens Tolstoj hebben de macht hebbers in de wereld geen invloed op de gebeurtenissen, doch zijn zij slechts werktuigen in handen van het noodlot Zelf hoofdpersoon. Tolstoj ontpopt zich in zijn grote werken als een machtig psycholoog. Hij verstaat de kunst de menselijke geest tot in kleine finesses te ontleden Ook zijn roman „Anna Karenina" legt hier getuigenis van af. Steeds vinden we in zijn verhalen de schrijver zelf als fantasiepersoon terug. In „Anna Karenina" bijvoorbeeld is Constantin Lewin de verpersoonlijking van enkele van Tolstojs ideële opvattingen en hij ondergaat en ondervindt ze als een Tolstoj. Reeds zijn roman „Opstanding", ove rigens een prima werk, toont aan dat de grote schrijver niet meer tot top prestaties in staat is. De grote schrijver keerde steeds meer in tot zichzelf en tenslotte be sloot hij op 82-jarige leeftijd zich uit de maatschappij terug te trekken en kluizenaar te worden. Onderweg ech ter werd hij door de dood achterhaald. Hij stierf op 28 oktober 1910. Met Tolstoj ging een der grote mees tervertellers van het oude Rusland hee9. (Nadruk verboden) Om 6.30 uur begint de voetbalwedstrijd Veteranen - Jeugdelftal. Deze wedstrijd heeft tot doel u een fraai staaltje voetbal te laten zien en tevens mede te helpen aan de actie „Uniformfonds". „Apollo" geeft vooraf een muzikale wandeling, in de pauze enige muziek- nummertjes en na afloop een concert op de muziektent. De tijdens de wedstrijd verkochte lotnummertjes worden tijdens dit populaire concert uitgeloot. „Apollo" zal weer wel voor de juiste sfeer zorgen. Het belooft weer een gezellige avond te worden in Wissenkerke Muziek Voetbal Verloting MEESTER DER RUSSISCHE LETTERKUNDE Strijder voor wereldverbetering, baanbreker der revolutie Van speler tot kluizenaar Verkrijgbaar in diverse fijne vruchtensmaken. los 32 cent per 100 gram en in rollen 17 cent. Let op de naam RANG op het be schermend omhulsel van elk „Rangetje" en dp iedere rol.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1956 | | pagina 1